Berisha tregon detajet tronditëse/ Si mashtroi Rama dje në Elbasan – CNA
Connect with us

Aktualitet

Berisha tregon detajet tronditëse/ Si mashtroi Rama dje në Elbasan

Publikuar

-

Ish- kryeministri Sali Berisha, ka akuzuar kryeministrin Edi Rama, se i mashtroi qytetarët e Elbasanit, lidhur me punimet që po bëhen në aksin Ibë- Tiranë.

Në një postim në rrjetet sociale Berisha, ka shkruar se punimet për këtë rrugë kanë filluar që nga viti 2013.

Sipas Berishës , kryeministri Edi Rama, pas një inspektimi për të shtatën herë, ja ka hedhur fajin projektit .

Gjithashtu Berisha shkruan se “Po rikujtoj ketu se dy muaj me pare ky mender kryeminister qe flet me shume me tule se sa me tru, deklaroi se kjo rruge qenka tenderuar pa projekt paçka se rruga eshte tenderuar me tender te hapur nderkombetar.”.

Sipas Berishës, “Te gjitha keto mashtrime Edvini i ben per te mbuluar vjedhjen monstruoze Rama -Gjiknuri – Ahmetaj te rreth 170 milione eurove per ndertimin e segmenti Ibe -Tirane dhe mos perfundimin e ketij segmenti per 6 vite me rradhe 2013-2019.”.

Postimi i plotë i Berishës:

Ndertimi i segmentit Ibe-Farke, deshmi e megakorrupsionit qeveritar!

Edvini, genjeshtar kongenital, mashtron qytetaret e Elbasanit diten e festes se tyre.

Te dashur miq, dje Edvin Kristaq Genjeshtra zgjodhi diten e Veres per te uruar me genjeshtren e radhes qytetaret e Elbasanit dhe mbare Shqiperise.

Keshtu, dje ai i shoqeruar nga ndrikull Balluku, gjate nje inspektimi per te 7-ten here ne vendin e krimit, rrugen Ibe -Tirane prej 11 km, rruge ne te cilat punohet nga 2013 deri sot, genjeshtari kongenital deklaroi se per shnderrimin e ndertimit te saj ne vegun e Penelopes fajin e ka projekti mizerabel i saj.

Po rikujtoj ketu se dy muaj me pare ky mender kryeminister qe flet me shume me tule se sa me tru, deklaroi se kjo rruge qenka tenderuar pa projekt paçka se rruga eshre tenderuar me tender te hapur nderkombetar.

Te gjitha keto mashtrime Edvini i ben per te mbuluar vjedhjen monstruoze Rama -Gjiknuri – Ahmetaj te rreth 170 milione eurove per ndertimin e segmenti Ibe -Tirane dhe mos perfundimin e ketij segmenti per 6 vite me rradhe 2013-2019.

Te dashur miq, lidhur me mashtrimin e radhes te ketij genjeshtari te lindur sqaroj sa vijon:

– Autostrada Tirane – Elbasan ka patur dhe ka projekt te shkelqyer dhe nderkombetar.
Pasi ka perfunduar projekti i plote dhe jane paguar dhe parate firmes,
⁃ ne vitin 2010 eshte hedhur per ndertim ne tender nderkombetar me fond limit 320 milion dollare te publikuar ne disa nga gazetat me te medha te botes.
-Per ndertimin e saj treguan interes dhe moren pjese ne tender 7 kompani te medha nderkombetare.
-tenderin e fitoi me 253 milione dollare kompania e madhe greke Aktor dhe nje kompani tjeter kuvajtjane me baze ne Greqi.
-Kompania greke Aktor ofroi 8.3 miliardë lekë për ndërtimin e tunelit (rreth 58 mln euro), teksa Ministria e Transporteve kishte vendosur në dispozicion 15.5 miliardë lekë.
Kompania Aktor perfundoi plotesisht ne nje kohe prej 23 muajsh:
Tunelin e Krrabes dhe
-segmentin Krrabe- Elbasan prej 20 km si dhe,
-3,5 km ne segmentin Ibe -Tirane. Perveç ketyre kompania kreu punime te tjera te rendesishme ne trasene e segmentit Ibe-Tirane.
Qe nga fundi i vitit 2013 deri sot vazhdon vjedhja e paimagjinueshme ne kete veper.

LEXO EDHE:  Një arsye më shumë për të qënë kundër Ramës, Bashës dhe Estabilishmentit

Keshtu, çmimi i segmentit per 8 km Ibe -Tirane, per shkak te vjedhjeve nga Rama Gjiknuri beri qe çmimi ne teresi i vepres te rritet nga 255 milion euro, me te cilin ishte fituar tenderi, ne 425 milion euro. Per shkak te ketyre vjedhjeve monstruoze çmimi i segmentit Ibe -Tirane per km arriti ne mbi 20 milion euro nderkohe qe tuneli i Krrabes prej 5 km (ne dy tunelet) eshte hapur me 58 milione euro apo me pak se 12 milione euro per km.

Prokuroria e Krimeve te Renda hapi nje hetim dhe arrestoi drejtuesin e ARRSH por rezultoi se prapa aferes qendronte kupola e qeverise me ne krye Edvinin ne bashkepunim me Gjiknurin dhe Ahmetaj, te cilet vetem ne prag te zgjedhjeve te vitit 2017 votuan per kete segment ne parlament shtese kontrate prej 37 milione euro.

Prandaj miq, mender Kryeministri, per te fshehur sado pak vjedhjet e medha ne kete veper, te cilen ne 8 km e mbetura te pa perfunduara ne qershor te vitit 2013 te segmentit Ibe – Tirane ku punohet prej 6 vitesh dhe u vodhen se paku 170 milion euro, mashtron dhe vetem mashtron si hajdut dhe genjeshtar kongenital. sb

Aktualitet

Ibra zbulon trajnerin nr. 1 / Nuk zgjedh Mourinhon, por një italian

Publikuar

-

By

Zlatan Ibrahimovic ka rrëfyer se ka punuar me shumë trajnerë të mëdhenj në karrierën e tij dhe se per Fabio Capello ka respekt të veçantë. Suedezi e konsideron si më të mirin.

“Capello qëndron mbi të tjerët. Ai më thoshte: Ti duhet të shënosh gola për mua, në të kundërt, nëse nuk shënon, atëherë do të ulesh dhe qëndrosh në stol”, tha Ibrahimovic, që luan në Amerikë me LA Galaxy.

LEXO EDHE:  Një arsye më shumë për të qënë kundër Ramës, Bashës dhe Estabilishmentit

“Më ka pëlqyer kjo gjë te Fabio, ishte i drejtëpërdrejtë. Nuk më pëlqejnë njerëzit që thonë “ti je më i miri, sa lojtar i mrekullueshëm që je”. Nuk dua të dëgjoj gjëra që tashmë unë i di. Preferoj dikë që të lëshojë zjarr mbi trupin tim”, u shpreh Zlatan Ibrahimovic.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Mbi 20 plumba drejt makinës së biznesmenit/ Zbardhen detajet e vrasjes mafioze

Publikuar

-

By

Shtetasi, Ferdinard Polia 35 vjeç u ekzekutua rreth një orë më parë me armë zjarri në fshatin Grudë të Shkodrës , në makinë e tij, teksa ishte në lëvizje.

Detaje të reja kanë dalë nga atentati që i është bërë 35 vjeçarit Polia i njohur si Nardi i bujtinave pasi ishte pronar i një bujtine ne Theth.

Mësohet se Polia nuk ka qenë i vetëm në makinë në momentin kur është qëlluar. Së bashku me  ndodhej edhe një person tjetër i cili ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

LEXO EDHE:  Rama në “arrati”/ Braçe firmos ndryshime në qeveri

Ndërkohë një motorr i djegur është gjendur në zonën e quajtur “Ura e Mesit”, që dyshohet se është përdorur në momentin e atentatit nga autorët e ngjarjes.

Forca të shumta policie kanë mbërritur në vendngjarje dhe po hetojnë për zbardhjen e plotë të rrethanve dhe identifikimin e autorëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

U ekzekutua me plumba/ Çfarë kishte deklaruar më herët pronari i bujtinave

Publikuar

-

By

Ferdinard Polia 35 vjeç ngeli viktimë e një atentati që iu bë në makinën e tij në fshatin Grudë të qytetit të Shkodrës.

Sipas Policisë, Polia ka humbur jetën në spitalin Rajonal të Shkodrës.

Por kush ishte Ferdinard Polia, i njohur ndryshe si Nardi i bujtinave.

35 vjeçari ishte pronar i një bujtine në zonën turistike të  Thethit, zonë në të cilën edhe banonte.

Mësohet se Polia nuk ishte një person i skeduar nga policia dhe i përfshirë më parë në aktivitete kriminale. Ende nuk dihen shkaqet e ekzekutimit të 35 vjeçarit.

Në vitin 2018-të gjatë periudhës së dimrit, kur Thethi ishte i mbuluar nga dëbora ai bënte apel për ndërhyrje nga shteti dhe për përmirësimin e situatës.

“Situata është përkeqësuar sepse ka rënë borë e re mbi borën e vjetër. Ne nuk kërkojmë ndërhyrje urgjente po kërkojmë ndërhyrje kur dëbora të pushojë të rëni, sepse kemi kërkesa për të punuar me turistët edhe gjatë dimrit. Është një turp që nuk ndërhyhet nga bashkia Shkodër, sepse ata po prezantohen me Thethin nëpër botë. Jetojnë 45 familje gjithmonë në Theth, ndërkohë që e gjithë zona përfshin rreth 300 familje. Pra, 300 familje janë pa ndihmë. Bora ka nisur të bjerë që dje deri më sot. Ka arritur diku tek 40-50 cm dhe vazhdon të jetë më shumë në zonë më të lartë. nuk ka probleme as me energjinë as me ujin”,-shprehej Polia./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Aktualitet15:39 - 15 Mars, 2019

Tragjedia në Zelandën e Re/ Rritet bilanci i viktimave

Ka shkuar në 49 numri i perosnave që kanë humbur jetën pas sulmit me armë zjarri në dy xhami në...

Aktualitet08:44 - 14 Mars, 2019

Marrëveshja e Ohrit përçan partinë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shpërbërja e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, përçan partinë shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Përmes një...

Bota19:07 - 13 Mars, 2019

Një tjetër dënim me burg për menaxherin e fushatës Trump

Një gjykatë federale në Uashington dha të mërkurën një tjetër masë dënimi për ish-menaxherin e fushatës së presidentit Donald Trump,...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:55 - 13 Mars, 2019

Miratimi i platformës/ Vuçiç: Dialogu mbaroi

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë , ka deklaruar  ditën e sotme se  Prishtina zyrtare me miratimine e  platformës për dialogun...

Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat
Aktualitet12:10 - 13 Mars, 2019

Manastirliu në OKB/ Zgjerojmë financimin e programeve të mbrojtjes sociale

 “Qeveria shqiptare po zgjeron financimin publik për programet e mbrojtes sociale, për herë të parë në 15% të shpenzimeve publike,...

Aktualitet11:04 - 13 Mars, 2019

“Jam shumë sëmurë, nuk eci dot”/Aktorja e njohur shqiptare në gjëndje të rëndë shëndetësore

Aktorja e njohur e skenës shqiptare, Margarita Xhepa është në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kësisoj do t’i nënshtrohet ditën...

Aktualitet09:16 - 12 Mars, 2019

Ivanov refuzon ligjet me emrin Maqedonia e Veriut

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov, refuzoi të dekretojë 11 ligje që janë miratuar me emrin Republika e Maqedonisë...

haradinaj kushte serbise haradinaj kushte serbise
Aktualitet17:06 - 11 Mars, 2019

Haradinaj takim me dy këshilltarët e Merkel

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj zhvilloi një takim ditën e sotme me dy këshilltarët e kancelares gjermane Angela Merkel, Jan...

Aktualitet09:53 - 10 Mars, 2019

Pacolli thirrje Vuçiç për tu kthyer në tavolinën e dialogut

Behxhet Pacolli, zv-kryeministri i Kosovës ka ftuar presidentitne Serbisë, që të mos luaj lojra, por të ktheht na tavolinën e...

Aktualitet23:46 - 9 Mars, 2019

“A të ka ngacmuar ndonjë deputet? Ja përgjigja e papritur e Grida Dumës

Grida Duma iu përgjigj shumë pyetjeve nga Ermali sot në emisionin Xing me Ermalin. Cili deputet të ka gjuajtur më...

Aktualitet23:30 - 9 Mars, 2019

“A do zhvisheshe për një spot? “/Grida Duma jep përgjigjen befasuese

Gjatë një interviste me titull “Grida kryeministre”, Ermali e pyeti ish deputeten nëse do ishte kryeministre a do e bënte...

Aktualitet23:20 - 9 Mars, 2019

“Është sakrificë”/Grida Duma tregon çfarë ndodhi kur la mandatin

Në muajin shkurt deputetët e opozitës firmosën deklaratat për lënien e mandatit si ligjvënës të parlamentit. Të parët që firmosën...

Trending

Read previous post:
Marrëveshja e Ohrit përçan partinë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shpërbërja e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, përçan partinë shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Përmes një...

Close