Connect with Us

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Kultura

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Publikuar

-

Më kujtohet si tani:

Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”, bashkë me Kujtim Laron, kompozitorin dhe Esat Mysliun, shkuam të pinim nga një krikëll birre atje tek pallati i Dritëroit dhe Ismilit,ose tek “vetëshërbimi “siç e quanin..

Kujtimi, “veshua”siç e therrisnim që në institut,seç kishte një ekzaltim të çuditshëm…Duke mërmeritur nëpër dhëmbë rrokje,rrokje fjalë të mira per filmin,befas,paf-puf,përpaste gishtat tregues mbi tavoline si mbi një tastjer pjanoje dhe fap-fup i shpërthenin nota muzikore.

Esati,si “sebebçi i filmit”,ishte asistent regjisori,u sul te qeraste gotat e para,por ai e ndaloi duke turfulluar si memecet sepse gjithmon kur nxitohej i merrej goja:

. – Jo-jo-jjjoooo…Qe-qe-qeraaas…uu-nëëë..- dhe u sul drejt banakut.Shume shpejt u kthye me nje tabaka ku ishin vendosur gjasht gota birre dhe tre pjatanca me nga tre qofte:

-Ja me sebepin e filmit po ta laj edhe…atë borxhin e vjetër…- më tha duke qeshur.

Ndërsa unë mbeta dhe po vrisia mëndin …Esati ndërhyri:- Ç’borxhë!?..

– Eeee. Hë..Borxhin e librit të Ismailit..Atë me poema..Të kujtohet?.E pagove pesë fish….

Ndersa unë i rrëfeja Esatit ai qeshte:

– Atë natë.. “seancën” e dyte të pokerit me Fane Anastasin,Gim Qirjaqin dhe ne të dy e mbyllen në orën një gjysë të natës.Mbas një ore tek më kishte mbërthyer gjumi duke më tundur e me shkundur më zgjon ky.Më kërkonte poemën “Përse mendohen kto mal- e” të Ismail Kadares.Ja dhashë por e porosita ta ruante se e kisha të biblotekës.Ehhh.Librit me përmbledhje poemash i kishte shqyer vetëm fletet ku ishte poema që donte dhe e kishte firaksur.Ky beri simfonin”Perse mendohen kto male”.mbrojti dipllomën me të fitoi edhe çmim kombëtar ne “dekatat e majit”,ndërsa unë pagova pesë fish librin në biblotekë.Ja ky ishte “borxhi” o Esat..Po gabim bëri qË u harxhua sot sepse e ka paguar atë borxh ky në poker aq sa…- qeshëm dhe trokitëm gotat e dyta.

– E di që…He..Filmi më,më.më.. pë-pëlqeu shumë..Shumë,po … Shumë d.m.th’në..Bravo..Bravo Esat..Edhe ti o ku-kunati i ku-kushërit…bukur, bukur..Se…O Esat..Është vëllai i Betës ky.gruas së kushuririt tonë të parë që kemi në Cërrik… Skënderit…

– Ouuu…Na dilkët edhe krushqi ju…E po mirë…Ja…- e sëndise Esati…- Ne…bëmë-çbëmë me filmin,ne..e bëmë tonën…Tani e ke rradhën ti..

– Ehë!…Hë…- mërmëriti Kujtimi…dhe me njërën dorë rrëmbeu krikllën e birrës,ndërsa me tjetrën nuk çushonte së përplasuri paf-puf gishtat në tavolinë…

Dhe… Pasi e çukiti gotën me tonën,e rrekelleu shpejt e shpejt të tërë krrikllën,mori fryme thellë,e çfryu dhe megjithese “rradhën” e qerasjes me ngulm e kërkonjia unë,me vrap shkoi tek banaku dhe mori tre gota të tjera.Rrëmbomthi përsëri.trokiti me goten e tij gotat tona dhe sapo e vuri në buzë befas,e lëshoi mbi tavoline,seç këndoi rrëmbimthi “la,la,la’duke trokitur përsëri dy gishtat tregues dhe.befas shpërtheu:

– Hëëë…O-ho-ho-ho…E gjeta..E.e.e…gje…gjeeetaaaaa…-rrekëlleu gotën e tije me një fryme dhe duke ju marr sërisht goja shtoi:- K-k-k-ëëtoo jan pag-uar të,të,…gjitha. Ju..ju… rrini…Unë…i-i-i-kaaa….

. Dhe iku…Iku i mbërthyer me “frymzimin e tijë”për të na lënë pasë ate kryeveper,muzikën e mrekullueshme të filmit që,çuditerishte ,në festivalin e parë të filmit shqiptar,ku pothuajse të tërë përbërsit e filmit morën medaljonin e çmimit të parë,për kompozitorin Kujtim Laro,për ,”veshon” tonë të dashur,nuk u dha asgjë bile..as nuk u tha qoftë edhe një fjale për të e për krijimin tij …

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

Ndahet nga jeta Agim Mujo/ Roli i veçantë që luajti me të motrën

Publikuar

-

Nga

Është ndarë nga jeta në moshën 63-vjeçare Agim Mujo, vëllai i vëllai i aktores Yllka Mujo.

Mësohet se Agim Mujo ka ndëërruar jetë mbrëmjen e djeshme, si pasojë e një ataku kardiak.

Ai u shua në moshën 63-vjeçare në Romë të Italisë, ku jetonte atje prej vitit 1990, pasi ishte larguar me hapjen e ambasadave. Një aktor që ka luajtur në disa filma, mes të cilëve “Malet me blerim mbuluar” në moshë fare të re.-shkruan shqiptarja.com.

Agim Mujo mbaroi studimet për pikturë dhe u shqua për talentin e tij, duke u paraqitur në shumë ekspozita si në Itali dhe Francë. Më datë 7 tetor ishte planifikuar hapja e një ekspozite në Paris me Zamir Matin, por që nuk arriti ta realizonte dot.

AI ka interpretuar edhe në filmin shqiptar bashkë me motrën e tij Yllkën në të njëjtin rol si në jetë, motër e vëlla. Bëhet fjalë për fillim e vitit 1970 “Malet me blerim mbuluar” ku Agimi luante rolin e Zenelit.

LEXO TE PLOTE

Kultura

Ismail Kadare fiton çmimin e madh/ Sa është shpërblimi financiar për shkrimtarin

Publikuar

-

Nga

Shkrimtari Ismail Kadare është shpallur fitues i çmimit ‘Pak Kyongni 2019’.

Ceremonia për dhënien e këtij çmimi do të zhvillohet më 26 tetor 2019 në Qendrën Kulturore Toji të Koresë së Jugut. Ky çmim shoqërohet edhe me një shpërblim financiar prej rreth 84 mijë dollarësh. Përzgjedhja e fituesit bëhet pasi shqyrtohen rreth 350 autorë nga mbarë bota, të cilët përmbushin kriteret e përcaktuara.

‘Punimet e Ismail Kadaresë i bëjnë lexuesit të mendojnë dhe të ndjejnë fort marrëdhënien e tyre me ngjarje të caktuara të historisë’, është shprehur Kim Uchang kryetar i komisionit përzgjedhës./CNA.al 

LEXO TE PLOTE

Kultura

Muharrem Meko “ringjit” në skenë aktorin 92-vjeçar dhe grupin e aktorëve të rinj

Publikuar

-

Nga

Muharrem Meko, drejtori i RTSH Korça përmes një postimi në rrjetet sociale, ka njoftuar ringjitjen në skenë të aktorit 92-vjeçar, Koço Qendro, së bashku me Dhimitër Orgockën e grupin teatral të maturantëve të shkollës së mesme të Pojanit.

Këtë herë ata do të luajnë pjesën teatrale “Këpucarja e Bukur “, të dramaturgut spanjoll, Federiko Garcia Lorkes. Ndërsa pak muaj më parë, aktori 92-vjeçar risolli në skenë “Kopracin”.

“Duket se mjeshtri e ka përzgjedhur enkas për mesazhet që ajo përcjell, në realitetin e rënduar shqiptar, si një shoqëri që tenton konsolidimin e vetvetes”, shkruan Meko, ndërsa njofton se RTSH Korça ka marrë përsipër regjistrimin e kësaj pjese në interes të aktiviteti, por edhe si vepër me shumë vlera për teleshikuesit.

Postimi i plotë

“Këta të dy , falendero e botë, që unë “… i pres kaq mirë…”; e unë, falendero e botë, ata të dy që më vizitojnë kaq shpesh”, e nis postimin Meko, që më tej vijon:

“Protagonistët e mëdhenj, mbeten të medhenj në çdo sekondë të jetës së tyre; ja p.sh i madhi i regjise shqiptare, Dhimiter Orgocka, se bashku me “Kopracin “, erdhi sot e me tha se ka krijuar grupin teatral te maturanteve te shkolles se mesme te Pojanit, e se me ta, ka vene ne skene pjesen teatrale “Kepucarja e Bukur “, te Federiko Garcia Lorkes !
Eshte nje pjese e njohur e dramaturgut te madh spanjoll, ne qender te se ciles jane mardheniet familjare te shoqerise spanjolle te asaj kohe; por qe duket se mjeshtri e ka perzgjedhur enkas per mesazhet qe ajo percjell, ne realitetin e renduar shqiptar… si nje shoqeri qe tenton konsolidimin e vetvetes !

Orgocka, shume i entusiazmuar s’ rresht se foluri per lojen gjithe pasion të te rrinjve, por edhe mesazhet qe ata percjellin me dashurine e tyre per artine e vertet; nderkohe qe fatkeqesisht jemi deshmitare se pjesa dermuese e bashkemoshatareve te tyre e vrasin kohen me gjera te padobishme, madje tejet te demshme ! Si model te pasionit per artin te ketyre te rrinjve, me vehte ka sjelle edhe aktorin kryesor te çfaqies, te riun Klajdi Lulollarri… nderkohe qe miku i tij, mjeshtri i skenes Koço Qendro, po aq i entusiazmuar me thote se ka mbetur i mahnitur nga loja e tyre, gjate provave !

U premtova se RTSH Korça merr persiper rregjistrimin e kesaj pjese ne interes te arkivit ; por edhe si nje veper me shume vlera, ne interes te vet teleshikuesve…!
Të vjen keq, që pjesë te tilla, me vlera e mesazhe kaq domethënëse; mbi të gjitha kaq aktuale, neglizhohen nga trupat profesioniste; ndërkohë që lajmi i mirë qëndron tek ajo, se ka të rrinj të talentuar, amatore pasionant që lakmojnë të tilla tema, kaq të dobishme për shoqërinë…,” shkuran drejtori i RTSH Korça, Muharrem Meko./CNA.al

LEXO TE PLOTE