Connect with Us

Larje hesapesh mes prokurorëve/ Si e përdori Arta Marku, Fatmir Lushin?

Aktualitet

Larje hesapesh mes prokurorëve/ Si e përdori Arta Marku, Fatmir Lushin?

Publikuar

-

Procesi i Vettingut, po vijon me kryetarët e gjykatave dhe të prokurorëve. Me datë 25 mars 2019, në filër pritet të kalojë drejtuesi i Prokurorisë së Fierit, Fatmir Lushi.

Dosja e tij do të jetë në duart e anëtarëve të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, Suela Zhegu, Brunilda Bekteshi dhe  Xhensila Pine.

Emri i Luan Hushit, ka qenë i panjohur në organin e akuzës, derisa në krye të Prokurorisë së Përgjithshme erdhi Arta Marku.

Nuk dihet se cila është lidhja e Markut me Lushin, por dihet se i besoi atij dhe kundërshtarët e saj në prokurori, apo prokurorë të etiketuar si pjesë e “klanit Llalla”.

Kështu, me një të rënë të lapsit të Arta Markut,  Fatmir  Lushi, në janar të vitit 2018, u emërua në krye të Prokurorisë së Fierit.

Emri i tij u duk se nuk ishte i rastësishëm, por planifikuar mirë nga Marku.

Pasi kjo e fundit kishte “hesape për të larë”, me prokurorë të klanit të Adriatik Llallës.

Kështu, pasi prokuroria e Durrësit shpalli moskompetencën për të bërë hetimet për dy prokurorët e shkarkuar nga puna Rovena Gashi dhe Dritan Gina, çështja kaloj në Fier.

Sipas nenit 78 i Kodit të Procedurës Penale, çështja duhet t’i kalonte për kompetencë gjykimi gjykatës së rrethit më të afërt, Kavajës ose Krujës.

Por, Kryeprokurorja e Përkohshme në mënyrë antiligjore shmangu Krujën, Kavajën, Lushnjen dhe i dërgoi në Fier, tek i përzgjedhuri Fatmir Lushi, ” dy armiqtë” e saj prokurorë.

Sa i përket pasurisë sipas të dhënave të Open Spending Albania, por edhe të dhënave të marra nga CNA.al pranë ILDKPKI-së, rezulton se Lushi ka qenë me fat.

Nga një pasuri e patundshme dhe bursë që deklaronte në vitin 2008, ka arritur që pas tre vitesh, në vitin 2011 të ketë një tjetër pasuri të patundshme në fshatrat e Tiranës si dhe në vitin 2013 të blejë një apartament.

Gjithsesi do të jetë Vettingu që do të merret me detajet e pasurisë së tij, por derisa është i zgjedhuri i Arta Markut, sido që të konstatohet, ai do të rikonfirmohet në detyrë.

Nuk është paragjykim, por deri më tani, vetë Arta Marku, dhe miqtë e saj siç është edhe drejtuesja e Krimeve të Rënda, Donika Prela e kanë kaluar Vettingun, pavërsisht se janë konstatuar probleme me pasurinë.

Më poshtë po sjellim pasurinë e deklaruar ndër vite, nga prokurori i Markut, Fatmir Lushi.

Deklarata e pasurisë ndër vite

Deklarata fillestare 2008

2 000 metër katror tokë në një fshat në Elbasan.

Bursë marrë nga shkolla e magjistraturës, 372 300 lekë.

Deklarata e vitit 2008

Paga, 141 680 lekë.

Deklarata e vitit 2009

Të ardhura nga paga, 870 094 lekë.

Deklarata e vitit 2010

Paga vjetore,814 115 lekë.

Deklarata e vitit 2011

Kontratë shitblerje pasurie, në fshatin Farkë të Tiranës,  72 450 lekë.

Të ardhura nga paga si prokuror në Shkodër, 1 199 230 lekë.

Të ardhura nga bashkëjetuesja si mësuese, 571 372 lekë.

Deklarata e vitit 2012

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 912 455 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëjetueses, 459 6754 lekë.

Deklarata e vitit 2013

Blerje apartamenti me sipërfaqe 102.94 metër katror, në Elbasan, 5 056 412 lekë.

Të ardhura nga paga dhe shpërblime,883 357 lekë.

Të aedhura nga paga e bashkëjetueses 424 008 lekë.

Deklarata e vitit 2014

Ka hapur depozitë bankare me bashkëjetusen, 204 000 lekë.

Gjendje cash, kursime, 800 000 lekë.

Të ardhura nga paga dhe shpërblime,1 292 889 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëjetueses, 525 472 lekë.

Deklarata e vitit 2015

Gjendje cash, kursime,1 800 000 lekë.

Të ardhura nga paga dhe shpërblime,1 357 717 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëjetueses, 528 888 lekë.

Depozitë bankare në emër të djalit, 5032.55 lekë.

Deklarata e vitit 2016

Depozitë bankare me bashkëjetuesen, 1 500 000 lekë.

Automjet, 380 000 lekë.

Gjendje cash nga paga,700 000 lekë.

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 390 905  lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëjetueses, 531 434 lekë.

Depozitë bankare në emër të djalit 3202.18 lekë.

Deklarata e vitit 2017

Gjendje, cash, kursime me bashkëjetuesen, 1 350 000 lekë.

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 169 136 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëjetueses, 494 378 lekë.

Depozitë bankare në emër të djalit,3234 lekë.

Depozitë bankare e rinovuar me afat një vjeçar, 12 234 lekë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Shqipëria pa Gjykatë të Lartë dhe Kushtetuese/ Rama justifikon “shkrirjen” e tyre

LEXO EDHE:  Shkarkimi i Fatos Lulos/ Ministrja Gjonaj tregon kush e ka radhën

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Gjyqtarja e diktaturës/ “Grabit” të pastrehët me prokurorin, për një apartament luksoz

LEXO EDHE:  Vettingu/ Meta letër partive, ja çfarë ju kërkon

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: