Connect with Us

Horoskopi i ditës, 21 mars 2019

Aktualitet

Horoskopi i ditës, 21 mars 2019

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Gjate kësaj dite dojeni te gatshëm te bëni edhe sakrifica vetëm e vetëm qe marrëdhënia me partnerin te mbetet sa me e mire. Do ja shprehni atij dashurinë pa dorashka. Beqaret do favorizohen nga Venusi dhe me shume gjase do realizojnë takimin me te bukur. Gjendja e financave nuk do jete e keqe, megjithatë mire është qe për çdo hap qe do hidhni te reflektoni me shume se zakonisht.

DEMI 21. prill – 21. maj

Venusi do e mbroje gjate gjithë kohës jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite dhe do krijoje një klime shume te ngrohte qe ju te dashuroheni ashtu si ta ndieni. Do jeni mjaft tolerante ndaj njeri-tjetrit. Beqaret do arrijnë te vendosin rregull ne jetën e tyre dhe do afrohen me shume me dike. Me shpenzimet duhet te jeni me te matur dhe keni për ta pare se sa mire do ju ecin gjerat.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Te dashuruarit do bëjnë gjera te reja gjate kësaj dite dhe emocionet ne jetën e tyre do te shtohen tej mase. Beqaret edhe sikur te duan nuk do mundin dot ta shmangin një takim mbresëlënës. Ai ne fakt mundet edhe t’ua ndryshoje jetën njëherë e përgjithmonë. Buxheti ka rrezik te pësojë tronditje sepse ju nuk do jeni aspak te gatshëm ta shtrëngoni rripin e shpenzimeve.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Ju qe keni një lidhje nuk do njihni as tabu e as gjera te ndaluara sot. Planetët do ju ndihmojnë te shpreheni ashtu si mendoni dhe emocionet do jene te forta për te dyja palët. Beqaret ka mundësi te fillojnë aventura te ndërlikuara, por qe mund t’iu sjellin edhe emocione. Ne planin financiar duhet te merrni te gjitha masat qe situata te mos përkeqësohet. Mos u tregoni naive me shpenzimet.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Yjet do ju përkëdhelin shume gjate kësaj dite dhe marrëdhënie me partnerin mund te përmirësohet jashtëzakonisht. Beqaret do ndihen te përkëdhelur nga dikush dhe do fillojnë te mendojnë për një lidhje serioze me te. Ne fakt hapat duhen hedhur dalëngadalë dhe pa u nxituar. Me shpenzimet do e lëshoni paksa veten dhe gjendja mund te filloje te tronditet.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Do jeni mjaft sensuale sot ju te dashuruarit dhe do e joshni partnerin me mënyra nga me te ndryshmet. Marrëdhënia ne çift do jete e adhurueshme. Beqaret nuk do ndihen ende gati për te bere ndryshime te statusit, kështu qe nuk do përfitojnë nga mundësitë qe do iu jepen. Buxheti do filloje dalëngadalë te ekuilibrohet. Vazhdoni ne këtë rruge dhe keni për ta pare ndryshimin e situatës.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Fale ndikimit pozitiv te Venusit, jeta juaj ne çift do ndriçohet sot. Do ndiheni edhe me te lire për te shprehur ndjenjat dhe emocionet qe do përjetoni. Beqaret do fillojnë një lidhje pa te ardhme. Ky ne fakt do jete një gabim me shume peshe për te ardhmen. Për te përmirësuar financat nuk duhet te fiksoheni pa lojërave te fatit. Me shume keni për te humbur sesa do fitoni.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Dite mjaft romantike do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Gjithçka do ece ashtu si ju e keni ëndërruar prej kohesh. Beqaret nuk do e kenë te lehte ta gjejnë princin e tyre te kaltër, por nuk do mërziten duke qëndruar edhe ashtu si janë. Buxheti nuk do jete aspak i keq, por për një gjendja edhe me te mire duhet te tregoheni te arsyeshëm me shpenzimet.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Dita e sotme do jete me e qëndrueshme se kurrë me pare. Do keni me tepër kohe te lire dhe do qëndroni me pranë partnerit tuaj. Beqaret nga ana tjetër do afrohen tej mase me një person dhe te dy njëherësh do ia shprehin ndjenjat njeri-tjetrit. Venusi do sjelle fat me shumice ne planin financiar, megjithatë nuk duhet te nxitoheni dhe te kryeni shpenzime te pamenduara mire.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Do mbylleni ne vetvete sot ju te dashuruarit dhe nuk do ja shprehni partnerit gjithë mërzitjen qe keni brenda. Kjo nuk do jete e mire për asnjë nga palët. Beqaret do jene me te disponueshem ndaj ftesave qe do ju bëhen, por nuk do duan te hedhin hapa edhe për pak kohe. Ne planin financiar do i arrini te gjitha objektivat qe i kishit vene vetes dhe gjendja do mbetet e mire.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Marrëdhënia juaj me partnerin do përmirësohet tej mase sot. Dialogu do rikthehet dhe gjithë kohës do përjetoni emocione pozitive. Beqaret do jene “Don Zhuane” te vërtetë. Ata nuk do lënë asnjë mundësi për t’iu ikur nga duart dhe do tërheqin pas vetes edhe persona interesante. Ne planin financiar do jeni me shume fat dhe do i kryeni te gjitha investimet e nevojshme.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Klima yjore do jete e mire gjate kësaj dite dhe jeta ne çift do përmirësohet jashtëzakonisht shume. Do ndiheni me fat qe keni dike si partneri ne krah. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare ne momentin qe me pak e presin. Për ta çdo gjë ka për te qene ndryshe. Buxheti nuk do jete i qëndrueshëm, kështu qe nëse nuk doni te mbeteni pa para mos kryeni shpenzime te palogjikshme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 15 prill 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 24 shkurt 2020

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 10 janar 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 15 prill 2019

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: