Basha paralajmëron Ramën/ Ne nuk kemi qënë kurrë njëlloj – CNA
Connect with us

Aktualitet

Basha paralajmëron Ramën/ Ne nuk kemi qënë kurrë njëlloj

Publikuar

-

Në vijim të turit të tij të takimeve në rrethe, kreu i PD-së, Lulzim Basha është ndalur sot në Durrës, ku ka ftuar qytetarët ti bashkohen protestës së nesërme në Tiranë.

Gjatë fjalës së tij, kryedemokrati riktheu në vëmendje protestat e studenteve, ndërsa theksoi se “Protesta e drejtë e studentëve i parapriu këtij zgjimi kombëtar, i parapriu bashkimit të shqiptarëve, të cilët tashmë e kanë marrë vendimin: Zot i fateve të tyre janë ata vetë dhe jo Edi Rama me bandën e tij, të cilët kanë ardhur në pushtet me krimin e organizuar.”.

Basha gjithashtu ka hedhur akuza të forta ndaj kryebashkiakut të Durrësit, Vangjush Dako, për të cilin tha se e ka vendin në burg.

“Dako e ka vendin në burg, jo se them unë, por se dosja 339 zbuloi para syve të të gjithëve se i vuri kazmën votës së qytetarëve. Aty është themeli i së keqes! Durrësi është më keq se kurrë, sepse Dako, njësoj si Rama, janë pengje të krimit, me të cilin kanë ardhur në pushtet.

Shikoni si e trajton parlamentin, si banjo publike. Shikoni si i trajton deputetët si bagëti që shiten dhe blihen si në Pazar të Milotit. A ka shenjë më të qartë të degradimit të një pushteti, se sa shitblerja e të ashtuquajturve deputetë të opozitës së re sikur të ishin bagëti?!”-tha Basha.

Më tej, ai u shpreh se  ky sistem ka marrë fund dhe shqiptarët e treguan refuzimin e sistemit, me protestën më të madhe të 28 viteve në Shqipërinë më të tkurrur nga emigracionin, që është e vetmja vepër e Edi Ramës: largimi masiv i shqiptarëve.

Në lidhje me djegien e mandateve, Basha tha se “Ne dëgjuam zërin e studentëve, zërin e qytetarëve dhe vendosëm t’i japim fund fasadës së parlamentit, ku opozita nuk dëgjohej kurrë për asgjë. Me këtë akt kurajoz, propaganda e Edi Ramës “se të gjithë janë njësoj”, vdiq. Ne nuk kemi qënë kurrë njësoj.

Rama solli kriminelët, ne i nxorëm jashtë, Rama kanabizoi Shqipërinë, ne e denoncuam. Kushdo që rreshtohet në krah të tij në parlament, renditet në krah të krimit të organizuar, kundër interesit të qytetarëve, kundër interesave të Shqipërisë, kundër interesave të rinisë.

Provokimet që po bën me këta të mjerë, do të marrin përgjigje nga qytetarët dhe opozita, duke filluar me 16 mars në Tiranë. Ju ftoj të jeni të gjithë bashkë për t’i treguar mbarë botës se koha kur vendin e sundonte një njeri me 5 kriminelë e 5 oligarkë, ka marrë fund.”.

Fjala e plotë e Bashës:

Të rinj e të reja, studente dhe studentë!

Ju falenderoj jo vetëm për mikpritjen, por edhe për entuziazmin, shpresën dhe besimin që përçoni sot nga Durrësi. Ju falenderoj në emrin tim, ju falenderoj në emër të gjithë shqiptarëve, sepse ata kanë nevojë. Njerëzit kanë nevojë për shpresë, njerëzit kanë nevojë të besojnë se e nesërmja do të jetë më e mirë se e sotmja që po lëmë pas dhe ku ka garanci më të bukur se rinia, se studentët, se të rinjtë nga Durrësi dhe në të gjithë Shqipërinë.

Mirënjohje e veçantë edhe për pedagogët e Universitetit të Durrësit, që na janë bashkuar sot në këtë takim, të cilët kanë qënë në krahun tuaj si rrallëherë, edhe në universitetet e tjera ka qënë kjo, por në Universitetin e Durrësit kanë qënë në krahun tuaj prej ditës së parë, në protestën e drejtë të studentëve, e cila e solli më herët pranverën. E solli në fakt në mes të dimrit dhe i parapriu këtij zgjimi kombëtar, i parapriu bashkimit të shqiptarëve, të cilët tashmë e kanë marrë vendimin: Zot në shtëpitë e durrsakëve, Zot në shtëpitë e shqiptarëve nuk do të jenë më as kriminelët, as hajdutët, as oligarkët, as perversët, as servilët, as dinakët, as hipokritët, hileqarët, të cilët kanë marrë peng tash gjashtë vite shtetin dhe qeverisjen, kanë marrë peng ekonominë.

Njësoj, si në çdo qark tjetër, Edi Rama ka ardhur në pushtet me krimin. Nuk është thjesht shitblerje votash, Edi Rama është kapur në flagrancë duke vjedhur votat me krimin e organizuar, duke mbushur kutitë me krimin e organizuar dhe duke kërcënuar e shantazhuar qytetarët me krimin e organizuar. Ne e denim këtë, qytetarët e dinin këtë, por tashmë janë mediat ndërkombëtare që kanë botuar fashikujt e dosjes hetimore “339”, me protagonist Vangjush Dakon, Gjushin I cili ka prodhuar për këtë qytet vetëm fatkeqësi, duke u pasuruar në kurriz të qytetarëve të Durrësit, duke shkatërruar një pasuri mijëra vjeçare kombëtare siç po bëhet gati edhe njëherë tek Veliera dhe ku kam besim të madh se qytetarët e Durrësit me rininë në ballë, do të çohen, do të ngrihen, do të protestojnë  dhe do ta ndalojnë me çdo kusht mjet këtë vendim kriminal.

Vangjush Dako e ka vendin në burg, jo se them unë, por se ajo dosje që i ka kushtuar karrigen edhe Fatmir Xhafës e kushedi se sa të tjerëve, është prova ligjore sesi ky njeri, bashkëpunëtori më i afërt i Edi Ramës, banka e Edi Ramës, bankomati i Edi Ramës, dhe kryefushatisti i Edi Ramës, fushatë I thënçin se fushatën e bërte me Niçen me shokë, ky njeri është zbuluar para syve të shqiptarëve dhe gjithë botës nga përgjimet zyrtare të prokurorisë shqiptare, si njeriu që i vuri kazmën votës së Durrsakëve.

Dhe aty është themeli i së keqes miqtë e mi!

Prandaj, Universiteti I Durrësit rrethohet nga plehra që digjen, prandaj paratë që duhet të shkojnë për të vendosur gardhin I investon për të blerë kolltuqe të shtrenjta, perde dhe makina luksi. Sepse Gjush Dako, nuk është peng i fjalës së dhënë para qytetarëve, nuk është peng i fjalës së dhënë para studentëve. Njësoj si Edi Rama ata të dy janë pengje të krimit me të cilin kanë ardhur në pushtet.

Një qeveri e ardhur në pushtet me votat e krimit e ka lidhur fatin me kriminelët dhe nuk e ka lidhur fatin me qytetarët dhe kjo është arsyeja se pse që prej ditës së parë, kjo qeveri dhe ky kryebashkiak, çdo ditë kanë marrë masa kundër qytetarëve. Kanë rritur taksat, kur premtuan uljen e tyre.

E kanë bërë naftën dhe benzinën shqiptare më të shtrenjtën në Europë, kur premtuan jo uljen e çmimit për kategori të ndryshme; biznesin, fermerët, qytetarët.

E kanë palosur sistemin shendetësor, e kanë futur në krizën më të thellë në 28 vite tranzicion, sepse paratë që do të shkonin për pacientët, për përmirësimin e infrastrukturës spitalore, për mjekët, për infermierët, i vjedhin tre apo katër oligarkë me konçensione dhe PPP-të e famshme të shëndetësisë.

Nuk ka shembull më kriminal se sa ajo që ka bërë me universitetin. Ligji për arsimin e lartë, nisi si një ligj korruptiv jo për të ndihmuar studentët, për t’ju ndihmuar ju, jo për të ndihmuar në përmirësimin e cilësisë së mësimdhënies, por për t’i shërbuer një grushti klientësh dhe për të centralizuar të gjithë vendimarrjen në duart e Edi Ramës dhe kukullës së tij në Ministrinë e Arsimit, pavarësisht sesi e quajnë, për të centralizuar gjithçka në duart e të parit të qeverisë, i cili sot ka të gjitha pushtetet.

Shikoni si e trajton parlamentin, si banjo publike. Shikoni si i trajton deputetët si bagëti që shiten dhe blihen si në Pazar të Milotit. A ka shenjë më të qartë të degradimit të një pushteti, se sa shitblerja e të ashtuquajturve deputetë të opozitës së re sikur të ishin bagëti?!

Ky sistem ka marrë fund dhe shqiptarët e treguan refuzimin e sistemit, me protestën më të madhe të 28 viteve në Shqipërinë më të tkurrur nga emigracionin, që është e vetmja vepër e Edi Ramës: largimi masiv i shqiptarëve.

Por edhe ne e dëgjuam zërin tuaj, zërin e studentëve, zërin e qytetarëve, dhe vendosëm t’i japim fund fasadës së parlamentit, fasadës dhe kartolinës, ku, po, kishte qeveri, por janë dhe këta të opozitës, të cilëve kurrë nuk u dëgjohej asgjë.

Çuam amendamente për të ulur çmimin e naftës, e hodhën poshtë.

Çuam amendamente për të ulur çmimin e energjisë e hodhën poshtë.

Çuam amendamente për të rritur pensionet, i votuan kundër. Çuam paketën tonë për studentët, e votuan kundër. Çuam vettingun për politikanët, e votuan kundër.

Kurrë nuk u shfaqen në interpelanca për të dhënë llogari, jo para nesh por para votuesve, para qytetarëve. Sabotuan komisionet hetimore, sepse e dinin se do të dilnin lakuriq para shqiptarëve, të bërë njish me bosët e drogës.

LEXO EDHE:  Padia e Ramës ndaj Bashës/ Përballja e tyre në Gjykatë

E pra, këtu erdhi momenti për të marrë një vendim të madh dhe vendimi ynë është I qartë: deputetët e Durrësit, të Partisë Demokratike nuk mund të rrinë në krah të Rrahman Rrahjes e Jurgis Çyrbjes, por janë në krah të rinisë durrsake dhe qytetarëve të Durrësit.

Me këtë akt kurajoz, më në fund propaganda e Edi Ramës “se të gjithë janë njësoj”, vdiq. Ngordhi!

Nuk jemi të gjithë njësoj. Nuk kemi qënë kurrë njësoj.

Ai solli kriminelët, ne I nxorëm I jashtë.

Ai e kanabizoi Shqipërinë dhe, ndërkohë që ne e denonconim, qeshte. Por doli e vërtetë.

Mbi atë kanabizim u ngrit industria e drogës që shkatërroi ekonominë shqiptare, që shkatërroi kursin e këmbimit, rriti çmimin e prodhimeve dhe shërbimeve shqiptare, uli fluksin e turistëve dhe futi ekonominë në kolaps, në një lavatriçe të pastrimit të parave të pista që nuk gjeneron punësim, nuk gjeneron shpresë për të nesërmen.

E pra, kemi qënë të qartë në vendimet tona që prej ditës së parë, po kurrë s’kemi qënë më të qartë sesa kur I dhamë fund fasadës dhe bashkë me të, parlamentit të krimit dhe të hajdutërisë.

Këto janë faktet, këto janë të vërtetat dhe kushdo të gjejë sebep dhe arsye për t’u rreshtuar në krah të këtij gjysmagjeli parlament, në fakt, renditet kundër interest të qytetarëve, kundër interesave të Shqipërisë, kundër interesave të rinisë, renditet në krah të krimit të organizuar dhe në krah të hajdutërisë.

Provokimet që po bën me këta të mjerët që I peshkon andej e këtej, do të marrin përgjigjen e merituar nga qytetarët dhe opozita, duke filluar me të shtunën me 16 mars në protestën e mdhe që do të zhvillohet në Tiranë, ku ju ftoj të jeni të gjithë sëbashku për t’i treguar mbarë botës se koha kur vendin e sundonte një njeri me 5 kriminelë e 5 oligarkë, ka marrë fund.

Shqiptarët kanë vendosur ta marrin fatin e tyre në duart e tyre dhe nuk ka për të patur kthim pas, deri në fitoren e sovranit, deri në fitoren e qytetarëve, deri në fitoren e kauzës së drejtë të demokracisë dhe të lirisë, deri në fitoren e rinisë dhe të studentëve shqiptarë.

Të dashur të rinj e të reja, beteja që kemi nisur nuk është e lehtë. Largimi I Edi Ramës është vetëm fillimi I kësaj beteje. Ne duhet të largojmë bashkë me Edi Ramën të gjitha ata që u bënë pjesë e drejtëpërdrejtë e zhvatjes së Shqipërisë me PPP-të dhe koncensionet korruptive. Ne do t’i çojmë para drejtësisë dhe paratë që u kanë vjedhur prindërve tuaj, do t’ua kthejmë qytetarëve shqiptarë, t’ia kthejmë shëndetësisë, t’ia kthejmë sipërmarrjes, t’ia kthejmë fermerëve, t’ia kthejmë pensionistëve, t’ia kthejmë studentëve dhe universiteteve shqiptare.

Ne duhet sëbashku të sigurojmë njëherë e mirë që vendi të ketë institucionet dhe rregullat kushtetuese dhe zgjedhore që kurrë më një njeri I vetëm, bashkë me një grusht kriminelësh dhe oligarkësh, të mos marrë më peng të ardhmen tuaj. Mos t’ju zhysë në dëshpërim, mos t’ju vrasë apo të ju grabisë ëndrrat, mos t’ju fusë në kafaz ambiciet, mos t’ju fusë në depression prindërit, mos t’i detyrojë shqiptarët të ikin nga shtëpitë e tyre.

Dhe që të ndodhë kjo na duhet ndihma juaj.

Në emër të Partisë Demokratike, në emër të opozitës, unë kërkoj sot ndihmën tuaj, të rinisë shqiptare, studentëve shqiptarë, që, përmes një dialogu dhe një konsulte kombëtare, të bëjmë një pakt kombëtar, jo vetëm për largimin e Edi Ramës, por për shembjen me themel të këtij regjimi dhe bandave të këtij regjimi, në mënyrë që, ashtu si në të gjithë Europën, zëri juaj të dëgjohet pa qënë nevoja të ngriheni në protestë për gjithçka. Të keni mundësi që, përmes mekanizmave ligjorë dhe kushtetues, përmes rregullave se si administrohet tuniversiteti, që zëri juaj të dëgjohet dhe vendimet mos të merren kurrë pa ju dëgjuar dhe respektuar ju dhe kërkesat legjitime.

Në Europë praktika është e qartë, studentët janë pjesë e vendimmarrjes në çdo universitet, pjesë reale e vendimmarrjes. Por që të ndodhë kjo në radhë të parë duhet të modernizojmë dhe demokratizojmë universitetet. Nuk mjafton thjesht më shumë buxhet për universitet. Si do të shpenzohen këto para, do të shpenzohen për kolltuqe, për mermer apo do të shpenzohen për laboratorë, për dixhitalizim, për konvikte dhe kushte për konviktorët, për subvencionin e qerasë që ka shkuar në nivele të papërballueshme, në 100- deri në 150 mijë lekë qera për ata që jetojnë në qytetin e Durrësit, apo jo? Nivele të papërballueshme edhe për pagën mesatare e jo më për paga minimale dhe për njerëzit që vijnë nga familje në nevojë ekonomike.

Pra, jo thjesht për çështje buxheti, por çështje administrimi, modernizmi të universiteteve në mënyrë, që zëri juaj të dëgjohet, duhet të garantohet vota në Këshillat Studentore, vota në bordet e Administrimit Universitar, ku zëri i studentëve dhe pedagogëve të jetë me votë më i fuqishëm se i administratorëve të qeverisë, pvarësisht se qeveria ka e duhet të vazhdojë të ketë detyrimin ta mbështesë me buxhet, me paratë e buxhetit çdo universitet publik, gjë që do të dyfishohet nën qeverisjen e Partisë Demokratike sipas planit që ne kemi bërë publik tashmë.

Miqtë e mi askush nuk e ka thënë më bukur se ju: Nuk jemi të varfër por jemi të vjedhur. Pengesa e vetme është qeveria e ardhur me krimin dhe që punon për krimin, e dalë nga krimi për interesat e krimit dhe të oligarkëve. Kjo është thirrja për 16 marsin. Kjo është thirrja për betejën që vazhdon e do të vazhdojë deri në fitoren e kauzës tonë, deri në fitoren e demokracisë, lirisë dhe Shqipërisë si gjithë Europa!

Keni një armik.

(Edi Rama ka mbaru thërrasin studentët)

Basha: Jo, jo. Pa eufori por me vendosmëri duhet ta vazhdojmë këtë betejë ditë për ditë. Opozitën do ta keni në krah, të zhveshur nga çdo pushtet, mandat dhe privilegj në krahun tuaj dhe ju në krahun tonë, në bashkimin më të madh të shqiptarëve për të sjellë ndryshmin. Dhe ky ndryshim nuk mund të jetë thjesht dhe vetëm rrotacion karrigesh, por duhet të jetë ndryshimi që do ta ndjeni ju, ta ndjeni cilësinë e mësimdhënies, ta ndjeni me mundësinë për t’u punësuar pasi të mbaroni shkollën, për maturantët ta ndjejnë mundësinë për të zgjedhur një degë dhe për të vazhduar atë pavarësisht prej statusit ekonomik apo social të familjes tuaj; mundësi, liri dhe vlera.

 

Kështu shkohet drejt Europës, me mundësi, me liri dhe me vlera. Jo mo monopole, jo me dhunë, jo me hilera dhe me gënjeshtra.

 

Pra, në përfundim më lejoni t’ju them se kjo është beteja më europiane që ne zhvillojmë të gjithë së bashku.

 

Në Shqipëri rruga e Europës ka një pengesë, ai është Edi Rama dhe pakti i tij me krimin.

Ne do ta hapim rrugën drejt Europës, të gjithë së bashku.

Në Europë kur qeveria kapet duke vjedhur, ikën qeveria, nuk ikën populli refugjat.

Në Europë kur qeveria kapet duke vjedhur ata që kanë bërë vjedhjen shkojnë drejt drejtësisë.

Ne duam Europën këtu në Shqipëri, prandaj do ta largojmë këtë qevri, do t’ia kthejmë popullit vendimmarrjen dhe së bashku me ju do të bëjmë realitet kushtet, lirinë dhe mundësinë për Shqipërinë si gjithë Europa.

Faleminderit edhe një herë nga zemra për këtë pritje të jashtëzakonshme!

Dhe ju ftoj edhe një herë të gjithëve bashkë që më 16 mars, të shtunën më 16 mars të jemi të gjithë bashkë me një takim me historinë, na thërret ëndrra jonë, ëndrra juaj për Shqipërinë si gjithë Europa!

Shqipëria si gjithë Europa ju thërret ju, rininë shqiptare, më 16 mars në Tiranë!

Ju jeni energjia, ju jeni shpresa, ju jeni e ardhmja!

Faleminderit nga zemra!

Aktualitet

Eurostat: Shqipëria me tkurrjen më të madhe të popullsisë

Publikuar

-

By

Varfëria dhe më pas liria për të lëvizur e kanë nxitur një pjesë të popullsisë së Ballkanit të emigrojë, por  në Shqipëri kjo tendencë është shumë më e lartë, pas viteve ’90, ndonëse vendi ynë nuk ka pasur konflikte lufte, si pjesa më e madhe e shteteve fqinjë. Për më tepër dëshira për të ikur është ringjallur dukshëm vitet e fundit, siç tregojnë dhe kërkesat e larta për azil, ku Shqipëria në vitin 2018 ishte e para në botë për numrin e popullsisë (6.6 aplikime për 1,000 banorë, dhe e dyta pas nesh është janë gjeorgjianët, me 4.6 aplikime për 1000 banorë, të ndjekur nga sirianët, me 4.4 aplikime).

Në total nga viti 2001, rreth 214 mijë persona kanë kërkuar azil në vendet e BE-së, duke kulmuar në 2015-n, me rreth 69 mijë persona, sipas të dhënave të mëparshme të Eurostat.

Kjo mani për të ikur po reflektohet dhe në shifrat e popullsisë.

Të dhënat e fundit të Eurostat për vendet potenciale kandidate për në Bashkimin Europian tregojnë se Shqipëria ka shënuar tkurrjen më të madhe të popullsisë nga migracioni neto në krahasim me të gjitha vendet e tjera të Ballkanit, për të dy vitet që janë marrë referencë, si në 2007 ashtu dhe në 2017, teksa më shumë persona ikin, sesa kthehen .

Shqipëria, së bashku me Kosovën dhe Malin e Zi është një nga tre vendet që raporton normë negative të migracionit netor për vitin 2017, por Eurostat thekson se kjo tendencë është shumë më e lartë në Shqipëri, me një migracion netor prej −5.2 për 1 000 banorë, e ndjekur nga Kosova me rreth -3 për 1000 banorë dhe Mali i Zi me më pak se -2 (shih grafikun).

Për Turqinë norma neto e migracionit ishte pozitive (1.6 për 1.000 banorë),  ndërsa për Maqedoninë, Bosnjën dhe Serbinë, flukset migratore pothuajse nuk kanë ndryshuar.

LEXO EDHE:  "E.Learning" në mjekësi/ Rama: Marrin fund hilet me kualifikime false

Në kahun tjetër, Shqipëria vijon të ketë një shtesë natyrore pozitive, ndonëse minimale, me lindjetqë i kalojnë vdekjet dhe norma natyrore e ndryshimit të popullsisë ishte rreth 3 për 1,000 banorë.

Shtesa natyrore e popullsisë është veçanërisht e lartë në Kosovë dhe Turqi, ku norma natyrore e ndryshimit të popullsisë ishte 11.4 për 1 000 banorë në Kosovë dhe 10.8 për 1 000 banorë në Turqi. Në kontrast, vdekjet në Bosnjë e Hercegovinë dhe Serbi i kalojnë lindjet dhe si rrjedhojë shtesa natyrore e popullsisë ra me 2.0 për 1 000 banorë në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe me 5.5 për 1 000 banorë në Serbi.

Të dhënat e Eurostat tregojnë se Shqipëria ka një normë bruto të lindjeve prej 10.7 për 1,000 banorë, duke u renditur e katërta pas Kosovës (16.8), Turqisë (16.1), Malit të Zi (11.9), ndërsa në fund renditet Bosnja (8.3).

Për vdekjet kryeson Serbia me 14.8 vjekje për 1,000 banorë, ndërsa Shqipëria renditet e katërta, pas Malit të Zi (10.5), Bosnjës (10.4), Maqedonisë së Veriut (9.8). Norma më e ulët e vdekjeve është në Kosovë (5.4).

Serbia ka dhe popullsinë më të plakur, me 20% të saj që është mbi 65 vjeç, por ky tregues mbetet i lartë dhe për Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi me rreth 15.16%. Më e ulëta, pesha e popullsisë mbi 65 vjeç është në Kosovë dhe Turqi, me rreth 10%.

Turqia dhe Kosova kanë dhe popullsinë më të re, me 23-25% të saj që e zënë të rinjtë nën 15 vjeç, ndërsa në Shqipëri, pesha e atyre që janë nën 15 vjeç ishte rreth 185 në 2017-n./ Monitor

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shtypi i ditës, 23 maj 2019

Publikuar

-

By

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 23 maj 2019:

“Gazeta Shqiptare” hapet me titullin “Ish-të përndjekurit, kush e përfiton këstin e tretë”, ndërsa vijon me një tjetër titull “Meta: Jo, presionit për Reformën në Drejtësi”.

“Panorama” ka si titull kryesor “Tokat me 7501, dokumentet e reja për të marrë tapinë”, ndërsa vijon me një tjetër titull “S’e negocioj 30 qershorin”, Rama e fton për dialog. Basha: Jo pakte kulisash, përballje në çdo qendër e kuti votimi”.

LEXO EDHE:  Basha kujton revoltën e Qafë Barit/ "Të frymëzuar nga rezistenca e martirëve"

“Koha Jonë” hapet me titullin “Kutia e Pandorës” në drejtësi, iu hap publikut”, ndërsa vijon me një tjetër titull “Basha i përgjigjet Ramës: Me 30 qershor nuk ka zgjedhje, betejë në çdo qendër votimi”.

“Shekulli” ka si titull kryesor “Dëshmitari: Shteti mbolli 3 ton drogë në Mat, si u ndërtua hangari”, ndërsa vijon me një tjetër titull “Ish-të përndjekurit, kësti i tretë për 900 trashëgimtarë”.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kapriçot e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Publikuar

-

By

Edhe për ditën e sotme, moti do të mbetet në ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave të cilat herë pas-here do të gjenerojnë shira, nuk përjashtohet mundësia për rrebeshe.

Më të pranishme vranësirat dhe shirat do të jenë ne zonat veriore dhe lindore.

Temperaturat e ajrit do të rriten në të dy vlerat ekstremale ditore, duke u luhatur nga 8°C mëngjesi deri në 24°C mesdita.

LEXO EDHE:  "E.Learning" në mjekësi/ Rama: Marrin fund hilet me kualifikime false

Era do të jetë me drejtim Jugperëndim, me shpejtësi 8-15 m/sek në bregdet.

Vetëm në fundjavë pritet të rikthehen ditët me diell dhe temperatura të larta deri në 29 gradë Celcius./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:57 - 22 Maj, 2019

Kosova kërcënon edhe Shqipërinë me taksë 100%

Ndërkohë që prej muajsh Kosova ka vendosur taksën 100 % për mallrat serbe, duke sjellë kështu një goditje në të...

policia e shtetit policia e shtetit
Aktualitet20:22 - 22 Maj, 2019

Foto/ “Aksioni” i çuditshëm kundër Policisë së Shtetit

Shpeshherë jemi mësuar të shohim aksione të Policisë së Shtetit në kapjen e personave të shpallur në kërkim. Në njoftimet...

Aktualitet19:42 - 22 Maj, 2019

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?...

Aktualitet19:37 - 22 Maj, 2019

LDK dhe Vetëvendosje, bashkërendohen për të rrëzuar qeverinë Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje paralajmëruan të mërkurën se kanë filluar përgatitjet për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...

Aktualitet08:53 - 22 Maj, 2019

Zgjedhjet europiane/ Nervozitet në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush...

Aktualitet19:44 - 21 Maj, 2019

Skandali i videos në”Ibiza”/ Kancelari i Austrisë përballë votës së mosbesimit

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votë mosbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm...

Aktualitet19:26 - 21 Maj, 2019

QUINT: Zgjedhjet në veri të Kosovës të qeta, por me problemet e së kaluarës

QUINT-i, ku bëjnë pjesë Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe e SHBA thotë se në komunat me shumicë serbe shqetësues...

Aktualitet19:02 - 21 Maj, 2019

Presidenti Trump kërcënon Iranin me asgjësim

Për shkak të konfliktit mes Uashingtonit dhe Teheranit, situata në rajonin e Gjirit aktualisht është shumë e tensionuar. Tani Presidenti...

Aktualitet18:55 - 21 Maj, 2019

Kongresi nderon familjen e shqiptaro-amerikanit Harry Bajraktari

Një flamur që valoi një ditë mbi kupolën e Kongresit amerikan, iu dhurua veprimtarit shqiptaro-amerikan, Harry Bajraktari. Kjo ishte pjesë...

Aktualitet15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu...

Aktualitet15:20 - 21 Maj, 2019

Skandali i Ibiza-s në Austri/ Sebastian Kurz përballet me votëbesim

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votëbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist...

Aktualitet14:26 - 21 Maj, 2019

Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera...

Aktualitet12:22 - 21 Maj, 2019

Integrimi drejt BE-së/ Hahn: Maqedonia e Veriut duhet të shpërblehet

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn në konferencën e bisedimeve ekonomike të Vienës, “Perspektiva e re për Maqedoninë e...

Aktualitet22:30 - 20 Maj, 2019

Korrigjimi i kufijve/ Thaçi: Nuk do të lejojmë të preket territori i Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka sqaruar idenë e tij për korrigjimin e kufijve. Në studion e emisionit “Open” ai...

Aktualitet18:43 - 20 Maj, 2019

Humbën mbrëmë në Theth/ Gjenden turistët e huaj

Janë gjetur sot, tre turistët anglez, të humbur mbrëmjen e djeshmë në Theth. Ata ishin duke eksploruar zonat turistike malore...

Aktualitet16:55 - 20 Maj, 2019

Bllokohet 2.3 ton qumësht pluhur në Divjakë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 2.3 ton qumësht pluhur dhe 21 ton vaj palme në Divjakë. Sipas njoftimit të...

Aktualitet16:31 - 20 Maj, 2019

Anullohen fluturimet ajrore drejt Italisë, ja shkaku

Të gjithë pasagjerët të cilët kanë prerë biletat për të udhëtuar nesër drejt Italisë, duhet ta shtyjnë fluturimin e tyre...

Aktualitet15:40 - 20 Maj, 2019

“Linda 4 fëmijë, burri s’më donte se nuk bëja djalë”/25-vjeçarja rrëqeth me historinë e saj

Edhe pse është vetëm 25 vjeçe, ajo është nëna e katër fëmijëve, tre vajzave dhe një djalë. Vajza nga Tirana...

Aktualitet21:28 - 19 Maj, 2019

Përfunduan zgjedhjet e jashtëzakonshme në veriun e Kosovës

Rreth 24 mijë e 600 votues nga rreth 58 mijë të regjistruar, apo 4 apo mbi 42 për qind e...

Aktualitet18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e...

Aktualitet14:37 - 19 Maj, 2019

Danas: Pushteti aktual i Serbisë do ta njohë Kosovën

Gazeta e Beogradit “danas” përmes një ankete të zhvilluar me qytetarë në Serbi, ka ardhur në përfundim se pushteti aktual...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet12:42 - 19 Maj, 2019

Alabama ndalon me ligj abortin/ Trump: Jam pro jetës

President i ShBA-së, Donald Trump ka reagaur gjithashtu lidhur me ndalimin e abortit që është bërë në shtetitn e Alabamës,...

Aktualitet09:51 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet, Kosova pengon Gjuriçin/ Serbët mbushin qendrat e votimit

Sot po mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komune në Veri të Kosovës. Zgjedhje kanë nisur të qeta që në...

Aktualitet08:25 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet në Veri të Kosovës/ Nis votimi

Procesi zgjedhor në katër komunat në veri të Kosovës, ka filluar në orën 07:00 ashtu siç ishte paralajmëruar. Aty votoi...

austria ne zgjedhje te parakoheshme austria ne zgjedhje te parakoheshme
Aktualitet21:59 - 18 Maj, 2019

Video-skandali i zv.Kancelarit/ Kryeministri austriak thërret zgjedhjet e parakohëshme

Kancelari austriak Sebastian Kurz bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme pas dorëheqjes së zëvendës kancelarit, që i dha fund koalicionit...

Aktualitet19:44 - 18 Maj, 2019

Iu zbulua lidhja me rusët/ Dorëhiqet zëvendës kancelari austriak

Zëvendës kancelari i Austrisë Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Vendimi vjen pasi dy gazeta gjermane, “Der Spiegel” dhe “Sueddeutsche...

Aktualitet16:44 - 18 Maj, 2019

Sherefedin Shehu thirrje demokratëve/ “Mos u bëni viktima të udhëheqësve pa princip”

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu në një postim në rrjetet sociale ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të përfaqsuesve...

Aktualitet14:34 - 18 Maj, 2019

Zyrtarit serb i ndalohet hyrja në Kosovë

Zyrtari serb, Marko Gjuriçi, edhe pse ka paralajmëraur më herët se do të vizitonte Kosovën në kuadër të zgjedhjes së kryetarëve...

Trending

Read previous post:
Marrëveshja e Ohrit përçan partinë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shpërbërja e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, përçan partinë shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Përmes një...

Close