Connect with Us

Frank Shkreli: Marrëveshja Rama-Basha, anti-demokratike

Aktualitet

Frank Shkreli: Marrëveshja Rama-Basha, anti-demokratike

Publikuar

-

Basha dhe Rama pas marreveshjes se 18 Majit

Nga Frank Shkreli

* Media shqiptare njofton se gjatë një shkëmbimi pyetje-përgjigje me gazetarët të mërkurën para kryeqendrës së Partisë Demokratike në Tiranë, kryetari i kësaj partie, Lulzim Basha pranoi dështimin e marrëveshjes së fshehtë të 17 Majit me kryeministrin Rama. Jo vetëm dështimin, por ai më në fund pranoi edhe dëmin që ajo marrëveshje i shkaktoi Shqipërisë dhe zhvillimeve demokratike në vend, në përgjithësi. Nuk dua të flas për këtë marrëveshje midis dy të parëve të Shqipërisë pothuaj një vit më parë, pasi kam reaguar duke shprehur që atëherë dëmet që mund të sillte ajo marrëveshje për Partinë Demokratike si opozitë dhe si rrjedhim edhe dëmet që ajo marrëveshje e fshehtë — përmbajtja e të cilës ende nuk dihet mos qofsha gabim — shkaktoi për politikën shqiptare në përgjithësi.

Marrëveshja Rama-Basha ishte në thelb anti-demokratike për nga natyra, rezultati i të cilës shihet sot. Por nuk dua të komentoj atë marrëveshje, të cilën edhe dy protagonistët e saj e shohin tani si të dështuar, por dua të mirëpres deklaratën e Z. Lulzim Bashës dje në lidhje me, siç tha ai, “dy ditë jashtëzakonisht të suksesshme bashkëpunimi me Institutin Republikan Amerikan, përfaqësuesit e të cilit janë këtu për të ndihmuar Partinë Demokratike në një hap shumë të rëndësishëm, jo vetëm për ne, por për Shqipërinë” tha Basha. “Kam vendosur”, shtoi ai, “të sjell standardet e demokracisë perëndimore në Partinë Demokratike dhe për këtë kam mbështetjen e të gjithë botës” duke përmendur disa ente dhe organizata perëndimore, të cilat sipas tij, e mbështesin këtë ide.”

                                                                          Frank Shkreli

Ai premtoi një model, sipas të cilit, kandidatët për deputetë të Partisë Demokratike do të zgjidhen me parimin një anëtar një votë, nga anëtarësia e plotë e Partisë Demokratike, duke organizuar, me ndihmën e partnerëve të PD-së, zgjedhje paraprake që ai i cilëson si “primaret”. Dua të theksoj se kjo nuk është një ide e re, pasi gjatë këtyre 30 viteve të post-komunizmit, sidomos grupe dhe individë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë propozuar dhe mbështetur këtë ide, si të domosdoshme për demokratizimin e partive dhe si rrjedhim, të demokratizimit të Shqipërisë. Në disa prej takimeve ku është ngritur shpesh ky subjekt kam qenë edhe unë prezent, në takimet me zyrtarët qeveritarë dhe partiakë shqiptarë, që prej shembjes së komunizmit, duke filluar nga prilli/marsi, 1991.

Si atëherë ashtu edhe sot, unë këtë model ose propozim të Bashës e shikoj si pozitiv, dhe nuk dua ta shikoj me sy kritik. Por, nëse Z.Basha është serioz në lidhje me këtë propozim, kjo mbetet për t’u parë. Por, duke pasur parasysh përvojën e zhvillimeve politike të këtyre 30 viteve post- komunizëm, është e qartë se mungesa e demokracisë së vërtetë dhe autoritarizmi aktual brenda partive politike dhe, sidomos, roli i 1-shit të plotfuqishëm në parti dhe si rrjedhim edhe në qeveri, që udhëheq me dorë të hekurt, e kanë sjellë Shqipërinë dhe shoqërinë shqiptare në përgjithësi, në gjendjen katastrofale të udhëkryqit politik, në të cilin gjendet sot.

Këshilloj, në qoftë se më lejohet, se në qoftë se Lulzim Basha dëshiron që shqiptarët të mbështesin Partinë Demokratike, sepse ajo ofron diçka ndryshe, ky model që ai propozoi dje duhet të zbatohet një minutë e më parë. Jo nesër, jo pasnesër ose muaj më vonë, në qoftë se dëshiron që shqiptarët ta konsiderojnë Partinë Demokratike, si një parti ndryshe. Në qoftë se dëshiron që të jesh ndryshimi, si masë të parë, mos i përjashto deputetët që nuk kanë djegur mandatet e tyre, përfshirë edhe vajzën e Azem Hajdarit, duke u treguar tolerant ndaj mendimeve ndryshe, brenda partisë. Modeli që propozon Z. Basha, në thelb toleron mendimet ndryshe, brenda partisë. Ky është edhe shembulli politik i partive politike amerikane, në qoftë se je serioz për këtë që propozon, dhe në qoftë se dëshiron që shqiptarët të besojnë se PD-ja është ndryshe dhe jo si ajo partia që nënshkroi marrëveshje të dyshimtë në dhoma gjysmë të errëta pas mesnatës, me kryekundërshtarin politik.

LEXO EDHE:  Partitë simotra europiane braktisin Bashën

Kot e kini, të humbni kohë të gjithë, se pa demokratizim të partive, Shqipëria nuk do të ketë as demokraci, as liri të vërtetë, por do vazhdojë të cilësohet si gjysmë e lirë, ashtu si deri tani.
Zoti Basha thotë se për këtë model ka mbështetjen e partnerëve ndërkombëtarë. Në rregull! Por kjo mbështetje ka qenë gjithmonë aty për ju. Mund të kini nevojë për këshillat, bazuar në përvojën e tyre politike, por jo domosdoshmërish për mbështetjen e tyre për zbatimin e këtij modeli partiak. Ndërkombëtarët mund të ofrojnë ndihmën teknike dhe njohuritë politike, por zbatimi është në duar tuaja dhe të Partisë Demokratike, në qoftë se dëshironi një kuvend me të vërtetë demokratik e të lirë nga autoritarizmi i udhëheqësve të partisë, një parlament me anëtarët e të cilit do të jenë krenarë të gjithë shqiptarët kudo. Jo si ky që po na turpëron para botës!
Zbatimi i këtij modeli që propozoni, kërkon vullnet të mirë, guxim politik dhe atdhedashuri. Koha për veprim është tani, Z. Basha! 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  “Shpërthimi” i aleatit të Bashës para marrëveshjes/Na premtoi!

LEXO EDHE:  Rama urdhëroi shkarkimin/ Shtatë drejtorë në Shkodër “surprizojnë” kryeministrin

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  PD akuza të forta Ramës/ Nga janari në shtator miqtë e kryeministrit kanë përfituar 52 miliardë lekë

LEXO EDHE:  Partitë simotra europiane braktisin Bashën

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: