Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi  – CNA
Connect with us

Aktualitet

Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Publikuar

-

Nga Franco Venturini

Më shumë se asnjëherë sulltan, tani që ka superpushtet të garantuar nga ndryshimet kushtetuese, e megjithatë, presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, nuk ka gjetur ende paqe politike. Për herë të parë në dekadën e fundit, Turqia është praktikisht në recession, me një rritje prej 2.6 në vitin 2018, krahasuar me 7.4 në vitin 2017.

Lajmi i keq bëhet akoma më i keq, nëse merr parasysh se në fund të muajit mbahen zgjedhjet lokale, vendimtare për kontrollin e qyteteve të mëdha. Ekspertët pohojnë se Erdogan nuk ka gabuar me politikën ekonomike, por këto janë pasojat e krizës në marrëdhëniet midis Turqisë dhe SHBA, “ftohje” që ndodhi verën e kaluar.

Diagnozë që do të duhej të ishte miqësore, porn ë fakt është katastrofike, sepse kriza e re turko-amerikane është te dera dhe premton të jetë shumë më serioze se ajo e mëparshmja. Turqia, anëtare e NATO-s, bleu raketa anti-ajrore të prodhimit rus, S-400-at shumë të avancuar, në vitin 2017.

Tani dorëzimi është i afërt, dhe Trump urdhëroi Ankaranë të anulojë urdhrin dhe të blinte në vend të tyre raketat amerikane “Patriot”. Erdogan refuzon. Dhe Trump, si një lëvizje e parë, eliminoi regjimin preferencial nga i cili deri dje përfitonin eksportuesit turq. Nëse kjo nuk do të jetë e mjaftueshme, do të vijnë sanksione të vërteta ekonomike dhe avionët kontroversë F-35 nuk do të dorëzohen. Atmosferë aspak e mirë kjo në prag të zgjedhjeve.

Dhe pastaj kemi Sirinë. Pra, rajoni i Idlibit, ku janë mbledhur xhihadistët dhe civilët e ikur nga fronte të tjera. Asadi kërcënon me masakra. Erdogan dhe Putin e ndaluan duke rënë dakord të “pastronin” Idlibin dhe të krijonin një zonë të demilitarizuar, një detyrë që u është besuar turqve.

Por tani, Moska dhe Damasku akuzojnë Erdoganin se ka bërë shumë pak, ndërkohë rikthehet kërcënimi i një sulmi nga forcat e Asadit dhe frika e një eksodi civilësh që mund të arrijë deri në një milion.

Ata do të drejtohen në Evropë, nëse Turqia nuk i ndalon në zbatim të marrëveshjes së nënshkruar me BE-në. Dhe ky është gjithashtu një problem, në prag të zgjedhjeve. Nëse nuk do të ishte për shkeljet e përsëritura të të drejtave civile, ndoshta mund të kishte solidaritet me këtë sulltan plot dobësi. / Corriere della Sera-TemA TV/

Aktualitet

Çmenduria e merkatos/ 100 milionshi i Realit do të transferohet te Bayerni

Publikuar

-

E ardhmja e Gareth Bale mbetet një çështje për t’u zgjidhur te Reali i Madridit. Uellsiani ka një pagë të shumë të lartë prej 350 milionë paundë neto në javë, por e ka humbur vendin e titullarit dhe nuk preferohet nga trajneri Zinedine Zidane.

Sipas medieve britanike, më konkretisht “The Sun”, 29-vjeçari mund të bëjë jë lëvizje befasuese, duke iu bashkuar Bayernit në Mynihut në Bundesligë. Formula e transferimit pritet të jetë në formë huazimi për një vit. Kampionët e Gjermanisë janë të gatshëm t’ia paguajnë pagën, duke parë boshllëqet që janë krijuar nga largimi i dy veteranëve, Arjen Robben dhe Franck Ribery.

Të interesuara për shërbimet e Bale janë edhe disa klubi angleze, por që mbeten pas Bayernit në aspektin financiar. Edhe po të huazohet, sërish mbetet shumë i shtrenjtë (paga e lartë) për skuadra si Tottenahmi apo Manchester United.

Bale, i cili mbush 30 vjeç muajin e ardhshëm, e ka të qartë se shanset për luajtur te Reali I ka minimale, ndaj mund të jetë i interesuar për të veshur fanellën e Bayernit, skuadër që do t’i jepte stimuj të rinj.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Ju jeni për vjedhje, hajduta e rropët popullit”/ Veliaj humb toruan

Publikuar

-

By

Erion Veliaj po kërkon një mandat të dytë për të udhehequr Bashkinë e Tiranës.

Në vijim të fushatës elektorale, ai është ndalur në Pezë, ku përveç mediave që dyshohet se financohen pre tij sigurisht që e ka pasqyruar takimin në rrjete sociale.

Por, banorët e Pezës duket  se nuk janë të kënaqur me punën e tij dhe këtë ia kanë shprehur në faqen e tij zyrtare në rrjete sociale.

Sipas qytetarëve që komentojnë Peza kujtohet vetëm në fushatë.

Të tjerë qytetarë e akuzojnë për propagandë e demagogji, duke thënë se Veliaj vetëm fjalë ka.

“Ti, po ju jeni për vjedhje, hajduta e rropët popullin”, komentojnë qytetarët, ndërsa Veliaj fliste.

Të gjitha komentet që do t’i sjellim më poshtë janë të fshira në kohë rekord nga rrjeti social i Veliajt, i cili duket se ka humbur toruan, duke pasur këtu parasysh se ka një të kaluar të errët në krye të Bashkisë së Tiranës, dhe mbi të rëndojnë akuzat për vdekjen e Atdit Gjoklajt./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Aksident/ Ambulanca përplas këmbësoren

Publikuar

-

Një aksident ka ndodhur sot në Tiranë ku ka mbetur e plagosur një këmbësore.

Ngjarja ka ndodhur në Rrugën e Durrësit ndërsa një ambulancë ka përplasur një grua, identiteti i së cilës nuk dihet ende.

E palgosura është transportuar menjëherë në spital nga ambulanca që e përplasi./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Aktualitet18:18 - 7 Qershor, 2019

Të gatshëm për rihapjen e bisedimeve/ Thaçi dhe Vuçiç përplasen në Bratislavë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha sot se procesi i bisedimeve me Serbinë ndodhet në krizë për shkak të kushtëzimeve...

Aktualitet17:33 - 7 Qershor, 2019

Pragpërplasja, SHBA-ja dhe Rusia fajësojnë njëra-tjetrën

Zyrtarët ushtarakë amerikanë e rusë ngritën akuza të ndërsjellta të premten për veprime të rrezikshme pasi një luftanije amerikane dhe...

Aktualitet12:43 - 7 Qershor, 2019

ShBA vendos raketa në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë një vendim të papritur duke vendosur luftanije me raketa në Ballkan. Është hera...

Aktualitet18:40 - 5 Qershor, 2019

Nuk përfilli rregullat për borxhin/ Komisioni Europian kundër Italisë

Komisioni Europian rekomandoi të mërkurën nisjen e veprimeve ligjore kundër Italisë, për shkak të mos respektimit të rregullave të BE-së...

Aktualitet18:34 - 5 Qershor, 2019

Ish zv.negociator i OKB për Kosovën/ Ndërron jetë diplomati austriak Rohan

Diplomati austriak, Albert Rohan, ish zëvendës i krye negociatorit të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, ndërroi jetë të...

Aktualitet10:34 - 5 Qershor, 2019

Ish-presidentët e rajonit thirrje BE/ Hapni negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ish-presidentët dhe kryeministrat e rajonit kanë kërkaur nga Europa që të hap negociatat për anëtarësim në BE, për Shqipërinë dhe...

merkel haradinaj merkel haradinaj
Aktualitet20:32 - 4 Qershor, 2019

Merkel ftesë në Berlin për Haradinajn/ Zbulohet arsyeja e takimit

Pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor, Kancelarja gjermane  Angela Merkel i ka dërguar një ftesë tjetër kryeminstrit të Kosovës...

Aktualitet19:36 - 4 Qershor, 2019

Maqedonia e Veriut në BE?/ Ja si përgjigjet Presidenti i KE-së

Ditë më parë Komisioni Evropian i rekomandoi Këshillit të BE-së, autorizimin për hapjen e negociatave të pranimit në BE të...

Aktualitet19:10 - 4 Qershor, 2019

Vazhdon kaosi te kombëtarja/ Pas Abrashit, dëmtohet edhe mbrojtësi kryesor

Kombëtarja shqiptare e futbollit vazhdon stërvitjen në Frankfurt dhe duket që në fund të sezonit në këmbët e kuqezinjve po...

Aktualitet15:24 - 4 Qershor, 2019

Plavë-Gucia, Eden i Parajsës Shqiptare

Aty ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri Nga AZGAN HAKLAJ Refleksion në 30- vjetorin e SHKA Maja...

Aktualitet10:42 - 4 Qershor, 2019

Pse e kujtojmë Masakrën në Tiananmen

A duhet të kujtohet sot kryengritja studentore në Kinë në vitin 1989? Kanë kaluar 30 vjet, është histori, thonë shumë...

Aktualitet09:26 - 4 Qershor, 2019

Beogradi nuk heq dorë/ Veriu i Kosovës i takon Serbisë

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç ka konfirmuar ambiciet e Serbisë për ndarjen e Kosovës. Në një intervistë...

Aktualitet08:27 - 4 Qershor, 2019

Brenda “dhomës së luftës”/ Kundër lajmeve të rreme

Nga Emma Graham-Harrison Dublin- Më shumë se 3 vite më parë, shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zukerberg, e hodhi poshtë...

Aktualitet12:28 - 3 Qershor, 2019

Thaçi delegacionit franko-gjerman/ Nuk pranojmë kërkesa të tjera për vizat

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka takaur sot delegacionin e këshilltarëve të presidentit francez Macron dhe të Kancelares...

Trending

Read previous post:
Opsionet e reja për Brexit-in

Britania e Madhe do të dilte pas një jave nga BE-ja. Por ky vendim u shty edhe ca. Cilat janë...

Close