Raporti i DIA-s/ Mafia shqiptare dhe nigeriane, më agresive se ajo italiane – CNA
Connect with us

Aktualitet

Raporti i DIA-s/ Mafia shqiptare dhe nigeriane, më agresive se ajo italiane

Publikuar

-

Krimi i organizuar shqiptar dhe nigerian janë ndër më aktivët, më agresivët dhe të degëzuara në Itali. Ky është ajo që del nga raporti i fundit i DIA-s për vitin 2018.

Gazeta italiane “Il Giornale.it” i ka kushtuar një artikull mafias shqiptare në shtetin fqinj,  ku  duke ju referuar raportit  të mësipërm paralajmëron edhe praninë e mafias nigeriane.

Mafia shqiptare në vend, që krenohet me marrëveshje me krimin kalabrez të organizuar (struktura e brendshme e të cilit është shumë i ngjashëm me atë të Ndragetës), por edhe me atë të Pulias, deri në pikën e të qenit importuesit e parë të marihuanës dhe heroinës, si dhe mbulojnë 12% të ofertës për prostitucion.

Sidomos rrjeti i prostitucionit ka përfituar në veçanti nga liberalizimi i vizave në zonën Shengen për shtetasit shqiptarë dhe tani shumë vajza të destinuara për prostitucion, janë në gjendje të hyjnë në Itali si turistë të thjeshtë.

Rekrutimi i vazhdueshëm i lojtarëve të rinj të mafias shqiptare tregon një kapacitet të qartë për rinovimin e radhëve të saj, ndërsa strukturat, gjithnjë e më të dhunshme, shpesh janë të përshtatshme jo vetëm për qëllime kriminale, por edhe për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve dhe kontesteve ndërmjet grupeve rivale. Mafia shqiptare gjithashtu është shumë aktive në Gjermani dhe Britani, ku më 19 Janar, gazeta britanike “The Guardian” nëpërmjet një publikini të titulluar “Mbretërit’e kokainës”, tregonte se si mafia shqiptare ka marrë kontrollin e trafikut të lëndëve narkotike në Britaninë e Madhe.

Sa për krimin e organizuar, lidhur me vëllazërinë nigeriane, ajo është shfaqur në disa raste në lidhje me trafikimin e emigrantëve nga Libia, në veçanti grave dhe të rinjve për prostitucion.

Kjo është java e operacionit të fundit të anti-mafias në koordinim me Prokurorinë Publike Catania, e cila çoi në arrestimin e tre shtetasve nigerian, me akuzën për shfrytëzimin e prostitucionit dhe lehtësimin e emigracionit të paligjshëm.

Siç ilustron Mauro Indelicato, i cili e ka ndjekur nga afër hetimin, dorëshkrimi është gjithmonë i njëjtë: shumë vajza rekrutohen në vendin afrikan, duke u premtuar atyre kushte më të mira të jetesës, apo në raste ekstreme, duke i kërcënuar me jetë. /CNA.al

 

 

Aktualitet

Tërhiqet Rama?/ I gatshëm për zgjedhje të parakohshme

Publikuar

-

By

Kryeministri Rama gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste, i është përgjigjur edhe kërkesës së opozitës, për zgjedhje të parakohshme.

Rama tha se është i gatshëm të hyjë në zgjedhje paralamentare të parakohshme, në qoftë se opozita fiton një bashki më shumë se PS-ja.

“Nëse fitoni qoftë edhe një bashki më shumë se ne, jemi të gatshëm të shkojmë në zgjedhje paralmentare të parakohshme.

Ju e dini shumë mirë që nuk fitoni prandaj keni marrë rrugët, ju e dini që nuk e mundni dot PS-në, as në Kukës e as në Skrapar “-tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Këshilltari bashkiak i tregon vendin Ramës/ Zbulon misionin e Rilindjes

Publikuar

-

By

Ndërkohë që Partia Socialiste po mban Kongresin, ku kryeministri Rama propagandon fort qeverinë e tij, ka ardhur një “shuplakë” e fortë nga anëtari i Këshilltarëve të djathtë në Bashkinë e Tiranës, Leonard Olli.

Në një postim në rrjetet sociale, Olli shkruan se Shqipëria është ndër vendet më të varfra, më të korruptuara dhe me emigracionin me të madh.

“Shqipëria në 15 vendet më të korruptuara të botës, ndër vendet më të varfra në botë, në vendet e para në botë për emigracionin e paligjshëm dhe trafikun e lëndëve narkotike e atë njerëzor! “-shkruan Olli.

Më tej, Olli thekson se ky ka qënë misioni i “sektit” të Rilindjes, që sipas tij, synon vetëm të mbyshë xhepat e tyre dhe Shqipëria sot po vuan diktaturën me ta egër.

Gjithashtu Olli, ironizon Ramën, ndërsa thekson se “vërtetë nuk kemi parë gjë akoma…”.

“Por, duket se ky ka qenë misioni i sektit rilindist e prandaj ata festojnë sot…. kanë shkuar nga fitorja në fitore për veten e xhepat e tyre, ndërkohë që Shqipëria vuan diktaturën më të egër, atë të urisë, të mungesës totale të ligjshmërisë dhe dinjitetit njerëzor! E megjithatë nuk kemi parë gjë akoma…”-përfundon postimin e tij Leonard Olli./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Eden Hazard është i Realit/ Zbulohet kontrata dhe paga e frikshme e yllit belg

Publikuar

-

By

Eden Hazard ka arritur marrëveshje personale me Real Madridin, madje gazeta spanjolle “Sport” zbuloi edhe detajet e kontratës mes lojtarit dhe klubit.

Belgu do të ishte i lidhur për 5 vite me “Los Blancos” dhe paga do të ishte 315 mijë euro në javë, që përkthehet në pagë 15 milionë euro në sezon për 28-vjeçarin.

E gjithë kjo marrëveshje ka marrë goditjen e parë nga Chelsea. Klubi anglez nuk pranoi ofertën e Real Madrid rreth 80 milionë euro, duke kërkuar të paktën 115 milionë për të lënë të lirë në verë sulmuesin e tyre.

Gjithsesi dy klubet do të ulen sërish në bisedime, pasi edhe vetë Chelsea do të kërkojë të gjejë një marrëveshje sepse në fund të vitit 2020 e humb me parametër zero Hazardin, duke qenë se i përfundon kontrata. /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet17:05 - 22 Mars, 2019

Kosova, si Shqipëria/ Miraton rezolutën që ndalon lojrat e fatit

Me 74 vota në favor Parlamenti i Kosovës ka miratuar ditën e sotme një rezolutë, që pezullohen lojërat e fatit...

Aktualitet16:56 - 22 Mars, 2019

Ceremoni varrimi për 26 viktima të sulmit në Zelandën e Re

Mijëra njerëz u mblodhën të premten në Zelandën e Re, për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të 26...

Aktualitet15:17 - 22 Mars, 2019

Brexit do t’i kushtonte shtrenjtë Gjermanisë

Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja...

Aktualitet15:12 - 22 Mars, 2019

Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se raporti përfundimtar i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller për bashkëpunimin e mundshëm të...

Aktualitet14:14 - 22 Mars, 2019

Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Nga Franco Venturini Më shumë se asnjëherë sulltan, tani që ka superpushtet të garantuar nga ndryshimet kushtetuese, e megjithatë, presidenti...

Aktualitet14:10 - 22 Mars, 2019

Opsionet e reja për Brexit-in

Britania e Madhe do të dilte pas një jave nga BE-ja. Por ky vendim u shty edhe ca. Cilat janë...

Aktualitet09:39 - 22 Mars, 2019

Gjermania miraton ligjin e ri/ 1,3 miliardë euro për fëmijët e varfër

Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri për familjen. Ai do të lehtësojë prindërit me të ardhura më të pakta....

Kultura15:31 - 21 Mars, 2019

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Më kujtohet si tani: Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”,...

qerim mata qerim mata
Aktualitet13:22 - 21 Mars, 2019

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në...

Aktualitet22:19 - 20 Mars, 2019

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më...

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Trending

Read previous post:
haradinaj kushte serbise
Haradinaj takim me dy këshilltarët e Merkel

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj zhvilloi një takim ditën e sotme me dy këshilltarët e kancelares gjermane Angela Merkel, Jan...

Close