Risi në teknologji/Intervistën tuaj të punës do ta bëni me një…robot – CNA
Connect with us

Aktualitet

Risi në teknologji/Intervistën tuaj të punës do ta bëni me një…robot

Publikuar

-

Roboti i quajtur “Tengai” është prodhim punës disa vjeçare nga Furhat Robotics, një kompani e robotikës dhe inteligjencës artificiale në Stokholm. Ai është 41 centimetra i gjatë dhe peshon 3.5 kilogram dhe kjo do te thote se  paragjykimet nga intervistuesit e punës do të marrin fund pasi teknologjia do të mundësojë realizimin e tyre nga një robot.

Tengai ka aftësinë të lëvizë sytë dhe të buzëqeshë ndërkohë që interviston kandidatët për një punë të caktuar, dhe është në gjendje të kuptoj mimikat e njerëzve.

Kompania sqaron se ky robot u krijua për ti dhënë fund paragjykimeve të pavetëdijshme në lidhje me kompetencën e dikujt në bazë të gjinisë, etnisë, zërit, arsimit, pamjes ose si rezultat i bisedave joformale para ose pas një interviste.

Tengai do të bëjë intervistën me punëkërkuesit dhe do të paraqesë të gjitha pyetjet në mënyrë identike, më të njëjtin ton, dhe zakonisht, në të njëjtën mënyrë për të gjithë. Kjo mendohet se do të krijojë një intervistë pune më të drejtë dhe më objektive.

Pas këtij hapi menaxherët e kompanisë do të marrin të transkriptuar secilën intervistë dhe sipas përgjigjeve ata do të arrijnë të përzgjedhin kandidatin e duhur. Pas testimeve të shumta, roboti do të filloj të intervistoj kandidatët në fund të muajit maj.

Aktualitet

“Nuk ia ka haberin fare”/ Frrok Çupi i tronditur nga Basha

Publikuar

-

By

cupi per protesten

Analisti Frrok Çupi, ka komentuar qëndrimet e kreut të PD-së Lulzim Basha ndaj mediave .

Sipas tij, të sulmosh mediat është një marrëzi, është diçka që nuk shkon.

Çupi theksoi nga studio e emisionit “Top Talk” se Basha nuk ia ka haberin fare nga raportet politikë-media.

“Më tronditi për të thënë të vërtetën. Janë disa momente të PD që më tronditin në raport me mediat. Kjo ishte më e fundit. Të sulmosh mediat është një marrëzi, është diçka që nuk qëndron. PD prej kohësh ka hyrë në një rrugë të keqtrajtimit të mediave. PD është parti e lirisë së fjalës dhe është parti që po e dëmton lirinë e fjalës. PD ka bërë fajin e madh që ka tërhequr si spiunë gazetarë që kanë spiunuar për partinë. PD ka bërë fajin e pafalshëm që kanë tërhequr nga Prokuroria të dhëna për t’ia dhënë një gazete jashtë vendit. PD i përdor gazetarët si forca politike, ose si forca të jashtme të saj pa i respektuar në profesionin që kanë. Kjo që bëri Basha bën pjesë në sjelljet e fundit të PD: Por është edhe personale e Bashës, i cili nuk ka haber në raportet politikë-media”,-tha Çupi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Si u zëvensësuan deputetët në Kuvend/ KQZ i përgjijget Metës

Publikuar

-

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka kthyer përgjigje kreut të shtetit Ilir Meta.

Presidenti Meta para disa ditësh i ka dërguar një shkresë zyrtare KQZ-së për të mosuar detajet lidhur me procedurën që është ndjekur për emërimin e deputetëve të rinj në Kuvend, pas vendimit të opozitës joparlamentare  për të djegur mandatet duke thënë se ky Parlament është ilegjitim.

KQZ sqaron se ka ndjekur të njëjtën procedurë për zëvendësimin e deputetëve të larguar nga Kuvendi me deputetët e rinj, pavarësisht kanë ndodhur në kohë dhe në rrethana të ndryshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Gazetari i përvishet Erion Braçes/ “Qetësohu, byrazer!”

Publikuar

-

By

Nga Agim Xhafka

Zv/kryeministri i Shqipërisë kërcënon shqiptarët mbarë se po penguan votimet imagjinare të 30 qershorit do të shkojnë në qeli dhe i pret një izolim i përjetshëm brenda burgut albanez.

Po prisja të shtonte se qysh atë ditë nuk do na flasin më miqtë, komshinjtë tanë nuk do na japin më farë kosi dhe çiftet e reja do ndahen nga njeri tjetri se na qenkan martuar me armiq të Edvinit.

Pika n’bythë Erion.

A e kupton se ç’po thua, o njeri? A e kupton se për karrigen tënde dhe trapin e Ramës do që të trembësh shqiptarët! Drejt ta tha Nano sot, kush je ti more që flet kështu? Kush je ti që po e përdor gjuhën si kallash?

Në se unë do ngrihem më 30 qershor kundër votimeve të tua kam një shtysë dhe një motiv të madh. Mbroj një dekret të presidentit, dekret me fuqi ligjore. Qeveria jote e ka botuar në fletoren zyrtare dhe tani ajo është funksionale.

Hapi sytë dhe lexoje kur të kthehesh nga fushata. Ti bërtet e thua që nuk e njeh. Më plasi trapi mua që s’e njeh ti! Ti nuk di psh; as ku buron Nili, por ja që ai lumë ekziston.

Unë si çdo qytetar mbroj shtetin e me aq sa mundem nuk do lejoj që antiligjorë si ty ta deformojnë atdheun tim. Argumentet e tua as që më duhen.

Mbaji për vete.

Deri sa ai dekret është bash aty, edhe unë bash përballë teje do jem. Në mbrojtje të ligjit. Mos më lejo të dal një ditë jashtë kufirit. Pengomë me ushtri e polici.

Nuk më rruhet fare. Më fut dhe në burg. As më plas k…

Ndjesë lexuesve që po flas me gjuhën e Tahirit, Gjiknurit, Ulsit e Xhemolit. Por nuk mund të hesht kur banda e votave kërcënon shqiptarët nga që mbrojnë dekretin e presidentit.

Rrëzojeni atë ligj në kushtetuese apo qoftë  edhe në Roskovec, por deri sa ai të jetë në fuqi e drejta është me ata që nuk i tremben burgut.

Të tjerët që trimërohen me policë pas bythe do vijë dita që do kthjellohen. Por do jenë atje, ku deshën të na çonin ne.

Do shkruajnë ‘Kurbanin’ e radhës. Ose do pëshpërisin si pendim, ç’na u desh që dëgjuam atë të çmendurin.

Ç’na u desh…

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet15:14 - 24 Qershor, 2019

Kukësi lë me gisht në gojë Partizanin, i “rrëmben” nga duart Azdren Llullakun

Kukësi nuk ia doli dot që ta mundë Partizanin në kampionat, por shpreson ta bëjë një gjë të tillë në…...

Aktualitet20:54 - 23 Qershor, 2019

Zaev vulos zvendësimet/ Tre shqiptarë, ministra në qeverinë e “re”

 Kryeministri Zoran Zaev, sot vulosi përbërjen e re Qeveritare, ku  gjashtë ministri do të pësojnë ndryshime. Kështu, sikurse raportojnë mediat vendore:...

Aktualitet20:10 - 23 Qershor, 2019

Gara për Bashkinë e Stambollit/ Humb për të dytë herë i preferuari i Erdogan

Kandidati i partisë në pushtet në zgjedhjet e përsëritura për Kryetar Bashkie në Stamboll, Binali Yildirim, pranoi humbjen ndaj kandidatit...

Aktualitet17:01 - 23 Qershor, 2019

Zgjedhjet për kryebashkiakun e Stambollit

Pas një ankese të kreut të shtetit turk, Erdogan, zgjedhjet për postin e bashkisë së Stambollit u anuluan. Kandidati AKP,...

Aktualitet16:48 - 23 Qershor, 2019

Dështimi i takimit në Paris/ Kosova dhe Serbia në kërkim të “fajtorit”

Nisma e kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emanuel Macron, për një takim në Paris në përpjekje për të zhbllokuar bisedimet...

Aktualitet10:19 - 22 Qershor, 2019

Zjarr në Paris/ Tre të vdekur, 28 të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Paris, ku tre persona kanë vdekur, ndërsa 28 të tjerë janë plagosur si...

Aktualitet13:13 - 21 Qershor, 2019

Tërmeti shkund Francën/ Dëmtohen ndërtesat

Franca është tronditur nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.1 ballë të shkallës Rihter mëngjesin e sotëm. Tërmeti ka...

Aktualitet11:20 - 21 Qershor, 2019

Protesta e opozitës/ Blindohet Kryeministria e Parlamenti

Opozita do të zhvillojë sonte në orën 20:00 protestën e nëntë kombëtare e përpara Kryeministrisë kundër qeverisë Rama. Për mbarëvjatjen...

Aktualitet20:28 - 20 Qershor, 2019

Turqi, 151 të dënuar me burgim përjetshëm

Një gjykatë turke në Ankara dënoi të enjten 151 persona me burgim të përjetshëm nën akuzat për grusht shteti në...

Aktualitet18:34 - 20 Qershor, 2019

Rrugët e ndikimit rus në Ballkanin Perëndimor përmes medias satelite

Një studim i Fondit Marshall Gjerman në Shtetet e Bashkuara, vë në pah se zhgënjimi i përgjithshëm me Perëndimin në...

Aktualitet18:26 - 20 Qershor, 2019

Viktimë e përgjimeve/ Jep dorëheqje ministri i Inovacionit

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë në qeverinë e Kosovës, Besim Beqaj, dha sot dorëheqje nga posti i tij. Dorëheqja e...

Aktualitet20:48 - 19 Qershor, 2019

Trump premton dëbime masive të imigrantëve të paligjshëm

Presidenti Donald Trump, i cili nisi zyrtarisht fushatën për rizgjedhje, thotë se autoritetet amerikane të emigracionit do të fillojnë deportimin...

Aktualitet20:38 - 19 Qershor, 2019

Kapet sasia më e madhe e drogës në historinë e SHBA

Autoritetet federale njoftuan të martën se kanë sekuestruar sasinë më të madhe të drogës në historinë e SHBA. Bëhet fjalë...

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Trending