Connect with Us

Protesta e opozitës dhe antimitingu i Veliajt dhe Ramës

Aktualitet

Protesta e opozitës dhe antimitingu i Veliajt dhe Ramës

Publikuar

-

kryebashkiaku i Tiranes, Erion Veliaj

Dje opozita u derdh në shesh në një protestë kundër Qeverisë dhe e drejtuar ndoshta dhe individualisht ndaj kryeministrit rama pasi kërkesa e saj, është e qartë  një qeveri tranzitore pa Ramën kryeministër apo dhe një qeveri e majtë sërisht pa Ramën kryeministër. Këto janë qëndrimet e mbajtura nga Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi.

Një protestë thelbësisht politike me një qëndrim të fortë politik me rreth  tre marshime rreth kryeministris, për ti treguar opinionit publik dhe ndërkombëtarëve se kryeministri ishte i rrethuar dhe më pasë me një përplasje përpara  godinës së Parlamentit.

Pasi PD ka djegur mandatet dhe LSI dhe nga ana tjetër një grup deputetësh, në listat e mesme dhe poshtë po marrin mandatet e deputetëve duke refuzuar qëndrimin politik të Kryemadhit dhe Bashës.

Protesta e djeshme ishte një organizim, i cili kishte sjellë në shesh mijëra qytetarë, një revoltë e kundërshtarëve të kryeministrit dhe një akt i duhur i opozitës, e cila ka gjithë të drejtën e saj për të protestuar dhe për të mbajtur qëndrime të ashpra  ndaj një njeriu që drejton vendin prej 6 vitesh.

Por, nga ana tjetër ka ndodhur ajo që është edhe më e turpshme përtej asaj proteste, përtej qëndrimit të opozitës, apo përtej përplasjes me policinë.

Turpi është ai  që ka  ndodhur sot. Një turp i paguar me para nga  taksat e qytetarëve të Tiranës. Erion Veliaj zgjodhi që ta shtynte  festën e “Ditës së Verës”, pasi na tha se do të binte shi me gjyma.

Në fakt shi nuk ra, dikush tha se ranë disa pika shiu afër mbrëmjes, por në fakt kjo nuk ishte e vërtetë  data 14 mund të ishte një ditë normale feste pavarsisht se mund të mos kishte kohë me diell.

Për të kryer një akt politik dhe për të bërë propaganda Erion Veliaj, ka zgjedhur që ta shtyjë festën. Dhe sot me taksat e paguara nga qytetarët e Tiranës, ka organizuar aktivitete festive.

Aktivitete festive në shërbim të qytetarëve të Tiranës të cilat ndoshta janë për t’u përshëndetur, pasi atje shkojnë demokratë, socialistë apo parti, të gjithë.

Por, fotot e këtyre aktiviteteve dhe aktivitet e zhvilluara sot në emër të ditës së verës, po përdoren si një propagandë e turpshme si një antimiting kundër asaj që bëri opozita dje.

E në rastë se opozita shkoi dhe protestoi kundër kryeministrit, për të treguar se vëndi ka probleme, se vëndi ëshët i varfër se ekonomia, është në krizë se kryeministri ka vjedhur vota.

LEXO EDHE:  KQZ zhvendosi qendrat e votimit/ PD paralajmëron protestë

Sot, Erion Veliaj  del dhe bën një antimiting, organizon një   tallava, për të na treguar se sa të lumtur jetojmë, në ditë me diell, me koncertet që organizon lali.

A thua se Shqipëria është Zvicra e Evropës, a thua se Shqipëria nuk ka papunësi, a thua se Shqipëria nuk ka krim, a thua se mbrëmë nuk pati vrasje. Po pikërisht pas një proteste dhe pikërisht pak minuta para fillimit të festimit të ditës së verës.

A thua se rinia në Shqipëri nuk e ka braktisur masivisht vendin. Janë të paktën 300 mijë vetë të larguar gjatë 6 viteve të fundit.

A thua se Shqipëria është një baçe me lule, ku ka vetëm njerëz të lumtur që shijojnë bukuritë e saj, e  këtë po bën sot Veliaj në mënyrë të turpshme.

Ushtari i vogël i Kryeministrit po përdor, paratë e taksapaguesve për koncerte. Dhe megjithëse në koncertet  e tij dhe aktivitet e tij ka më pak qytetarë se sa ata që ishin dje të revoltuar dhe që shkuan për të  protestuar.

E sot me orkestër me tallava me lule me para të paguara, për të nxjerrë qytetarët në rrugët e kryeqytetit.

Duket qartë se ka më pak njerëz se ata që protestuan  dje. Sepse dje, ata  5, 10 apo 20 mijë ishin shumë herë më tepër.

Ishin shumë herë më tepër sepse po protestonin. Ishin shumë herë më tepër sepse kishin qëndrim politik, ishin shumë herë më tepër sepse kishin të njëjtat halle me dhjetra dhe mijëra shqiptarë që qanin dje, që ata ngrinin zërin dje  i kanë me dhjetra mijë shqiptarë të tjerë.

Të njëjtat halle që ata qanin dje i kanë dhe ata qytetarë  që kanë dalë sot në koncertet apo aktivitete e Lali Erit. Prandaj ajo që bëhet sot nuk është gjë tjetër veçse një akt i turpshëm një antimiting i protestës së djeshme të opozitës e cila përfaqësonte jo vetëm qytetarët e Tiranës por të gjithë Shqipërisë.

Ndërsa Veliaj nuk ka bërë gjë tjetër vetëm ka marrë parat e  taksapaguesve dhe i ka përdorur për një antimiting. Duke mbledhur qytetarët dhe duke përdorur fotot dhe imazhet e tyre si një shpullë kundër Opozitës.

Në fakt është e kundërta shpullën e ka marrë  Veliaj dhe kryeministri Rama dje.

Dhe duhet ta shohin vërtet protestën e djeshme, pardjeshme apo  dhe të kaluarat, PavarËsisht  paaftësisë dhe sjelljes infantile të liderit të opozitës Lulzim Basha, apo kryetarit të Republikës së Re siç quhet ai ./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Policia zbardh detajet nga aksioni në Kadastrën e Tiranës/ 3 të arrestuar, pezullohet punonjësi i AKSHI-t, një në kërkim

Publikuar

-

Nga

Policia zbardh detajet nga aksioni në Kadastrën e Tiranës/ 3 të arrestuar, pezullohet punonjësi i AKSHI-t, një në kërkim

Policia ka dhënë informacion zyrtar mbi operacionin e ditës së sotme në zyrat e Kadastrës së Tiranës.

Sipas informacioneve të policisë operacioni i koduar “Ndërmjetësi” ka çuar në pranga 3 shtetas ndërsa për 3 shtetas të tjerë është caktuar masa “detyrim paraqitje”.

Deklarata e Policisë

Tiranë

Finalizohet operacioni policor i koduar “Ndërmjetësi”

Operacioni nga Sektori për Hetimin e Krimit  Ekonomik dhe Finaciar në DVP Tiranë nën drejtimin e SPAK.

Vihen në pranga 3 shtetas.

Seksioni për Hetimin e Korrupsionit në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Forcën Operacionale të Drejtorise Vendore të Policise Tiranë, nën drejtimin e Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, në kuadër të Procedimit Penal të vitit 2021, pas një punë intensive disa mujore, finalizoi me sukses operacionin policor “Ndërmjetësi”.

Në kuadër të operacionit u bë ekzekutimi  i urdhërave të lëshuar nga Gjykata e Posaçme të Shkallës së Parë Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, e cila ka caktuar masë sigurimi personal “Arrest në burg” ndaj shtetasve:

Gazmend Canaj, 49 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Ushtrimi i ndikimit te paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë fuksione publike”;

Admir Burri., 44 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Ushtrimi i ndikimit te paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë fuksione publike”;

Neritan Bablusha,52 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Ushtrimi i ndikimit te paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë fuksione publike”;

LEXO EDHE:  Zbulohet arsyeja e vërtetë e protestës së Lulit

LEXO EDHE:  Kandidatja e PD: Në Tiranë marrim 20 mandate, pa përfshirë LSI

Po në kuadër të operacionit u bë ekzekutimi i masës se sigurimit personal me karakter shtërngues “Detyrimi për t’u paraqitur në policinë gjyqesore” ndaj personave  nën hetim:

B.H, 59 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojne fuksione publike”;

G.B, 58 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojne fuksione publike” .

Gjithashtu, u bë ekzekutimi i masës së sigurimit personal me karakter shtërngues  “Pezullimi i ushtrimit të detyres apo shërbimit publik” ndaj personit nën hetim:

Panol At-Nikolla, 39 vjeç,  banues në Tiranë, me detyre punonjes i Drejtorisë Vendore të ASHK Tirane Rurale 2, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojne fuksione publike” .

Si dhe u bë shpallja në kërkim policor i shtetasit me iniciale “I.A”, për të cilin Gjykata ka vendosur cakatimin e masës së sigurimit personal me karakter shtërngues “Detyrimi për t’u paraqitur në policine gjyqesore”, si i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojne fuksione publike” .

Materialet proçeduriale i‘u kaluan Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, në ngarkim të shtetaseve të sipërcituar, për veprat penale  “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojne fuksione publike”, “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë fuksione publike”, “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojne fuksione publike”.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Aksioni i SPAK në Kadastrën e Tiranës/ Zbardhen emrat, kush janë tre të arrestuarit

Publikuar

-

Nga

Aksioni i SPAK në Kadastrën e Tiranës/ Zbardhen emrat, kush janë tre të arrestuarit

Janë zardhur emrat e të arrestuarve në Kadastrën rajonale Tiranë gjatë operacionit të SPAK.

Mësohet se zyrtarët Neritan Balbusha, Admir Buri dhe Gazmend Dija janë lënë në arrest në burg lidhur me akuzën e korrupsionit.

Ndërsa Panol Nikolla i cili është shoqëruar është pezulluar nga detyra. Për këtë të fundit nuk është prerë fletë arresti.

LEXO EDHE:  Kandidatja e PD: Në Tiranë marrim 20 mandate, pa përfshirë LSI

LEXO EDHE:  Denoncimi i avokatit: Ja si e izoloi Luli i Sorosit PD në SHBA

Arrestimet vijnë pas një hetimi disa mujor nga SPAK për falsifikim dokumentesh me qëllim tjetërsimin e pronave./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

OSBE-ODIHR publikon raportin final për zgjedhjet e 25 Prillit/ Partia në pushtet kontroll mbi administratën

Publikuar

-

Nga

OSBE-ODIHR publikon raportin final për zgjedhjet e 25 Prillit/ Partia në pushtet kontroll mbi administratën

OSBE ka publikuar raportin final për zgjedhjet e 25 Prillit, ku theksohet se procesi në ditën e zgjedhjeve ishte i qetë.

Gjithashtu në raportin e final të publikuar nga OSBE nënvizohet se votuesit ishin të lirë që të zgjedhin kandidatë, të cilët ishin në gjendje që të bënin një fushatë të lirë për emrin e tyre, nën kornizën ligjore.

Raporti nënvizon edhe përdorimin e administratës publike nga ana e partisë në pushtet dhe burimeve administrative.

“Në zgjedhjet e 25 Prillit, votuesit mund të zgjidhnin mes kandidatëve, të cilët ishin në gjendje të bënin fushatë të lirë, në një kornizë ligjore e cila respekton liritë themelore. Partia në pushtet nxori avantazh të rëndësishëm përmes kontrollit të administratave lokale, dhe nga keqpërdorimi i burimeve administrative.

Pretendimet për blerjen e votave nga partitë politike u përhapën gjatë fushatës dhe një numër i lartë hetimesh u hapën në këtë drejtim. Në një numër të kufizuar të qendrave të votimit dhe numërimeve të vëzhguara, procesi ishte kryesisht transparent dhe i qetë”

Në raport ceket edhe statusi i kandidatëve të pavarur. OSBE thekson se ata nuk ishin të barabartë me kandidatët e partive, pikë kjo që bie në kundërshtim me standardet ndërkombëtare.

“Zgjedhjet parlamentare u mbajtën pas një marrëveshje politike përparimi të arritur në qershor 2020, e cila u pasua nga reforma zgjedhore. Zgjedhjet u zhvilluan në sfondin e vazhdimit të bisedimeve  për hapjen e negociatave me BE.

Ndryshimet në korrik 2020 në Kodin Zgjedhor u bazuan në një konsensus të gjerë politik dhe dolën nga një proces konsultativ gjithëpërfshirës, ​​ndryshime të mëtejshme kushtetuese dhe zgjedhore të miratuara në Tetor 2020.

140 anëtarët e parlamentit u zgjodhën për një mandat katër-vjeçar përmes një sistemi të modifikuar së fundmi proporcional. Sistemi lejonte kandidatë të pavarur, por nuk u garanton barazi në proces, mundësi krahasuar me kandidatët e partive, në kundërshtim me standardet ndërkombëtare dhe OSBE-në”, thuhet në raport.

Në fund të vëzhgimit, OSBE ka përcjellë disa rekomandime me qëllim përmirësimin e procesit zgjedhor në të ardhmen. Ajo thekson se kuadri ligjor ka nevojë për rishikim të mëtejshëm përmes një procesi gjithëpërfshirës, i cili duhet të miratohet para zgjedhjeve të ardhshme.

LEXO EDHE:  Kandidatja e PD: Në Tiranë marrim 20 mandate, pa përfshirë LSI

LEXO EDHE:  Zbulohet arsyeja e vërtetë e protestës së Lulit

Kuadri ligjor ka nevojë për rishikim të mëtejshëm për të adresuar në ODIHR dhe Komisionin e Venecias rekomandimet dhe një numër paqartësish dhe mospërputhjesh. Ndryshimet në ligj duhet të paraprihen nga një proces i hapur dhe gjithëpërfshirës i konsultimit dhe të miratohet para zgjedhjeve të arshshme.

Shteti duhet të garantojë të drejtën për një votë të lirë dhe të fshehtë. Çdo formë presioni për t’u zbuluar nëse dhe si njerëzit kanë votuar duhet të parandalohen.

Agjencitë e zbatimit të ligjit duhet të intensifikojnë përpjekjet për të identifikuar, hetuar dhe ndjekur penalisht çështjet e blerjes së votës. Qytetarët duhet të inkurajohen të raportojnë dhe të japin prova për çdo blerje votash ose presion.

Shqipëria duhet të sigurojë sigurinë e të dhënave personale të qytetarëve. Institucionet përkatëse duhet të hetojnë dhe sanksionojnë plotësisht çdo shkelje që ndikon në besimin e publikut në procesin zgjedhor.

Legjislacioni duhet të ndryshohet për të siguruar që mediat janë në gjendje të mbulojnë në mënyrë të pavarur aktivitetet e garuesve  zme synimin për të kufizuar përdorimin e përmbajtjes së prodhuar nga partia në lajme.

Sistemi Zgjedhor

Për të respektuar parimin e mundësive të barabarta, pragu mbarëkombëtar i 1 për qind kandidatët e pavarur duhet të rishikohet.

Kuadri Ligjor

Për të garantuar sigurinë ligjore dhe administrimin efektiv të zgjedhjeve, rregullorja duhet të jetë në përputhje me legjislacionin primar dhe të miratohet në kohën e duhur.

Administrata Zgjedhore

Për të forcuar transparencën dhe për të shmangur çdo vonesë në administrimin e zgjedhjeve, KQZ-ja duhet të publikojë një kalendar zgjedhor gjithëpërfshirës me afatet përkatëse, përfshirë miratimin e akteve nënligjore, për trajnime dhe detyra logjistike.

 

LEXO TE PLOTE