Ankohen përdoruesit/ I sapohedhur në treg por Samsung Galaxy S10+po shfaq shumë probleme – CNA
Connect with us

Life Style

Ankohen përdoruesit/ I sapohedhur në treg por Samsung Galaxy S10+po shfaq shumë probleme

Publikuar

-

Telefoni më i ri që sapo është hedhur në treg Samsung Galaxy S10+, ka plotësuar ëndrrat e shumë përdoruesve të teknologjisë në mbarë botën me risitë e tij por shumë përdorues janë të shqetësuar për një dritë të vogël që pulson në ekranë pranë vendit ku ndodhet kamera.

Drita e vogël pulsuese, aspak e zakonshme në ekranin e Galaxy S10 u pikas së pari nga një përdorues i quajtur kobebas në Forumin Xda.

Ai shkruante:

Gjatë një telefonate dhe gjatë dëgjimit të një mesazhi zanor në Whatsapp, në ekran pranë kamerash shfaqet një dritë e vogël që pulson.”Përdoruesi nuk ishte i sigurt nëse bëhet fjalë për ndonjë problem apo është thjesht një gjë normale. Disa thonë se mund të jetë një lloj sensori, ndërsa të tjerë thonë se kjo mund të jetë një problem harduer.

Gjithsesi kompania nuk ka dhënë një reagim zyrtar për çështjen në fjalë.

Kryesore Show Biz

Nuk mbahet modelja/ Pas ndarjes nga bashkëshorti “çmend” fansat me pozat hot

Publikuar

-

Ajo e vuajti shumë ndarjen me ish-bashkëshortin Dan Edgar por duket se po gjen ngushëllim në krah të biznesmenit Edward Crossan.

Bëhet fjalë për modelen Amber Tuner e cila duket super tërheqëse teksa pozon me bikini në Ibiza.

24-vjeçarja ka treguar linjat e saj seksi duke “çmendur” fansat.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Muaji i Binjakëve/Çfarë do të ndodhë me jetën e 12 shenjave të horoskopit

Publikuar

-

Më 21 maj, Dielli la shenjën e tokës Demi dhe u pozicionua në shenjën e “gjallë” dhe të paqëndrueshme ajri Binjakët. Dallimi do të jetë menjëherë i dukshëm, teksa humori juaj do të ndryshojë, pritshmëritë apo sjelljet tuaja. Nga një sezon i qetë tani duket se ka ardhur koha të përjetoni aventura dhe të thyeni barrierat që mund t’i kishit vendosur vetes apo të tjerëve.

Shenjat e ajrit si Binjakët, Peshorja dhe Ujori përfitojnë më së shumti këtë sezon. Do të ndiheni shumë më të sigurt, me vetëbesim e vigjilentë ndaj situatave. Do të jeni optimistë e do të ndjeni se rrugët i keni të hapura ! Në fakt kjo nuk ndodh se fati u buron nga të katërta anët, por sepse këndvështrimi juaj ka ndryshuar.

Përpos të gjitha këtyre, Mërkuri ka kaluar gjithashtu në shenjën e Binjakëve me 21 maj, duke ju nxitur të përqafoni sa më shumë karakteristikat e kësaj shenje (edhe nëse nuk jeni Binjak)!

Ndonëse për ata thuhet se kanë personalitet të dyfishtë e sipërfaqësor, nuk keni pse të ndiqni skenarin më të keq! Binjakët ju ndihmojnë të jeni më mendjehapur, prandaj pranoni perspektivat e njerëzve të tjerë dhe ndryshoni pikëpamjet tuaja, sipas living. Por mos lejoni që kjo t’ju joshë të jeni të rremë, të pavendosur ose të hidhur! Sezoni i Demit mund t’ju ketë zhytur thellë në monotoni, ndaj është koha të jeni socialë e të merrni një pushim nga të gjitha problemet që më së shumti i krijon mendja juaj./Burimi:Noa.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Si të hani shëndetshëm pa bërë pazar çdo ditë?

Publikuar

-

pazar terapi stres v

Këshilla për të kombinuar të ushqyerit dhe një kuzhinë të shëndetshme dhe të ndryshme me angazhimet e shumta të jetës së përditshme. Duke filluar nga organizimi i shpenzimeve.

Vlera e të ushqyerit për mirëqenien e një personi tashmë është pranuar gjerësisht. Të hahet mirë, në mënyrë të ekuilibruar, është një nga format e para të parandalimit që duhet mbajtur për një kohë të gjatë. Por është gjithashtu mënyra më e mirë për t’u shijuar çdo ditë në emër të energjisë dhe pozitivitetit. Një dietë e shëndetshme është e mirë për trupin dhe gjendjen shpirtërore dhe është e mundur edhe nëse duhet të distancosh veten midis një mijë angazhimeve si një grua.

Koncepti i të ushqyerit të shëndetshëm duhet në fakt të sqarohet sepse shpesh është subjekt i keqkuptimeve. Duke filluar nga koncepti i dietës, që nuk do të thotë domosdoshmërisht humbje peshe.

Por kur është dieta apo mënyra jonë e të ushqyerit e shëndetshme? Kur ajo është e balancuar. Prandaj shumëllojshmëria e ushqimeve që ju sillni në tavolinë është një kërkesë shumë e rëndësishme. Së bashku me freskinë dhe sezonalitet që dëgjojmë gjithnjë e më shumë.

Për të qëndruar të shëndetshëm, duhet të gjesh një vend në pjatë për gjithçka, në sasinë e duhur. Ju keni nevojë për karbohidrate komplekse (të tilla si drithëra, më mirë nëse janë tërësisht ose gjysmë integrale), proteina (bimore dhe shtazore), yndyrna të mira (si vaj ulliri ekstra i virgjër), perime të pasura me vitamina, minerale, antioksidantë dhe fibra.

 

Mos harroni se një dietë e shëndetshme nuk kërkon domosdoshmërisht shpenzime ditore, por shpenzime inteligjente. Ju nuk keni nevojë të shkoni në supermarket ose në tregun lokal çdo ditë për të blerë ushqime të freskëta dhe të shëndetshme.

Ju gjithashtu mund ta bëni atë herë pas here, duke planifikuar “stoqe” për familjen për një javë ose një muaj. Natyrisht, ky lloj planifikimi është i vlefshëm për produktet e pjekur si drithëra, makarona, oriz dhe biskota.

Por mund të aplikohet edhe për ushqime të freskëta, nëse mbështeteni në ato të ngrira.

Një mit i rremë, i mohuar gjerësisht nga studimet shkencore dhe kërkimet, donte të pohonte që ata ishin më pak të shëndetshëm sesa ushqimet e freskëta. Në fakt, ngrirja është një teknikë e shkëlqyer e ruajtjes, e përkryer për mbajtjen e vetive ushqyese si dhe shijen e ushqimit. Pikërisht për këtë arsye, blerja e perimeve që nuk konsumohen menjëherë, në një version të ngrirë, është një strategji e zgjuar dhe e mençur për të pasur kaq shumë përbërës të vërtetë për gatim pa pasur nevojë të blejmë çdo ditë.

Dhe nëse blerja e ushqimeve të ngrira, si perimet dhe peshqit, është një ide e mrekullueshme, duhet të siguroheni që këto ushqime të ngrira janë të kualitetit të lartë dhe të pajisura me etiketa “transparente”. Pra, ato nuk përmbajnë ngjyrues, aditivë, emulsifikues, amide të modifikuara gjenetikisht ose yndyrna të hidrogjenizuara.

Për të planifikuar menutë për një javë ose një muaj, si një familje ose vetëm, hapi i parë është të shkruani një listë të ushqimeve të shëndetshme që duhet të përfshini si dhe sasitë që planifikoni të konsumoni. Përveç kësaj ju mund të gjeni një meny ideale për çdo ditë dhe çdo vakt.

Përpara kontenierit të ngrirësit të dyqanit tuaj të besuar, rezervoni  perime si angjinare, spinaq, bishtaja, bizele ose brokoli të ngrirë: në këtë mënyrë ju mund të merrni çdo ditë shumë vitamina, minerale dhe antioksidantë. Dhe integroni ushqimet tuaja me ushqime të ngrira me bazë peshku, si fileto, salmon. Gjithashtu, ka edhe propozime të shkëlqyera në versionin gati-për- tu shërbyer, për të cilat duhet gjithmonë të lexoni me kujdes përbërësit.

Në këtë mënyrë, edhe në sajë të ushqimeve të ngrira, mund të sillni gjithmonë perime të freskëta në tavolinë dhe të hani peshk disa herë në javë pa u shqetësuar për afatin e shkurtër, pastrimin dhe kohën e gjatë të përgatitjes. Dhe për më tepër, do të keni shumë pak mbeturina!

Dhe për darkat e minutës së fundit? Kur lodhesh nga puna, mund të mbështetesh në përzierjet e perimeve të gatshme dhe supave të ngrira, të cilat mund t’i ngrohni dhe t’i kombinoni me vezë, djathë dhe bukë. /Burimi:Revista Psikologjia/

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:34 - 24 Maj, 2019

Profecia e Presidentit serb: “Shqiptarët do të përballen me probleme të shumta”

Aleksandër Vuçiç, presidenti në detyrë i Serbisë ka thënë sot gjatë një konference shtypi se është i gatshëm të nëshkruajë...

Aktualitet19:51 - 24 Maj, 2019

Senati i SHBA konfirmon emërimin e Ambasadores së re në Shkup

Senati i SHBA-së votoi mbrëmë emërimin e Kejt Mari Bërns si ambasadore e re në Maqedoninë e Veriut. Kandidatura e...

kryeprokurorja arta marku kryeprokurorja arta marku
Aktualitet19:44 - 24 Maj, 2019

Siguria në burgje/ Arta Marku firmos zbatimin e regjimit 41/bis

Në burgjet shqiptare do të fillojë të zbatohet regjimi 41-biz, i cili i ndalon të denuarit të komunikojnë me persona...

Aktualitet18:35 - 24 Maj, 2019

Njëzet akuza të reja në rastin “veteranët” në Kosovë

Prokuroria Themelore në qytetin e Pejës në Kosovën perëndimore, tha të premten se ka ngritur 20 aktakuza ndaj 21 personave...

Aktualitet15:54 - 24 Maj, 2019

Protesta e nesërme/ Ambasada e SHBA paralajmëron qytetarët

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka bërë thirrje qytetarëve të saj të distancohen nga protesta e nesërme...

Aktualitet19:17 - 23 Maj, 2019

Kryetari i Parlamentit të Kosovës mohon çdo përfshirje në veprime kriminale

Kryetari i parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, hodhi poshtë të enjten çdo mundësi për përfshirje të tij në ndonjë rast...

Aktualitet20:57 - 22 Maj, 2019

Kosova kërcënon edhe Shqipërinë me taksë 100%

Ndërkohë që prej muajsh Kosova ka vendosur taksën 100 % për mallrat serbe, duke sjellë kështu një goditje në të...

policia e shtetit policia e shtetit
Aktualitet20:22 - 22 Maj, 2019

Foto/ “Aksioni” i çuditshëm kundër Policisë së Shtetit

Shpeshherë jemi mësuar të shohim aksione të Policisë së Shtetit në kapjen e personave të shpallur në kërkim. Në njoftimet...

Aktualitet19:42 - 22 Maj, 2019

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?...

Aktualitet19:37 - 22 Maj, 2019

LDK dhe Vetëvendosje, bashkërendohen për të rrëzuar qeverinë Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje paralajmëruan të mërkurën se kanë filluar përgatitjet për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...

Aktualitet08:53 - 22 Maj, 2019

Zgjedhjet europiane/ Nervozitet në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush...

Aktualitet19:44 - 21 Maj, 2019

Skandali i videos në”Ibiza”/ Kancelari i Austrisë përballë votës së mosbesimit

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votë mosbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm...

Aktualitet19:26 - 21 Maj, 2019

QUINT: Zgjedhjet në veri të Kosovës të qeta, por me problemet e së kaluarës

QUINT-i, ku bëjnë pjesë Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe e SHBA thotë se në komunat me shumicë serbe shqetësues...

Aktualitet19:02 - 21 Maj, 2019

Presidenti Trump kërcënon Iranin me asgjësim

Për shkak të konfliktit mes Uashingtonit dhe Teheranit, situata në rajonin e Gjirit aktualisht është shumë e tensionuar. Tani Presidenti...

Aktualitet18:55 - 21 Maj, 2019

Kongresi nderon familjen e shqiptaro-amerikanit Harry Bajraktari

Një flamur që valoi një ditë mbi kupolën e Kongresit amerikan, iu dhurua veprimtarit shqiptaro-amerikan, Harry Bajraktari. Kjo ishte pjesë...

Aktualitet15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu...

Aktualitet15:20 - 21 Maj, 2019

Skandali i Ibiza-s në Austri/ Sebastian Kurz përballet me votëbesim

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votëbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist...

Aktualitet14:26 - 21 Maj, 2019

Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera...

Aktualitet12:22 - 21 Maj, 2019

Integrimi drejt BE-së/ Hahn: Maqedonia e Veriut duhet të shpërblehet

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn në konferencën e bisedimeve ekonomike të Vienës, “Perspektiva e re për Maqedoninë e...

Aktualitet22:30 - 20 Maj, 2019

Korrigjimi i kufijve/ Thaçi: Nuk do të lejojmë të preket territori i Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka sqaruar idenë e tij për korrigjimin e kufijve. Në studion e emisionit “Open” ai...

Aktualitet18:43 - 20 Maj, 2019

Humbën mbrëmë në Theth/ Gjenden turistët e huaj

Janë gjetur sot, tre turistët anglez, të humbur mbrëmjen e djeshmë në Theth. Ata ishin duke eksploruar zonat turistike malore...

Aktualitet16:55 - 20 Maj, 2019

Bllokohet 2.3 ton qumësht pluhur në Divjakë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 2.3 ton qumësht pluhur dhe 21 ton vaj palme në Divjakë. Sipas njoftimit të...

Aktualitet16:31 - 20 Maj, 2019

Anullohen fluturimet ajrore drejt Italisë, ja shkaku

Të gjithë pasagjerët të cilët kanë prerë biletat për të udhëtuar nesër drejt Italisë, duhet ta shtyjnë fluturimin e tyre...

Aktualitet15:40 - 20 Maj, 2019

“Linda 4 fëmijë, burri s’më donte se nuk bëja djalë”/25-vjeçarja rrëqeth me historinë e saj

Edhe pse është vetëm 25 vjeçe, ajo është nëna e katër fëmijëve, tre vajzave dhe një djalë. Vajza nga Tirana...

Aktualitet21:28 - 19 Maj, 2019

Përfunduan zgjedhjet e jashtëzakonshme në veriun e Kosovës

Rreth 24 mijë e 600 votues nga rreth 58 mijë të regjistruar, apo 4 apo mbi 42 për qind e...

Aktualitet18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e...

Aktualitet14:37 - 19 Maj, 2019

Danas: Pushteti aktual i Serbisë do ta njohë Kosovën

Gazeta e Beogradit “danas” përmes një ankete të zhvilluar me qytetarë në Serbi, ka ardhur në përfundim se pushteti aktual...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet12:42 - 19 Maj, 2019

Alabama ndalon me ligj abortin/ Trump: Jam pro jetës

President i ShBA-së, Donald Trump ka reagaur gjithashtu lidhur me ndalimin e abortit që është bërë në shtetitn e Alabamës,...

Trending

Read previous post:
presidenti serb aleksander vucic
Vuçiç: Platforma e Prishtinës për dialog me Beogradin -“fund i dialogut”

Nënsekretari amerikan i Shtetit për Çështje Politike, David Hale, pas takimit që zhvilloi me Presidentin e Serbisë u bëri thirrje...

Close