Gery Kokalari/ Bëheni Shqipërinë kryeqytetin e industrisë së kanabisit – CNA
Connect with us

Aktualitet

Gery Kokalari/ Bëheni Shqipërinë kryeqytetin e industrisë së kanabisit

Publikuar

-

Kanabis në Britaninë e Madhe

Bisnesmeni amerikan, me origjinë shqiptari, Gery Kokalari, i njohur dhe si aktivist aktiv i çështjes shqiptare, ka sugjeruar legalizimit e kanabisit, si një mënyrë për të nxjerrë jashtë loje trafikantët. Por edhe për të potencuar ekonominë e varfër nga shfrytëzimi i resurseve natyrore, që e favorizojnë  kultivimin e bimës së njohur narkotike.

Sygjerimet e veta, Geri Kokalari i ka dresuar nëpërmjet një interviste dhenë gazetës “Dita”, ku ndër çështjet e tjera ka rreshtuar dhe qëndrimin që duhet mbajtur ndaj të etiketuarës si “bima e mallkuar”.

“BE ka rreth nëntë vende anëtare që e kanë legalizuar marihuanën mjekësore. Luksemburgu ka legalizuar më së fundi dhe shumë vende të BE po lëvizin në këtë drejtim. Por më e rëndësishme, sa i përket Shqipërisë, është që Greqia, një anëtare e BE-së, ka legalizuar marihuanën mjekësore dhe ka lëshuar disa liçenca për kompanitë që të rritin kanabisin,” – shprehet Kokalari. Që në vijmësi sjell edhe shëmbuj të tjerë nga vënde shumë të zhvilluara, që kultivimin e kanabisit e kanë kthyer në burim financiar.

“ Shihni ç’ndodh në mbarë botën. Kanadaja ka legalizuar kanabisin për përdorim rekreativ në baza kombëtare. Në SHBA, mbi 30 shtete kanë legalizuar marihuanën për përdorim mjekësor, 10 shtete e kanë legalizuar për përdorim rekreativ dhe është e mundshme që Nju Jorku dhe Nju Xhersi do të legalizojnë marihuanën rekreative në të ardhmen e afërt. Vetëm këto dy shtete kanë një popullsi të kombinuar pothuajse prej 30 milionë njerëzish.

Duke dashur të jetë konkret në shifrat e përfitimit, Kokalari citon se një kompani amerikane nga Ohio po investon 15 milionë dollarë në Greqi për të kultivuar, përpunuar dhe eksportuar kanabisin mjekësor dhe industrial. Dhjetë kompani të tjera, kryesisht nga Kanadaja dhe Izraeli kërkojnë të investojnë midis 10 milionë dhe 100 milionë euro secila në Greqi për të prodhuar kanabis, ku investimi i përgjithshëm në kanabis mund të arrijë në 1 miliard dollarë brenda tre viteve të ardhshme.

“Vendet në Evropën Jugore, si Greqia, kanë mjedise ideale për kultivimin e kanabisit me shumë dimër të butë, shumë diell, krah pune të lirë dhe porte që sigurojnë qasje të lehtë në tregjet kryesore. Për këto arsye Greqia dhe Portugalia presin që të bëhen qendra e industrisë ligjore të kanabisit në Evropë. Analistët e njohur në këtë sektor vlerësojnë se tregu mjekësor i kanabisit në Evropë mund të kalojë 50 miliardë euro në shitjet vjetore” – thotë Kokalari duke shtuar:

“Nëse Greqia mund të marrë pjesë në këtë industri në rritje të shpejtë, pse Shqipëria nuk mund të bëjë të njëjtën gjë? Shqipëria ka të gjitha burimet e nevojshme për të patur sukses në këtë industri që zotëron Greqia dhe Portugalia dhe tashmë ka reputacionin e të qenit kryeqyteti evropian i marijuanës ilegale. Pra, pse nuk duhet të bëhet Shqipëria kryeqyteti i kësaj industrie që lulëzon? Kjo mund të bëhet një nga industritë më të mëdha të Shqipërisë që punëson mijëra njerëz në një periudhë relativisht të shkurtër kohe dhe rregullimi i ligjëruar do t’i nxirrte  trafikantët jashtë biznesit”.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

U turpërua me Argjentinën në Botëror/ Gjesti human i trajnerit të njohur po bën xhiron e botës!

Publikuar

-

By

Jorge Sampaoli njeri me zemër të madhe. Ish-trajneri i Argjentinës që u turpërua në Botërorin e fundit pas gjithë atyrë që ndodhën, prej disa muajsh ka marrë drejtimin e ekipit të njohur brazilian, Santos.

Trajneri kilian ka hequr dorë nga paga e tij. Gjatë konferencës për shtyp 59-vjeçari u ka dërguar sinjale solidariteti lojtarëve të tij që prej dy muajsh nuk paguhen për shkak të proplemeve financiare që po kalon klubi. Sampaoli deklaroi se Santos është një klub me një histori të madhe dhe se të gjithë në skuadër duhet të jenë në lartësinë e duhur për ta çuar përpara ekipin e Santos.

Ai thesksoi se stafi teknik e ka marrë pagën në mënyrë korrekte çdo muaj, por të gjithë kanë vendosur ta rikthejnë atë duke pare situatën e vështirë në të cilën ndodhet klubi. Sampaoli u shpreh i bindur se çdo njeri në vendin e tyre do të kishte vepruar njësoj. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Rama sfidon opozitën/ Ta harroni pushtetin në tavolinë

Publikuar

-

By

Kryeministri Edi Rama ka folur në pjesën e dytë të punimeve në Kongresin e Partisë Socialiste.

Në kuadër të nismës “Bashkia që duam”, shefi i qeverisë ka adresuar një sërë mesazhesh për qytetarët në të gjithë Shqipërinë.

Gjatë fjalës së tij, Rama ka sfiduar hapur opozitën, ndërsa ka theksuar se duhet ta harrojnë se mund të marrin pushtet në tavolinë.

“I kemi parë sulmet e tyre ndaj vendit, kur kanë sulmuar qeverinë duke eskportuar nëpër botë shfaqjet e turpshme, kur kanë  sulmuar prokurorinë e shtetit dhe vetë reformën në drejtësi sa herë vettingu nxjerr nga pallati shërbëtorët e tyr.

I kemi parë kur kanë sulmuar Shqipërinë në çdo kanal të huaj kur kanë pasur mundësi të fusin hundët e tyre.

U kemi ofruar sa kemi mundur bashkëpunim për reformën zgjedhore dhe jo vetë. Kemi duruar baltën, vezët dhe bojën e dëshpërimit të tyre mbi fytyrat tona.

Në vend që të na sfidonin në fushën e demokracisë kanë vendosur që ta bëjnë Shqipërinë që të duket ai vendi i mbytur.

Në vend që të vinin mend kanë dalë deri në pikën kur duan ta kthejnë disfatën e tyre në disfatë të Shqipërisë. Ta harrojnë pushtetin në tavolinë.”-tha Rama.

Më tej, ai theksoi se nëse ata nuk e kanë për gjë të tradhtojnë zgjedhësit e tyre, ne nuk kemi mandat për të lëshuar nga dora por vetëm kontratë për të zbatuar me njerëzit këtij vendi.

“Unë kam bërë edhe gabim por kurrë nuk do t’i tradhtoj ata që më kanë dhënë besimin për të bërë Shqipërinë që duam vetëm zyra është e imja, pushteti është i juaji, i studentëve që na dhanë shuplakën e vyer, por treguan se veç nesh askush nuk mund të zgjedhë punë”, tha kryeministri.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Meta kërcënoi me vetvrasje/ Rama i dërgon mesazh

Publikuar

-

By

presidenti ilir meta ne lezhe

Kryeministri Edi Rama ka komentuar deklaratën e Presidentit Meta se është gati të ndjekë shembullin e Allendes, për të zgjidhur  krizën politike.

Me nota ironie për debatet në studiot televizive, Rama ka shenjëstruar Metën.

” A mendoni se Ilir Meta do vrasë veten. Zoti Kadri çe ka shtyrë vallë Presidentin të mendojë vetëvrasjen. Kadrinjtë japin opinione, kurse Shqipëria juaj nuk i intereson. Dhe derrat e shtrirë japin mendim, bëjnë vëzhgime, japin opinione“,  ka thënë  Rama.

Më tej kryeministri i është drejtuar me një mesazh Presidentit.

” Një mesazh për Metën. LSI nuk përfaqëson dot as Ilir Metën. Zoti president rri i qetë mos na krahaso me vendin e Salvador Allentes, jemi dhe do vazhdojmë të jmi anëtar i NATO-s për sa kohë kemi Pandin. Ne do të përgjigjemi si ushtar. Zoti Presidenti rri i qetë dhe mos i ço më nëpër mend ato çudirat, ky vend nuk del nga Nato sa të jetë Pandi”, ka thënë Rama/CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet17:05 - 22 Mars, 2019

Kosova, si Shqipëria/ Miraton rezolutën që ndalon lojrat e fatit

Me 74 vota në favor Parlamenti i Kosovës ka miratuar ditën e sotme një rezolutë, që pezullohen lojërat e fatit...

Aktualitet16:56 - 22 Mars, 2019

Ceremoni varrimi për 26 viktima të sulmit në Zelandën e Re

Mijëra njerëz u mblodhën të premten në Zelandën e Re, për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të 26...

Aktualitet15:17 - 22 Mars, 2019

Brexit do t’i kushtonte shtrenjtë Gjermanisë

Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja...

Aktualitet15:12 - 22 Mars, 2019

Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se raporti përfundimtar i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller për bashkëpunimin e mundshëm të...

Aktualitet14:14 - 22 Mars, 2019

Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Nga Franco Venturini Më shumë se asnjëherë sulltan, tani që ka superpushtet të garantuar nga ndryshimet kushtetuese, e megjithatë, presidenti...

Aktualitet14:10 - 22 Mars, 2019

Opsionet e reja për Brexit-in

Britania e Madhe do të dilte pas një jave nga BE-ja. Por ky vendim u shty edhe ca. Cilat janë...

Aktualitet09:39 - 22 Mars, 2019

Gjermania miraton ligjin e ri/ 1,3 miliardë euro për fëmijët e varfër

Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri për familjen. Ai do të lehtësojë prindërit me të ardhura më të pakta....

Kultura15:31 - 21 Mars, 2019

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Më kujtohet si tani: Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”,...

qerim mata qerim mata
Aktualitet13:22 - 21 Mars, 2019

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në...

Aktualitet22:19 - 20 Mars, 2019

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më...

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Trending

Read previous post:
Dosja Trump/ Raporti i hetuesit të posaçëm është gati

Prej muajsh qarkullojnë spekulimet, se hetuesi i posaçëm amerikan, Robert Mueller është gati duket e përfunduar raportin e tij hetimor...

Close