Aktorja e njohur rrëfen si i mbijetoi problemeve në tru: “Mendoja se nuk ja vlente të jetoja më” – CNA
Connect with us

Kryesore Show Biz

Aktorja e njohur rrëfen si i mbijetoi problemeve në tru: “Mendoja se nuk ja vlente të jetoja më”

Publikuar

-

Kasti i aktorëve të “Game of Thrones” është më i zënë se kurrë këto kohë, duke promovuar shfaqjen televizive në intervista të ndryshme apo në ture në të gjitha shtetet e botës. E megjithatë, një nga aktoret protagoniste të serialit, Emilia Clarke, ka gjetur kohë që të rrëfejë për diçka vërtetë personale për “New Yorker” dhe të tregojë për kohën që vuajti nga dy aneurizma në tru.

Ajo tregoi se për herë të parë se u diagnostikua me aneurizëm, në moshën 24 vjeçare, kur sapo kishte mbyllur xhirimet për sezonin e parë të “Games of Thrones”: “Isha duke u ushtruar me trajnerin tim, kur ndjeva një shtrëngim në tru. U përpoqa ta injoroja dhimbjen dhe të vazhdoja, por nuk munda. I thashë trajnerit tim që duhet të pushoja. Gati duke u zvarritur shkova në dhomën e zhveshjes, futa kokën në mes të gjunjëve dhe u ndjeva shumë, shumë keq. Ndërkohë, dhimbja në kokë ishte sikur po më godisnin, sikur më gjuanin me thikë dhe vazhdonte të bëhej më keq. E dija çfarë po ndodhte, truri im ishte dëmtuar”.

Më pas Clarke tregon se një grua e kishte ndihmuar të shkonte në spital, ku pas vizitës ju komunikua se vuante nga një hemorragji subarankoide, që do të thotë se kishte gjakderdhje në tru. Aneurizmat shpesh janë fatale, duke u bërë shkak për vdekjen e dikujt, ose mund të japin dëme të pariparueshme në tru. Për të parandaluar një gjë të tillë, Emilia ju nënshtrua një operacioni mini-invaziv në kokë, i cili zgjati tre orë, edhe pse fillimisht kishte hezituar pasi “nuk kishte kohë për kirurgji në kokë”.

Kur u zgjua nga operacioni, në të cilin asaj ju fut një tel në një nga arteriet që shkojnë në tru dhe në zemër, gjithçka ishte në rregull dhe për dy javë nuk pati asnjë komplikacion. Më pas, siç tregon aktorja e njohur, erdhi një periudhë ku nuk mund të mbante mend as emrin e saj.

LEXO EDHE:  "Duhet të pi disa shotsa"/Aktorja e njohur tregon skenat e seksit në filmat e saj

“Nuk kisha përjetuar asnjëherë një frikë të tillë, mund të shihja jetën që më priste me këtë gjendje dhe nuk ja vlente të jetoja. Jam një aktore, duhet të mbaj mend shumë rreshta dhe fjalë. Në atë moment nuk mund të kujtoja as emrin tim. Herë pas herë i thoja stafit mjekësor të mos më shpetonin, të më linin të vdisja”- rrëfen 32 vjeçarja.

Pas disa ditësh ajo ja doli të fliste sërish dhe të mbante mend më shumë, megjithatë doktorët e paralajmëruan se kishte një tjetër aneurizëm në anën tjetër të trurit, që mund të shpërthentë në çdo moment. Gjithsesi u vlerësua që ajo mund të vazhdonte të bënte intervista e të dilte në television, edhe pse ishte tmerrësisht e vështirë pasi siç tregon aktorja, i është dashur të marrë sasi të konsiderushme morfine midis intervistave. Pasi filmoi sezonin e dytë të “Game of Thrones” Emilia sërish ndjente dhimbje dhe lodhje, por ja doli që të vazhdonte me punën e saj. Vetëm pasi mbaroi sezoni i tretë i serialit, ajo u shtrua sërish në spital, sepse aneurizma e dytë ishte rritur në përmasa dhe duhet të operohej. Kjo ishte dhe më e vështirë, pasi ndërhyrja u bë direkt në kafkë këtë herë. Për të, periudha post-operatore ishte më e dhimbshme herën e dytë dhe gjithçka u bë më e komplikuar, pasi kishte frikë se publiku do ta merrte vesh për gjendjen e saj. Ajo pranon se ka gënjyer disa herë nëpër intervista, madje dhe miqtë e saj, por e kishte bërë për shkak se ende nuk ishte gati të tregonte të vërtetën.

Gjthsesi, tani që kanë kaluar vite nga operacionet, Emilia është shëruar 100% dhe e ka lënë pas këtë kohë të vështirë në jetën e saj. Kjo gjë mund të shihet dhe nga buzëqeshja e madhe që ka në fytyrë në çdo dalje publike.

Aktualitet

Plagosja e menaxherit të vip-ave/ Arratiset nga spitali agresori

Publikuar

-

Menaxheri i “On Records” Met Elshani, disa ditë më parë,  mbeti i plagosur pas një përleshjeje mes dy grupeve.

Personi që kreu plagosjen ka qenë nën mbikëqyrje të policëve teksa ishte i shtruar në Klinikën Ortopedike të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës.

Thuhet se si pasojë e përleshjes ai ishte lënduar dhe për këtë arsye i ishte nënshtruar një trajtimi mjekësor.

LEXO EDHE:  "Duhet të pi disa shotsa"/Aktorja e njohur tregon skenat e seksit në filmat e saj

Por Adhurim Krasniqi, i cili ka plagosur menaxherin e “On Records”, është arratisur nga institucioni në fjalë, raporton “Klan Kosova”.

 

LEXO TE PLOTE

Kryesore Show Biz

Foto+18/Modelja braziliane i lë të gjithë gojëhapur, pëson incidentin “hot” në Kanë

Publikuar

-

Fernanda Liz, modelja braziliane e njohur për linjat e saj “shpërthyese” , i ka lënë të gjithë gojëhapur me incidentin e saj “hot” në tapetin e kuq në Festivalin e Filmit në Kanë.

E veshur me një fustan të verdhë “princeshe” ,Liz papritur i është ulur dekolteja duke nxjerrë më tepër sec duhet.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Ajo provokoi me simbolet e shqiponjës”/Stilisti shqiptar zbulon prapaskenat e Eurovizion

Publikuar

-

Pak ditë më parë pas performancës së Jonida Maliqit, mediat serbe shkruan se ajo i provokoi me simbolin e shqiponjës dhe nuk ka folur fare me përfaqësuesen e Serbisë.

Por stilisti Ardi Asllani i cili u kujdes për paraqitjen e Jonidës, ka publikuar një shkrim në Instastory, ku flet rreth kësaj çështje.

“Përpara se ta bëni lajm: Nuk kam asgjë me asnjë shtet pjesëmarrës, por këngëtarja e shtetit të përmendur më parë, në 10 ditë prova dhe pse ndanim të njëjtin korridor në ‘backstage’, prej 1 metër e 30 cm,  nuk ngriti njëherë kokën të përshëndeste, ritual kortezie që ndodhte rëndom me të gjithë pjesëmarrësit si dhe me mediat serbe që u pikëlluan nga shqiponja në finale”, ka shkruar Ardi në postimin e tij.

LEXO EDHE:  "Duhet të pi disa shotsa"/Aktorja e njohur tregon skenat e seksit në filmat e saj

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:17 - 23 Maj, 2019

Kryetari i Parlamentit të Kosovës mohon çdo përfshirje në veprime kriminale

Kryetari i parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, hodhi poshtë të enjten çdo mundësi për përfshirje të tij në ndonjë rast...

Aktualitet20:57 - 22 Maj, 2019

Kosova kërcënon edhe Shqipërinë me taksë 100%

Ndërkohë që prej muajsh Kosova ka vendosur taksën 100 % për mallrat serbe, duke sjellë kështu një goditje në të...

policia e shtetit policia e shtetit
Aktualitet20:22 - 22 Maj, 2019

Foto/ “Aksioni” i çuditshëm kundër Policisë së Shtetit

Shpeshherë jemi mësuar të shohim aksione të Policisë së Shtetit në kapjen e personave të shpallur në kërkim. Në njoftimet...

Aktualitet19:42 - 22 Maj, 2019

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?...

Aktualitet19:37 - 22 Maj, 2019

LDK dhe Vetëvendosje, bashkërendohen për të rrëzuar qeverinë Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje paralajmëruan të mërkurën se kanë filluar përgatitjet për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...

Aktualitet08:53 - 22 Maj, 2019

Zgjedhjet europiane/ Nervozitet në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush...

Aktualitet19:44 - 21 Maj, 2019

Skandali i videos në”Ibiza”/ Kancelari i Austrisë përballë votës së mosbesimit

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votë mosbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm...

Aktualitet19:26 - 21 Maj, 2019

QUINT: Zgjedhjet në veri të Kosovës të qeta, por me problemet e së kaluarës

QUINT-i, ku bëjnë pjesë Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe e SHBA thotë se në komunat me shumicë serbe shqetësues...

Aktualitet19:02 - 21 Maj, 2019

Presidenti Trump kërcënon Iranin me asgjësim

Për shkak të konfliktit mes Uashingtonit dhe Teheranit, situata në rajonin e Gjirit aktualisht është shumë e tensionuar. Tani Presidenti...

Aktualitet18:55 - 21 Maj, 2019

Kongresi nderon familjen e shqiptaro-amerikanit Harry Bajraktari

Një flamur që valoi një ditë mbi kupolën e Kongresit amerikan, iu dhurua veprimtarit shqiptaro-amerikan, Harry Bajraktari. Kjo ishte pjesë...

Aktualitet15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu...

Aktualitet15:20 - 21 Maj, 2019

Skandali i Ibiza-s në Austri/ Sebastian Kurz përballet me votëbesim

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votëbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist...

Aktualitet14:26 - 21 Maj, 2019

Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera...

Aktualitet12:22 - 21 Maj, 2019

Integrimi drejt BE-së/ Hahn: Maqedonia e Veriut duhet të shpërblehet

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn në konferencën e bisedimeve ekonomike të Vienës, “Perspektiva e re për Maqedoninë e...

Aktualitet22:30 - 20 Maj, 2019

Korrigjimi i kufijve/ Thaçi: Nuk do të lejojmë të preket territori i Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka sqaruar idenë e tij për korrigjimin e kufijve. Në studion e emisionit “Open” ai...

Aktualitet18:43 - 20 Maj, 2019

Humbën mbrëmë në Theth/ Gjenden turistët e huaj

Janë gjetur sot, tre turistët anglez, të humbur mbrëmjen e djeshmë në Theth. Ata ishin duke eksploruar zonat turistike malore...

Aktualitet16:55 - 20 Maj, 2019

Bllokohet 2.3 ton qumësht pluhur në Divjakë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 2.3 ton qumësht pluhur dhe 21 ton vaj palme në Divjakë. Sipas njoftimit të...

Aktualitet16:31 - 20 Maj, 2019

Anullohen fluturimet ajrore drejt Italisë, ja shkaku

Të gjithë pasagjerët të cilët kanë prerë biletat për të udhëtuar nesër drejt Italisë, duhet ta shtyjnë fluturimin e tyre...

Aktualitet15:40 - 20 Maj, 2019

“Linda 4 fëmijë, burri s’më donte se nuk bëja djalë”/25-vjeçarja rrëqeth me historinë e saj

Edhe pse është vetëm 25 vjeçe, ajo është nëna e katër fëmijëve, tre vajzave dhe një djalë. Vajza nga Tirana...

Aktualitet21:28 - 19 Maj, 2019

Përfunduan zgjedhjet e jashtëzakonshme në veriun e Kosovës

Rreth 24 mijë e 600 votues nga rreth 58 mijë të regjistruar, apo 4 apo mbi 42 për qind e...

Aktualitet18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e...

Aktualitet14:37 - 19 Maj, 2019

Danas: Pushteti aktual i Serbisë do ta njohë Kosovën

Gazeta e Beogradit “danas” përmes një ankete të zhvilluar me qytetarë në Serbi, ka ardhur në përfundim se pushteti aktual...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet12:42 - 19 Maj, 2019

Alabama ndalon me ligj abortin/ Trump: Jam pro jetës

President i ShBA-së, Donald Trump ka reagaur gjithashtu lidhur me ndalimin e abortit që është bërë në shtetitn e Alabamës,...

Aktualitet09:51 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet, Kosova pengon Gjuriçin/ Serbët mbushin qendrat e votimit

Sot po mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komune në Veri të Kosovës. Zgjedhje kanë nisur të qeta që në...

Aktualitet08:25 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet në Veri të Kosovës/ Nis votimi

Procesi zgjedhor në katër komunat në veri të Kosovës, ka filluar në orën 07:00 ashtu siç ishte paralajmëruar. Aty votoi...

austria ne zgjedhje te parakoheshme austria ne zgjedhje te parakoheshme
Aktualitet21:59 - 18 Maj, 2019

Video-skandali i zv.Kancelarit/ Kryeministri austriak thërret zgjedhjet e parakohëshme

Kancelari austriak Sebastian Kurz bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme pas dorëheqjes së zëvendës kancelarit, që i dha fund koalicionit...

Aktualitet19:44 - 18 Maj, 2019

Iu zbulua lidhja me rusët/ Dorëhiqet zëvendës kancelari austriak

Zëvendës kancelari i Austrisë Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Vendimi vjen pasi dy gazeta gjermane, “Der Spiegel” dhe “Sueddeutsche...

Aktualitet16:44 - 18 Maj, 2019

Sherefedin Shehu thirrje demokratëve/ “Mos u bëni viktima të udhëheqësve pa princip”

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu në një postim në rrjetet sociale ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të përfaqsuesve...

Trending

Read previous post:
Kosova, si Shqipëria/ Miraton rezolutën që ndalon lojrat e fatit

Me 74 vota në favor Parlamenti i Kosovës ka miratuar ditën e sotme një rezolutë, që pezullohen lojërat e fatit...

Close