Connect with Us

Bëmat dhe gjëmat e ish-kreut të LSI-së/ Ilir Meta duhet të ishte në burg, jo President

Aktualitet

Bëmat dhe gjëmat e ish-kreut të LSI-së/ Ilir Meta duhet të ishte në burg, jo President

Publikuar

-

presidenti ilir meta ne lezhe

Sot nga Pogradeci, Presidenti ynë aspak i nderuar Ilir Meta ka thënë, se është i gatshëm të dorëzojë mandatin e tij.

Ai ka shkuar më tej, duke e krahasuar veten me ish-Presidentin e Argjentinës Salvador Aljende, i cili vrau veten dhe duke sjellë shembullin e tij Meta ka thënë se është gati të bëjë të njejtën gjë për vendin.

“Pasojat e krizës mund të jenë të rënda për Shqipërinë. Si President kam bërë çdo përpjekje për të parandaluar krizën. Jam i përgatitur të lë mandatin dhe deri të sakrifikohem si Salvador Aljende, për të mos lejuar instalimin e një junte ushtarake”, është shprehur Meta nga Pogradeci.

Në fakt ish-Presidenti Argjentinës Salvador Aljende e vrau veten për atdheun e tij, apo për përplasjet politike me qëndrimin që mbante SHBA.

Kurse Ilir Meta nuk ka asnjë arsye për të vrarë veten, sepse Ilir Meta duhet të kapet, të arrestohet dhe të dënohet. SHBA në rast se ka ndonjë problem duket se e ka me zbatimin e reformës në drejtësi nga e cila Meta nuk është trembur por llaftarisur.

Meta duhet të dënohet për të gjitha gjëmat dhe bëmat e tij, gjatë një sistemi 30 vjeçar, ku një i ri nga Skrapari me të gjitha parametrat e një hajduti  me çizme, mundi  që nga çorapet e tij të grisura të shndërrohej në një nga miliarderët e Shqipërisë.  Ai mundi të qëndronte për gati 30 vjet deputet dhe të  paguhej me dhjetra milionë lekë çdo vit.

Ndoshta ka marrë rreth një miliard lekë apo më tepër rroga si zyrtar i zgjdhur apo i emëruar, si deputet, ministër, kryeministër, kryetar Kuvendi apo në poste të tjera, të cilat janë para të paguara nga taksapaguesit shqiptarë.

Është kapur me presh në duar për vjedhjen e  thesarit dhe është akuzuar nga Partia Demokratike me të cilën shkoi në Qeveri në vitin 2009.

Është njeriu, i cili u kap me bllok në dorë në vitin  2010 dhe në janar të 2011, për të, katër njerëz humbën jetën në bulevard, pasi kërkonin të vërtetën e bllokut të Ilir Metës.

Më pas iku, tradhëtoi dhe Berishën, pasi kishte tradhëtuar socialistët në vitin 2005 dhe 2009, shkoi me Edi Ramën dhe Rilindjen që u bë copash që të vinte në pushtet, me atë parti të cilën sot e akuzon.

Pasi qëndroi katër vjet dhe u zhgërrye e vodhi sa plasi me Ramën dhe Rilindjen, me Shqipërinë e  mbuluar me drogë dhe korrupsion, Ilir Meta zgjidhet President, pasi gënjeu Lulin në çadër.

LEXO EDHE:  "Zhduken" fondet për reformën në drejtësi/ Skandali, që u fsheh nga Meta

Sot flet për një juntë apo sakrtificën e tij të madhe, që kriza politike zgjidhet me dorëheqjen e tij si President, për të vijuar më tej me krahasimin me ish-Presidentin e Argjentinës, me vet’sakrifikim për vendin e tij.

Nuk ka nevojë që Ilir Meta të vet’sakrifikohet për Shqipërinë, as të japë dorëheqjen. Ilir Metën duhet të shkojnë ta arrestojnë dhe ta çojnë pas hekurave, për krimet, bëmat dhe gjëmat që i ka bërë Shqipërisë.

Të tilla artikulime politike banditeske, tallëse dhe fyerse për shqiptarët, të njeriut  brekëgrisur që zbriti nga Skrapari për t’u bërë sulltan i Shqipërisë, nuk ka nevojë ti dëgjojnë shqiptarët, sepse ai është përgjegjës, që  Rilindja dhe Edi Rama janë sot në pushtet, bashkë me bandën e tij me emrin LSI.

Është ai që i solli në pushtet, ka 30 vjet në karrige, është ai që i mbështeti dhe është pikërisht ai që po kërkon një krizë artificiale, për asgjë tjetër, por thjesht dhe vetëm për t’u  faktorizuar vetë dhe për të dalë në krye të një lëvizje politike, për të qenë të jetë sërish në tavën apo tepsinë e pushtetit.

Prandaj, do të ishte shumë më mirë  që Ilir Meta ti kursente këto deklrata të neveritshme, përtej broçkullave që lëshon kudo ku shkon, ti dorëzohej drejtësisë, të rrëfehej për ato çfarë i ka bërë  Shqipërisë dhe vetëm atëherë  do ta besojnë të gjithë.

Ai do të bëhej edhe më i besueshëm, pasi të tregonte si e ka siguruar pasurinë e tij disa miliona dollarë, kur ka qenë zyrtar i paguar me taksat e shqiptarëve. Kaq do mjaftonte që të vet’sakrifikohej në burg e jo me vetvrasje./CNA.al

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Tir

    20 Mars, 2019 at 8:26 pm

    Te lumte dora!

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Dita e Europës/ Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha: Qytetarët kanë nevojë ta ndërtojnë në Shqipëri jetën europiane të fëmijëve të tyre

LEXO EDHE:  "Zhduken" fondet për reformën në drejtësi/ Skandali, që u fsheh nga Meta

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  “Marrëveshje që s’duhen përsëritur”/ Meta mesazh Ramës

LEXO EDHE:  Dita e Europës/ Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha: Qytetarët kanë nevojë ta ndërtojnë në Shqipëri jetën europiane të fëmijëve të tyre

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: