Connect with Us

Tregohuni të  vëmendshëm/ Këto janë arsyet që çojnë njerëzit drejt tradhëtisë

Aktualitet

Tregohuni të  vëmendshëm/ Këto janë arsyet që çojnë njerëzit drejt tradhëtisë

Publikuar

-

tradhetia arsyet

Ata janë impulsivë

Shumë persona janë impulsivë në çdo rast dhe në çdo fushë të jetës. Impulsiviteti është shumë i zakonshëm kur vjen fjala tek seksi, veçanarisht kur njerëzit kanë qenë duke pirë ose kanë përdorur substanca të tjera dhe nuk mund ti mendojnë pasojat e veprimeve të tyre.
Në disa raste impulsiviteti është simptomë e problemeve të tjera më të mëdha, përshembull ndonjë formë e sëmundjeve mendore.

Tradhëtojnë për të përfunduar një lidhje

LEXO EDHE:  “Duhet të më kërkojë falje”/ Leonora Jakupi tregon se nuk flet me Nora Istrefin

Disa persona e kanë të vështirë që të përfundojnë një lidhje, kështu që përdorin tradhëtinë si mënyrë për t’u ndarë. Disa prej tyre as nuk arrijnë ta kuptojnë se duan ta përfundojnë një lidhje derisa e gjejnë vetën duke tradhëtuar.

Më tradhëtoi, do ta tradhëtoj

Disa njerëz ndjejnë se e vetmja mënyrë për t’ju përgjigjur “denjësisht” tradhëtisë së partnerit është tradhëtia. Kështu do të jenë barazim/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Maqedonia e Veriut shpall krizë energjetike

Publikuar

-

Nga

Maqedonia e Veriut shpalli të martën krizë energjetike, e cila do të zgjasë 30 ditë.

Qeveria tha se shpallja e gjendjes së krizës është për të injektuar mjete te kompanitë energjetike dhe për të rritur likuiditetin e tyre.

Vendimi i Qeverisë nuk parashikon masa kufizuese për qytetarët, por nga janari çmimi i energjisë elektrike pritet të rritet për rreth 8-9 për qind.

Qeveria njoftoi se rreth 4 miliardë denarë (rreth 65 milionë euro) do të transferohen nga buxheti te kompanitë energjetike, për të kapërcyer, siç tha, të gjitha rreziqet në sektorin e energjisë dhe për furnizim të rregullt me energji elektrike.

“Qeveria aktualisht është e fokusuar në përballjen me sukses të sfidave të paraqitura nga kriza globale energjetike. Gjendja e krizës energjetike sillet për të përmirësuar funksionimin e kompanive energjetike, për të rritur likuiditetin e tyre dhe për të mos miratuar asnjëherë masa kufizuese që do të ndikonin negativisht në jetën e përditshme të qytetarëve”, tha ministri i Ekonomisë i Maqedonisë së Veriut, Kreshnik Bekteshi.

LEXO EDHE:  6 arsye pse brokoli nuk duhet të mungojë në tryezën tonë

LEXO EDHE:  Pse nuk duhet të ecni zbathur, edhe brenda në shtëpi?/ Zbuloni disa nga arsyet

Kriza energjetike në Evropë rrezikon rreth 2 mijë paga në Kosovë

Evropa është duke u përballur me krizë energjetike tash e saj javë, kryesisht për shkak të rritjes së çmimeve të gazit.Për pasojë kanë nisur të rriten edhe çmimet e rrymës.

Gjendja e krizës në Maqedoninë e Veriut u miratua me kërkesë të Komisionit për monitorimin e situatës për furnizim me energji elektrike.

Ndërkohë, Banka Popullore e Maqedonisë së Veriut bëri të ditur se përkundër krizës energjetike dhe rritjes së çmimeve globale, tani për tani nuk pritet përkeqësim i gjendjes ekonomike.

Banka Popullore parashikon rimëkëmbje të ekonomisë së Maqedonisë së Veriut me një rritje prej 3.9% këtë dhe vitin e ardhshëm.

Inflacioni këtë viti parashikohet të mbyllet me 3.1%, ndërsa vitin e ardhshëm me 2.4%./rel

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha jeton në flluskë, nuk është rritur në politikë”/ Gazetari: Baza është me Berishën

Publikuar

-

Nga

“Basha nuk është rritur në politikë, jeton në flluskë”. Kështu është shprehur gazetari Robert Papa, teksa komenton situatën politike në PD.

Në një intervistë për MCN, Papa shton se e gjithë baza demokrate është me ish kryeministrin Sali Berisha dhe sipas tij ky është një fakt, teksa thekson se Basha e di mirë se çfarë pritje i është bërë.Basha nuk është rritur në politikë, jeton në flluskë. Për një të huaj që sheh sa njerëz mbledh Berisha del qartë se Berisha nuk është e shkuara, mbase ai nuk do të ketë të ardhme.

Këtu ka 5 vite që nuk vjen sepse është akuzuar për fonde ruse 1 milionë dollar dosja nuk është mbyllur. Fakti është fakt baza është me Berishën. Basha e di mirë se çfarë pritje i është bërë”, tha Papa./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kriza në PD/ Hoxha: Basha e sheh statutin si copë letre, Kuvendi pret në mes mandtin e çdo kryetari

Publikuar

-

Nga

Ish nënkryetari i FRPD Lisandër Hoxha u shpreh se Kuvendi Kombëtar ka peshën më të madhe në PD, ndërsa theksoi se mund të pres në mes mandatin e çdo kryetari.

Këtë deklaratë, Hoxha e bëri nga studio e Opinion mbrëmjen e djeshme, ndërsa theksoi se kreu aktual i PD Lulzim Basha e sheh statusin e partisë si një copë letre.Kuvendi Kombëtar është legjitim të mblidhet sa herë ata e shikpojnë të arsyeshme, jo sa herë në stuadio televizive thuhet 2 vjet, 4 vjet e ka mandatin, se ka mandatin. Në mes ja këput mandatin Kuvendi Kombëtar, çdo kryetari, sidomos një kryetar partie që statutin e Partisë Demokratike, ky është thelbi, e shikon  si një copë letre. Ai jam i sigurt që nuk e ka lexuar dhe as nuk ja ka idenë. Legjitimiteti i Kuvendit është më i madh dhe duhet të përmbushë misionin e tij”, tha Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE