Connect with Us

“Mashtrues, plehrë, i ndyrë”/ Qytetarët i tregojnë vendin Erion Veliajt

Aktualitet

“Mashtrues, plehrë, i ndyrë”/ Qytetarët i tregojnë vendin Erion Veliajt

Publikuar

-

Taulant Balla zbulon nesw do te rikandidohet veliaj?

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, i cili një ditë u më parë, mori konfirmimin e PS për të drejtuar dhe një mandat, bashkinë më të madhe në vend.

Ndonëse janë qytetarët me votat e tyre, ata që do të përcaktojnë fituesin për Bashkinë e Tiranës, për Erion Veliajn fitorja ka lidhje me pjesëmarrjen në mitingun e djeshëm.

Dhe për të konfirmuar këtë, ai ka postuar në rrjetet sociale, një foto të mitingut.

Kaq është dashur që qytetarët të shpërthejnë ndaj tij.

Si mitingjet e Hitlerit apo ngjashmëria me Sorosin, është komentuar mintingu i Veliajt.

“Edhe Sorosi ka qene nazist dhe i çonte pusullat Hebrenjeve që do të paraqiteshin në gestapo për të përfunduar në holokaust. Këtë punë ai e bënte me shumë qejf. Tamam si mitingjet e Hitlerit”, ka komentuar një qytetar.

“O lali a bën me ju thënë popullit se çfarë do të thotë më qartë kjo foto? A thua është kenaqur Aleksi me këtë?”, pyet një tjetër qytetar.

 

Ndërsa një tjetër ka ironizuar për të shkuar edhe më tej, duke quajtur mashtrues Veliajn.

“Hajde sufllaqe për të gjithë. Kur do vijë ajo ditë që shqiptarët nuk do e kenë më si kult mashtruesin, të fortin dhe deputetin apo kryetarin.  S’do vijë asnjëherë, bëni qejf me këtë popull dele duke e shtrydh. Më vjen keq vetëm se e ardhmja e mirë atij vendi kontribuon për Greqinë, Aglinë, Italinë dhe për Gjermaninë”, shkruan një qytetarë.

LEXO EDHE:  Kryemadhi flet me emra/ Ja dy personat që mund të marrin drejtimin e PS pas largimit të Ramës

Ndërkaq ka pasur nga ata qytetarë që mendojnë se PS mund të jetë më e mira por pa Veliajn.

“PS-ja mundet të jetë më e mira, vetëm nëse largohesh ti Erion. Jeni papërgjegjshëm si politikan.

“Plehër, mashtrues”. Kështu e kanë quajtur qytetarët Erion Veliajn, pas mitingut të djeshëm.

“Ik mor plehër, ti me gjithë këtë imazh të  masonave. Yyyytttt mashtrues hunderr gjetsh belanë nga i madhi zot. Gjithë ato hallexhi që i ke lënë pa bukë ti këto 4 v. Plehër tttpppuuuu surrat shkërdhat fytyra ndyt, po pati njeri më negativ në Shqipëri je ti dhe ai tualet halja katunari  i Librazhdit”, shkruajnë të revoltuar qytetarët./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

“Bashkëpunim taktik me Topallin”/ Patozi zbulon marrëveshjen me ‘Lëvizjen për Ndryshim’

Publikuar

-

Nga

“Bashkëpunim taktik me Topallin”/ Patozi zbulon marrëveshjen me 'Lëvizjen për Ndryshim'

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në Report tv, ku ka folur për situtën parazgjedhore.

Ai tha se partia e tij do të dalë e vetme në zgjedhjet e 25 prillit, por do të ketë një bashkëpunim taktik para elektoral me partinë e Jozefina Topallit.

“Unë dhe topalli nuk jemi kaq të mërzitu, ne jemi në komunikimin, kemi pasur takime dhe jemi përpjekur të arrijmë një rezultat, qëllimi ynë është i përbashkët, synimet e njëjtat por vendosëm që të kandidojmë me lista të veçanta.

Ne kemi një marrëveshje do të kemi një bashkëpunim taktik para elektoral, ku gjatë zgjedhjeve do të përpiqemi të mos i prishim punë njëri-tjetrit por ta mbështesim në qarqe sipas rastit”, tha Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Meta në merak për rezultatin e zgjedhjeve”/ Patozi: Ka shfaqur nervozizëm ekstrem

Publikuar

-

Nga

“Meta në merak për rezultatin e zgjedhjeve”/ Patozi: Ka shfaqur nervozizëm ekstrem

Kreu i Bindjes Demokratike Astrit Patozi ishte i ftuar pasditen e sotme në Report tv, ku mes të tjerave ka komenuar dhe deklaratat e fundit të presidentit Ilir Meta, i cili është shfaqur gjithnjë e më tepër i nervozuar lidhur me zhvillimet elektorale.

Patozi tha se Meta është njeriu që duhet të jetë më pak i interesuar në rezultatin e zgjedhjeve, por në fakt është më i axhituari.

 “Janë shenja të qarta të një nervozizmi ekstrem, unë nuk e kuptoj arsyen, në fakt e kuptoj, njeriu që duhet të jetë më pak i interesuar në rezultatin e zgjedhjeve është më i axhituari. Ai s’është në zgjedhje, gruaja e tij është, edhe Lulzim Basha është më i qetë. Pas Ilir Metës është më i nervozuar Sali Berisha. Këta duhet edhe të mësojnë nga politika, një njeri që shfaqet nervoz i tradhëton merakun që ata kanë lidhur me rezultatin e zgjedhjeve, të bëjnë edhe gjoja fundja. Por ne s’na intereson se ne kemi betejën tonë”, tha Patozi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Qeveria e Zaevit merr besimin e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

Publikuar

-

Nga

Qeveria e Zaevit merr besimin e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut i shprehu besimin Qeverisë së kryeministrit Zoran Zaev, pas kërkesës së tij për votëbesim. Për Qeverinë votuan 62 deputetë nga 120 sa numëron Kuvendi, ndërsa opozita e bojkotoi votimin.

Paraprakisht, Zaev tha se e ka paraqitur kërkesën pas deklaratave të vazhdueshme të liderit të opozitës maqedonase, kryetarit të VMRO DPMNE-së, Hristijan Mickoski, se shumica parlamentare e ka humbur mbështetjen dhe se vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare.

“Ky është momenti kur duhet të shohim se kush sa numra ka në Kuvend, ne apo opozita, e cila vazhdimisht pretendon se do ta rrëzojë Qeverinë dhe do të formojë një shumicë të re. Lajmet e rreme dhe bllokadat krijojnë pasiguri politike. Unë nuk do ta lejoj këtë, andaj edhe kërkoj votëbesim për Qeverinë”, tha të mërkurën para deputetëve kryeministri Zoran Zaev.

Votëbesimi u bë pa debat, pasi Zaev e paraqiti kërkesën në bazë të nenit të rregullores mbi punën e Kuvendit, që nuk parasheh debat, por vetëm votim për punën e Qeverisë.

Opozita e kritikoi këtë propozim dhe tha se Zaev ka frikë të përballet me fjalimet e opozitës për dështimin e punës së Qeverisë.

“Ju keni frikë të përballeni me argumentet tona që dëshmojnë dështimet e kësaj Qeverie në të gjitha sferat. Ju keni dështuar ta menaxhoni vendin në krizën me pandeminë, ju keni dështuar në luftën kundër korrupsionit, madje jeni zhytur vetë në korrupsion dhe keqpërdorime të tjera të shumta. Dështimet janë evidente, andaj edhe duhet të përballeni me argumentet tona dhe jo të ikni nga përballja me to”, tha kryetari i grupit parlamentar të VMRO DPMNE-së, Nikolla Micevski.

LEXO EDHE:  Video-Zhupa nxjerr zbuluar krimin mjedisor të Veliajt/ “Inertet e Teatrit hidhen në kodrat e Yzberishtit”

LEXO EDHE:  Erion Veliaj merr dhuratën e parë në publik për të voglin e tij

Edhe opozita shqiptare drejtoi kritika ndaj Zaevit për propozimin që votëbesimi i Qeverisë të bëhet pa debat.

“Qeveria tenton t’i fshehë dështimit në çdo lëmi të jetës: dështimet në arsim, shëndetësi, shkeljen e të drejtave të shqiptarëve, përfshirë edhe të drejtën për protestë. Për këtë them se opozita duhet të dëgjohet për punën e Qeverisë. Kjo është kopje e asaj që ka ndodhur në regjimin e kaluar”, tha Skënder Rexhepi nga koalicioni opozitar shqiptar.

Zoran Zaev, kryetari i Lidhjes Social-Demokrate, drejton Qeverinë aktuale të Maqedonisë së Veriut që nga 31 gushti, 2020, pas fitores në zgjedhjet e 15 korrikut.

Partia e tij është në koalicion me Bashkimin Demokratik për Integrim dhe disa parti më të vogla./rel

LEXO TE PLOTE