Mendoni se në moshën 18 vjeçare jeni pjekur? E keni ditur gabim gjithë jetën – CNA
Connect with us

Kuriozitete

Mendoni se në moshën 18 vjeçare jeni pjekur? E keni ditur gabim gjithë jetën

Publikuar

-

shenja inteligjence

Duket se mund të keni një arsye për të shpjeguar se përse nuk po silleni si të rritur në moshën 18-vjeçare.

Sipas kërkuesve që merren me studimin e trurit nuk arrihet pjekuria para moshës 30 vjeç.Sipas profesor Peter Jones nga Universiteti i Kambrixhit të thuash një përcaktim se kur kalojmë nga fëmijëria në të qënit të rritur është absurd.

Shkencetarët janë shprehur se truri dhe sistemi nervor përcaktojnë se kur arrihet niveli i pjekurisë dhe diçka e tillë është e ndryshme për çdo njeri. Studimet kanë nxjerrë konkluzione se truri në moshën 18-vjeçare është ende në ndryshim, që prek sjelljen dhe me shumë mundësi zhvillon problemet e shëndetit mendor.

Ky tranzicion mund të ndodhë në kohëzgjatjen e 3 dekadave. Gjithashtu ai shtoi:

“Mendoj se sistemi arsimor, sistemi shëndetësor dhe ai ligjor vendosin përcaktime për shkak të përshtatjes për veten e tyre. Kur arrin moshën 18-vjeçare mund të votosh, të blesh alkol, të marrësh një hipotekë dhe gjithashtu të trajtohesh si i rritur nëse ke probleme me policinë,”-u shpreh profesori.

Pavarësisht kësaj Jones theksoi se gjyqtarët me përvojë në çështjet penale e dallojnë ndryshimin mes një 19-vjeçari të pandehur dhe një ‘krimineli’ në të 30-tat. “Mendoj se sistemi është duke adaptuar atë që fshihet me sy të lirë, që njerëzit nuk pëlqejnë idenë e shndërrimit nga larvë në flutur. Nuk ka një fëmijëri dhe më pas rritesh. Njerëzit janë në një rrugëtim, në një trajektore,”-u shpreh profesori.

Kuriozitete

1 milionë dollarë në vit/Murgeshat bëhen milionere me shitjen e kanabisit

Publikuar

-

Dokumentari ‘Breaking Habits’, i drejtuar nga regjisori britanik Rob Ryan, tregon një manastir në Kaliforni fiton rreth 1 milionë dollarë në vit nga shitja e kanabisit. Murgeshat e nisën biznesin në vitin 2011 me vetëm me 12 bimë, por tani po e shesin kanabisin në të gjithë vendin dhe klientët i kanë të shumtë. Lënda narkotike ndihmon në trajtimin e njerëzve me probleme shëndetësore ose që kanë varësi prej saj.Rob Roban thotë se lufta e motrës Kate për të ndryshuar industrinë e kanabisit nga “varësi në shërues” është e vërtetë dhe e përzemërt. Ai tha:i “Është një histori për një grua që merr përsipër formimin lokal për të ndryshuar ligjin mbi kanabisin në kuptimin kurativ. Plani i motrave për të zgjeruar perandorinë e tyre medicinale  të marijuanës, motra Kate tha:- “Ne kemi për qëllim të kemi enklava në çdo qytet dhe krahinë në 20 vitet e ardhshme”.

“Ne kurojmë njerëz nga varësia e drogës dhe suksesi është 100% i sigurt. Kemi punuar me tetë njerëz që ishin të varur nga alkooli, duhani apo metadoni dhe gjithë u bënë më mirë”, tha motra Kate, e cila dikur punonte si një ekzekutive e lartë në një kompani fluturimi,  përpara se të kthehej në bujqësi. “Kjo që ne bëjmë është një shkallë më e lartë  suksesi sesa ‘Alcoholics Anonymous’,” shtoi ajo.

Murgeshat përdorin gjithashtu CBD për të trajtuar  epilepsinë apo kancerin.  “Është një fabrikë mrekullisht shëruese, gradualisht bota po fillon të pranojë idenë e kanabisit si ilaç, në vend që ta trajtojë atë si një lëndë të rrezikshme”, tha motra Kate.

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Nuk ka festa ditëlindjesh për mua mami”/Mesazhi prekës i mamasë së 10 vjeçarit autik

Publikuar

-

Prilli është muaji botëror i autizmit dhe ditën e sotme gruaja e quajtur Kate Mead ka treguar sesi djali i saj 10-vjeçar, i diagnostikuar me autizëm, vuan çdo ditë sepse e ndajnë nga shokët.

Chester-i i vogël ka të folur të vonuar si dhe vështirësi me aftësitë motorike dhe ndjek një shkollë për fëmijët me zhvillimi të veçantë.

Mead tregoi:

Fëmija im i dytë, Paddy ishte ftuar në një ditëlindje. Ne ishim duke e bërë atë gati e duke i zgjedhur një dhuratë që të ishte gati për të shkuar kur Chester tha, ‘Sërish nuk ka festa ditëlindjesh për mua mami.’ Ishte edhe pyetje edhe konstatim. Dhe ato lotët të mëdhenj e të heshtura ranë nga sytë e tij. Uli kokën dhe përkuli supet.”
Nisur nga episodi i dhimbshëm më të birin, Kate u bëri thirrje prindërve të tjerë që të mendoheshin më mirë kur organizojnë festa.

Ajo tha:

E di që ndodh shpesh që fëmijët autikë të mos ftohen në ditëlindje, ndaj u bëj thirrje prindërve që të mendohen mirë kur të organizojnë festa.”

Burimi:https://www.mamamia.com.au/autism-awareness/

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Jeni psikopatë”/Studimi më i ri tregon se çfarë ndodh nëse qëndroni miq me ish-in tuaj

Publikuar

-

cift marrdhenie intime

Personat që bëhen miq me ish partnerët e tyre kanë tendenca psikopatie.Psikopatia, një nënkategori e çrregullimit të personalitetit, është një term psikologjik i përdorur shpesh për t’iu referuar atyre personave që shfaqin tipare të personalitetit si narcizmi, sadizmi, egoizmi, mungesa e ndjeshmërisë dhe / ose ‘hijeshi’ sipërfaqësore.

Sipas studimit në revistën “Personality and Individual Differences”, mbajtja e marrëdhënieve miqësore me një ish partner/e nuk është shenjë maturie.

Përkundrazi, mund të bëhet fjalë për diçka jo të shëndetshme nga pikëpamja e shëndetit mendor.

Kërkimi i realizuar nga universiteti Oakland doli në rezultatet se personat që ishin me idenë e të mbajturit të marrëdhënieve me ishin paraqesnin cilësi të personalitetit që gjenden tek personat psikopatë.

Burimi:https://www.independent.co.uk/life-style/stay-friends-ex-sign-psychopathy-girlfriend-boyfriend-research-a8120991.html?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0R6F1IEBot-Xb81gyNTzckKc6ExD1RisZ45LH1eQl-cKnr_xHJGpwGobc#Echobox=1555754259

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet23:31 - 21 Prill, 2019

Zgjedhjet presidenciale/ Kandidati Blerim Reka fiton komunat shqiptare

Blerim Reka, kandidati shqiptarë në garën për president të Maqedonisë së Veriut, ka dalë kryesues në shumicën e vendbanimeve shqiptare,...

Aktualitet22:28 - 21 Prill, 2019

Komediani mposht bisnesmenin, zgjidhet president i Ukrahinës

Presidenti aktual i Ukrainës, Petro Poroshenko, përfundimisht e pranoi humbjen, duke i njohur fitoren rivalit të tij në zgjedhje Volodimir...

Aktualitet21:16 - 21 Prill, 2019

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoni/ Kandidati shqiptar fiton Gostivarin

Burime nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë Veriore, kanë publikuar në ueb faqen e vet zyrtare rezultatet e para...

Aktualitet20:23 - 21 Prill, 2019

Zgjedhjet presidenciale maqedonase/ Ja pjesëmarrja në komunat me shumicë shqiptare

Shqiptarët janë faktor determinues në përcaktimin e kandidatit fitues të garës për President të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Kjo...

Aktualitet20:15 - 21 Prill, 2019

Forcohet aleanca e populistëve para zgjedhjeve europiane

Euroskeptikët bashkojnë forcat para zgjedhjeve europiane. Tani edhe kryetarja e „Bashkimit Kombëtar“ francez, Marine Le Pen iu bashkua aleancës së...

Aktualitet20:11 - 21 Prill, 2019

Edhe sa kohë do të qëndrojë në post Angela Merkel?

Largim i parakohshëm i Merkelit? Për këtë po flitet shumë. Në fokus është vendosur kryetarja e re e CDU-së, Annegret...

Aktualitet20:02 - 21 Prill, 2019

Fitore apo balotazh?/ Përfundon votimi për Presidentin e Maqedonisë së Veriu

 Ndërkohë që konform ligjit zgjedhor, ora 19.00 ka sjellë mbylljen e të gjitha qendrave të votimit, duke i dhenë fund...

Aktualitet18:41 - 21 Prill, 2019

Ukrainë, kandidatët presidencialë në balotazh

Zgjedhësit në Ukrainë u drejtuan sot tek kutitë e votimit për të zgjedhur presidentin e ardhshëm të vendit. Balotazhi ka...

Aktualitet18:30 - 21 Prill, 2019

Po merrte pjesë në një ceremoni mortore/ Rrihet lideri i opozitës

Lideri opozitar, megjithse mbrohej nga Njësia e Operacioneve Speciale e policia, pasi u mor nga zona ku ndodhej, është dërguar...

Aktualitet16:49 - 21 Prill, 2019

Maqedonia e Veriut në zgjedhje/ Shqiptarët dynden në kutitë e votimit

Në Maqedoninë e Veriut, sot po mbahen zgjedhjet presidenciale. Në garë për të parin e shtetit janë tre kandidatë, Blerim...

Aktualitet16:42 - 21 Prill, 2019

Votimet në Maqedoninë e Veriut/ OSBE vlerëson procesin

“OSBE e ndjek procesin zgjedhor me 250 vëzhgues të sistemuar nëpër tërë vendin, ndërsa procesi deri më tani po zhvillohet...

Aktualitet16:18 - 21 Prill, 2019

Kina “pushton” Europën/ KE pritet të marrë vendimin drastik

Siç shkruan BBC, invesitimet e Kinës po përhapen gjithmonë e më shumë në Europë dhe kjo gjë ka shtuar ankth...

Aktualitet09:53 - 21 Prill, 2019

Probleme në krahun e djathtë/ Rrëzohet avioni

Një avion është rrëzuar në Bullgari dhe si pasojë kanë humbur jetën dy persona. Ngjarja ka ndodhur në qytezën Orizare....

Aktualitet21:59 - 20 Prill, 2019

Protesta në Mal të Zi/ Qytetarët mblidhen për të rrëzuar Gjukanoviç

Mbrëmjen e sotme u mblodhën disa mijëra njerëz në kryeqytetin e Malit të Zi në Podgoricë. Sipas informacioneve lëvizja e...

Aktualitet21:22 - 20 Prill, 2019

Francezët iu rikthehen protestave/ Përshkallëzohet situata

Francezët jelek-verdhë u janë rikthyer protestave gjatë ditës së sotme. Siç raportojnë mediat e huaja protestuesit i kanë vënë flakën...

Aktualitet21:15 - 20 Prill, 2019

Promovohet në Tiranë dhe Korçë krijimtaria e Besim Xhelilit

Me mbështetjen e Ambasadës Austriake Tiranë, të Muzeut Historik Kombëtar Tiranë dhe në praninë e një numri të madh të...

Aktualitet21:08 - 20 Prill, 2019

Tenton të bëjë një selfie/ Rrezikon seriozisht jetën

Një turist po udhëtonte në autostradë në Canary Island. Ai ka menduar që të bëjë një selfie në makinë, ndërkohë...

Aktualitet10:01 - 20 Prill, 2019

DW: Demonstrim pushteti nga ana e Vuçiç

Dhjetëra mijëra vetë kanë demonstruar në kryeqytetin serb, Beograd në mbështetje të presidentit Vuçiç. Vetë presidenti kishte bërë thirrje për...

Aktualitet20:38 - 18 Prill, 2019

Qeveria gjermane ashpërson rregullat e dëbimit të emigrantëve

Qeveria gjermane miratoi projektin e “ligjit të kthimit të rregullt”, në mënyrë që të mos dështojnë kaq shumë riatdhesime. Ai...

Aktualitet20:15 - 18 Prill, 2019

Në përmbyllje të fushatës presidenciale në Maqedoninë e Veriut

Marrëveshja e Prespës, emri i ri i shtetit, anëtarsimi në NATO dhe në BE, zhvillimi ekonomik, raportet ndëretnike dhe politikat...

Aktualitet16:04 - 18 Prill, 2019

Ndërhyrjet ruse në zgjedhje/ Raporti Mueller gati për publikim

Një nga ngjarjet mbizotëruese në presidencën dyvjeçare të Donald Trump-it kalon në një fazë të re të enjten me publikimin...

Aktualitet09:06 - 18 Prill, 2019

Çfarë presin Kosova dhe Serbia nga takimi i Berlinit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksander Vuçiç, nuk presin që në takimin e Berlinit me (29.04)...

Aktualitet22:12 - 17 Prill, 2019

Merr fund “telenovela” e zgjedhjeve në Turqi/ Shpallet fituesi i Stambollit

Ekrem İmamoğlu, kandidati i Partisë Republikane Popullore (CHP) për kryebashkiak të Stambollit në zgjedhjet lokale të mbajtura muajin e kaluar...

Aktualitet21:19 - 17 Prill, 2019

Djegia e katedrales “Notrë Dame”/ Feston ISIS: Paçi një ditë të mbarë!

Pas djegies së Katedrales së “Notrë Dame de Paris”, ISIS ka ndarë mesazhe në rrjetet sociale. Së bashku me publikimin...

Aktualitet21:05 - 17 Prill, 2019

Ngelën në mes të shkretëtirës/ Çifti gjen mënyrën brilante për të shpëtuar

Një çift e ka gjetur veten në vështirësi, pasi iu është prishur makina në mes të shkretëtirs. Shantelle Johnson dhe...

Aktualitet20:23 - 17 Prill, 2019

Rekord botëror/ Femrat “pushtojnë” parlamentin finlandez

Partia Socialdemokrate (SDP) në Finlandë ka fituar votimet duke marrë 40 vende me 17.7 % të votave nga 200 vende...

Aktualitet20:03 - 17 Prill, 2019

Hyn në fuqi Kodi i ri Penal/ Ashpërsohen dënimet për korrupsionin

Në Kosovë këtë javë ka hyrë në fuqi Kodi i ri Penal që parasheh shtim dënimesh për shkelësit e ligjit,...

Aktualitet19:10 - 17 Prill, 2019

SHBA, sanksione të tjera ndaj Kubës, Nikaraguas, Venezuelës

Qeveria amerikane do të njoftojë sot sanksione shtesë ndaj Venezuelës, Kubës dhe Nikaraguas, masa më e fundit kundër qeverive socialiste...

Trending

Read previous post:
Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Close