Connect with Us

Faktet/ Lulzim Basha i tradhëtoi të gjithë

Aktualitet

Faktet/ Lulzim Basha i tradhëtoi të gjithë

Publikuar

-

Prej më shumë se një muaji Partia Demokratike ka deklaruar djegjen e mandatet e deputetëve, në shenjë proteste kundër qeverisë.

Por, vendimi për të djegur në bllok mandatet e ka nxjerrë zbuluar Lulzim Bashën, ku ka pasur jo pak raste që janë shprehur kundër këtij vendimi.

Risjellim në vëmendje, Rudina Hajdarin, vajza e Azem Hajdarit, e cila doli hapur kundër vendimit dhe nuk iu bind urdhërit të Bashës, dhe më pas u përjashtu nga PD.

Po ashtu i njëjtë është edhe rasti i Myslim Murrizit, i cili po ashtu u përjashtu ,pasi doli kundër vendimit të Bashës.

Por, nga ana tjetër të tjerë kandidatë në listat pritëse, po pranojnë mandatin dhe po futën në parlament dhe të gjithë janë quajtur tradhtarë nga Lulzim Basha.

Por, ku duket të jetë rasti kur hajduti bërtet kapeni hajdutin.

Lulzim Basha është jo vetëm tradhtar, por dhe mediokër në politikë. Kujtojmë këtu zgjedhjet e 2017-ës, kur bënte luftë kundër LSI-së dhe tashmë ka futur Monikën “nën sqetull” dhe bërtet për LSI-në.

Me 17 maj u tradhëtoi demokratët, edhe PD-në. U mbyll tre orë me Ramën, bënë një marrëveshje, detajet e së cilës kurrë nuk u bënë publike dhe më pas u fut në zgjedhje.

Tradhëtoi banorët e Kukësit, në protestën e tyre. Bënte gjoja thirrje për protesta, por siç e panë të gjithë i tradhëtoi kuksianët dhe ditën që filloi aplikimi i tarifës në Rrugën e Kombit, Basha nuk u dëgjua fare.  Basha fiku “zjarrin” e revoltës së tyre dhe gjithçka kaloi në qetësi.

Basha tradhëtoi edhe  aktorët në lidhje me çështjen e Teatrit Kombëtar.

Në disa raste është shprehur se nuk do ta lejonte shembjen e Teatrit, vetëm nëse kalonin mbi trupin e tij. Por, Basha mesa duket e ka harruar premtimin e tij dhe nuk thotë asnjë fjalë për Teatrin Kombëtar, duke tradhëtuar hapur aktorët.

Ka me dhjetëra raste politikanësh, intelektualësh dhe bashkëpunëtorë që e thonë këtë.

Po e fillojmë nga i fundit, Adriatik Alimadhi, kreu i Ballit Kombëtar, aleat historik i Partisë Demokratike. Edhe me ish-kryeministrin Sali Berisha, edhe me vitin 97, edhe në vitin 2005.

Kreu i Partisë Lëvizja e Legalitetit, Shpëtim Axhami ka kritikuar se marrëveshjen e Bashës me Ramën. Sipas tij, marrëveshjet e pa menduara mirë sjellin vetëm kriza të reja.

Pra të dyja partitë aleatë, që janë kollonat në krah të Partisë Demokratike, thonë që Basha i ka tradhëtuar.

Shkojmë tek Dashamir Shehi i LZHK-së, i cili shpesh në daljet publike ka qënë skeptik ndaj Lulzim Bashës dhe thotë se me marrëveshjen e 17 majit tradhëtoi demokratët.

Shkojmë në 2005, kur Majlinda Bregu dhe Lulzim Basha ishin aktorët kryesorë të KOP-it. Zonja Bregu disa herë në qëndrimet e saj ka thënë se Lulzim basha na tradhëtoi, tradhtoi PD-në, dhe e shiti atë, për interesa personale.

LEXO EDHE:  Akuzat për Bashën/ Rama: S'ka lidhje me zgjedhjet! Dil shpjegohu, mos nxirr partinë!

Te KOP-i ka edhe personazhe të tjera, por po i lëmë ato dhe shkojmë tek historia e Partisë Demokratike.

Risjellim në vëmendje Jozefina Topallin, e cila e shikon Lulzim Bashën si një dështak të paaftë, të cilin e përdor familja dhe tradhëton demokratët.

Shkojmë tek Astrit Patozi, ish-kryeredaktor i PD-së dhe ish-nënkryetar i Partisë Demokratike, i cili e shikon Lulzim Bashën si tradhëtar të idealeve demokrate dhe njeri që nuk i përfaqëson ata, por e përdor partinë për interesa personale.

Besnik Mustafai ishte një nga personat për të cilët ishte thënë se do të rikthehej në listat e deputetëve, por u gënjye nga Lulzim Basha pasi u përdor në fushatën e Dibrës dhe në disa muaj paraelektoral.

Pak kohë më parë, Eduard Selami po ashtu ka thënë se Basha e përdori çadrën e PD-së kundër reformës zgjedhore dhe për të nxjerrë PD-në nga zgjedhjet.

Risjellim në vëmendje edhe Kuvendin Kombëtar të PD-së, ku kreu i demokratëve ka bërë një tjetër akt. Shumica e personave të kandiduar, rreth 350 emra, të cilët janë në listën si kandidatë për anëtarë në Këshillin Kombëtar nuk janë pyetur nga Basha dhe Organizimi, nëse pranojnë të rikandidojnë.

Kujtojmë këtu edhe rastin e zëdhënëses së Sali Berishës, Erla Mëhilli, e cila edhe pse kishte njoftuar se ajo është tërhequr nga gara për Këshillin Kombëtar të PD-së, gjeti emrin e saj në listë pa u pyetur fare.

Erla Mëhilli sqaroi më pas nëpërmjet një reagimi në rrjetet sociale, se nuk do të jetë pjesë e garës.

Si këto raste që kemi përmendur mund të gjejmë me qindra. Kryetar degësh, deputetë, ish-deputetë, kryetar bashkishë. Pra, individë që kanë folur ashpër ndaj Lulzim Bashës.

Jo thjeshtë dhe vetëm dikur bashkëpunëtorë të Berishës, por edhe si demokratë të thjeshtë dhe kontribues në Partinë Demokratike.

Mesa duket Lulzim Basha ka një ves të madh. Tradhëtinë dhe gënjeshtren. Dhe kjo është një arsye kryesore pse shqiptarët nuk e besojnë, pse demokratët nuk e besojnë dhe pse shumica e mediave në Shqipëri, përtej faktit se mund të jenë kundër Edi Ramës, janë skeptike dhe kritike të ashpra edhe ndaj Lulzim Bashës.

Në fakt ky është Lulzim Basha, i paafti gënjeshtar që nuk vlen aspak për opozitar, por ngelet thjeshtë ortaku i Edi Ramës dhe pazarxhiu i oligarkëve.Vetëm kunatin nuk e tradhëton./ CNA.al

Basha tradhëtoi kuksianët/ Sabotoi protestën

Djegia e mandateve një “çadër” e dytë?/ Aleati “shuplakë” Bashës

Shkaktoi “tërmet” në Kuvend/ Ish-kreu i PD kërkon shkarkimin e Bashës  

“Tronditi” Kuvendin e PD/ Ibsen Elezi tregon çfarë e nxiti

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Rakip Suli ‘zbret nga kali’ Xhelal Mziun/ Bashkia investim në rrethrrotullimin qendror të Kamzës

Publikuar

-

Nga

Rakip Suli 'zbret nga kali' Xhelal Mziun/ Bashkia investim në rrethrrotullimin qendror të Kamzës

Kreu i Bashkisë Kamëz , Rakip Suli ka njoftuar se hyrja në këtë bashki nuk do të jetë më e njëjta nëpërmjet ‘Bulevardit Blu, por shumë shpejt do quhet Bulevardi ‘Nënë Tereza’.

Në sheshin qendror të Kamzës do të vendoset një statujë e humanistet shqiptare, ndërsa në rrethrrotullimin qendror  nuk ndodhet më statuja e djalit me kalë, por është kthyer në një hapësirë të gjelbër. Mesa duket Suli e ka “zbritur nga kali’ rivalin e tij Xhelal Mziu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ku e ke bllokun, po floririn”/ Qytetatët “kryqëzojnë” Metën në rrjetet sociale

Publikuar

-

Nga

“Ku e ke bllokun, po floririn”/ Qytetatët “kryqëzojnë” Metën në rrjetet sociale

Presidenti Ilir Meta aktualisht ndodhet nën hetim nga Komisioni Hetimor, pasi akuzohet për shkelje të Kushtetutës.

Pas përfundimit të zgjedhjeve të 25 prillit dhe pas daljes së rezultatit ku partia e tij pësoi disfatë të madhe, Meta ka shmangur daljet televizive, duke ia lënë këtë stafetë zëdhënësve të tij.

Por ditën e sotme kreu i shtetit është shfaqur i shqetësuar sa i takon fenomentit të pastrimit të parave, ku përmes një postimi në rrjetin social i ka bërë thirrje SPAK që të nis menjëherë hetimet për këto veprime antiligjore.

Shqipëria nuk meriton të jetë lavatriçe e pastrimit të parave të organizatave kriminale vendase, rajonale dhe ndërkombëtare, sikundër SPAK, Prokuroria dhe të gjithë institucionet ligjzbatuese nuk duhet të mbyllin sytë përballë çdo veprimtarie antiligjore”, shkruan Meta.

Por ajo që bie në sy janë komentet e shumta që vijnë në adresë të presidentit dhe akuzat që hedhin ndaj tij, duke i përmendur çdo aferë korruptive që mund të jetë i përfshirë.

LEXO EDHE:  Miratimi i paketës Anti KÇK/ Reagon PD: Sa herë ka një hall të madh, Rama shpik një ligj

LEXO EDHE:  Dhunimi i Xhisiela Malokut/ “Qëndrimi i Policisë është mashtrim”

Të shumtë janë ata që i kujtojnë vjedhjen e floririt në Kërrabë dhe që i kërkojnë të tregojë se ku e ka fshehur, ndërsa ka edhe nga ata që i kujtojnë bllokun e zi, ku u kap në videopërgjim me ish ministrin e tij, të ndjerin Dritan Prifti.

Pakënaqësia dhe dëshira për të mos e parë më në skenën politike nga ana e qytetarëve duket se është shumë e madhe. Një komentues, i përmend daljet e fundit presidentit, ku shfaqej i dehur dhe një tjetër që shprehet se Meta me sjelljen e tij prej rrugaçi nuk mund të përfaqësojë qytetarët e ndershëm.

Fundi i Metës jo vetëm me partinë e tij, por edhe me Presidencën duket se është i afërt. Komisioni Hetimor po ecën me ritmet e duhura, ku pas seancës së sotme caktoi datën 18 maj për të mbajtur seancën dëgjimore me Metën./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Thirrjet e Metës me hanxhar e sfurqe/ Ngjela jep siguri: Mazhoranca do e shkarkojë këtë herë

Publikuar

-

Nga

Thirrjet e Metës me hanxhar e sfurqe/ Ngjela jep siguri: Mazhoranca do e shkarkojë këtë herë

Avokat Spartak Ngjela ka komentuar situatën politike në vend, duke u ndalur tek nisma për shkarkimin e Metës.

Ngjela theksoi se Meta ka dalë nga roli i Presidentit dhe është artikuluar politikisht me opozitën. Sipas tij, mazhoranca do ta shkarkojë Metën këtë herë.

“Ajo shkelja e Kushtetutës do mendim juridik. Ai ka dalë nga pozicioni i tij si President dhe ka hyrë në Parlament. Ai u artikulua politikisht me opozitën, gjë që nuk duhej ta bënte. Këtë nuk e lejon kushtetuta. Thirrjet që bëri jo me hanxhar, jo me mjete prehta, s’ka rëndësi.

Pyetja më e madhe është kjo: Rama e ka nga vetja apo ja ka kërkuar Washington? Sepse nuk mund të dalë një President i NATO-s dhe të thotë raketë. Të shikojmë se çfarë do të bëjnë. Por unë kam përshtypjen se do ta shkarkojnë”, tha Ngjela./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Plani i PD-së për të nxjerrë ekonominë nga kriza/ Bozdo: Të përdoret vetëm 25% e borxhit

LEXO EDHE:  Sondazhet-Rritet pakënaqësia ndaj qeverisë/ Zvogëlohet Basha

 

LEXO TE PLOTE