Connect with Us

Pranoi mandatin e deputetit/ Alimadhi: Basha na tradhtoi

Aktualitet

Pranoi mandatin e deputetit/ Alimadhi: Basha na tradhtoi

Publikuar

-

Lulzim Basha ne deklarate per mediat

Kreu i Ballit Kombëtar, Adriatik Alimadhi foli lidhur me vendimin për të pranuar mandatin. Ai tha se vendimi për të pranuar mandatin nuk është një tradhëti ndaj PD-së, por një vendimarrje politike në të mirë të vendit.

Duke folur për Report TV, Alimadhi theksoi më tej se Balli Kombëtar nuk ka marrë pjesë në vendimarrje për djegien e mandateve dhe nuk është pyetur nga Partia Demokratike lidhur me këtë akt.

“PD nuk e ka respektuar marrëveshjen me partinë që unë drejtoj. Bashkëpunimi me ne lë shumë për të dëshiruar. Partia Demokratike na ka tradhëtuar historikisht. Kjo nuk është në tradhëti e Ballit Kombëtar, është një vendimarrje politike. Ne nuk kemi qenë pjesë e vendimit për djegien e mandateve. Veprimet politike këto 28 vite kanë qenë ekstreme. Nuk është koha për të djegur mandatet.

Po të na kishin pyetur do ta kshim dhënë mendimin tonë. Një vend anëtar i NATO-s dhet të respektojë parimet demokratike. Në Shqipëri mendësia komuniste vazhdon të jetë, duke kapur rolin kryesor. Nëse PD do të kishte ndëshkuar krimet e komunizmit do kishte përmbushur misionin e saj. Veprimet e egra nuk do të thotë se kjo shoqëri duhet t’i pranojë. Më mirë ta bëjëm luftën politke brenda insitucioneve se sa të ndërmarrin akte të tilla.”-tha Alimadhi.

LEXO EDHE:  Opozita të mos përsërisë gabimin e çadrës, kryetema e protestës duhet të jetë…

Gjithashtu ai u shpreh se partia që ai drejton mbron interesat e vendit, dhe kontributi i tij do të jetë pikërisht në mbrojtje të këtyre interesave.

“Unë ndjek politika që nuk e dëmtojnë Shqipërinë. Balli mbron interesat kombëtare të këtij vendi.

Më kanë ardhur mendime dhe presione po kjo kohë ka qenë shumë e vështirë për mua. Bindjet e mia janë krejtësisht të djathta.  Vendimi im  ka qenë me qëllim për të ndjekur procesin demokratik brenda institucioneve.

Balli kombëtar do të jetë në përputhje me vlerat e vendit. Ka ligje që duhet të ndryshojnë. Roli jonë është në opozitë. Njoh pjesën e ligjvënësit dhe kontributi i Ballit Kombëtar do të jetë në interes të vendit për të bashkuar shqiptarët me njëri tjetrin”, u shpreh Alimadhi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Pak orë pas inagurimit/ Bllokohet Rruga e Arbrit, ish deputeti thirrje urgjente qeverisë

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti demokrat Xhemal Gjunkshi ka reaguar për situatën e fundit në Rrugën e Arbrit e sapo inaguruar.

Në një postim në rrjetet sociale ai shprehet se me qindra qytetarë janë bllokuar në këto momente në aksin e sapo hapur, nga Tirana deri në Fshatin -Fshat (Klos).

Ai I bën thirrje qeverisë të marre masa urgjente dhe të garantojë sigurinë e jetës të qindra qytetarëve, familjareve të cilët po qëndrojnë në kushte mjaft të vështira të dëborës, ngricës dhe acarit.

“Bllokimi i Rrugës së sapo hapur të Arbrit krijon kaos dhe pasiguriMe padurim e pritën sot Dibranët hapjen e Rrugës së Arbrit dhe ashtu sikurse shumëkush edhe unë si Dibran do doja të ndihesha i gëzuar që u arrit të hapej një segment I rrugës. Por, nuk mjaftuan vetëm disa orë nga inagurimi pompoz i 350 milionë Eurove të harxhuar nga taksapaguesit shqiptarë që kjo rrugë të bllokohej dhe të krijohet kaos.

Me qindra qytetarë janë bllokuar në këto momente në aksin e sapo hapur, nga Tirana deri në Fshatin -Fshat (Klos).

Kjo është Qeveria e Shoë-ve e reklamave dhe tamtameve.

Qeveria të marre masa urgjente dhe të garantojë sigurinë e jetës të qindra qytetarëve, familjareve të cilët po qëndrojnë në kushte mjaft të vështira të dëborës, ngricës dhe acarit.“/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Premtimet ‘boshe’ të Grida Dumës/ ‘Po të ma kërkonte SHBA, do largohesha nga politika’

Publikuar

-

Nga

Deputetja e PD, Grida Duma ka deklaruar se PD për ish kryeministrin  Sali Berisha është krijesa e tij dhe se e kupton dhimbjen që ai ndjen, por vjen një ditë që kjo krijesë kërkon sakrificën tënde.

Ajo ka theksuar se situata në PD aktualisht është si një anije ku duhet të zgjedhësh të shpëtosh  veten apo fëmijën tënd, duke treguar kështu që thelbi duhet të jenë demokratët.

Nga ana tjetër, deputetja bën me dije se nëse ambasada amerikane do kishte bërë thirrje kundrejt saj për t’u larguar, ajo shprehet se do të kishte ikur që me sekondin e parë ngha politika.

“Sot shqetësimi dhe interesi im i vetëm janë demokratët! Kushdo mund ta thotê këtë por besimi ndërtohet nga veprat jo fjalët. Ky moment nuk mund të luhet në kurriz të demokratëve, siç edhe po luhet. Nuk duhet që demokratët të përçahen për çështje që nuk janë aspak  përgjegjësi e tyre. Ata, demokratët kanë bërë gjithçka i është udhëzuar.

Sot nuk është një çështje se cili është kryetari i partisë por cili është qëndrimi që do mbajmë që PD të ketë mundësinë të fitojë. Secili nga ne duhet t’i bëhet mbështetje PD-së jo barrë. Ndaj thashë qartë që:

“Nëse unë një ditë do të përballesha me një thirrje nga Ambasada Amerikane që  nêse Grida Duma është aty ne nuk kemi më marrëdhënie me Partinë Demokratike”, unë do të kisha ikur sekondin e parë.

Nëqoftëse unë mendoj që Partia Demokratike, që ka 70 mijë anëtarë dhe 600 mijë a 700 mijë votues, kondicionohet nga fakti të ketë apo mos ketë aleatin strategjik se jam apo jo unë aty brenda, iki që ditën e parë. Më bëni çfarëdo lloji prove të kësaj natyre, unë iki nesër!LEXO EDHE:  Opozita të mos përsërisë gabimin e çadrës, kryetema e protestës duhet të jetë…

LEXO EDHE:  Përfundon pas 3 orësh mbledhja në selinë blu/ Zbardhen 5 pikat “e nxehta” të diskutimit

Në rast se ti një ditë të bukur thirresh në mision, me të drejtë apo pa të drejtë, thic the ti “Zoti”, jemi në anije dhe krijesa… sepse PD për Sali Berishën është krijesa e tij dhe unë e kuptoj dhimbjen e tij por vjen një ditë në jetën tënde që dhe krijesa jote kërkon sakrificën tënde, në një mënyrë apo një tjetër, me të drejtë apo pa të drejtë. 

Dhe thuhet: “Shiko jemi në këtë anije, do të shpëtosh veten apo do shpëtosh fëmijën?” Unë, po të përgjigjem unë, unë e kam atë qartësinë që unë do të vdes dhe fëmija do të vazhdojë. Kjo është pra.” 

Ky mbetet thelbi i situatës sot! Çështja e lidershipit është pas kësaj! Çdo lidership duhet të dijë se çfarë i bën më mirë PD-së në këto momente!”, shkruan Duma në rrjetin social facebook.

Kujtojmë se kjo nuk është hera e parë që deputetja bën premtime ‘boshe’ dhe nuk ka as guximin t’i mbajë, pasi jo më gjatë se në zgjedhjet parlamentare, ajo premtoi para popullit se nëse socialistët merrnin Kavajën, ajo do të linte mandatin e deputetes.

Jo vetëm që nuk la mandatin, por as nuk u prononcua për të justifikuar gafën e bërë nga ana e saj.

Duke patur në mendje këtë gjë,  pyetja që na vjen natyrshëm është: A duhet t’i “besojmë” Gridës?/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident në Tiranë/ Makina përplas këmbësoren, policia jep detajet

Publikuar

-

Nga

Një aksident i rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Tiranë, ku një makinë ka përplasur një këmbësore, e cila ndidhet në spital jashtë rrezikut për jetën.

Përmes një njoftimi, policia bën me dij se drejtuesi i mjetit, shtetasi D.K ka përplasur 21 vjeçaren me iniciale E.K në vendin e quajtur “Ura e Beshirit”.

Tiranë/ Informacion paraprakLEXO EDHE:  Ftesë publike elitës së vendit/ Çfarë propozon Basha

LEXO EDHE:  Basha: Askush nuk mund të prekë “cunamin” që do sjellë ndryshimin

Me datë 29.11.2021, në vendin e quajtur “Ura e Beshirit”, mjeti me drejtues shtetasin D. K., ka aksidentuar shtetasen këmbësore E. K., 21 vjeçe, e cila ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve, jashtë rrezikut për jetën.

Grupi hetimor është në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e rrethanave të aksidentit”, thuhet në njoftimin e policisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE