Fiks Fare denoncon skandalin/ Kompani “fantazmë” dhe të pakontrolluara nga shteti masin audiencën e TV-ve që xhirojnë miliona euro – CNA
Connect with us

Aktualitet

Fiks Fare denoncon skandalin/ Kompani “fantazmë” dhe të pakontrolluara nga shteti masin audiencën e TV-ve që xhirojnë miliona euro

Publikuar

-

Fiks Fare denoncoi disa kompani të pakontrolluara nga shteti, pa të ardhura dhe pa punonjës, të cilat kontrollojnë audiencën e televizioneve që kanë qindra punonjës dhe xhirojnë dhjetëra miliona euro në vit.

Të ardhurat e vetme për televizionet janë reklamat, por disa kompani dezinformojnë tregun duke bërë matje audience me aparatura që nuk i kontrollon dhe nuk i ccertifikon askush.

Fiks Fare ka bërë një vëzhgim për dy kompanitë “Abacus” dhe “Telemetrix”, të cilat masin audiencën e televizioneve në Shqipëri.

Kompania ABACUS është themeluar në vitin 2011, ndërsa në vitet 2012 deri në 2014, ka qenë e pezulluar. Nga viti 2015, deri në vitin 2018, ka bërë matje audience. Por, në qendrën Kombëtare të Biznesit, kjo kompani nuk figuron të ketë bërë asnjë investim në teknologji. Emisioni Fiks fare siguroi disa dokumente nga QKB-ja, ku rezulton se ABACUS deklaron të ardhura minimale në bilancet vjetore. Rezulton se ka vetëm një të punësuar dhe dy aksionerë. Është shitur dhe blerë disa herë, ku kuota e shitjes ka qenë 50 000 lekë të reja.

Fiks Fare shkoi disa herë në kompaninë Abacus, duke tentuar që të flasë me pronarët apo administratoren. Por, po në kaq herë, nuk ka arritur të kontaktojë asnjë prej tyre. Në zyrë, qëndronte vetëm një punonjëse, e cila fillimisht thotë se kompania ka leje nga entet publike. Por, në asnjë rast, pronarët apo punonjësit, nuk japin shpjegime se çfarë pajisjesh kanë të instaluara dhe nëse ato janë të licensuara apo të akredituara. Madje, punonjësja nuk e dinte se çfarë pajisje kishte kjo kompani, apo nëse pajisjet janë shtrirë apo jo në të gjithë territorin. Gazetarët komunikuan në telefon me administratoren e kësaj kompanie, znj.Jusilda Boçaj, e cila nuk pranoi që grupi i xhirimit të Fiks Fare të xhironte brenda ambienteve, për të parë nëse kishte apo jo pajisje. Për të gjitha pyetjet, administratorja kërkoi që t’i nisnim një kërkesë për informacion.

Pas disa tentativash në zyrën e kompanisë Abacus, redaksia e emisionit Fiks Fare merr informacion se administratorja punon në një tjetër vend si drejtoreshë në një kompani marketingu, në konflikt të hapur interesi. Ajo përsëri nuk pranoi të kthehnte përgjigje për pyetjet që Fiks fare i kishte dërguar me kërkesë zyrtare. Për sa i përket punësimit të saj si drejtoreshë në një kompani marketingu, ajo th se kjo është një e drejtë e saj.

Administratorja nuk iu përgjigj asnjëherë pyetjeve të Fiks fare për nr e aparaturave që kanë të shpërndarë në Shqiëpri, për certifikimin e tyre apo metodologjinë që përdorin në matjen e audiencës

Nga informacionet që disponon Fiks fare, rezulton se  në fund të vitit 2018 kjo kompani ka ndërprerë këtë shërbim, megjithëse në Qendrën Kombëtare të Biznesit, shoqëria është aktive!

Kompania e dytë që mat audiencën e televizioneve në Shqipëri është “Telemetrix”, e cila operon që prej vitit 2012. Sipas Qendrës Kombëtare të Biznesit, kjo shoqëri ka disa aksionerë.

Nga informacioni që siguroi Fiks fare, rezuton se dy prej aksionerëve të kësaj kompanie kanë katër kompani marketingu,z.Ardian Garo është aksioner edhe në tre kompani që operojnë në fushën e marketingut dhe z.Bledar Sema ,që është ortaku tjetër i Telemetrix, me 10 % të aksioneve, ka aksione në një tjetër kompani marketingu. Pra janë në konflikt të hapur interesi.

LEXO EDHE:  Ministrja e Ramës akuzohet për trafik të qënieve njerëzore/ Merr 11 mijë euro për person

Fiks Fare kontakton me administratorin e kompanisë “Telemetrix”, z.Ivi Rexhepi. Ai tregon se kompania ka pesë punonjës, ndërsa në të gjithë Shqipërinë janë vendosur 375 aparatura në familje. Sipas Rexhepit, pajisjet janë prodhuar nga vetë kompania dhe nuk janë të licensuara apo akredituara. Ai thotë se këto familje paguhen nga kompania, por çmimin e pagesës nuk e thotë. Sipas tij, 375 familjes janë në Tiranë, Shkodër, Fier, Korçë, Durrës dhe Elbasan.

“E vetmja licensë që kemi ne janë klientët tanë. Pajisjet nuk janë të licencuara se nuk ekziston një ent publik dhe duhet të krijohet kjo aparaturë. Ne aparaturën e kemi krijuar në bazë të disa metodave ndërkombëtare, aparatura janë krijuar nga ne, i vetmi akreditim është portofoli i klientëve tanë” thotë Rexhepi, Kur Fiks fare e pyet se nësë kjo kompani shkon pas këtij portofoli,a dminsitatori i Telemetrix, tha: “Klientët tanë janë kundërshtarë me njëri tjetrin dhe ne nuk favorizojmë asnjë, megjithëse është përmendur shumë”.

Fiks fare kërkoi leje nga adminsitratori i Telemetrix për të parë një aparatuër të tyre për matjen e audiencës dhe të filmojë në një familje ku është instalaur kjo aparaturë, por ai nuk pranoi. Sipas z.Rexhepi, listae familjeve ku jane vendosur 375 aparaturat e Telemetrix, është konfidenciale dhe çdo familje identifikohet me kod, madje edhe adresa është me kod. “Kur të ketë një institucion që do më kontrollojë do t’i nxjerrim këto lista”- thotë ai. Sipas tij,  matja e audiencës në aparatet e vendosura në familjet bëhet me audio, që do të thotë serveri merr audiot e aparateve të vendosura në këto 375 familje, pa figurë.

Fiks Fare filmoi edhe serverin ku ruhen të dhënat e 375 aparateve, server që ishte vendosur në një dhomë dhe nga pamjet kuptohet se ky server është shumë i vogël, madje, dhoma i ngjason më shumë një magazine, pasi në të janë disa kompjuter të prishur.

Për këtë problematikë, “Fiks Fare” iu drejtua kryetarit të AMA-s,z.Gentian Sala. “Ligji për mediat audiovizive nuk shprehet për kontroll dhe monitorim të matjes së audiencës. Ka dy apo tre kompani që e bëjnë këtë proces me iniciativën e tyre. Tregu i reklamës përbën të ardhurat e mediave dhe duhet të jetë sa më i rregullt” thotë kreu i AMA-s. Më tej shton se ky shqetësim ka shkuar në këtë institucion nga disa TV private, por shqetësimet vijnë edhe nga Këshillit i Europës. “Para disa muajsh kemi marrë iniciativë për të diskutuar me të gjithë aktorët e këtij tregu. Dolën problematikat dhe u ra dakord që do merret ekspert nga Evropa. Jam i shqetësuar që aktorët kryesorë të kësaj fushe duhet të ndërgjegjësohen që të bëhen bashke dhe të bëhet një matje audience si në gjithë Evropën” thotë Sala.

Në fund, pohon se ka ardhur koha që një gjë e tillë të realizohet. “Duhet të krijohet një grup pune që të dalim në një rezultat. Ne nuk na lejohet që të hyjmë në kontroll dhe monitorim të këtyre kompanive” përfundoi kreu i AMA-s,z.Gentian Sala.

 

Aktualitet

Shqipëri-Turqi, baraspeshë e plotë/ Këto janë statistikat e përballjeve direkte

Publikuar

-

By

Të premten në orën 20:45 në stadiumin “Loro Boriçi” Kombëtarja shqiptare do të përballet me Turqinë në ndeshjen e parë eliminatore të Kampionatit Europian 2020.

Shqipëria dhe Turqia janë ndeshur 10 herë në histori, mes tyre. Nga këto, 4 fitore iu takojnë kuqezinjve, po kaq edhe turqve, ndërsa dy ballafaqime kanë përfunduar në barazim.

Pra, kemi një barazpeshë totale në këtë drejtim. Sa i përket golaverazhit, kombëtarja e drejtuar nga Christian Panucci është më lart. Kuqezinjtë kanë shënuar 14 gola, përkundrejt 10 golave të kundërshtarit.

LEXO EDHE:  Përplasje mes dy biznesmenëve/ Plagosen tre persona, policia fsheh ngjarjen

Kuptohet, në këtë raport ka ndihmuar fitorja 3-2 në miqësoren e fundit mes këtyre dy kombëtareve, e luajtur në nëntor 2017 në Antalia, po me Panucci në stol. Katër nga këto ndeshje kanë qenë miqësore, ndërsa të tjerat në kuadrin e kualifikueseve për Kampionatin Europian apo Kampionatin Botëror.

Kujtojmë se Shqipëria bën pjesë në Grupin H, së bashku me Francën, Islandën, Turqinë, Moldavinë dhe Andorrën. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Nuk të pëlqen puna që bën?/ Ndalo dhe lexo këtë artikull

Publikuar

-

nese nuk te pelqen puna qe ben

Ndalo dhe mendo pak për të gjitha aftësitë e tua, mos ki frikë të rrezikosh, puna që ti do nuk do të vijë vetë.

Kap momentin e duhur, sigurohu që të besosh tek vetja, por mbi të gjitha që të  vendosësh në praktikë atë që ke mësuar.

Shpesh kemi nevojë që të na mbyllet një derë për të hapur disa  dritare pozitiviteti, kështu që mos u demoralizo.

Shëndeti yt, varet nga zgjedhjet e tua mos e harro kurrë këtë.

LEXO EDHE:  Përplasje mes dy biznesmenëve/ Plagosen tre persona, policia fsheh ngjarjen

Nëse vazhdon të qendrosh  në vendin e punës që ke, mund të sëmuresh. Nëse beson tek mundësitë që mund të të japë jeta, largohu dhe mundohu që të fillosh punën që meriton.

Është shumë e rëndësishme që ti të jesh i lumtur me punën që bën dhe me atë që do të arrish në jetë.

Suksesi professional, jo gjithmonë lidhet me një punë të mirë, apo me një pagesë të lartë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Zgjedhjet, Bushati në ‘Tempora’: Shkodra e vështirë për PS, por asgjë nuk është e pamundur

Publikuar

-

By

Deputeti i PS, Ditmir Bushati i ftuar në studion e emisionit “Tempora” pranoi se fitorja e zgjedhjeve në Shkodër është e vështirë për PS. Ai tha se po punojnë intesivisht që të kenë rezultat më të mirë se ai i zgjedhjeve të kaluara.

Bushati: Bëjmë organizimin, aq më tepër që kemi në prag zgjedhjet.  Jemi përfshirë në një proces intenisv sa i përket kandidatëve për këshill bashkiak. Janë 5 bashki 3 drejtohen nga ne dhe 2 nga PD. Synojmë të kemi një rezultat më të mirë se ai para 4 viteve. Nuk është një territor i lehtë për PS sidomos bashkia Shkodër. Por nga ana tjetër asgjë nuk është e pamundur në politikë, aq më tepër që PD në Shkodër nuk ka qeverisur mirë.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Aktualitet15:39 - 15 Mars, 2019

Tragjedia në Zelandën e Re/ Rritet bilanci i viktimave

Ka shkuar në 49 numri i perosnave që kanë humbur jetën pas sulmit me armë zjarri në dy xhami në...

Aktualitet08:44 - 14 Mars, 2019

Marrëveshja e Ohrit përçan partinë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shpërbërja e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, përçan partinë shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Përmes një...

Bota19:07 - 13 Mars, 2019

Një tjetër dënim me burg për menaxherin e fushatës Trump

Një gjykatë federale në Uashington dha të mërkurën një tjetër masë dënimi për ish-menaxherin e fushatës së presidentit Donald Trump,...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:55 - 13 Mars, 2019

Miratimi i platformës/ Vuçiç: Dialogu mbaroi

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë , ka deklaruar  ditën e sotme se  Prishtina zyrtare me miratimine e  platformës për dialogun...

Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat
Aktualitet12:10 - 13 Mars, 2019

Manastirliu në OKB/ Zgjerojmë financimin e programeve të mbrojtjes sociale

 “Qeveria shqiptare po zgjeron financimin publik për programet e mbrojtes sociale, për herë të parë në 15% të shpenzimeve publike,...

Aktualitet11:04 - 13 Mars, 2019

“Jam shumë sëmurë, nuk eci dot”/Aktorja e njohur shqiptare në gjëndje të rëndë shëndetësore

Aktorja e njohur e skenës shqiptare, Margarita Xhepa është në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kësisoj do t’i nënshtrohet ditën...

Aktualitet09:16 - 12 Mars, 2019

Ivanov refuzon ligjet me emrin Maqedonia e Veriut

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov, refuzoi të dekretojë 11 ligje që janë miratuar me emrin Republika e Maqedonisë...

haradinaj kushte serbise haradinaj kushte serbise
Aktualitet17:06 - 11 Mars, 2019

Haradinaj takim me dy këshilltarët e Merkel

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj zhvilloi një takim ditën e sotme me dy këshilltarët e kancelares gjermane Angela Merkel, Jan...

Aktualitet09:53 - 10 Mars, 2019

Pacolli thirrje Vuçiç për tu kthyer në tavolinën e dialogut

Behxhet Pacolli, zv-kryeministri i Kosovës ka ftuar presidentitne Serbisë, që të mos luaj lojra, por të ktheht na tavolinën e...

Aktualitet23:46 - 9 Mars, 2019

“A të ka ngacmuar ndonjë deputet? Ja përgjigja e papritur e Grida Dumës

Grida Duma iu përgjigj shumë pyetjeve nga Ermali sot në emisionin Xing me Ermalin. Cili deputet të ka gjuajtur më...

Aktualitet23:30 - 9 Mars, 2019

“A do zhvisheshe për një spot? “/Grida Duma jep përgjigjen befasuese

Gjatë një interviste me titull “Grida kryeministre”, Ermali e pyeti ish deputeten nëse do ishte kryeministre a do e bënte...

Aktualitet23:20 - 9 Mars, 2019

“Është sakrificë”/Grida Duma tregon çfarë ndodhi kur la mandatin

Në muajin shkurt deputetët e opozitës firmosën deklaratat për lënien e mandatit si ligjvënës të parlamentit. Të parët që firmosën...

Trending

Read previous post:
Ivanov refuzon ligjet me emrin Maqedonia e Veriut

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov, refuzoi të dekretojë 11 ligje që janë miratuar me emrin Republika e Maqedonisë...

Close