Connect with Us

‘The Guardian’ ngre alarmin/Ilaçet fallso po rrezikojnë jetën e njerëzve

Life Style

‘The Guardian’ ngre alarmin/Ilaçet fallso po rrezikojnë jetën e njerëzve

Publikuar

-

Ilace per te semuret me kancer

Ilaçe të skaduara, të falsifikuara dhe me cilësi të dobët, bëjnë që çdo vit në botë të vdesin rreth 250.000 fëmijë pas konsumit të tyre për kurimin e sëmundjeve të ndryshme si pneumonia apo malarja, në vende ku është ende e përhapur.

Të tjerë, mendohet se vdesin nga vaksinat e pakontrrolluara apo antibiotikët e përdorur për të kuruar apo parandaluar  infeksione akute ose heptatin dhe meningjitin.

Mjekët në të gjithë botën po bëjnë thirrje urgjente për të luftuar me “pandeminë e ilaçeve të këqija” , që po u marrin jetën qindra njerëzve nëpër botë çdo vit.Testet e kryera mbi ilaçet, kanë vërtetuar se shumica e barnave që e kanë origjinën nga Kina dhe India përmbanin në brendësi të tyre çdo lloj substance të dëmshme duke filluar që nga boja e printerit deri tek arseniku.

Ky fenomen është më i përhapur në vendet ku kërkesa e lartë për barna kombinon me mungesën e kontrrollit dhe cilësinë e dobët. Në vendet  të tilla, kryesisht të varfra, bandat kriminale e kanë më të lëhtë të hyjnë në treg dhe të operojnë me të tilla ilaçe. Edhe nëse kapen, dënimet dhe gjobat shpesh kanë qenë qesharake, kur në fakt ky është krim.

LEXO EDHE:  Alarm për sigurinë në Uashington

Ilaçi i falsifikuar që dominon në treg aktualisht mbetet viagra. Mjekët, duke filluar që nga ata të qeverisë amerikane, të universiteteve, spitaleve apo farmacistët janë shprehur hapur se falsifikimi i substancave medicinale është urgjenca numër një me të cilën po përballen njerëzit.

Vetëm muajin e kaluar (OBSH) ngriti një tjetër alarm global. Një ilaç “kundër kancerit” që tregtohej në Europë dhe Amerikë. Ndonëse shitej si ilaç që kuron të rriturit që vuanin nga leuçemia akute, brenda pilulës s’kishte asgjë tjetër përveçse paracetamolit.

Për ta luftuar këtë, mjekët në të gjithë botën bëjnë thirrje për mbështetje më të madhe për programin e mbikqyrjes së Organizatës Botërore të Shëndetësisë  (OBSH) dhe një përditësim të qëllimeve të zhvillimit të qëndrueshëm të OKB-së, në të cilat qeveritë do të siguronin që të paktën 90% e ilaçeve në vendet e tyre të jenë cilësore.

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Faleminderit zot…”/ Adelina Ismaili ndan me fansat momentin e bukur

Publikuar

-

Nga

“Faleminderit zot...”/ Adelina Ismaili ndan me fansat momentin e bukur

Këngëtarja e njohur kosovare, Adelina Ismaili nëpërmjet një postimi të bërë në rrjetet sociale, ka ndarë me fansat një moment të bukur, pranë familjes së saj.

Në postimin e saj, këngëtarja shpreh mirënjohjen për çdo gjë që ka deri më tani në jetë.

“Faleminderit zot për të gjitha. Dashurinë me të cilën më ke bekuar, familjen time, miqtë e mirë pafund dhe shëndetin. Të dua @val.krasniqi”, shkruan Adelina Ismaili, bashkangjitur fotos ku duket se po shijon një drekë familjare me bashkëshortin dhe djalin.

LEXO EDHE:  Veliaj lyen me bojë të kuqe korsitë e biçikletave/ Pedagogu jep alarmin e fortë

LEXO EDHE:  Mbyllja e koncesioneve me PPP/ Basha jep alarmin

Këngëtarja shqiptare nga Kosova është paska e rezervuar për jetën private dhe ky është një nga momentet e rralla që flet për partnerin e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Linja seksi dhe poza provokuese/ Kjo është modelja më “hot” e momentit

Publikuar

-

Nga

Linja seksi dhe poza provokuese/ Kjo është modelja më “hot” e momentit

Melissa Riso është një nga modelet më seksi të rrjeteve sociale. Shpesh herë ajo provokon me fotot e saj me bikini.

Linjat perfekte dhe pozat e nxehta kanë bërë që ajo të tërheqë shumë ndjekës.

Përveç modelingut Melissa ka passion aktrimin dhe estetikën. Për më tepër ne kemi përzgjedhur fotot më seksi të Melissës që mund t’i shihni në galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Çmendi shqiptarët me pamjen e saj/ Fotot më të nxehta të ish velinës

Publikuar

-

Nga

Çmendi shqiptarët me pamjen e saj/ Fotot më të nxehta të ish velinës

Pas largimit të modeles dhe velinës seksi Kejvina Kthella nga emisioni “Xing me Ermalin”, një tjetër vajzë bukuroshe do ta zëvendësonte atë në mënyrën më të mirë.

Pretendente për të fituar kurorën e “Miss Universe”, Belinda Dragoti nuk ngeli pas duke treguar format e saj më të mira dhe tërhoqi vëmendjen e audiencës shqiptare. Brune, e gjatë dhe seksi, 18 vjeçarja nga Elbasani i ka marrë “zemrën” edhe fansave në Instagram ku ajo shpesh herë poston foto nga aktivitetet dhe pushimet e saj relaksuese ku ekspozon linjat e tonifikuara.

LEXO EDHE:  Veliaj lyen me bojë të kuqe korsitë e biçikletave/ Pedagogu jep alarmin e fortë

LEXO EDHE:  Arsimi në Shqipëri/ Pedagogu dhe shkrimtari japin alarmin e fortë

Për më tepër më poshtë do të shikoni fotot e Belindës të cilat janë pëlqyer dhe komentuar shumë./CNA.al

LEXO TE PLOTE