Alarmi/Zbuloni çfarë ju ndodh nëse flini me telefonat afër kokës – CNA
Connect with us

Aktualitet

Alarmi/Zbuloni çfarë ju ndodh nëse flini me telefonat afër kokës

Publikuar

-

Një studim i realizuar kohët e fundit nga Instituti Kombëtar Shëndetësor në Britani,  paralajmëron se duhet të bëni shumë kujdes nga rrezet e telefonave.

Rrezatimi kundrejt smartfonëve mund të paraqesë rrezik për kancer të caktuar për disa individë.

Gjashtë përqind e minjve, të cilët ishin pjesë e studimit, të ekspozuar ndaj të njëjtit lloj rrezatimi  zhvilluan një lloj kanceri të quajtur “schwannoma” në zemrat e tyre.

LEXO EDHE:  Shkencëtarët përhapin alarmin/ Ja çfarë po ju shkakton varësia nga telefoni

Schwannoma (sh-won-oma) është një tumor i indit që mbulon nervat dhe quhet këllëf nervor. Këto tumore zhvillohen nga një lloj qelize e quajtur qelizë Schwann, prej nga derivon edhe emri i gjendjes shëndetësore.

Schwannomas shpeshherë nuk është vdekjeprurës, pra i takon gjinisë mashkullore (malinje).

Aktualitet

Foto/ Klevis Balliu braktis banorët e Astirit

Publikuar

-

By

Ish deputeti i listës Basha, Klevis Balliu, nuk është shfaqur mbrëmjen e sotme krah banorëve të Astirit si zakonisht.

Balliu i protestave sot ka qenë me shërbim në qytetin e Pogradecit, ku së bashku me një grup militantësh dhe ish deputetin tjetër të PD-së Ervin Salianji, por edhe Endrit Brahimllarin e LSI-së, kanë tentuar ti bllokojnë rrugën eskortës së kryeministrit Edi Rama, i cili vinte nga Korça në Pogradec.

LEXO EDHE:  Shkencëtarët përhapin alarmin/ Ja çfarë po ju shkakton varësia nga telefoni

Për këtë arsye Klevisi i protestave nuk ka mundur të mbajë fjalimin e tij përpara banorëve të Astirit, duke lenë në pikëllim të madh babain e tij,Fahriun, i cili prijësimin e protestave të astirianëve nga çuni i tij i arsimuar në Angli e vlerëson si kulmin e karrierës politike./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kush po e “djeg” Instagramin?/ Njihuni me vajzat seksi të ekranit që po “çmendin” meshkujt

Publikuar

-

Ato janë vajzat më të komentuara dhe më seksi të ekranit shqiptar. Në rrjetet sociale janë më të ndjekurat dhe më të pëlqyerat.

Më poshtë po iu listojmë disa nga emrat më të njohur që po bëjnë namin jo vetëm në karrierë por edhe në Instagram./ CNA.al

Tayna

Aurela Hoxha

LEXO EDHE:  Shkencëtarët përhapin alarmin/ Ja çfarë po ju shkakton varësia nga telefoni

Eni Koci

Arilena Ara

Luana Vjollca

Marina Vjollca

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Bindja Demorkatike vijon fushatën/ Patozi: E djathta ja kishte borxh Kurbinit garën dhe fitoren

Publikuar

-

By

Koordinatori I BINDJES DEMOKRATIKE, Astrit Patozi, tha dje në Laç se ka ardhur tamam koha që Kurbini të ketë jo vetëm njeriun e duhur si kryetar bashkie, por edhe një model të ri për qeverisjen lokale. Patozi I tha këto gjatë një takimi të organizuar në atë qytet, në kuadër të fushatës elektorale të kandidatit Edmond Piroli, një avokat I njohur në bashkinë e Kurbinit.

Ne jo thjesht kemi gjetur një qytetar të denjë të Laçit, që nesër pritet të zgjihdet kryetar bashkie i Kurbinit, por ju garantojmë se Edmond Piroli do të ndryshojë gjithcka në administrimin dhe në qeverisjen e qytetit, nënvizoi Patozi.

Sipas tij, BINDJA DEMOKRATIKE, është një projekt I ri politik, që synon të bëjë diferencën me forcat e vjetra politike, të clat janë përgjegjëse për krizën që po kalon vendi. E djathta i kishte një borxh Kurbinit, se katër vjet të shkuara e la pa kandidat Lacin, dhe këto zgjidhje ishin një shans për t`ia kthyer atë. Por Partia Demokratike ka vendsur të mos hyjë në këto zgjedhje dhe me këtë logjikë I bie që Kurbini të qëndronte 8 vjet rresht pa pasur garë për kryetar bashkie.

LEXO EDHE:  Shkencëtarët përhapin alarmin/ Ja çfarë po ju shkakton varësia nga telefoni

Këtë gabim e kompensoi BINDJA DEMOKRATIKE, e cila kandiaoi për bashkinë e Kurbinit Edmond Pirolin me besimin e madh që qytetarët e Lacit do ta vlerësojnë dhe do ta mbështesin atë.

Kandidati I BD për bashkinë e Kurbinit, Edmond Piroli, u premtoi qytetarëve pjesmarrës në takim përkushtimin dhe ndërshmërinë e tij në kryerjen e detyrës pas zgjedhjeve të 30 qershorit. Ai tha mes të tjerash se kishte bindje se njerëzit do ta mbështesinin atë, pasi Kurbini është lodhur me histori sherresh dhe përzgjedhjesh të gabuara, ku janë përshirë të gjitha forcat politike.

Piroli premtoi se ndryshimi pozitiv në bashki do të ndjehet që në muajin e parë të qeverisjes së tij, pas fitores në zgjedhjet e 30 qershorit.

Në takim e morën fjalën edhe shumë qytetarë të pranishëm, të cilët theksuan nevojën që ka Kurbini për të pasur një model krejt tjetër në mënyrën se si administrohet pushteti vendor dhe akuzuan të gjitha forcat kryesore politike si përgjegjëse jo vetëm për problemet e shumta, por edhe për dëmtimin e imazhit të kësaj bashkie.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Aktualitet18:18 - 7 Qershor, 2019

Të gatshëm për rihapjen e bisedimeve/ Thaçi dhe Vuçiç përplasen në Bratislavë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha sot se procesi i bisedimeve me Serbinë ndodhet në krizë për shkak të kushtëzimeve...

Aktualitet17:33 - 7 Qershor, 2019

Pragpërplasja, SHBA-ja dhe Rusia fajësojnë njëra-tjetrën

Zyrtarët ushtarakë amerikanë e rusë ngritën akuza të ndërsjellta të premten për veprime të rrezikshme pasi një luftanije amerikane dhe...

Aktualitet12:43 - 7 Qershor, 2019

ShBA vendos raketa në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë një vendim të papritur duke vendosur luftanije me raketa në Ballkan. Është hera...

Aktualitet18:40 - 5 Qershor, 2019

Nuk përfilli rregullat për borxhin/ Komisioni Europian kundër Italisë

Komisioni Europian rekomandoi të mërkurën nisjen e veprimeve ligjore kundër Italisë, për shkak të mos respektimit të rregullave të BE-së...

Aktualitet18:34 - 5 Qershor, 2019

Ish zv.negociator i OKB për Kosovën/ Ndërron jetë diplomati austriak Rohan

Diplomati austriak, Albert Rohan, ish zëvendës i krye negociatorit të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, ndërroi jetë të...

Aktualitet10:34 - 5 Qershor, 2019

Ish-presidentët e rajonit thirrje BE/ Hapni negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ish-presidentët dhe kryeministrat e rajonit kanë kërkaur nga Europa që të hap negociatat për anëtarësim në BE, për Shqipërinë dhe...

merkel haradinaj merkel haradinaj
Aktualitet20:32 - 4 Qershor, 2019

Merkel ftesë në Berlin për Haradinajn/ Zbulohet arsyeja e takimit

Pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor, Kancelarja gjermane  Angela Merkel i ka dërguar një ftesë tjetër kryeminstrit të Kosovës...

Aktualitet19:36 - 4 Qershor, 2019

Maqedonia e Veriut në BE?/ Ja si përgjigjet Presidenti i KE-së

Ditë më parë Komisioni Evropian i rekomandoi Këshillit të BE-së, autorizimin për hapjen e negociatave të pranimit në BE të...

Aktualitet19:10 - 4 Qershor, 2019

Vazhdon kaosi te kombëtarja/ Pas Abrashit, dëmtohet edhe mbrojtësi kryesor

Kombëtarja shqiptare e futbollit vazhdon stërvitjen në Frankfurt dhe duket që në fund të sezonit në këmbët e kuqezinjve po...

Aktualitet15:24 - 4 Qershor, 2019

Plavë-Gucia, Eden i Parajsës Shqiptare

Aty ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri Nga AZGAN HAKLAJ Refleksion në 30- vjetorin e SHKA Maja...

Aktualitet10:42 - 4 Qershor, 2019

Pse e kujtojmë Masakrën në Tiananmen

A duhet të kujtohet sot kryengritja studentore në Kinë në vitin 1989? Kanë kaluar 30 vjet, është histori, thonë shumë...

Aktualitet09:26 - 4 Qershor, 2019

Beogradi nuk heq dorë/ Veriu i Kosovës i takon Serbisë

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç ka konfirmuar ambiciet e Serbisë për ndarjen e Kosovës. Në një intervistë...

Trending

Read previous post:
protesta ne serbi
Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Close