Connect with Us

Haki Çako i “iku” nga duart/ Prokurori i lobimit rus, nuk u ndahet politikanëve

Aktualitet

Haki Çako i “iku” nga duart/ Prokurori i lobimit rus, nuk u ndahet politikanëve

Publikuar

-

Procesi i Vettingut po vijon me ritme të shpejta, pavarësisht standarteve që  po mban.

Prioritet  iu dhënë kryetarëve të gjykatave dhe prokurorive, por edhe subjekteve që kanë palikuar për t’u bërë pjesë e institucioneve të prodhuara nga reforma në drejtësi.

CNA.al në vijimësi ka raportuar për subjektet që kanë kaluar në Vetting dhe për ata që pritet të kalojnë apo për subjkete q ëkanë në duar çështje të ndjeshme.

Një nga prokurorët që ka një çështje të ndjeshme në duar është prokurori i Tiranës, Gjergji Tako.

Ky i fundit po heton lobimin rus të kreut të PD -së Lulzim Basha,

Së fundmi Tako, ka marrë në duar prova të reja në lidhje me këtë çështje. Bëhet fjalë për dy letër porosi  të ardhura nga SHBA dhe Skocia.

Prokuroria dyshon se në këtë  skemë financimi të dyshimtë, me burime që vijnë nga Rusia është i përfshirë edhe Lulzim Basha.

Hetimet për këtë çështje kanë nisur që vitin e kaluar dhe tashmë me mbërritjen e letër-porosive janë thelluar.

Prokurori Gjergji Tako, më herët ka thirrur edhe zyrtarë të PD për t’i marrë në pyetje.

Nuk është lobimi rus i Bashës, rasti i vetëm i ndjeshëm  në duart e prokurorit Tako.

Ky i fundit më herët ka përgatitur  edhe dosjen, ku është vënë nën hetim ish- drejtori i Policisë së Shtetit Haki Çako me akuzën e përgjimit të paligjshëm të bërë nga ana e Policisë me pajisjen e Interforcës Italiane. Po më vonë hetimet për këtë rast janë pushuar.

Emri i prokurori Gjergji Tako është lakuar edhe në lidhje me Parkun e Lodrave të Liqeni.

Madje për këtë çështje, në vitin 2016, ai ka thirrur në prokurori, kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj, ku e ka marrë në pyetje për rreth një orë, për të dhënë shpjegime nëse është shkelur apo jo ligji për Këndin e Lojërave të Parku i Liqenit. Edhe këto hetime nuk kanë rezultuar frytdhënëse.

Gjithsesi ajo çfarë vërehet ne anën profesionale, është se prokurori Tako nuk iu ndahet politikanëve. Nga Erion Veliaj i PS, tashmë tek Lulzim Basha i PD-së.

Ndërsa sa i përket pasurisë, sipas të dhënave nga Open Spending Albania, rezulton se të ardhurat e vetme i ka nga paga si prokuror dhe si pedagog tek ish-Universiteti “Kristal”.

Në formularët e deklarimit të pasurisë, prokurori Tako deklaron edhe amortizimin e shtëpive dhe makinave. Nga një banesë që kishte në vitin 2004, është berë me 2 të tilla në vitin 2015./CNA.al

Deklarimi i pasurisë ndër vite

Viti 2004

Ka deklaruar apartamenti banimi në vlerën 3 400 000 lekë.

Depozitë bankare-180 000 lekë.

Autoveturë, Benz viti i podhimit 1984 që kushton 650 000 lekë.

Autoveturë, viti i podhimit 1989 që kushton 550 000 lekë, në emër të Ermal Takos.

Depozitë bankare në shumën 150 000 lekë, në emër të Pavllo Takos.

Depozitë bankare në shumën 200 000 lekë, në emër të Ermal Takos.

LEXO EDHE:  Liderët nuk zënë mend!/Basha ia kthen direkt Ramës: Gati për Vettingun, por ...!

Depozitë bankare në shumën 169 000 lekë, në emër të Ermal Takos

Viti 2005

Ka deklaruar se  i kanë vjedhur automjetin, Benz viti i podhimit 1984.

Ka blerë një automjet 5 mijë euro.

Automjet -90 000 lekë.

Pagën dhe shpërblimet-1 162 088 lekë.

Paga, si prokuror në Lushnjë -1 162 088.

Humarrje -600 000 lekë.

Viti 2006

Pagën si prokuror në Lushnje- 867 376 lekë.

Hua i marrë nga i afërm-500 000 lekë.

Viti 2007

Të ardhura nga paga-992 127 lekë.

Viti 2008

Paga- 854 829 lekë.

Viti 2009

Paga-862 800 lekë.

Pensioni i babait-234 000 lekë.

Pensioni i nënës-133 920

Kredi bankare për blerjen e një apartamenti, por nuk deklaron shifrën e plotë.

Over-draft:65 000 lekë.

Llogari bankare-303 263

Llogari bankare-707 616 lekë.

Aparaturë eko-5 000 euro.

Viti 2010

Paga-938 788 lekë.

Pensioni i babait-239 400 lekë.

Të ardhura nga shfrytëzimi i licensës personale të babait-200 000 lekë.

Viti 2011

Depozitë bankare-58 056 lekë.

Ka deklaruar se i është amortizuar aparati Eko.

Pensionin e babait-247 836 lekë.

Viti 2012

Paga-942 218 lekë.

Pensioni i babait-262 992 lekë.

Paga e babait pranë klinikës “Tre yjet”-70 192 lekë.

Paga si pedagog pranë universitetit “Kristal”-91 800 lekë.

Kredi bankare e marrë me 24.06.2009 me kapar 11 800 euro, Afati i kredisë deri më 2013, por që rezulton e paguar që më 2012-n.

Kredi Bankare për blerje apartamenti marrë me datë 14.09.2012 me afat 20 vjeçar, në shumën 3 450 000 lekë.

Over draft-260 000, ku ka pa paguar edhe 181 524 lekë.

Viti 2013

Pagën si prokuror në Tiranë-952 753 lekë.

Honorar si  pedagog tek Kristali -101 250 lekë

Të ardhura nga një ambjent banimi i lëshuar me qira-120 000 lekë.

Paga e atë atit nga puna në një klinikë private-210 576 lekë.

Pensioni i babait-273 276 lekë.

Hua për të plotësuar shumën për blerjen e apartamentit-8 mijë euro.

Viti 2014

Paga: 1 216 238 lekë.

Të ardhura nga ambjenti i banimit me qira-180 000 lekë.

Paga nga puna e të atit-234 432 lekë.

Pensioni i babait-273 276 lekë.

Viti 2015

Ka deklaruar se i është amortizuar banesa në rrugën “Niko Avrami”/

Ka deklaruar se i është amortizuar apartamenti në Kashar.

Ka deklaruar se është amortizuar automjeti.

Paga:1 249 798 lekë

Të ardhura nga ambjenti i banimit me qira-120 000 lekë.

Paga nga puna e të atit-195 360 lekë

Pensioni i babait-278 616 lekë

Viti 2016

Ka deklaruar se i është amortizuar automjeti

Ka shitur automjetin-140 000 lekë

Ka blerë automjet-200 000 lekë

Ka blerë automjet-135 000 lekë.

Paga: 1 387 921 lekë

Të ardhura nga ambjenti i banimit me qira-153 000 lekë.

Paga nga puna e të atit-234 432 lekë

Pensioni i babait-284 832 lekë

Paga e bashkëshortes nga ALUIZNI-120 000 lekë.

Të ardhura nga shitja e automjetit-140 000 lekë.

Automjet në emër të bahkëshortes Mirela Tako- 4 000 euro.

Paga e bashkëshortes nga Drejtoria e Burgjeve në periudhën 1.01.2016-30.07.2016: 351-400 lekë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Foto/ Basha takim me gazetarët pranë çadrës së protestës

LEXO EDHE:  Përjashtimi i kritikëve nga PD/ Bamir Topi tregon kush fshihet pas këtij vendimi

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Heshtja e Lulzim Bashës për korrigjimin e kufijve/ Goxhaj zbulon prapaskenat

LEXO EDHE:  Bie Partia Demokratike/ Basha themelon "Partinë Monokratike"

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: