Connect with Us

Kriza politike/ Zgjidhjen e kanë partnerët amerikanë dhe europianë

Aktualitet

Kriza politike/ Zgjidhjen e kanë partnerët amerikanë dhe europianë

Publikuar

-

-Nga Preç Zogaj

Krerët e opozitës, siç kanë thënë vetë, nuk prisnin të gjenin mbështetje në Uashington dhe në kryeqytetet e Europës Perëndimore për aktin e djegies së mandateve.

Ata, me sa është kuptuar, nuk e kishin parë të udhës t’i informonin paraprakisht partnerët dhe t’u kërkonin, pse jo, njëlloj mirëkuptimi jo publik që do të përkthehej si mbështetje e hapur me kalimin e kohës. Ata zgjodhën vënien e tyre para faktit të kryer.

Kjo jo se nuk e dinin se një vendim i tillë nuk mund të jetë një çështje strikte e politikës së brendshme. Arsyet mbeten për t’u sqaruar e kuptuar.

Ato, sipas meje, lidhen me faktorin kohë. Opozitës i duhej ta bënte tani aktin. Shtyrja në kohë me sa duket do t’ia zbehte efektin, për të mos thënë mund ta bënte të paefektshëm. Janë ca akte që bëhen, nuk shpjegohen. Ato shtyhen përpara me forcë ose prej rrethanave.

Ai që i bën ndodh të ketë të drejtën me vete, por nuk ka argumente. Në fakt, argumentet për të mbrojtur e përligjur në nivelet e politikës së lartë amerikane dhe europiane djegien e mandateve duhet të jenë tepër-tepër bindëse; dosja e re e gjetjeve, zbulimeve dhe fakteve që përmbysin zgjedhjet njëzet muaj pas mbajtjes së tyre duhet të jetë e qepur, e pakontestueshme.

Gjë që nuk është e lehtë të bëhet në kushtet kur përgjimet që lidhen me shitblerjen e votave janë mbajtur gjatë në sirtarë, janë trafikuar e përdorur për lloj-lloj interesash nga prokurorë të papërgjegjshëm e të korruptuar. Të kuptohemi: shitblerja e votave ka qenë sipas bindjes sime një fenomen shumë i përhapur në zgjedhjet e vitit 2017.

Në rrugë kryesisht informale janë raportuar informacione pa fund për blerje votash nga kandidatë të tri partive të koalicionit qeveritar të kohës, PS, LSI dhe PDIU. Nëse zgjedhjet nuk do të ishin njohur në të nxehtë në disa qarqe, menjëherë pas mbajtjes së tyre, kjo do të kishte pasur sens dhe me siguri do të kishte gjetur mbështetës në Perëndim. Hekuri rrihet sa është i skuqur, thotë populli.

Tani që partnerët kanë marrë nëpër duar certifikimin e zgjedhjeve nga KQZ-ja dhe nga misioni i vëzhguesve të OSBE/ODIHR-it, informacionet dhe reklamimet nuk kanë më peshën dhe fuqinë që do të kishin kur hekuri ishte i skuqur.

Ndaj partnerët perëndimorë, këndej dhe matanë oqeanit, janë të prerë e në bllok kundër djegies së mandateve nga opozita. Qëndrimi i tyre nuk po lë shteg për lexime subjektive. Është një qëndrim që duket se e formon si violinë e parë Uashingtoni.

Brukseli e përshtat në gjuhën e kontinentit të vjetër pa prekur thelbin. Ngjajnë të jenë qëndrime në favor të qeverisë, por po të analizosh tonin e tyre duket se janë ndërtuar më shumë me brumin e pezmit ndaj aktit të opozitës se sa si vlerësim për qeverinë.

Në fakt, partnerët perëndimorë, sidomos ata amerikanë, por edhe gjermanë, kanë qenë mjaft kritikë me qeverinë e kryeministrit Rama. E dëshmojnë qartë raportet e Departamentit të Shtetit që fotografojnë zhvillime me shtrirje në kohë jashtë ndërlidhjes me aktualitetin e ditës.

Pak ditë më parë këshilltari politik i Komitetit të Helsinkit, Robert Hand  theksonte se djegia e mandateve e zhvendosi fokusin e kritikës së ndërkombëtarëve tek opozita.  Nga mënyra si po artikulojnë partnerët amerikanë duket se jo vetëm e mbajnë në këmbë qeverinë në fuqi, por nuk e “lënë” as të ikë, në kuptimin që nuk janë dakord të ikë pa rakordim me ta në këtë periudhë.

Ky është një qëndrim që nuk ka lidhje me emrin e kryeministrit. Shkon përtej tij dhe qeverisë së tij. Nuk jemi këtu në rrethanën kur ndërkombëtarët kanë në qeveri njeriun e tyre që nuk duan t’ua prekë kush.

Një marrëdhënie e tillë e partnerëve perëndimorë me kryeministrat a presidentët e Shqipërisë as ka ekzistuar, as do të ekzistojë. Është pa kuptim në kohën tonë. Ndaj analiza nuk mund të bëhet duke u mbështetur në klishe mendore të vjetra dhe në arsye që nuk janë arsye.

Tani që kaloi një muaj nga djegia e mandateve mund ta kuptojnë edhe ata që nuk e kanë besuar në krye të herës se ndërkombëtarët janë një faktor vendimtar në trepolaritetin e skenës shqiptare. Ata e mbajnë zgjidhjen. Aq e vërtetë është kjo sa ata mund të provokonin largimin e qeverisë me një fjali të thjeshtë të tipit “të konsiderohen arsyet e opozitës”. Por nuk e kanë thënë e nuk po e thonë.

Pse?

LEXO EDHE:  Kriza politike e ka emrin Ilir Meta, apo ai është zgjidhja e saj?!

E para, sepse opozita jonë i ka vënë në siklet me aktin e djegies së mandateve. Në gjykimin e çdo perëndimori një akt i tillë rrezikon të shndërrohet në një precedent që e bën lëmsh sistemin demokratik.

E dyta, SHBA-ja, në radhë të parë, por edhe BE-ja kanë si prioritet absolut të politikës së tyre të jashtme në Shqipëri reformën në drejtësi, nisjen e drejtësisë së re.

Ata nuk kanë dashur asnjëherë që zhvillimet e brendshme të kalojnë në plan të dytë, të frenojnë apo të sfumojnë zgjidhjen sui generis kundër korrupsionit dhe krimit në sferat e larta. Amerikanët kanë shtyrë dhe vazhdojnë të shtyjnë si askush tjetër për ngritjen e organeve të drejtësisë së re, për mbajtjen e besimit popullor se reforma po ecën në rrugën e duhur, për inkurajimin e gjyqtarëve, prokurorëve dhe juristëve për të kandiduar e marrë përgjegjësi.

Falë tyre sot mund të flasim për një kalendar të kompletimit e këtyre organeve me SPAKU-n, Byronë Kombëtare të Hetimit dhe Inspektoratin e Lartë të Drejtësisë që do të ngrihen deri në qershor. Paralelisht parashikohet bërja funksionale e Gjykatës Kushtetuese.

Drejtësia e re pritet të nisë në gjashtëmujorin e dytë të këtij viti. Ajo është konceptuar dhe ndërtuar për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë shumëvjeçare në sferat e larta. Pra për t’i dhënë zgjidhje me ligj jo vetëm problemit të korrupsionit në sistem, krimit në pushtet e pushtetit në krim, por edhe manipulimit të zgjedhjeve dhe shitblerjes së votave. Të gjitha këto fenomene janë mbështjellë deri sot rreth një boshti që është pandëshkueshmëria në sferat e larta.

Bandat ndërpartiake të shkatërrimit të zgjedhjeve të lira kanë vepruar e veprojnë për llogari të drejtuesve politikë. Banditët e dinë se vjedhja votave është një çështje pushteti e atyre që u kërkojnë të blejnë vota duke u ofruar në shkëmbim shpërblimin. Pandëshkueshmëria u ngrit përgjatë shumë viteve si shkaku kryesor i bllokimit, degradimit dhe krizës së sistemit në Shqipëri. Këtë vuri në shënjestër Amerika miqësore me ligjin që konceptoi e po çon drejt zbatimit në bashkautorësi me faktorët vendas.

Qëllimet e drejtësisë së re përputhen literalisht me shqetësimet dhe kërkesat e opozitës. Edhe opozita kërkon pastrimin e politikës nga krimi, çlirimin e zgjedhjeve. Edhe opozita lajmëron kurdisjen e orës së antikorrupsionit në sferat e larta. Pra çlirimin jo vetëm të zgjedhjeve, por edhe të vetë politikës nga kapja korruptive apo klanore, nga mungesa e garës etj.

Një tjetër përputhje me rëndësi është ajo që lidhet me mbështetjen dhe shpresën te drejtësia e shumicës dërrmuese të shqiptarëve, pra të shumicës dërrmuese të qytetarëve opozitarë.

Mospërputhja është për mjetin dhe për kohën.

Partnerët llogarisin mbi mekanizmin që e lufton me ligj në aulën e drejtësisë korrupsionin dhe krimin në sferat e larta. Ata duan ta bëjnë këtë përmes organeve të reja që po ngrihen e do të trajnohen për sfidën e madhe. E gjitha kjo merr kohën e vet.

Opozita e kërkon këtë si zgjidhje politike në fillim. E kërkon tani.

Janë mospërputhje që në dinamikën e tyre ka ndodhur e ndodh të marrin pamjen e një kryqëzimi zgjidhjesh. Në fakt, që në kohën e çadrës e më vonë, partnerët amerikanë dhe gjermanë i kanë parë me skepticizëm dhe nuk i kanë kredituar disa ekuivokë dhe qëndrime të opozitës që linin përshtypjen e mbivendosjes ndaj reformës në drejtësi si përparësi e tyre.

Nga kjo ka përfituar Rama. Jemi në të njëjtën histori. Së paku deri sa të ngrihet SPAK-u dhe BKH-ja. Deri atëherë, me ç’tregojnë bathët, partnerët do të vazhdojnë të mbrojnë zgjidhjen e tyre nga turbulencat.

Opozita, sipas mendimit tim, mund ta kërkojë e ta gjejë pikërisht te qasja e re ndaj drejtësisë së re formulën që pajton kalendarin e partnerëve me kalendarin e saj/Gazeta Liberale

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Ç’do ndodhë me PD-në?!/ Berisha thyen heshtjen: Pritet katastrofë! Ja fundi i Ramës

LEXO EDHE:  Synon të marrë “Kulmin e Ballkanit”/ Çfarë fshihet pas pretendimeve të Serbisë?

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Ç’do ndodhë me PD-në?!/ Berisha thyen heshtjen: Pritet katastrofë! Ja fundi i Ramës

LEXO EDHE:  Nga Mentor Kikia/Politika shqiptare drejt katarsisit! A do të “vdesin” partitë e vjetra?

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: