Nga Xhovani SHYTI/ Mashtrimi kushtetues me arsimin parauniversitar falas – CNA
Connect with us

Aktualitet

Nga Xhovani SHYTI/ Mashtrimi kushtetues me arsimin parauniversitar falas

Publikuar

-

Kushtetuta e Republikes se Shqiperise ndalon kryeministrin

 Duhet ta themi qysh në fillim: arsimi parauniversitar falas, si një e drejtë e garantuar nga Shteti dhe Kushtetuta është veç një slogan i dalë boje.

Në rastin më të pakët “slogan”, sepse, në të vërtetë, është një mashtrim, sikurse janë të tillë edhe jo pak detyrime të tjera kushtetuese, përmbushja e të cilave duhet të garantohet nga Shteti, gjë që nuk ndodh.

Por le të mos merremi me to dhe të vijojmë me sloganin kushtetues “arsimi falas”, që funksionon si mashtrim.

Garacinë e qënies si i tillë, pra detyrim ligjor falas i garantuar nga Shteti, e jep pikat 5 e Nenit 57, Kreu IV:  “Liritë dhe të drejtat ekonomike, sociale dhe kulturore” , të Kushtetutës, në të cilin citohet:”  Arsimi i detyrueshëm, si dhe arsimi i mesëm i përgjithshëm në shkollat publike është falas.”

Mirëpo përmbajtjen e kësaj pike kushtetuese e hedh poshtë realiteti i përditshëm, ku, prej më shumë se dy dekadash, si arsimi i detyrueshëm 9 vjeçar edhe ai i mesëm merren nga nxënësit parauniversitar jo falas.

Në fillore me më pak para, në 9 vjeçare me më shumë dhe në të mesme me shumë më shumë para të paguara… Kjo është skema sipas të cilës prindërit e fëmijëve detyrohen të paguajnë jo pak për arsimimin e fëmijëve të cilin Kushtetuta dhe Shteti u’a garantojnë falas.

Paguajnë për të kompensuar paaftësine profesionale të mësuesve militantë të emëruar jashtë çdo lloj kriteri konkurues, nga partitë politike e tarafi, duke i shpënë fëmijët nëpër ca kurse mësimdhënie  që funksionojnë si biznese ilegale. Që e ushtrojnë veprimtarinë në të zezë, që nuk janë të regjistruara në institucionet e fiskut dhe nuk derdhin asnjë detyrim ndaj shtetit.

Dhe këtu nuk bëhet fjalë për pak, por për më shumë se 90 % të prindërve, që pohojnë se nga paaftësia e mësuesve detyrohen të paguajnë nga 1000 lekë ora për kurse me mësues privatë. Më së shumti për lendët matematikë, fizikë, biologji, gjuhë e huaj e detyruar, fizikë, kimi, gjuhë-letërsi etj., që lidhen me provimet e maturave respektive dhe vijimësinë e pranimit në degët e arsimit të lartë universitar.

Pa dashur të identifikohen, njëzetë prindër të pyetur drejtëpëdrejtë lidhur me këtë fakt pohuan se janë të detyruar ti shpien fëmijët nëpër kurse private, pasi ata vijnë nga shkollat papërvetësuar mësimin e lendës. Madje njeri prej tyre, S.K. tha se ishte vetë mësues gjuhë letërsie në një shkollë të mesme të kryeqytetit, dhe i shpinte të dy fëmijët në dy kurse, atë të matematikës dhe fizikës.

“Për të dy shpenzoj rreth 16 mijë lekë në muaj, ose 4 mijë lekë për dy orë në javë. E di që nuk është e drejtë, por s’kam çfarë bëj. Paguaj, në rastin më të keq paaftësinë e kolegëve të mi, që i kanë siguruar vëndet e punës nga politika, në rastin më të mirë vuaj kusuret e funksionimit të arsimit si një merkato tregtie ilegale”,- shprehet mësuesi prind, duke mos mohuar ekzistencën skemave bashkëpunuese midis mësuesve private dhe atyre që i furnizojnë me nxënës mall.

Po ashtu ky mësues, si edhe prindërit e tjerë, pohon se e njeh detyrimin kushtetues për arsimin paraunveristar falas, por është i detyruar të paguaj kur në lojë është fati i të ardhmes së fëmijëve.

Pak a shumë, kjo ishte përmbajtja e përgjigjeve standarte të dhenë nga të gjithë prindët e pyetur, disa prej të cilëve kanë nga dy e më shumë fëmijë dhe për të përballuar shpenzimet e kurseve veprojnë duke ndjekur rradhën. Domethenë duke çuar nëpër kurse herë njërin e herë tjetrin, sipas fuqisë financiare e kundrejt pagesës 1000 lekë ora, që mësuesit e palicensuar të kurseve private i fusin të pastra në portofolet e tyre, duke mos derdhur asnjë detyrim ndaj arkës së shtetit, sikurse gjithë sipërmarrësit e fushave të tjera. Ndaj të cilëve institucionet kompetente të fiskut ndërmarrin aksione dhe ndëshkime të ashpra sa herë ndeshin abuzim, domethenë shkelje të ligjeve kushtetuese.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Kriza politike/ Ambasadorja e SHBA në zyrën e Bashës

Publikuar

-

By

Duket se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do të rrinë “duar kryq”, në lidhje me krizën politike në Shqipëri.

E ngarkuara me punë e SHBA-ve në Tiranë, Leyla Moses- Ones ka zbarkuar sot në selinë blu, ku do të zhvillojë një takim me kreun e PD-së, Lulzim Basha.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Investime fiktive në Durrës/ Sakollari: Ata që kanë vjedhur do të paguajnë

Publikuar

-

By

Kandidatja e BINDJES DEMOKRATIKE për bashkinë e Durrësit, Zj. Valbona Sakollari ka folur “pa doreza” përsa i përket investimeve të mëdha që po bëhen në Durrës duke thënë se vlera e tyre është rritur fiktivisht, cilësia është e dobët dhe se funksionarët e papërgjegjshëm do të paguajnë për papërgjegjshmërinë e tyre.

“Projekti i ujësjellës-kanalizimeve që zonja përmendi që është një projekt 41 milion euro i qeverisë shqiptare. Për dijeninë tuaj dhe tonën, ky projekt është firmosur në kohës e qeverisjes së Sokoll Olldashit, kur ai ishte Ministër i Transportit. Pra ishte projekt i asaj qeverie, është mbrojtur në Vjenë nga drejtori i Ujësellës-Kanalizimeve Durrës në atë kohë, pra nuk është një projekt i ri. Madje është një projekt që është nisur me 32 milion euro, por qeveria aktuale dhe me bashkpunim të qeverisjes lokale e ka shtyrë projektin dhe e ka çuar vlerën në 41 milion euro. Projekti duhet të ishte gati, sot jeni të gjithë dëshmitarë që në Durrës akoma nuk ka ujë edhe pse janë shtuar 8-9 milion euro më teper në këtë projekt të një kontrate të para 6 viteve.

Ky problem do zgjidhet duke kërkuar së pari, ku kanë shkuar fondet sepse këto fonde duhet të dalin për t’u vënë në shërbim të qytetarëve. Një tjetër vjedhje që i është bërë këtij projekti, zonja nuk i tha orët, por i di shumë mirë. Projekti ishte planifikuar për 24 orë ujë të pijshëm dhe tashmë po tentojnë për ta shitur 18 orë kur t’i vijë momenti, 6 orë ujë më pak do të keni sepse paratë kanë shkuar diku tjetër. Do monitorohet me patjetër ky lloj procesi.

Unë mendoj se kjo zgjidhet duke i bërë njerëzit të paguajnë për papërgjegjshmëritë e tyre. Kjo është a-ja. Për sa kohë në Shqipëri papërgjegjshmëria nuk ndëshkohet, kushdo që bënë një krim, një keq menaxhim dhe vazhdon të qëndrojë në pozicionet që është nuk mund të zgjidhet parimisht problemi. Pra ku janë fondet ku kanë shkuar e të përgjigjet ai që ka për t’ju përgjigjur.” – tha Zj. Sakollari.

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ylli i Barcelonës lë nam/ Kërkon penalltinë më të çuditshme në historinë e futbollit (video)

Publikuar

-

Luis Suarez njihet si një ndër futbollistët me karakterin më të çuditshëm në fushë, teksa mjafton të kujtojmë gjestet me kafshime që ka bërë ndaj Chiellinit në Kupën e Botës, si dhe në kohën kur luante me Ajaxin.

Përveç kësaj, Suarez është një lojtar që shpesh krijon polemika dhe me gjyqtarët e takimit. Diçka e tillë ka ndodhur në sfidën mes Uruguajt dhe Kilit pas mesnate. Në një aksion, Suarez ishte shumë pranë golit dhe u ndal nga portieri, i cili devijoi me dorë në goditje nga këndi.

Pas këtij veprimi, Luis Suarez kërkon penallti për prekje të topit me dorë, duke harruar që ai që e preku ishte portieri dhe ishte brenda zone. Gjithsesi, sulmuesi e kuptoi shpejt që “po ia fuste kot”…

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet15:14 - 24 Qershor, 2019

Kukësi lë me gisht në gojë Partizanin, i “rrëmben” nga duart Azdren Llullakun

Kukësi nuk ia doli dot që ta mundë Partizanin në kampionat, por shpreson ta bëjë një gjë të tillë në…...

Aktualitet20:54 - 23 Qershor, 2019

Zaev vulos zvendësimet/ Tre shqiptarë, ministra në qeverinë e “re”

 Kryeministri Zoran Zaev, sot vulosi përbërjen e re Qeveritare, ku  gjashtë ministri do të pësojnë ndryshime. Kështu, sikurse raportojnë mediat vendore:...

Aktualitet20:10 - 23 Qershor, 2019

Gara për Bashkinë e Stambollit/ Humb për të dytë herë i preferuari i Erdogan

Kandidati i partisë në pushtet në zgjedhjet e përsëritura për Kryetar Bashkie në Stamboll, Binali Yildirim, pranoi humbjen ndaj kandidatit...

Aktualitet17:01 - 23 Qershor, 2019

Zgjedhjet për kryebashkiakun e Stambollit

Pas një ankese të kreut të shtetit turk, Erdogan, zgjedhjet për postin e bashkisë së Stambollit u anuluan. Kandidati AKP,...

Aktualitet16:48 - 23 Qershor, 2019

Dështimi i takimit në Paris/ Kosova dhe Serbia në kërkim të “fajtorit”

Nisma e kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emanuel Macron, për një takim në Paris në përpjekje për të zhbllokuar bisedimet...

Aktualitet10:19 - 22 Qershor, 2019

Zjarr në Paris/ Tre të vdekur, 28 të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Paris, ku tre persona kanë vdekur, ndërsa 28 të tjerë janë plagosur si...

Aktualitet13:13 - 21 Qershor, 2019

Tërmeti shkund Francën/ Dëmtohen ndërtesat

Franca është tronditur nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.1 ballë të shkallës Rihter mëngjesin e sotëm. Tërmeti ka...

Aktualitet11:20 - 21 Qershor, 2019

Protesta e opozitës/ Blindohet Kryeministria e Parlamenti

Opozita do të zhvillojë sonte në orën 20:00 protestën e nëntë kombëtare e përpara Kryeministrisë kundër qeverisë Rama. Për mbarëvjatjen...

Aktualitet20:28 - 20 Qershor, 2019

Turqi, 151 të dënuar me burgim përjetshëm

Një gjykatë turke në Ankara dënoi të enjten 151 persona me burgim të përjetshëm nën akuzat për grusht shteti në...

Aktualitet18:34 - 20 Qershor, 2019

Rrugët e ndikimit rus në Ballkanin Perëndimor përmes medias satelite

Një studim i Fondit Marshall Gjerman në Shtetet e Bashkuara, vë në pah se zhgënjimi i përgjithshëm me Perëndimin në...

Aktualitet18:26 - 20 Qershor, 2019

Viktimë e përgjimeve/ Jep dorëheqje ministri i Inovacionit

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë në qeverinë e Kosovës, Besim Beqaj, dha sot dorëheqje nga posti i tij. Dorëheqja e...

Aktualitet20:48 - 19 Qershor, 2019

Trump premton dëbime masive të imigrantëve të paligjshëm

Presidenti Donald Trump, i cili nisi zyrtarisht fushatën për rizgjedhje, thotë se autoritetet amerikane të emigracionit do të fillojnë deportimin...

Aktualitet20:38 - 19 Qershor, 2019

Kapet sasia më e madhe e drogës në historinë e SHBA

Autoritetet federale njoftuan të martën se kanë sekuestruar sasinë më të madhe të drogës në historinë e SHBA. Bëhet fjalë...

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Trending