Connect with Us

HABERET E MITROS/FOTO ME ENVERIN

Aktualitet

HABERET E MITROS/FOTO ME ENVERIN

Publikuar

-

Viti 1983. Shoku ynë Enver kishte ditëlindjen: 75 vjeç. Me këtë rast, populli, edhe pa dijen e tij, i ndërtoi një vilë në zemër të Bllokut. Me dy kate. Me pishinë brenda. Me një duzinë me dhoma. Me një sallë për mbledhje.

Ndërkohë kinostudjo po xhironte një dokumentar për jetën e liderit të komunizmës. Një pjesë e dokumentarit do “thurej” në vilë.

Sipas skenarit në mes të podjumit zuri vend shoku Enver. Në një anë kryeministrit, shoku Adil Çarçani. Në krahun tjetër zëvendëskryeministrit, shoku Besnik Bekteshi.

Salla e mbushur me naftëtarë dhe minatorë. Mes gazetarëve isha i ftuar edhe unë, në atë mot shef i sektorit ekonomik në “Zerin e popullit”

Çdo mizaskenë xhirohej nën syrin vigjilent te shoqes Nexhmije.

Për ta përtypur më mirë tregimin, duhet të them, se në atë mot, shoku ynë Enver, vuante nga skleroza.
Kur u ndezën kamerat e mori fjalën shoku Enver:

-Sot dua ti flas popullit tim, trim dhe liridashës për naftë. Pse do të thoni ju? Ua thom unë: Nafta çan bllokadën. Nafta në memëdhenë tënë shtrihet në formë trekëndëshi: Tomorr, Kuçovë, Cakrran, Vlorë, Shëngjin.

-E dini sa naftë prodhuam në vitin 1980? Ua thom unë: 1.3 milionë tonë. Një vit më vonë, në vitin 1938…

LEXO EDHE:  Si u sponsorizua Enver Hoxha të krijonte parti nacional-socialiste

-1981, shoku Enver,-ndërhyri me takt shoqja Nexhmije.

-Edhe ne të udhëheqjes i lajthitim vitet,-tha buzëgas, shoku Enver.- Një vit më vonë u prodhuan 200 milionë tonë naftë….

E mori ferra uratën. Shoqja Nexhmije u bëri me shenjë kamerave. Mori mikrofonim:

-Tani, bashkë me shokun Enver do bëjmë një xhiro në kopështin e shtëpisë.
Kamerat punonin. Herë pas here shoku Enver pyeste shoqen Nexhmije:

-Si dola?
-Shkëqyshëm!

Sipas skenarit, personazhi do rikthehej në vilë për të pirë kafe.
Në hyrje të vilës ishin katër-pesë shkallë. Unë u ndodha tek dera. Çifti po ngjiste shkallët. Shoku Enver më zgjati dorën:
-Ky është Mitro Çela. Gazetar.-Tha shoqja Nexhmije.
-Ouu! Të kam lexuar? Shkruan në gazetën “Le Monde”?-Foli frëngjisht…
-Jo shoku Enver. Mitroja është gazetar tek “Zëri i popullit”…

U futëm në sallë. Shoku Enver takonte punëtorinë. U afrova edhe unë. Më përqafoi dhe më foli në rrëzë të veshit frëngjisht:

-Më dërgo telegram, kur ta botosh reportazhin. Jam i abonuar në “Le Monde”…

Shënim.
1.Dy vite më vonë shoku Enver vdiq.

2.Tre vite më vonë, mua më vunë “fshesën” nga “ZP-ja”. Nisa punë korrespodent i gazetës “Bashkimi” në Elbasan, Gramsh dhe Librazhd…

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Paralajmërimi “bombë” i Harxhit/ “Do të ketë dorëheqje më të forta në PD”

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi “bombë” i Harxhit/ "Do të ketë dorëheqje më të forta në PD"

Ish-kandidatja për kreun e PD-së, Edith Harxhi ka bërë paralajmërimin e fortë duke u shprehur se do të ketë dorëheqje edhe nga degët e tjera të PD në rrethe dhe nga ato më të rëndësisshme.

E ftuar në emisionin “Breaking” ajo deklaroi se kreu i PD, Lulzim Basha është i vetmi përgjegjës për dorëhqejet masive në Korçë.

Ajo theksoi se kjo është dhe arsyeja pse ai në konferencën për media anashkaloi çështjen duke mos u përgjigjur.

Ai anashkaloi rastin e Korçës, pse ai është përgjegjës në rastin e Korçës dhe për situatën e PD. Do të kemi dorëheqje të tjera edhe nga degët e tjera të PD-së. Të rëndësishme, anëtarësia e PD po vlon, e kjo vjen menjëherë pas Kuvendit”, tha Harxhi.

Ajo akuzoi Bashën se po zbaton prej kohësh marrëveshjen politike të katër vite më parë të 17 majit.

LEXO EDHE:  Kandidatja e LSI pro diktaturës: Ky popull kështu e do!

LEXO EDHE:  Dokumenti/ Enver Hoxha: Fitimi i luftës ishte vetëm çështje pushteti

Situata është e rëndë, PD po zhbëhet çdo ditë e më tepër, grupe e njerëz po largohen dhe vetëflijohen, Korça nuk është i vetmi rast, por është rasti më flagrant. Situata në Korçë vlonte për shumë kohë, jo vetëm para e pas fushatës. Kjo tregon se PD po shkon drejt një vetëshkatërrimi, e askush nuk merr masa dhe kjo për mua është shqetësuese”, vijoi më tej Harxhi.

Gjithashtu nënvizioi se do të jetë reagime të tjera pasi sipas saj Basha nuk ka kohezion politik brenda PD./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Rrezik për jetën e pasagjerëve/ Bllokohen 3 mjete lundruese në Liqenin e Komanit

Publikuar

-

Nga

Policia e Shkodrës ka ushtruar një kontroll në liqenin e Komanit për mjetet lundruese pa licensë në këtë liqen.

Nga kontrolli i forcave të policisë bashkë me efektivët e kufirit dhe struktura tjera policore janë bllokuar tri mjete lundruese.

Po ashtu policia vendore e Shkodrës ka proceduar në gjendje të lirë tre shtetas për ushtrim të aktivitetit pa licensë të mjeteve lundruese.

Liqeni i Komanit në këtë kohë ka një dyndje të madhe turistësh të huaj, por edhe pushues vendas të cilët i drejtohen kryesisht lumit të Shalës por edhe drejt Valbonës në Tropojë duke kaluar nga liqeni i Komanit në Fierzë apo edhe pika të tjera turistike që janë rreth këtyre ujrave.

LEXO EDHE:  Murrizi për ngjarjen në Jalë/ “Rama kur shikon pamje të tilla kënaqet”

LEXO EDHE:  Foto/ Berisha zbulon lidhjen e Ramës me Enver Hoxhën

Shpesh herë është ngritur alarmi i transportimit të pushuesve dhe turistëve nga mjete lundruese të pasigurta dhe që janë kthyer në një rrezik duke bërë që policia të ushtrojë këto kontrolle dhe të bllokojë tri prej mjeteve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

VIDEO-Katastrofa mjedisore në Fier/ Qyteti mbulohet nga tymi

Publikuar

-

Nga

VIDEO-Katastrofa mjedisore në Fier/ Qyteti mbulohet nga tymi

Një ditë më parë qyteti i Fierit është mbuluar nga një mjegull tymi nga zjarri në fushën e mbetjeve urbane.

Në videot e siguruara nga CNA.al , shihet një re e dendur tymi që ka mbuluar qytetin e Fierit duke shkaktuar kështu një katastrofë mjedisore.

Ndërkohë CNA.al ka siguruar një tjetër video ku shihen pasojat që ka lënë zjarri i  mbetjeve në Fier. Qyteti po përjeton një koas, i mbytur nga tymi që duket si mjegull që ka pushtuar gjithë qytetin.

LEXO EDHE:  Dokumenti/ Enver Hoxha: Fitimi i luftës ishte vetëm çështje pushteti

Sipas denoncimeve pranë redaksisë së CNA.al, mësohet se makinat ecin me dritat e gjata ndezur për shkak se prej tymit të dendur thuajse nuk shihet asgjë dhe era e blozës po shqetëson banorët./ CNA.al

 


LEXO TE PLOTE