Foto-Kryeministria rrethohet me kangjella – CNA
Connect with us

Aktualitet

Foto-Kryeministria rrethohet me kangjella

Publikuar

-

Sot ne mbremje Garda ka hequr skelen qe mbronte hyrjen e kryeministrise dhe ka vendosur llamarina ne dyert e saj.

Pas heqjes se skeles Garda ka filluar nje tjeter aksion, vendosjen e kangjellave kufizuese ne te gjithe zonen ne krah te kryeministrise.

Piramida dhe lulishtja e saj jane rrethuar me kangjella. Pra hyrja anesore e kryeministrise tashme eshte e rrethuar.

Mjete te shumta ndodhen ende ne zone te cilat pritet te shkarkojne kangjellat qe do rrethojne pjesen e pasme te kryeministrise./CNA.al

 

 

Fotot/ Rama heq rrethimin e Kryeministrisë, e mbulon me llamarina

 

Aktualitet

Ylli i Interit mirëpret Messin / “Të shohim se çfarë do shpikë”

Publikuar

-

By

Sulmuesi i Inter-it, Lautaro Martinez, ka folur nga grumbullimi me Argjentinën për kthimin e Leo Messi-t në kombëtare.

“Kam folur me të para stërvitjes, është i lumtur që është këtu”, ka zbuluar Lautaro. “Është një lojtar shumë i rëndësishëm për ne, është më i miri në botë. Do të na ndihmojë në çdo ndeshje dhe në çdo stërvitje dhe ne do të duhet të përshtatemi me karakteristikat e tij”.

“Kur ke një lojtar kaq të rëndësishëm, duhet të kujdesesh që të bësh lëvizjet e duhura, në mënyrë që topi të shkojë te këmbët e tij dhe më pas të shohësh se çfarë do të shpikë. Do të jetë e rëndësishme të punojmë në këtë aspekt, ne dhe trajneri e dimë mirë”, ka përfunduar Lautaro.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Publikuar

-

By

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj.

Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në Itali, në qytetin e Milanos.

Sipas informacioneve shoferi ka tentuar që të digjte autobuzin me të gjithë nxënësit brenda. Fatmirësisht policia ka arritur në kohë në vendngjarje dhe ka ndaluar tragjedinë që mund të ndodhte.

Drejtuesi i autobuzit është arrestuar nga policia dhe ndodhet pas hekurave, ku do të gjykohet për veprimin e kryer./CNA.al

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Partia e djathtë opozitare që do thyej bojkotin e zgjedhjeve vendore

Publikuar

-

By

Ndërkohë që pas djegies së mandateve bojkotimi i zgjedhjeve vendore të 30 Qershorit është një tjetër lëvizje ekstreme e opozitës së udhëhequr nga PD, një parti brenda këtij blloku guxon të mos e përfill ultimatumin e Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit.

Fjala është për partinë për Liri, Demokraci dhe Etikë (LDE), që drejtohet nga petagogu Arian Galdini. Në dhënie të një përgjigjeje për pyetjen:

A do të hyjë në zgjedhje LDE edhe nëse Koalicioni Opozitar vendos të bojkotojë zgjedhjet lokale?, nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Galdini shkruan:

“Miq,

Po. Padiskutim që po.

LDE është parti që i qëndron plotësisht udhës, korsisë, parimeve dhe vlerave për e prej të cilave është krijuar dhe ekziston. A vijojmë ne të jemi ende Parti anëtare e Koalicionit Opozitar të drejtuar nga PD?

Për sa na takon neve, po.

Por nuk kemi asnjë detyrim që buron nga anëtarësimi ynë në Koalicionin Opozitar, për të zbatuar vendime të mara nga parti të tjera Aleate, pa na ftuar në tryezën e Koalicionit dhe pa na dhënë të drejtën dhe mundësinë e shprehjes së votës dhe opinionit tonë në atë Tryezë.

Vendimet e mara pa ne, janë vendime që si rregull zbatohen vetëm nga ato parti që i marin këto vendime.

Psh, vendimet për djegien e mandateve dhe strategjinë e opozitës prej 16 shkurtit 2019 e këndej, ne si LDE as i kemi pranuar e as gjykuar si të drejta.

Ne madje mendojmë se janë vendime të gabuara dhe që na vendosin neve si Opozitë, jo përballë Edi Ramës por fatkeqësisht përballë  Perëndimit.

LDE e refuzon çdo retorikë të drejtpërdrejtë apo të tërthortë antiperëndimore.

LDE beson se ne forcat opozitare e sidomos ne forcat politike të djathta duhet detyrimisht dhe patriotikisht të jemi properëndimorë.

LDE është vendosmërisht dhe qartësisht një parti e djathtë, parti opozitare, parti e shqiptarizmës dhe properëndimore.

Ne jemi kundër çdo bojkoti dhe braktisjeje të detyrës.

Shantazhi i “djemve që mund të djegin qytetin” nuk është as zgjidhja dhe as rruga e LDE.

Ne nuk kërkojmë as luftë dhe as marrëveshje me Edi Ramën.

Ne besojmë se Edi Rama është Fajtori Kryesor i dekurajimit të çdo Reforme në Shqipëri.

Asnjë sukses nuk e ka arritur Edi Rama dhe qeverisja e tij, e asnjë sekondë më tepër nuk e meriton ai të qëndrojë në qeverisje.

Edi Rama në gjykimin  e LDE është Kryeministri i Qeverisjes së Mafias Estetike dhe si i tillë përbën një rrezik të lartë kombëtar.

Por Edi Rama nuk mundet e as rrëzohet me bojkot, as me braktisjeje detyre nga ana e Opozitës, as me shantazhin e “djemve që djegin qytetin”.

Edi Rama rrëzohet me bashkimin dhe Aleancën e më të Mirëve dhe të Merituarve.

Një Opozitë që merr vendime në reduktim, pa i përfillur aleatët e tjerë joparlamentarë,  nuk jep mesazh bashkimi, por lëshon nga TV urdhëra rreshtimi.

Na vjen keq, por ne si LDE nuk jemi as ushtarë e as tradhëtarë.

Nuk zbatojmë vendime të të tjerëve, as urdhëra apo porosi nga TV, as dimë të rreshtohemi.

Nëse Opozita e Bashkuar e disa partive (ish – parlamentare) vendos të bojkotojë zgjedhjet, ne si LDE do ta kundërshtojmë dhe refuzojmë këtë vendim të tyre.

Ne si LDE do të hyjmë në zgjedhjet lokale si parti e djathtë, si parti opozitare e do të konkurojmë aty ku mundemi aq sa mundemi.

Ne besojmë se Edi Rama di dhe do ti bëjë zgjedhjet e lira dhe të ndershme si Damian Gjiknuri.

E megjithatë ne si LDE nuk e braktisim detyrën dhe arsyen pse ekzistojmë si parti.

Ne do të konkurojmë që të mos u mohojmë të drejtën atyre qytetarëve që besojnë si ne dhe tek ne që të kenë mundësinë për të na votuar.

Ne do tia dalim.

LDE është parti e aspiratave dhe ideve.

Kujdes, e ripërsërisim.

Ne nuk jemi Opozita.

Ne nuk jemi zëvendësuesit e Opozitës.

Ne nuk jemi as Opozita e re, as Opozita e emëruar, as e porositur.

Ne jemi thjesht një parti e djathtë dhe opozitare që nuk braktis detyrën.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Aktualitet15:39 - 15 Mars, 2019

Tragjedia në Zelandën e Re/ Rritet bilanci i viktimave

Ka shkuar në 49 numri i perosnave që kanë humbur jetën pas sulmit me armë zjarri në dy xhami në...

Aktualitet08:44 - 14 Mars, 2019

Marrëveshja e Ohrit përçan partinë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shpërbërja e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, përçan partinë shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Përmes një...

Bota19:07 - 13 Mars, 2019

Një tjetër dënim me burg për menaxherin e fushatës Trump

Një gjykatë federale në Uashington dha të mërkurën një tjetër masë dënimi për ish-menaxherin e fushatës së presidentit Donald Trump,...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:55 - 13 Mars, 2019

Miratimi i platformës/ Vuçiç: Dialogu mbaroi

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë , ka deklaruar  ditën e sotme se  Prishtina zyrtare me miratimine e  platformës për dialogun...

Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat
Aktualitet12:10 - 13 Mars, 2019

Manastirliu në OKB/ Zgjerojmë financimin e programeve të mbrojtjes sociale

 “Qeveria shqiptare po zgjeron financimin publik për programet e mbrojtes sociale, për herë të parë në 15% të shpenzimeve publike,...

Aktualitet11:04 - 13 Mars, 2019

“Jam shumë sëmurë, nuk eci dot”/Aktorja e njohur shqiptare në gjëndje të rëndë shëndetësore

Aktorja e njohur e skenës shqiptare, Margarita Xhepa është në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kësisoj do t’i nënshtrohet ditën...

Aktualitet09:16 - 12 Mars, 2019

Ivanov refuzon ligjet me emrin Maqedonia e Veriut

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov, refuzoi të dekretojë 11 ligje që janë miratuar me emrin Republika e Maqedonisë...

haradinaj kushte serbise haradinaj kushte serbise
Aktualitet17:06 - 11 Mars, 2019

Haradinaj takim me dy këshilltarët e Merkel

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj zhvilloi një takim ditën e sotme me dy këshilltarët e kancelares gjermane Angela Merkel, Jan...

Aktualitet09:53 - 10 Mars, 2019

Pacolli thirrje Vuçiç për tu kthyer në tavolinën e dialogut

Behxhet Pacolli, zv-kryeministri i Kosovës ka ftuar presidentitne Serbisë, që të mos luaj lojra, por të ktheht na tavolinën e...

Aktualitet23:46 - 9 Mars, 2019

“A të ka ngacmuar ndonjë deputet? Ja përgjigja e papritur e Grida Dumës

Grida Duma iu përgjigj shumë pyetjeve nga Ermali sot në emisionin Xing me Ermalin. Cili deputet të ka gjuajtur më...

Aktualitet23:30 - 9 Mars, 2019

“A do zhvisheshe për një spot? “/Grida Duma jep përgjigjen befasuese

Gjatë një interviste me titull “Grida kryeministre”, Ermali e pyeti ish deputeten nëse do ishte kryeministre a do e bënte...

Trending

Read previous post:
Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Close