Connect with Us

Aleati i çadrës thirrje Bashës/ Dorëhiqu që të pastrosh biografinë dhe partinë

Aktualitet

Aleati i çadrës thirrje Bashës/ Dorëhiqu që të pastrosh biografinë dhe partinë

Publikuar

-

basha premtimet

Nga Kreshnik Spahiu

– Kjo çfarë po i ndodh Lulzim Bashës nuk është fundi i botës, madje janë eksperienca që gjithë bota i ka provuar përpara Lulit.
Luli ka kapërcyer situata më të vështrira me prokurorinë. Ai ka ende pezull në prokurorinë shqiptare dosjen 240 milion euro abuzim në rrugëna e kombit, ai ka hapur dosjen e dy pallateve që i ndërtoj brenda në det, ai ka hapur dosjen e 4 vrasjeve në bulevard si ministër i Brendshëm në 21 Janar.
Dosja e 600.000 eurove është e papërfillshme për Lulzim Bashën, sepse ai s’ka vjedhur në këtë për vehte por për partinë.
Basha në këtë cështje do e kapërcej ylberin shqiptar por jo oqeanin Atlantik.
600.000 eurot e financuara nga kompanitë ruse nuk e izolojnë Lul Bashën tek burgu 313 por e izolojnë përfundimisht me washingtonin dhe BE.
Si mund ta pranoj BE në tavolinë Lulzim Bashën kur themeluesi i BE dhe bashkimit dy Gjermanive Helmut Kohl dha dorëheqjen nga politika për të njëjtin motiv dhe në mënyrë paradoksale për të njëjtën shumë:
Gjykata e Rrethit Augsburg lëshoi një urdhër arresti ndaj ish thesarit CDU Walther Leisler Kiếp të dyshuar për evazion fiskal, e cila më pas doli më 5 nëntor 1999, zyra e prokurorit.

Kiep u akuzua se kishte marrë në vitin 1991 nga tregtari i armëve Karlheinz Schreiber DM 1 milion si donacion për CDU dhe nuk tatohen. Megjithatë, donacioni nuk i ishte dorëzuar CDU-së. Horst Weyrauch, arkëtari Kiep dhe përfaqësuesi i tij Uwe Lüthje kishin ndarë paratë midis tyre. Kancelari Kohl fillimisht deklaroi se nuk e dinte për këtë donacion. Ai gjithashtu hodhi poshtë akuzat se kishte një lidhje me ryshfet në furnizimin e tankeve në Arabinë Saudit.

Më 26 nëntor 1999, ish Sekretari i Përgjithshëm i CDU Heiner Geissler pranoi se CDU kishte “llogari të zeza” në epokën Kohl. Ish sekretarë të tjerë të përgjithshëm të CDU thanë se nuk dinin asgjë për këtë. Helmut Kohl konfirmoi më 30 nëntor 1999 në një intervistë televizive, ekzistencën e këtyre llogarive, të cilat ai e kishte mohuar më parë. Kohl mori përsipër përgjegjësinë politike për gabime në CDU Financave në qëndrimit të tij dhe deklaroi se ai e kishte pranuar donacione të fshehta dhe ilegale partiake për librat e CDU gjatë.

LEXO EDHE:  30 Qershori si një vazhdim i marrëveshjes së papërfunduar të 17 Majit!

Kohl tha se i kishte dhënë donatorëve fjalën e tij të nderit për të mos dhënë emrat e tyre por gjithaesi dha dorëheqjen duke dal në pension politik.

Disa ditë më vonë, Kohl u largua nga presioni i lartë i CDU-së për postin e kryetarit të nderit.

Lulzim Basha dhe Helmut Kohl janë të pakrahasueshëm dhe prandaj ne jemi tashmë si shoqëri jemi katandis llumi i Europës sepse Gjermania me gjithē mirnjohjen ndaj Kohl për kontributin e Bashkimit të dy Gjermanive dhe forcimin e themeleve të BE, sërish populli gjerman nuk ja justifikoi atij abuzimin.

Ligji është i barabartë për të gjithë.
Shqipëria nuk ka luksin të ketë lider revolucioni një person me 7 dosje penale, sepse ai duhet jetë referenca e së ardhmes.
Unë nuk dyshoj që Basha është hajdut sepse kam pasur gjithmonë bindjen që ai është rrogtar dhe llogaritar i Sali Berishës. Ai nuk fiton asgjë për vehte sepse në darkë e çon bilancin tek doktori.

Gjithsesi ai e ka shtrydhur PD-në si limoni dhe qoftë një herë të vetme mund ti shërbej partisë dhe Shqipërisë.
Dorëheqja do ishte burrëria e parë dhe e fundit që Lulzim Basha mos ketë një fund të turpshëm.
A e ka burrërinë e ngjashme Lulzim Basha me ish-kancelarin Helmut Kohl? Jo jo padyshim që nuk e ka, por këtë rradhē s’duhet të pyes doktorin për dorjeqjen e tij në lidhje me dosjen e 7 sepse tashmë ska më konflikt me drejtësinë shqiptare por atë amerikane e cila pas dosjes së 7 mund ta çmontojnë bustin e tij të “8-in në bronz”
Amerika nuk mund ta toleroj që lideri i opozitës së vendit më të varfër në Europë të sillej si sheik dhe paguante 600.000 euro për një lëpirje të zezë në shtpēpinë e Bardhë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Gënjeshtra e radhës e Bashës/ Njoftoi për mobilizimin e partisë, por ikën në Stamboll?

LEXO EDHE:  Bota po konfirmon drejtësinë e kauzës sonë

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Analisti “zbulon” qerratenjtë e PD/Gjyle topi mbi qemerin e padrejtësive!

LEXO EDHE:  Marrëveshja me Ramën/ Basha tenton të justifikohet

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: