Fiks Fare/ Kryebashkiaku mungon për 14 muaj në punë, rrogën e merr të plotë – CNA
Connect with us

Aktualitet

Fiks Fare/ Kryebashkiaku mungon për 14 muaj në punë, rrogën e merr të plotë

Publikuar

-

Kryetari i Bashkisë së Pustecit, Edmond Themelko ka munguar 14 muaj në punë, por është paguar njësoj sikur ai të kishte qenë në punë. Rreth 13 milionë lekë janë shpërdoruar nga fondet publike për të paguar kryetarin, pa punuar asnjë ditë për plot 14 muaj.

Ai është arrestuar në Maqedoni nën akuzë për parregullsi zgjedhore, e për 14 muaj, Bashkia e Pustecit ka qenë pa kryetar, por askush nuk ka marrë asnjë masë. Sipas Ligji Nr. 139/2015 “për Vetëqeverisjen Vendore”, neni 62 për shkarkimin e kryetarit të Bashkisë parashikon shkarkimin e kryetarit për mosparaqitje në detyrë për një periudhë 3-mujore të pandërprerë.

Edmond Themelko vazhdon të kryejë punën si kryetar bashkie, edhe pse mungoi 14 muaj pa ndërprerje në detyrë.

Me marrjen e këtij informacioni, gazetarët e Fiksit udhëtuan drejt Pustecit, një bashki që ndodhet rreth 30 km larg Korçës. Në hyrje të Bashkisë nuk kishte roje, ishin vetëm 3 punonjës. Ndër ta, nënkryetari i Bashkisë i informoi gazetarët se kryetari nuk ndodhej në punë, pasi ishte me raport.

Në një intervistë të dhënë për Fiksin, ai pretendon se për të gjithë kohën që kryetari ka munguar ka paraqitur raport. Kryetari i kishte deleguar firmën dhe të gjitha shkresat, gjatë mungesës së tij firmoseshin nga nënkryetari. Ky i fundit fillimisht hezitoi të fliste në lidhje me këtë çështje, me gazetarët e Fiksit, duke pretenduar se nuk mbante mend se për sa kohë kishte që firmoste në vend të kryetarit.

Pyetjes sesi i ka firmosur listëprezencat dhe borderotë, ai thotë se i kishte firmosur pa i kontrolluar emër për emër, por në dijeni të tij kryetari është paguar dhe ka sjellë raport.

Por, versionin e nënkryetarit e hedh poshtë inspektorja e pagës pranë kësaj bashkie, Nevina Argjiri. Ajo thotë se në listëprezencën e firmosur nga nënkryetari, kryetari i Bashkisë e ka marrë të plotë rrogën, 86 mijë lekë në muaj.

Gazetarët e Fiksit u interesuan edhe pranë Degës së Thesarit në Korçë, për të qartësuar nëse është paguar me raport apo rrogën e plotë. Sipas specialistes së këtij institucioni, ata nuk i mbajnë listëprezencat apo borderotë. Pasi likuidohen, ato i kthehen bashkisë dhe më pas dërgohen në bankë.

Prefektura e Korçës është edhe institucioni ku kryetari duhet të lajmërojë për mungesën. Sipas sekretares të Prefekturës, për të kthyer një përgjigje duhet të kontrollohet arkiva. Për këtë arsye ajo kërkoi një shkresë me shkrim, të cilës do t’i përgjigjen pasi të verifikohet rasti.

Sipas ligjit, edhe në rastin kur paguhet me raport, masa e përfitimit varion nga 70% deri në 80% e mesatares ditore të bazës së vlerësuar të vitit të fundit kalendarik. Ndërsa pagesë për paaftësi nga sëmundjet përfitojnë vetëm të punësuarit; 14-ditëshi i parë paguhet nga ana e subjektit ku punon përfituesi. Mbi ditën e 14 të raporteve, të cilat jepen nga Komisioni Mjeko-Ligjor (KML), raportet paguhen nga Sigurimet Shoqërore. Por, gjithmonë llogaritjet bëhen nga subjekti. Raporti mjekësor paguhet deri në 6 muaj gjithsej, duke përfshirë dhe pagesën prej 14-ditësh.

Në rastin e Themelkos është e paqartë jo vetëm mungesa prej 14 muajsh, por edhe pagesa e tij me pagë të plotë, në kundërshtim të plotë me ligjin.

Historiku i ndalimit të Edmond Themelkos në Maqedoni

Në shkurt të 2016, prokurorja Fatime Fetai në një konferencë për media theksoi se është hapur procedim penal për shkeljen e të drejtës zgjedhore, ryshfet gjatë zgjedhjeve, shkatërrimin e materialeve zgjedhore dhe keqpërdorimin e mjeteve për fushatën zgjedhore në vitin 2012, për tetë shtetas, ndër ta edhe Edmond Themelko. Themelko u arrestua në Shtator të 2017, datë kur edhe Ministra e Punëve të Brendshme lajmëroi zyrtarisht ndalimin e Edmond Themelkos në Maqedoni.

Më datën 26 Shtator 2017 në Shkup, Maqedoni, Kryetari i Bashkisë Pustec, Edmond Themelko u arrestua pas aksionit të policisë “Titaniku”. Ai kaloi dy muaj në burgun e Shutkës në Shkup.

Më datën 28 Nëntor 2017, Gjykata i ndërron masën e sigurisë nga arrest me burg në arrest shtëpiak. Arrest që do ta kalonte në shtëpinë e tij, në qytetin e Resnjës, në Maqedoni. Gjatë kësaj kohe policia e shoqëron në seancat gjyqësore në Shkup për rastin “Titanik” ku është i akuzuar.

Më 16 maj 2018, Gjykata Penale pranoi garancitë për pronat që Edmond Themelko zotëron në Maqedoni, me vlerë prej 197 mijë euro. Gjykata shfuqizoi masën e arrestit shtëpiak, duke e lenë me të drejtë paraqitje në gjykatën e Resnjës një herë në javë, por pa të drejtë të lëvizje jashtë Maqedonisë.

Më 23 Nëntor 2018, Gjykata e Apelit i ktheu pasaportën Edmond Themelkos i cili vetëm atëherë mund të udhëtonte jashtë shtetit, por sërish ishte i detyruar të paraqitej njëherë në javë në gjykatën e Resnjes.

Edmond Themelko ka hyrë në Shqipëri dhe ka ardhur në punë në Bashkinë e Pustecit në fillim të Dhjetorit 2018.

Aktualitet

Amfar Gala 2019/ Të veshurat më bukur në tapetin e kuq, mes tyre edhe vajzat shqiptare

Publikuar

-

Amfar Gala 2019, njihet si një nga eventet më të rëndësishëm për dhurimin e donacioneve për kauzat që ato përfaqësojnë. Mbrëmjen e djeshme ky event ka mbledhur dhe shumë të famshëm nga e gjithë bota të cilët kanë parakaluar në tapetin e kuq.

Vlen të theksojmë se amfAR 2019 u pushtua edhe nga shqiptaret, si Dua Lipa dhe Albana Osmani.Më poshtë do të zbuloni se cilat ishin vajzat me veshjet më të bukura në këtë event.

Moderatorja shqiptare Albana Osmani shkëlqeu në festivalin e Kanës me fustanin ngjyrë floriri i koleksionit të fundit i Takir Ediz dhe dukej rrëzëllitëse në tapetin e kuq!

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa ka bërë një paraqitje të shkëlqyer në një nga mbrëmjet e Festivalit të Filmit në Kanë. Dua kishte veshur një fustan të kuq voluminoz, me të cilin ajo ka tërhequr vëmendje maksimale.

 

Jasmine_Tookes.jpg

Eva_Longoria.jpg

Elsa_Hosk.jpg

dua2.jpg

Coco_Rocha.jpg

Chiara_Ferragni.jpg

Alexina_Graham.jpg

Adriana_Lima.jpg

Winnie_Harlow.jpg

Stella_Maxwell.jpg

Sara_Sampaio_dhe_Oliver_Ripley.jpg

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Nuk më intereson celuliti”/29 vjeçarja tregon me krenari trupin e saj me bikini

Publikuar

-

Pak ditë më parë, modelja Sophie Kasaei tha se nuk i interesonin strijat ose celuliti në trupin e saj. Dhe këtë e dëshmoi së fundmi në një set fotosh në Ibiza, ku tregoi linjat e saj.

29 vjeçarja me krenari tregon trupin e saj në këtë set fotografik, e veshur me bikini të zeza si dhe një zinxhir të lidhur rreth e përqark belit.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Nuk votohen vrasësit”/ Braçe shigjeton Bashën

Publikuar

-

Zv/ kryeministri Erion Braçe i është drejtuar kreut të PD-së, Lulzim Basha me një shkrim në rrjetet sociale.

Disa orë para protestës së opozitës, Braçe i kujton Bashës protestën e 21 janarit ku u vranë 4 qytetarë të pafajshëm.

Braçe shkruan se nuk  mund të flas për nder e dinjitet dikush, i cili kur ishte minister pushkatoi në mes të ditës katër qytetar pa faj, që po protestonin kundër pushtetit të tij.

“Nderi e dinjiteti mos egzistoftë kur për to flet një vrasës i tillë! ” ka shkruar Braçe, ndërsa shton se “Nuk votohen vrasësit! Në çdo kohë.”

 

Postimi i plotë i Erion Braçes

Lulzim Basha paska folur për nder e dinjitet gjatë ushtrimit të detyrës ose banalisht gëzimit të pushtetit!

Po a ka nder e dinjitet një minister që pushkaton në mes të ditës, ju merr jetën që Zoti ua fali,
katër qytetarë pa faj që protestonin kundër mënyrës së ushtrimit të pushtetit prej tij?
A ka nder e dinjitet po i njejti minister që-siç dëshmon presidenti i republikës i kohës, përdori gjithë pushtetin për të penguar, dështuar e në fund moslejuar hic, hetimin e krimit më barbar në bulevardin e Tiranes qysh nga koha e fashizmit?

Nderi e dinjiteti mos egzistoftë kur për to flet një vrasës i tillë!

Kush cenon një mandat popullor-legjitimitetin e certifikuar ndërkombetarisht të tij, për ministrin që pushkatoi katër burra të pafaj në mes të bulevardit, duhet ta harrojë se mund t’i flasë për demokraci, rregull e ligj, cilitdo qytetari në këtë vend!

Nëse ka një arsye që ky është sot në opozitë, i pavotuar nga shqiptarët, nëse ka një arsye që ky nuk do zgjedhje por pushtet në tavolinë përmes dhunës barbare prej fashisti, ajo është unike:
NUK VOTOHEN VRASËSIT!
Në çdo kohë!/CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

kryeministri edi rama ne zyre kryeministri edi rama ne zyre
Aktualitet11:07 - 25 Maj, 2019

“Rama nuk ndalon së vjedhuri”/ Ish-deputeti denoncon skandalin me koncensionet

Ish-deputeti demokrat Agron Shehaj, ka reaguar sot lidhur me dy koncesione që sipas tij, po përdoren për vjedhje të mëdha...

Aktualitet20:34 - 24 Maj, 2019

Profecia e Presidentit serb: “Shqiptarët do të përballen me probleme të shumta”

Aleksandër Vuçiç, presidenti në detyrë i Serbisë ka thënë sot gjatë një konference shtypi se është i gatshëm të nëshkruajë...

Aktualitet19:51 - 24 Maj, 2019

Senati i SHBA konfirmon emërimin e Ambasadores së re në Shkup

Senati i SHBA-së votoi mbrëmë emërimin e Kejt Mari Bërns si ambasadore e re në Maqedoninë e Veriut. Kandidatura e...

kryeprokurorja arta marku kryeprokurorja arta marku
Aktualitet19:44 - 24 Maj, 2019

Siguria në burgje/ Arta Marku firmos zbatimin e regjimit 41/bis

Në burgjet shqiptare do të fillojë të zbatohet regjimi 41-biz, i cili i ndalon të denuarit të komunikojnë me persona...

Aktualitet18:35 - 24 Maj, 2019

Njëzet akuza të reja në rastin “veteranët” në Kosovë

Prokuroria Themelore në qytetin e Pejës në Kosovën perëndimore, tha të premten se ka ngritur 20 aktakuza ndaj 21 personave...

Aktualitet15:54 - 24 Maj, 2019

Protesta e nesërme/ Ambasada e SHBA paralajmëron qytetarët

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka bërë thirrje qytetarëve të saj të distancohen nga protesta e nesërme...

Aktualitet19:17 - 23 Maj, 2019

Kryetari i Parlamentit të Kosovës mohon çdo përfshirje në veprime kriminale

Kryetari i parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, hodhi poshtë të enjten çdo mundësi për përfshirje të tij në ndonjë rast...

Aktualitet20:57 - 22 Maj, 2019

Kosova kërcënon edhe Shqipërinë me taksë 100%

Ndërkohë që prej muajsh Kosova ka vendosur taksën 100 % për mallrat serbe, duke sjellë kështu një goditje në të...

policia e shtetit policia e shtetit
Aktualitet20:22 - 22 Maj, 2019

Foto/ “Aksioni” i çuditshëm kundër Policisë së Shtetit

Shpeshherë jemi mësuar të shohim aksione të Policisë së Shtetit në kapjen e personave të shpallur në kërkim. Në njoftimet...

Aktualitet19:42 - 22 Maj, 2019

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?...

Aktualitet19:37 - 22 Maj, 2019

LDK dhe Vetëvendosje, bashkërendohen për të rrëzuar qeverinë Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje paralajmëruan të mërkurën se kanë filluar përgatitjet për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...

Aktualitet08:53 - 22 Maj, 2019

Zgjedhjet europiane/ Nervozitet në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush...

Aktualitet19:44 - 21 Maj, 2019

Skandali i videos në”Ibiza”/ Kancelari i Austrisë përballë votës së mosbesimit

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votë mosbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm...

Aktualitet19:26 - 21 Maj, 2019

QUINT: Zgjedhjet në veri të Kosovës të qeta, por me problemet e së kaluarës

QUINT-i, ku bëjnë pjesë Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe e SHBA thotë se në komunat me shumicë serbe shqetësues...

Aktualitet19:02 - 21 Maj, 2019

Presidenti Trump kërcënon Iranin me asgjësim

Për shkak të konfliktit mes Uashingtonit dhe Teheranit, situata në rajonin e Gjirit aktualisht është shumë e tensionuar. Tani Presidenti...

Aktualitet18:55 - 21 Maj, 2019

Kongresi nderon familjen e shqiptaro-amerikanit Harry Bajraktari

Një flamur që valoi një ditë mbi kupolën e Kongresit amerikan, iu dhurua veprimtarit shqiptaro-amerikan, Harry Bajraktari. Kjo ishte pjesë...

Aktualitet15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu...

Aktualitet15:20 - 21 Maj, 2019

Skandali i Ibiza-s në Austri/ Sebastian Kurz përballet me votëbesim

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votëbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist...

Aktualitet14:26 - 21 Maj, 2019

Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera...

Aktualitet12:22 - 21 Maj, 2019

Integrimi drejt BE-së/ Hahn: Maqedonia e Veriut duhet të shpërblehet

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn në konferencën e bisedimeve ekonomike të Vienës, “Perspektiva e re për Maqedoninë e...

Aktualitet22:30 - 20 Maj, 2019

Korrigjimi i kufijve/ Thaçi: Nuk do të lejojmë të preket territori i Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka sqaruar idenë e tij për korrigjimin e kufijve. Në studion e emisionit “Open” ai...

Aktualitet18:43 - 20 Maj, 2019

Humbën mbrëmë në Theth/ Gjenden turistët e huaj

Janë gjetur sot, tre turistët anglez, të humbur mbrëmjen e djeshmë në Theth. Ata ishin duke eksploruar zonat turistike malore...

Aktualitet16:55 - 20 Maj, 2019

Bllokohet 2.3 ton qumësht pluhur në Divjakë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 2.3 ton qumësht pluhur dhe 21 ton vaj palme në Divjakë. Sipas njoftimit të...

Aktualitet16:31 - 20 Maj, 2019

Anullohen fluturimet ajrore drejt Italisë, ja shkaku

Të gjithë pasagjerët të cilët kanë prerë biletat për të udhëtuar nesër drejt Italisë, duhet ta shtyjnë fluturimin e tyre...

Aktualitet15:40 - 20 Maj, 2019

“Linda 4 fëmijë, burri s’më donte se nuk bëja djalë”/25-vjeçarja rrëqeth me historinë e saj

Edhe pse është vetëm 25 vjeçe, ajo është nëna e katër fëmijëve, tre vajzave dhe një djalë. Vajza nga Tirana...

Aktualitet21:28 - 19 Maj, 2019

Përfunduan zgjedhjet e jashtëzakonshme në veriun e Kosovës

Rreth 24 mijë e 600 votues nga rreth 58 mijë të regjistruar, apo 4 apo mbi 42 për qind e...

Aktualitet18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e...

Aktualitet14:37 - 19 Maj, 2019

Danas: Pushteti aktual i Serbisë do ta njohë Kosovën

Gazeta e Beogradit “danas” përmes një ankete të zhvilluar me qytetarë në Serbi, ka ardhur në përfundim se pushteti aktual...

Trending

Read previous post:
Marrëveshja e Ohrit përçan partinë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shpërbërja e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, përçan partinë shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Përmes një...

Close