KLP në errësirë/ Bën prokuror, bashkëshortin e deputetes socialiste – CNA
Connect with us

Aktualitet

KLP në errësirë/ Bën prokuror, bashkëshortin e deputetes socialiste

Publikuar

-

Këshilli i Lartë i Prokurorisë, vijon të punojë në errësirë.

Në një mbledhje të panjoftuar më herët, por vetëm pas 12 minutash që ka nisur, ka shqyrtuar rastin e bashkëshortit të deputetes së PS-së Ermonela Felaj.

Zëdhënësja e KLP-së Karmen Gjani ka njoftuar mediat se Komisioni i Zhvillimit të Karrierës i KLP ka propozuar ekzekutimin e vendimit të Gjykatës Admistrative të Apelit dhe emërimin e Bledar Valikaj pranë Prokurorisë së Tiranës.

Me 6 vota pro, KLP ka vendour ekzektimin e menjëhershëm të kërkesës së Valikajt. Kryetari i KLP-së Gent Ibrahimi, ka thënë se paraprakisht Valikaj, duhet të kalojë në Vetting.

Kujtojmë se në vitin 2015 ish-Presidenti Bujar Nishani nuk e dekretoi Valikajn si prokuror./CNA.al

 

1 Comment

1 Comment

  1. Ismaili

    26 Mars, 2019 at 4:26 pm

    SKANDALOZE, PROKUROR PA MGJISTRATURE VETEM KLP JONE MUND TA EMEROJ….APO KA SHKU ERMONELA I KA FRYR BILBILIT ATIJ TE GJATIT…SI GJITHMONE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Lojtarët fillojnë ta shohin shtrembër, trajneri i ri i Partizanit merr vendimin drastik

Publikuar

-

By

Partizani po përgatit nga Sllovenia ndeshjet e Ligës së Kampionëve ndaj Karabakut, teksa e para do të zhvillohet në “Selman Stërmasi” më 9 korrik. Nga ana tjetër, rivali azer ka udhëtuar dje drejt Austrisë për të filluar fazën përgatitore.

Të kuqtë planifikojnë të qëndrojnë në kampingun e Moravske Toplice në Slloveni deri më 2 korrik. Ndërkohë, trajneri i ri i të kuqve, Franko Lerda, dje ka menduar të shtojë ngarkesën, duke praktikuar nga dy seanca në ditë. Në këto ditë të para, asnjë nga lojtarët nuk ka shfaqur probleme, ndërsa stafi i ri po punon fort në disa drejtime.

Jo vetëm ana tekniko-taktike apo përgatitja fizike, pasi trajneri i ri është munduar të flasë këto dy ditë me çdo lojtar, për të mësuar më shumë nga karakteri i tyre, shkruan “Panorama Sport”.

Italiani pranoi se nuk e njihte aq sa duhet skuadrën e kuqe dhe kjo është krejt normale për dikë që vjen nga një vend tjetër, por gjithsesi këto ditë do të shërbejnë për Lerdën që të implementojë idetë e tij në skuadër. Ai ka mbetur i kënaqur nga angazhimi i futbollistëve, diçka që vjen natyrshëm sa herë skuadrat ndryshojnë trajner.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shërohet Arta Marku/ Raporton në Parlament

Publikuar

-

Prokurorja e Përgjithshme e përkohshme, Arta Marku, ka folur sot në Kuvend duke raportuar mbi gjendjen e kriminalitetit në vend gjat vitit 2018. Në sencën plenare të ditës së hënë, Marku nuk ishte e pranishme duke pretenduar se ishte e sëmurë por sot mesa duket është shëruar dhe ndodhet në Parlament ku po prezanton raportoit e Prokurorisë së Përgjithshme.

Marku tha se lidhur me trafikun e qenieve njerëzore, në vitin 2018 për veprën penale “Trafikimi i personave të rritur” të parashikuar nga neni 110/a i Kodit Penal janë regjistruar 17 procedime penale, ndërkohë 1 procedim është dërguar për gjykim ose krahasuar me vitin 2017 me ulje prej 29 % të numrit të procedimeve të regjistruara.

Ndërsa, për veprën penale “Trafikimi i të miturve” të parashikuar nga neni 128/b i Kodit Penal, janë regjistruar 5 procedime penale, ndërkohë 1 procedim penal është dërguar për gjykim, ose krahasuar me vitin 2017 me ulje 16 % e numrit të procedimeve të regjistruara. Sa i përket “Trafikimit të armëve dhe municionit” të parashikuar nga neni 278/a i Kodit Penal, në vitin 2018 janë regjistruar 11 procedime penale, ndërkohë 3 procedime janë dërguar për gjykim ose krahasuar në vitin 2017 me rritje rreth 2 herë të numrit të procedimeve të regjistruara për këtë vepër penale.

Kryeprokurorja Marku shtoi se lidhur me hetimet për veprën penale të pastrimit të produkteve të veprës penale dhe atë të përvetësimit të parave që rrjedhin nga veprimtaria kriminale të parashikuara nga nenet 287, 287/a e 287/b të Kodit Penal, në vitin 2018 janë regjistruar gjithsej 269 procedime penale, ndërkohë janë dërguar për gjykim 23 procedime penale. Ndërsa, për veprën penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale” të parashikuar nga neni 287 i Kodit Penal, janë regjistruar 257 procedime, ndërkohë 17 procedime janë dërguar për gjykim, ose krahasuar me vitin 2017 me ulje prej 16 % të numrit të procedimeve të regjistruara për këtë vepër.

Në lidhje me luftën kundër terrorizmit të dhënat statistikore të vitit 2018, për veprën penale “Financimi i terrorizmit” të parashikuar nga neni 230/a i Kodit Penal janë regjistruar 4 procedime penale ose krahasuar me vitin 2017 me ulje 33 % të numrit të procedimeve të regjistruara për këtë vepër./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Vdekja e Emiliano Sala/ Arrestohet një i dyshuar për vrasje

Publikuar

-

Një person është arrestuar, i dyshuar për vrasje pa paramendim, në lidhje me vdekjen e futbollistit argjentinas Emiliano Sala, i cili humbi jetën pasi avioni i tij u rrëzua në det. Bashkë me sulmuesin, i cili kishte firmosur për Cardiff, humbi kjetën edhe piloti i avionit David Ibbotson.

Policia britanike njoftoi se kishte arrestuar një 64-vjeçar, të cilin më pas e kishte liruar, pasi do ta hetojë në gjendje të lirë. Për këtë janë informuar edhe familjet e të dy viktimave. Sipas Policisë së Dorset, David Henderson ishte personi i kontaktuar fillimisht nga agjenti i futbollistit Willie McKay, për të dërguar sulmuesin 28-vjeçar nga Nanta në Kardif, por edhe pse kishte pranuar, ia kishte kaluar punën te ndjerit Ibbotson, i cili ishte pilot me kohë te pjesshme dhe nuk kishte kualifikimet e duhura për të fluturuar avionë me pasagjerë me pagesë, si dhe nuk mund të fluturonte gjatë natës dhe me mot të keq.

Pas incidentit fillimisht u mendua se Henderson kishte humbur jetën pasi duhet të ishte në avion, sepse emri i tij ishte në dokumentet e autoriteteve franceze si piloti i fluturimit në fjalë. Të nesërmen, ai kishte bërë një publikim në Facebook, duke thënë se në avion ishte shoku i tij.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:48 - 19 Qershor, 2019

Trump premton dëbime masive të imigrantëve të paligjshëm

Presidenti Donald Trump, i cili nisi zyrtarisht fushatën për rizgjedhje, thotë se autoritetet amerikane të emigracionit do të fillojnë deportimin...

Aktualitet20:38 - 19 Qershor, 2019

Kapet sasia më e madhe e drogës në historinë e SHBA

Autoritetet federale njoftuan të martën se kanë sekuestruar sasinë më të madhe të drogës në historinë e SHBA. Bëhet fjalë...

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Trending

Read previous post:
Integrimi i Shqipërisë në BE/ Presidenti grek kujton kushtet

Ditën e sotme shteti grek ka festuar pavarsinë e tij. Gjatë fjalës në ceremoninë e zhvilluar presidenti i Greqisë Prokopis...

Close