Connect with Us

Rreziku nga pula e pjekur/Mjekët ngrenë alarmin

Life Style

Rreziku nga pula e pjekur/Mjekët ngrenë alarmin

Publikuar

-

Një studim i kryer së fundmi tregon se të konsumosh mish pule është e dëmshme, madje shumë e rrezikshme për organizmin tonë.

Sipas këtij studimi është arritur në përfundimin se mishi i skuqur shumë rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme. Ky studim është kryer nga ‘’Iowa State University’’.

Ushqimet e skuqura fort rrisin rrezikun e vdekjes me 8% tek ata persona që i konsumojnë këto ushqime në krahasim me ata që nuk konsumojnë ushqime të tilla, po ashtu edhe kolesteroli në gjak rritet ndjeshëm.

LEXO EDHE:  E rrezikshme/Çfarë nuk duhet të bëni pasi jeni depiluar?

Kurse tek personat që vuajnë nga zemra kofshët e skuqura të pulës bëjnë që rreziku që këta persona mund të pësojnë atak në zemër rritet me 12%.

E mesa duket një ndër ushqimet më të konsumuara dhe preferuara në botë është vdekjeprurës për organizmin tonë.

Po ashtu studiuesit që kanë kryer këtë studim kanë këshilluar që mishi i pulës të konsumohet i zier.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

VIDEO-Pamje që do t’iu lënë “gojëhapur”/ Këngëtarja shqiptare me shtëpi të re në Amerikë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Këngëtarja Linda Halimi është një nga personazhet më të komentuar në rrjetet sociale. Këngëtarja jeton prej vitesh në SHBA ku dhe ka ndërtuar familjen dhe karrierën e saj.

Së fundi Linda ka treguar se është zhvendosur në shtëpinë e saj të re dhe ka treguar dhe pamjet brenda dhe jashtë saj.

Një apartament me shumë hapësirë, i dekoruar me shumë shije në ngjyrat gri, të zezë dhe të bardha.

Këngëtarja ka zbuluar se ende nuk e ka përfunduar dekorimin e saj, por zbulon pamjen e mrekullueshme që ka apartamenti i saj gjigant.

LEXO EDHE:  E rrezikshme/Çfarë nuk duhet të bëni pasi jeni depiluar?

LEXO EDHE:  E rrezikshme/Çfarë nuk duhet të bëni pasi jeni depiluar?

Përmes disa videove ajo shihet mjaft e lumtur për zhvendosjen e saj. Kujtojmë se pak kohë më parë, këngëtarja ka bërë të ditur se ka kryer një ndërhyrje tek të pasmet e saj./ CNA.al 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ♈️ 𝔏𝔦𝔫𝔡𝔦𝔱𝔞 ♈️ Linda Halimi (@linditaworld)

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Përplasja mes dy konkurrentëve të Përputhen/ Kthjellohet Edi, i kërkon falje Bashkimit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Edi dhe Bashkimi, janë dy djemtë sa për pak nuk u përplasën fizikisht në Përputhen.

Në episodin e kaluar të Përputhen, dy djemtë debatuan dhe provokuan njëri-tjetrin dhe u desh ndërhyrja e konkurrentëve që përplasje mes tyre të mos kalonte kufinjtë.

Sot Edi ka vendosur të kërkojë falje, jo vetëm Bashkimit por të gjithëve.Sipas tij, sjellja ka qenë e tillë për shkak të disa problemeve të jetës së tij personale.

LEXO EDHE:  Mjekja shqiptare në Gjermani/ Kemi raste ku të vaksinuarit janë prekur nga COVID-19

LEXO EDHE:  E rrezikshme/Çfarë nuk duhet të bëni pasi jeni depiluar?

Ai gjithashtu u shpreh se ishte i lënduar nga Bashkimi pasi ai kishte komentuar në lidhje me inteligjencën.

Edi është shprehur ndër të tjera se ai nuk është në të vërtetë një njeri i tillë dhe se nuk ka qenë vetvetja në ato situata./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

E ofendoi në mes të emisionit/ Edi i kërkon takim 4 minutësh Adës, ajo e refuzon

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Prej ditësh, debatet kanë qenë shumë të ashpra mes dy konkurrentëve të Përputhen, Adës dhe Edit.

Ky i fundit shpërtheu në ofendime ndaj Adës, duke i vënë në dukje operacionet plastike dhe duke thënë në mes të emisionit se nuk i dukej si femër, por si burrë.Pas gjithë këtyre situatave dhe ofendikeve të vazhdueshme, Edi ka kërkuar një takim 4 minutësh me Adën, për të sqaruar mosmarrëveshjet mes tyre, por Ada e ka refuzuar, duke thënë se kapitulli mes saj dhe Edit është mbyllur. /CNA.al

LEXO TE PLOTE