Connect with Us

Nga “Mjaft”-i, u katapultua në PS/ Shtohet luksi i Ministres së Mbrojtjes, pas martesës

Aktualitet

Nga “Mjaft”-i, u katapultua në PS/ Shtohet luksi i Ministres së Mbrojtjes, pas martesës

Publikuar

-

Në shtator të vitit 2017, kryeministri Edi Rama, firmosi emërimin e Olta Xhaçkës në krye të Ministrisë së Mbrojtjes, duke e zhvendosur kështu nga drejtimi i Ministrisë së Mirëqenies Sociale dhe Rinisë.

Në anën politike, Xhaçka duket se ka pasur fat, duke pasur parasysh postet që ka mbajtur. Por, “fati” duket se e ka ndjekur dhe në  aspektin e pasurisë, sidomos pas martese.

CNA.al do të hedhë dritë mbi pasurinë e kabinetit qeveritar, por pa lënë mënjanë atë profesional.

Kujtojmë se Olta Xhaçka nga një aktiviste e “Mjaft’,  për të vijuar më pas  në G-99 e Erion Veliajt, depërtoi me sukses në Partinë Socialiste, madje duke mbajtur pozicione kyçe.

Kështu në vitin 2009 Xhaçka u bë pjesë e Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, fillimisht si përfaqësuese e Qarkut të Korçës për dy legjislatura në Kuvendin e Shqipërisë dhe në qershor 2017 u zgjodh përfaqësuese e Tiranës në Kuvendin e Shqipërisë.

Prej vitit 2010, Xhaçka është anëtare e Kryesisë së Partisë Socialiste dhe Kryetare e Forumit të Gruas së Partisë Socialiste.

Sa i përket pasurisë, në rastin e Xhaçkës, duket se ka vlejtur shprehja që e dëgjojmë çdo ditë rëndo, “paç një fat të mirë”.

Fjala është për bashkëshortin e saj Artan Gaçe, i cili rezulton i “mbytur” në pasuri.

Në deklaratën e vitit 2017, thuhet se bashkëshorti, sipas deklaratës së tij personale pas largimit nga funksioni datë 9 shtator 2017, Z. Artan Gaci, ka blerë godinë me vlerë 945 000 Lekë ose 7 000 Euro në Petrelë (ish mulliri i Fshatit i privatizuar më parë nga një shtetas).

Po në të njëjtin vit, bashkëshorti z. Artan Gaci, ka blerë automjet tip Land Rover me vlerë 88 235,29 Euro.

Deklarata e pasurisë në vite

Viti 2012

Paga dhe shpërblime si deputet në vlerën 2 660 234 lekë.

Blerë makinë tip Nissan në vlerën -16 400 euro.

Detyrime të paguara në vlerën -19 000 euro si parapagim për blerjen e një ap. banimi në Tiranë.

Viti 2013

Paga dhe shpërblime si Deputet në vlerën 2 440 196 lekë.

Viti 2014

Të ardhura nga paga si deputete, 2 564 825 lekë.

Viti 2015

Të ardhura nga paga dhe dieta si deputet, 2 550 113 lekë.

Bashkëshorti, të ardhura nga paga si deputet, 2 533 084 lekë.

Bashkëshorti, të ardhura nga paga të prapambetura, 1 387 039 lekë.

Bashkëshorti, të ardhura nga qiraja e një objekti dhënë kompanisë “Vodafon”, 61 614 euro.

Bashkëshorti, të ardhura nga shitja e veturës, 2 100 000 lekë.

Gjendja e llogarisë depozitë bankare, 27 500 euro, transferuar nga bashkëshorti.

Gjendja e llogarisë depozitë bankare, 45 220 euro, transferuar nga bashkëshorti nga të ardhurat nga qira objekti.

Viti 2016

Të ardhura nga paga dhe dieta si deputet, 2 528 836 lekë.

Në proces marrje kredie për shlyerjen e detyrimeve sipas kontratës së blerjes së një ap. banimi 2+1 në Tiranë, për të cilën ka parapaguar 19 000 euro në vitin 2012.

Viti 2017

Të ardhura me vlerëë 259 300 Lekë nga paga si Ministre, për periudhën Mars-Prill 2017.

Të ardhura me vlerë 437 994 Lekë nga paga si Ministre e Mbrojtjes gjatëë periudhës Shtator-Dhjetor 2017.

Të ardhura me vlerë 575 436 Lekë si Deputete në Kuvendin e Shqipërisë gjatë periudhës Janar-Dhjetor 2017.

Të ardhura me vlerë 20 910 Lekë nga honoraret nga mbledhjet e Komisioneve gjatë periudhës Janar-Dhjetor 2017.

Të ardhura me vlerë 25 398 Lekë si kryetare e Këshillit Administrativ në Institutin e Sigurimeve Shoqërore.

LEXO EDHE:  "Drejtori tre muajsh"/ Enton Duro, jeton me paratë e emigracionit

Bashkëshorti, sipas deklaratës së tij personale pas largimit nga Funksioni datë 9 shtator 2017, të ardhura me vlerë 1 395 334 Lekë nga paga si deputet gjatë periudhës Janar-Gusht 2017, sipas deklaratës të lënies së detyrës në 19.09.2017.

Bashkëshorti, sipas deklaratës së tij personale pas largimit nga funksioni datë 9 shtator 2017, të ardhura me vlerë 411 012 Lekë nga funksioni deputet për periudhën Shtator-Dhjetor si dhe nga paga në kompaninë AG TCC.

Bashkëshorti, sipas deklaratës së tij personale pas largimit nga funksioni datë 9 shtator 2017, të ardhura me vlerë 2 846 880 lekë nga qiradhënia e dyqanit kundrejt Vodafone Albania, periudha Janar-Shtator 2017.

Bashkëshorti, sipas deklaratës së tij personale pas largimit nga funksioni datë 9 shtator 2017. të ardhura me vlerë 756 000 Lekë nga qiradhënia e dyqanit kundrejt shoqërisë Balkan Sport, periudha Janar-Shtator 2017

Bashkëshorti, sipas deklaratës së tij personale pas largimit nga funksioni datë 9 shtator 2017. të ardhura nga qiraja e dyqanit me vlerë 1 601 320 Lekë, periudha Shtator-Dhjetor 2017.

Zonja Xhacka, Kontratë me kompaninë Agicons Sh.p.k për blerjen e një apartamenti banimi 2 plus 1 në Tiranë, deklaruar më parë. Subjekti deklaron se është në proces marrje kredie dhe nuk ka bërë asnjë pagesë gjatë vitit 2017.

Bashkëshorti, sipas deklaratës së tij personale pas largimit nga funksioni datë 9 shtator 2017, Z. Artan Gaci, ka blerë godinë me vlerë 945 000 Lekë ose 7 000 Euro në Petrelë (ish mulliri i Fshatit i privatizuar më parë nga një shtetas).

Bashkëshorti Z. Artan Gaci, Sipas deklaratës së tij personale pas largimit nga funksioni datë 9 shtator 2017 : shtesë me 2 025 000 Lekë ose 15 000 Euro në llogarinë e shoqërisë AG. TCC Sh.p.k gjatë periudhës Janar-Shtator 2017.

Bashkëshorti Z. Artan Gaci Sipas deklaratës së tij personale pas largimit nga funksioni datë 9 shtator 2017 ka shitur automjetin Toyota me vlerë 45 000 Euro ose 6 075 000 Lekë, sipas kontratës së shitjes me datë 05.05.2017.

Bashkëshorti Z. Artan Gaci sipas deklaratës së tij personale pas largimit nga funksioni datë 9 shtator 2017, ka blerë automjet tip Land Rover me vlerë 88 235,29 Euro ose 11 911 764 Lekë, sipas kontratës së blerjes më datë 14.07.2017.

Automjeti është blerë me të ardhurat nga shitja e automjetit të mëparshëm tip Toyota (45 000 Euro) dhe kredi bankare marrë pranë Intesa San Paolo me vlerë 50 000 Euro ose 6 750 000 Lekë.

Bashkëshorti, Sipas deklaratës së tij personale pas largimit nga funksioni datë 9 shtator 2017, shlyer shumë prej 7 231,07 Euro për kredinë e mbartur nga viti 2016 në Intesa San Paolo Bank, nga të cilat 5 407 Euro u shlyen gjatë periudhës Janar-Shtator 2017 dhe 1 824,07 Euro gjatë periudhës Shtator-Dhjetor 2017. Gjendja e detyrimit të mbartur nga viti 2016 ishte 25 473 Euro dhe gjendja e mbetur e detyrimit në 31 Dhjetor 2017 është 18 242 Euro.

Bashkëshorti, sipas deklaratës së tij personale pas largimit nga funksioni datë 9 shtator 2017, shlyer shuma prej 3 081,56 Euro për kredinë e marrë për blerje automjeti tip Land Rover pranë Intesa San Paolo, nga të cilat 780 Euro janë shlyer deri në Shtator 2017 dhe 2 301,56 Euro gjatë periudhës Shtator-Dhjetor 2017. Gjendja e mbetur detyrimit në 31 Dhjetor 2017 është 46 918 Euro./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Pasuria e bashkëjetueses “fundos” gjyqtarin e Tiranës

LEXO EDHE:  "Drejtori tre muajsh"/ Enton Duro, jeton me paratë e emigracionit

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Pasuria e bashkëjetueses “fundos” gjyqtarin e Tiranës

LEXO EDHE:  Pse prokuroria nuk heton Edmond Spahon për 1 milionë dollarë piktura?!

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: