Mashtrimi i drejtoreshës së spitalit, merr 5 mijë euro për një specializim – CNA
Connect with us

Aktualitet

Mashtrimi i drejtoreshës së spitalit, merr 5 mijë euro për një specializim

Publikuar

-

Një qytetar nga Tropoja denoncon në “Stop” se ish-drejtoresha e spitalit, Naijle Baliaj i ka marrë 5 mijë euro ryshfet, për një specializim në Tiranë. Prej më shumë se dy vjetësh, personi nuk merr as paratë dhe as specializimin e premtuar.

Me kamera të fshehtë, ish-drejtoresha pranon paratë që ka marrë dhe premton t’i kthejë pas një muaji. Por edhe pas një muaji, zonja nuk e kthen detyrimin. Qytetari denoncues thotë se nuk është i vetmi i mashtruar nga zonja Baliaj.

Në një telefonatë me gazetarin e emisionit, ish-drejtoresha fillimisht mohon kategorikisht që ka marrë këtë shumë. Më pas thotë se e ka marrë borxh për shkak, se ka vëllain sëmurë.

Jam nga Tropoja. I drejtohem emisionit Stop për të denoncuar ish-drejtoreshën e spitalit të Tropojës, Naijle Baliaj. Kur ishte drejtoreshë një të afërmi tim i ka kërkuar 5 mijë euro për specializim këtu në Tiranë, pasi është mjek në spitalin e Tropojës. Ne kemi plotësuar disa letra, me firmë, procedura të rregullta. Por pasi morëm vesh që ky ishte një mashtrim, sepse u vonua më shumë se dy vite e kusur dhe ajo është larguar nga Tropoja. Tani edhe ato 5 mijë eurosh që i kemi dhënë, ajo nuk na i kthen mbrapsht. Ajo shprehimisht te familjarët e mi tha që këtë 5 mijë eurosh, ose mund ta paguash në fund ose m’i jep mua në fillim që të mos lodhet familjari im. Me mirëbesim ia dhamë brenda ambientit të spitalit, me pretendimin që të vazhdojë specializimin. Vetë drejtori i spitalit të një rrethi e ka të drejtën e vet që të marrë mjekë dhe t’i çojë për specializim në kryeqytet”, tregon për Stop denoncuesi.

Më tej ai shprehet se ka bërë disa takime me ish-drejtoreshën. Ajo e pranon faktin që i ka mashtruar dhe thotë që do t’i kthejë eurot që u detyrohet. Kjo vërtetohet edhe në bisedën më poshtë mes denoncuesit dhe ish-drejtoreshës.

Denoncuesi-Si kalove shok? Naile, si kalove shok?

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Mirë?

Denoncuesi-Ça bëre, a je mirë?

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Vetëm mos thirr, se janë edhe familjarë të tjerë.

Denoncuesi-Tani, në lidhje me atë 5 mijë eurosh edhe një herë po ta them!

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Po!

Denoncuesi-Ta di edhe unë!

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Po të thash pra, sa të dalin rrogat, i ke 2500. 2500 muajin tjetër, ne a e lamë një herë?

Denoncuesi-Domethënë vetëm një muaj midis?

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Po veç një muaj midis. Ne e lamë njëherë, siç e lejnë burrat, atë ditë?

Denoncuesi-Po ti më the gjysmën e parë.

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Gjysmën e parë, sa të dalin rrogat.

Denoncuesi-Me çfarë date, se i dua me datë fikse, sepse unë kam….

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Deri me 5 maksimumi, se varet ne i kemi pak përpara. E marrim rrogën, po i fus dhe një overdraft, biles po i marr dhe vërtetimin e këto dhe 2500 me datën 5 dhe 2500 me 5-n tjetër.

Denoncuesi-Këtë 5 mijëshe, siç ta kemi dhënë ne ty, që nuk u krye asnjë gjë…

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Absolutisht! Rri pa merak!

Denoncuesi-Ashtu m’i kanë dhënë dhe mua. Atëherë unë u kam thënë njerëzve, që me na i dhënë ato 5 mijë euro edhe jam.., ma kanë sjellë këtu domethënë. Më kanë thënë ose me filan datë, ose… një pjesë të vogël, se këto pjesët, që kemi marrë nëpër njerëz…

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Ok! E lamë ashtu. Ne ashtu e kemi lënë që atë ditë, po nuk e paskeni mbajtur mend.

Denoncuesi-Jo! Unë e mbaj tamam mend, por problemi është, që ti kur nuk ke mundur d.m.th, që…

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Rri pa merak! Pa merak fare, fare!

Denoncuesi-Se u bëra 2 vjet që t’i kam dhënë.

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Pa merak fare rri!

Denoncuesi-Po si moj pa merak, se duhet me u takuar me tjetrin? Për Zotin po më pret tjetri aty e më thotë hajde te rruga e Kavajës!

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Me datën 5 t’i jap lekët! Shqip po të them! Me datën 5 tjetër të jap 2500. Dakord?!

“Sa herë bisedoj me të ka një skemë mashtrimi të sajën”, shprehet denoncuesi për Stop. Data 5 e muajit erdhi dhe ajo nuk ia ktheu paratë. Në këtë pikë ai i trokiti në derën e shtëpisë, në Tiranë.

Denoncuesi-Si ia kalove?

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Mirë! Si ia çove ti? Hajde brenda!

Denoncuesi-Si je? Ke njerëz?

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Kam njerëz, po…. futu!

Denoncuesi-U bë 2 vjet o Naile, që nuk po na jep lekët tona. 5 mijë euro, 7 milionë, nuk janë pak.

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Më dëgjo mua…

Denoncuesi-Në qoftë se ti ia ke premtuar dikujt, t’i ka dhënë, në qoftë se nuk t’i jep ty ai personi tjetër, unë jam unë dhe shkoj e kontaktoj unë.

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Jo more, se i rregulloj unë ato punë!

Denoncuesi-Në qoftë se…, unë e dua 5 mijë euroshin, që ta kemi dhënë ty!

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Unë t’i jap ty!

Denoncuesi-Data 5 sot. Lë shumë takime pa bërë, që të vij më datë 5. Nuk kam shtëpinë time, po unë rri në hotel kur vij në Tiranë. Është 10 mijë lekë e shkuar e 15 hoteli, pavarësisht kafet e rrugët.

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Nesër deri nga ora 3, po shihemi dhe po pimë kafe. Ja kam kërkuar 10 vetave për kokë të kësaj vajze.

Denoncuesi-O Naile a u bënë 2 vjet, që t’i kam dhënë 5 mijë euro?

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Po, burrë!

Denoncuesi-Tani më vjen turp me të prit moj Naile, se data 5 sot. A ke thënë hajde më 5, a erdha me 5 Shkurt Naile?

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri– Po!

Denoncuesi-Tani më thua nesër, nesër, nesër, u bën 2 vjet e gjysmë.

Ish-drejtoresha e Spitalit B.Curri-Ishalla po bëjmë diçka, burrë! Edhe unë kam qejf me t’i dhënë lekët tua, s’di ça të them.

Ndonëse përballë denoncuesit ish-drejtoresha e pranon që i detyrohet 5 mijë eurot për specializimin që nuk u bë kurrë, në bisedën telefonike me gazetarin e “Stop”, ajo e mohon këtë fakt.

Gazetari-Ka mbërritur një denoncim në redaksinë tonë në lidhje me ju. Ju keni qenë ish-drejtoreshë e spitalit Tropojë?

Ish-drejtoresha-Po!

Gazetari-Bajram Curr?

Ish-drejtoresha-Po, e ça problemi ka aty?

Gazetari-Po! Nga të afërmit e XXXX, të cilët pretendojnë që ju kanë dhënë 5 mijë euro në këmbim të një…le të themi specializimi në Tiranë, të kësaj mjekeje në spitalin e Bajram Currit. Sa e vërtetë është kjo?

Ish-drejtoresha-Kur ka mbërritur ai denoncimi? Jo! Nuk është aspak e vërtetë, mund të të takoj nga afër unë, ajo është një farë puçi, për të më dëmtuar në fakt.

Gazetari-Po pse?

Ish-drejtoresha-Një konflikt me të vëllain e asaj gocës.

Gazetari-Çfarë konflikti? Mund ta dimë, d.m.th, pasi ne duam që të marrim dy anët e medaljes, të jemi korrektë në atë çfarë po investigojmë.

Ish-drejtoresha-Unë do të bisedoj me ata tani, sepse nuk e kisha idenë, se për çfarë… Unë mendova se është një gjë, që është hequr nga puna nga drejtori që ka ardhur.

Gazetari-E kuptoj! D.m.th, ju mohoni kategorikisht që i keni marrë 5 mijë euro?

Ish-drejtoresha-Kategorikisht, absolutisht!

Gazetari-I vëllai i zonjushës pretendon, që ju ka takuar disa herë, madje ju e keni pranuar vetë faktin që i keni marrë këto 5 mijë eurot dhe do t’i kthenit 2500 euro si fillim, kësti i parë në datën 5 Shkurt në mos gaboj dhe më pas pjesën tjetër.

Ish-drejtoresha-Dëgjo zotëri! Unë kam një vëlla të sëmurë dhe ato lekë janë marrë borxh për spital dajës vet. Edhe unë shpresoj që të mos bëni ndonjë hap të gabuar, sepse unë nuk jam njeri pa njeri. Ju vërtetë keni qejf të bëni ashtu gjërash, por….

Gazetari-Jo, ne thjeshtë po ju pyesim, po marrim versionin tuaj, ndërkohë që kemi dhe prova të tjera, që tregojnë që ju e pranoni, që keni marrë 5 mijë euro për specializim dhe nuk pranoni…

Ish-drejtoresha-Jo për specializim. Zotëri e di shumë mirë ajo goca edhe i vëllai, se për çfarë i kam marrë. /tvklan.al

 

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Sulmi ndaj Kryeministrisë dhe Parlamentit/ Lleshaj: Akte më të rënda se grabitja në Rinas

Publikuar

-

By

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, nga foltorja e Kuvendit ka folur për arrestimet e protestuesve.

Sipas tij arrestimet janë bërë në kuadër të përmbushjes së përgjegjësive nga policia e shtetit.

“Nëse kemi një devijim të një polici të caktuar nuk duhet të etiketohet e gjithë policia e shtetit. Arrestimet e protestuesve kanë ardhur në funksion të përmbushjes së përgjegjësisë së policisë shtetit”, ka thënë Lleshaj.

Sipas të njëjtti, ka pasur tentativa gjatë protestës për të sulmuar institucionet kushtetuese siç janë Parlamenti dhe Kryeministria.

“Kemi pasur tentativa për të sulmuar me dhunë të mirëfilltë institucionet kushtetuese të shtetit shqiptar, si Kryeministrinë dhe Parlamentin. Këto janë sulme shumë herë më të rënda se sa grabitja në Rinas”, ka thënë Lleshaj, duke justifikuar kështu arrestimet e protestuesve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kanadezi mohon akuzat për përdhunim/ “Thjesht e përqafova”

Publikuar

-

By

 

Një ditë më parë në qytetin e Durrësit policia arrestoi një shtetas kanadez, i cili dyshohet se tentoi të përdhunonte një 13 vjeçare.

Sipas informacioneve 50 vjeçari i kishte kërkuar vajzës që ta shoqëronte për t’i treguar vendin ku do të shkonte, duke qenë se ajo dinte anglisht.

Me mirësjellje 13 vjeçarja nga Hungaria e ka shoqëruar deri pranë apartamentit, pastaj shtetasi i ndaluar i ka kërkuar që ta shoqëronte deri tek apartamenti.

Në momentin që vajza ka refuzuar të ngjitet në apartament, 50 vjeçari ka ushtruar forcë për ta futur brenda.

Pastaj vajza ka bërtitur duke kërkuar ndihmë. Në ndihmë i kanë ardhur disa banorë të cilët e kanë kapur dhe më pas e kanë rrahur shtetasin kanadez.

Në dëshminë e tij në polici kanadezi e ka mohuar një akuzë të tillë. Sipas tij vajza e ka keqkuptuar sjelljen e tij.

“Nuk është absolutisht e vërtetë. Unë i kërkova të më shoqëronte dhe në momentin që mbërrita në destinacion e falenderova duke e përqafuar. Ky gjest u keqkuptua nga vajza dhe bërtiti duke kërkuar ndihmë. Kjo është e gjitha. Në momentin që vajza bërtiti u afruan disa qytetarë dhe më qëlluan”,- mësohet të ketë thënë 50-vjecari.

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Zyrtarizimi i grupeve parlamentare të opozitës/ Soreca: Të shkojnë në zgjedhje

Publikuar

-

By

ambasadori i be ne shqiperi, luigi soreca

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca ka reaguar në lidhje me zyrtarizimin e grupeve të opozitës parlamentare.

Në një prononcim për mediat, ambasadori Soreca ka deklaruar se është koha për dialog mes partive politike dhe se opozita duhet të shkojë në zgjedhje”.

“Ne shpresojmë që opozita do të marrë pjesë në zgjedhjet lokale. Ne kërkojmë që opozita të jetë prezente. Tani është koha për dialog. Opozita duhet të flasë mes vetes dhe me qeverinë në mënyrë që të kemi pjesëmarrje”tha Soreca.

Pak para reagimit të Sorecës, ishte kryetarja e grupit parlamentar demokrat, Rudina Hajdari ajo që apeloi për mosbojkotimin e zgjedhjeve si dhe angazhimin e saj e të grupit që përfaqëson për të ndryshuar sistemin zgjedhor.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet09:06 - 18 Prill, 2019

Çfarë presin Kosova dhe Serbia nga takimi i Berlinit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksander Vuçiç, nuk presin që në takimin e Berlinit me (29.04)...

Aktualitet22:12 - 17 Prill, 2019

Merr fund “telenovela” e zgjedhjeve në Turqi/ Shpallet fituesi i Stambollit

Ekrem İmamoğlu, kandidati i Partisë Republikane Popullore (CHP) për kryebashkiak të Stambollit në zgjedhjet lokale të mbajtura muajin e kaluar...

Aktualitet21:19 - 17 Prill, 2019

Djegia e katedrales “Notrë Dame”/ Feston ISIS: Paçi një ditë të mbarë!

Pas djegies së Katedrales së “Notrë Dame de Paris”, ISIS ka ndarë mesazhe në rrjetet sociale. Së bashku me publikimin...

Aktualitet21:05 - 17 Prill, 2019

Ngelën në mes të shkretëtirës/ Çifti gjen mënyrën brilante për të shpëtuar

Një çift e ka gjetur veten në vështirësi, pasi iu është prishur makina në mes të shkretëtirs. Shantelle Johnson dhe...

Aktualitet20:23 - 17 Prill, 2019

Rekord botëror/ Femrat “pushtojnë” parlamentin finlandez

Partia Socialdemokrate (SDP) në Finlandë ka fituar votimet duke marrë 40 vende me 17.7 % të votave nga 200 vende...

Aktualitet20:03 - 17 Prill, 2019

Hyn në fuqi Kodi i ri Penal/ Ashpërsohen dënimet për korrupsionin

Në Kosovë këtë javë ka hyrë në fuqi Kodi i ri Penal që parasheh shtim dënimesh për shkelësit e ligjit,...

Aktualitet19:10 - 17 Prill, 2019

SHBA, sanksione të tjera ndaj Kubës, Nikaraguas, Venezuelës

Qeveria amerikane do të njoftojë sot sanksione shtesë ndaj Venezuelës, Kubës dhe Nikaraguas, masa më e fundit kundër qeverive socialiste...

Aktualitet19:03 - 17 Prill, 2019

Policia shkoi ta arrestonte/ Vret veten ish presidenti peruan

Ka ndërruar jetë ish-presidenti peruan, Alan Garcia, i cili qëlloi veten sot me një armë zjarri. Ngjarja ndodhi pasi policia...

Taulant Balla zbulon nesw do te rikandidohet veliaj? Taulant Balla zbulon nesw do te rikandidohet veliaj?
Aktualitet16:10 - 17 Prill, 2019

Përplasjet tek Bregu i Lumit/ PD padit Veliajn

Partia Demokratike ka ngritur padi penale ndaj Policisë së Shtetit, Policisë Bashkiake si dhe ndaj kryetarit të bashkisë së Tiranës...

Aktualitet14:20 - 17 Prill, 2019

Sqarimi i një zhgënjimi

Kapitulli Nr. 15 i hapjes te Negociatave per anetaresimin ne B. E. ( per ENERGJINE ) si dhe V.K.M. Nr....

Aktualitet09:08 - 17 Prill, 2019

BE nuk duhet ta braktisë anulimin e Brexitit

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk deklaroi se BE nuk duhet të ngutet, për shkak të një lodhjeje nga Brexiti....

Aktualitet22:39 - 16 Prill, 2019

Djegia e Katedrales/ Çfarë i tha Trump presidentit Marcon?

Shtëpia e Bardhë deklaroi se  presidenti Donald Trump i i ka shprehur ngushëllimet e tij presidentit francez Emmanuel Macron për...

Aktualitet18:44 - 16 Prill, 2019

Kandidati për president i SHBA bën transparent statusin e tij si milioner

Bernie Sanders, kandidati presidencial demokrat në SHBA, publikoi të hënën taksat për 10 vitet e fundit, duke dhënë detaje të...

Aktualitet18:40 - 16 Prill, 2019

Lutje dhe himne për Katedralen “Notrë Dam”

Brigada e zjarrëfiksave të Parisit tha të martën se struktura e katedrales së famshme të Notrë Damit është shpëtuar, së...

Aktualitet14:30 - 16 Prill, 2019

Alarm për bombë në Spanjë/ Evakuohet kulla 235 e lartë

Një alarm për bombë ka ngritur në këmbë policinë e Madridit. Sikurse bëjnë të ditur mediat e huaja, policia ka...

Aktualitet20:47 - 15 Prill, 2019

Foto-Francezët në panik/ Përloten gjatë djegies së katedrales historike

Katedralja më e famshme në Paris dhe Europë “Notre Dame” është përfshirë nga flakët pasditen e sotme. Pavarësisht ndërhyrjes së...

Aktualitet20:36 - 15 Prill, 2019

Zjarri gllabëroi majën e “Notre-Dame”/ Reagon Donald Trump

Flakët e zjarrit kanë pushtuar katedralen e famshme në Paris “Notre-Dame”. Për disa minuta zjarri ka përfshirë pjesën më të...

Aktualitet20:03 - 15 Prill, 2019

Konsumonte kokainë me miqtë/ Arrestohet avokati i njohur

Një avokat është arrestuar nga policia italiane, nën akuzën e trafikimit të drogës. Sipas informacioneve 51 vjeçari Francesco Bizzarri, ka...

Aktualitet19:50 - 15 Prill, 2019

Notre-Dame/ Flakët pushtojnë katedralen e famshme të Parisit

Një zjarr i madh ka rënë pasditen e sotme në katedralen e famshme të Notre-Dame në Paris. Sipas informacioneve objekti...

Aktualitet19:06 - 15 Prill, 2019

Video-Bullizohet nga të rinjtë/ Transgjinorja rrihet barbarisht

Një transgjinore është rrahur në mënyrë barbare nga disa të rinj në Dallas të SHBA-së. Sipas informacioneve 23 vjeçarja është...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet18:46 - 15 Prill, 2019

Trump i bën thirrje kompanisë Boeing të riparojë avionin 737 MAX

Presidenti amerikan Donald Trump i bëri thirrje të hënën kompanisë Boeing që të riparojë avionin 737 MAX dhe t’i ndryshojë...

Aktualitet18:40 - 15 Prill, 2019

BE e vendos përfundimisht reformën e së drejtës së autorit

Reforma e së drejtës së autorit, që ka ngjallur shumë debate në BE, u miratua. Qeveria gjermane dha aprovimin për...

Aktualitet18:35 - 15 Prill, 2019

Vdes Mira Markoviç, bashkëshortja e Slobodan Millosheviçit

Mirjana Markoviç, e veja e ish presidentit serb Sllobodan Millosheviç, ka vdekur në kryeqytetin e Rusisë, Moskë , ku kishte...

Aktualitet17:23 - 15 Prill, 2019

ISIS publikon shifrat tonditëse/ Ja sa njerëz kanë vrarë për 3 ditë

Grupi terrorist ISIS pretendon se ka vrarë 362 njerëz për 3 ditë, pas hakmarrjes për rënien e Kalifatit Islamik. Ata...

Aktualitet17:38 - 14 Prill, 2019

Eufori kineze në Dubrovnik/ Kina shpëtimtarja e Ballkanit?

Një numër kontratash nënshkruan me Kinën pjesëmarrësit e samitit të grupit 16+1 në Dubrovnik. Ndërkohë që Europa Lindore e Juglindore...

Aktualitet17:04 - 14 Prill, 2019

Venezuela bllokon sinjalin e “Deutsche Welle”-s

Autoriteti i Audioviziv i Venezuelës ka hequr nga rrjeti kabllor sinjalin transmentues të “Deutsche Welle”-s. Reagim ndaj emisioneve speciale për...

Aktualitet16:54 - 14 Prill, 2019

Trump thirrje demokratëve: Ndryshoni menjëherë ligjet për emigracionin!

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, përgënjeshtroi njoftimet se i ka kërkuar Sekretarit në detyrë të Sigurisë Kombëtare mbylljen...

Aktualitet15:22 - 14 Prill, 2019

Përplasen dy automjete/ Mbeten të plagosur 6 persona

Një aksident rrugor ka ndodhur në Suharekë të Kosovës. Sipas informacioneve kanë ngelur të plagosur gjashtë persona, pasi në aksident...

Trending

Read previous post:
Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Close