Connect with Us

Nga Azgan HAKLAJ/ Në emër të atdheut, një votë për malësinë

Aktualitet

Nga Azgan HAKLAJ/ Në emër të atdheut, një votë për malësinë

Publikuar

-

Qytetarë të Tuzit!

Në emër të Unionit Artistik të Kombit Shqiptar “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” ju baj thirrje: Dilni masivisht në votime. Referendumi juaj sot vendos: Tuzi Kuqezi.

Me votën tuaj plebishitare Ju sot bëheni Zot të vetes.

Vota juaj sot bëhet gurëthemel i Pranverës Tuzjane.

3 Marsi do të hyjë në histori si aureolë në Panteonin e Kombit.

Nga vendet e vogla lindin histori të mëdha.

Marsi është projektues i nëntorëve të lirisë.

2 Marsi 1444 është Kuvendi i Besëlidhjes së Lezhës, ku Moisiu Ynë Gjergj Kastrioti ( Skënderbeu) u besatue me prijësit shqiptar dhe farkëtuan Shtetin e Përqenduar Arbëror.

Fundmarsi i vitit 1911 është fillimi i Kryengritjes së Malsisë së Madhe të udhëhequr nga Ded Gjon Luli,që u kurorëzua me ngritjen e flamurit të Kastriotit me 6 prill në Bratilë, pas 500 vjetësh robëri.

Kjo kryengritje çertifikoi kryengritjen e vitit 1910, revolucionin e parë të shqiptarëve të udhëhequr nga Isa Boletini, Idriz Seferi, Hasan Prishtina, Naxhip Draga, Zefi i Vogël etj, kundër xhonturqëve.

Ajo është prologu i shpalljes së Pavarsisë së Shqipërisë në Vlorë dhe ngritjës së flamurit nga Ismail Qemali.

2 Mars 1925 u vra Luigj Gurakuqi, veprimtar shquar I çeshtjes kombëtare, pjesëmarrës i rendësishëm në Kongresin e Alfabetit në Manastir, që njësoi Gjuhën Shqipe, truri i Memorandumit të Greçes, krahu i djathtë i Ismail Qemalit.

29 marsi 1925 është i memorizuar në historinë kombëtare me humbjen e tribunit popullor, bohemit të lirisë Bajram Currit, vrasjes në rrethana të dyshimta.

LEXO EDHE:  Replikë politike e (imponuar) me Z. Aleksandër Haxhiaj, "Biberaj"

22 marsi 1992 është dita e fitores së demokracisë mbi diktaturën më gjakatare në Shqipëri.

Marsi 1998 është muaj i Epopeve Legjendare të Jasharajve dhe Dukagjinit të prirë nga Haradinajt.

Ky mars është 20 vjetori i bombardimeve të NATOS mbi makinerinë gjakatare të Millosheviçit.

Me 26 mars 2001 ra në Preshevë në luftë për mbrojtjen e të drejtave universale të vëllezërve tanë atje Luani i Karadakut Njazi Azemi.

Këtij viti jubilar të 20 vjetorit të çlirimit të Kosovës, 20 vjetorit të shkatërrimin të ushtrisë kanibaleske serbe të kasapit të Ballkanit, 10 vjetorit të antarësimit të Shqipërisë në NATO ju shtua madhështia nga rrugëtimi në NATO dhe BE i Maqedonisë Veriore, falë kontributit e vendosmërisë së shqiptarëve, si dhe zyrtarizimi i Gjuhës Shqipe të Gjergj Kastriotit e Nanë Terezës.

Aureola e vitit të shqipëtarëve do të jetë Pranvera Tuzjane. Kjo aureolë do të jetë vota juaj popullore.

Ju sot vendosni. Edhe pak orë kanë mbetur për të hyrë në historinë e re. Tuzi Kuqezi.
3 Marsi do ti shtohet Kalendarit Historik Shqiptar me lavdi.

Vëllezër dhe motra të Tuzit bëra këtë kujtesë historike për të apostrofuar së çmimi i lirisë për shqiptarët ka qenë i shtrenjtë, me kosto të madhe njerëzore. Kurse ju sot vendosni me votën tuaj.

Të gjithë sëbashku me votën tuaj unanime të vendosni: Tuzi Kuqezi. Voto nr 5…!

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Foto-Izolohet zjarri në Vithkuq dhe Maliq/ Zjarrfikëset në gatishmëri  

Publikuar

-

Nga

Vendi ynë prej disa ditësh vijon të përballet me një situatë kritike, për shkak të zjarreve.

Ndërkohë, zjarret duket se nuk kanë kursyer as Korçën, ku situate më problemtaike ishte në fshatin Vithkuq dhe në Maliq, por pas disa orësh “luftë” me flakët, duket se zjarri është neutralizuar.

Burime për CNA.al bëjnë të ditur se zjarri në Vithkuq është izoluar, ndërsa në gatishmëri janë 2 mjete zjarrfikëse nëse ka sërish probleme në zonë.

Po ashtu, edhe në Maliq u neutralizuan 6 vatra zjarri, përkatësisht në Moglicë, Zboq, Berras, Vashtemi dhe në blloku 3 i Maliqit.

Të njëjtat burime theksuan se po punohet me 3 grupe në terrene të ndryshme, aktive vetëm vatra e Këmbëthekërit.

LEXO EDHE:  Replikë politike e (imponuar) me Z. Aleksandër Haxhiaj, “Biberaj”

LEXO EDHE:  Dosja “Babale”/ Balla: Përfshirja ime, përpjekje e PD për të shpëtuar Salianjin

Është arritur të neutralizohet zjarri i rënë në pyjet e Vithkuqit.

Në gadishmëri në zonë janë 2 mjete zjarrfikëse 1 i bashkisë Korçë dhe 1 i FA,  punonjës të njësisë dhe 10 nga FA për çdo rast riaktivizimi të vatrave. Është arrtiur të shpëtohet tashmë manastiri 300 vjeçar i Shën Pjetrit. Dyshohet se zjarri ka qenë i qëllimshëm ndaj po hetohet në lidhje me autorët. Sipërfaqja e djegur shkurre dhe pisha 2.5-3 HA.”-është shprehur prefekti i Qarkut Dhori Spirollari./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Nxehtësi përvëluese/ Zjarre në Itali dhe Jugun e Evropës

Publikuar

-

Nga

Jugu i Evropës po përjeton aktualisht një nga valët më të nxehta të kohës në dekadat e fundit. Italia, Greqia, Spanja, Shqipëria, Maqedonia e Veriut apo Turqia po luftojnë me zjarret.

E gjithë Italia është përfshirë nga zjarret prej disa javësh. Disa nga rajonet qendrore dhe jugore kanë humbur dhjetëra-mijëra hektarë pyje. Në Sardenjë botanistët janë të alarmuar për shkatërrimin e biodiversitetit lokal si dhe për numrin e ullishtave që janë shkatërruar. Në Sicili zjarret arritën qytetin e Katanjës dhe rreth 150 vetë u desh të evakuohen nga deti. Edhe aeroporti i qytetit u mbyll për disa orë.

Arsyeja pse Italia po përballet me zjarre të shumta e ka burimin tek një kombinim i përgjegjësive politike, burokracisë për mbrojtjen e pyjeve dhe veprimeve kriminale dhe mafioze. Sipas Coldiretti, shoqatës më të madhe të fermerëve në Itali, të paktën 60% e zjarreve në Itali janë vënë me qëllim.

Mungesa në rezervat e ujit

Temperaturat e larta kanë shkaktuar edhe mungesa në rezervat e ujit. Sipas autoriteteve lokale rezervuarët në Sicili kanë rreth 78 milionë metra kub më pak ujë se vitin e kaluar, niveli më i ulët këtë dekadë. Për këtë arsye në janar 2021, qeveria siciliane ndau 20 milionë euro për fermerët për të përmirësuar kapacitetet e rezervuarëve të ujit.

Sipas një raporti të vitit 2019 të Qendrës Kombëtare Italiane për Kërkime (CNR) 70% e Sicilisë rrezikohet të shndërrohet në shkretëtirë. Në Italinë qendrore dhe jugore kjo shifër varion nga 30% në Sardenjë deri në mbi 50% në Pulia.

LEXO EDHE:  Nga Andi Bushati/ A duhen përçmuar aktorët që e drodhën?

LEXO EDHE:  Detaji/ Çfarë nuk u pa mbrëmë në “Opinion”

Evakuime në rrethinat e Athinës

Edhe Greqia po përjeton valën më të keqe të nxehtësisë prej më shumë se tri dekadash. Zjarrfikësit grekë evakuuan nga rrethinat e Athinës mijëra banorë për shkak të zjarreve. Nga zjarret janë dëmtuar më shumë se 90 shtëpi, 27 biznese dhe janë djegur më shumë se 80 makina.

Autoritetet shëndetësore greke njoftuan se në Athinë janë regjistruar nivele deri në 465 mikrogram pjesëzash pluhuri të imët karboni për metër kub. Për krahasim kufiri që ka vendosur BE -ja është 50 mikrogramë për metër kub ajër.

Zjarret pushtojnë një termocentral në Turqi

Në bregdetin e Egjeut në Turqi u përfshi nga zjarret termocentrali Kermekoy në qytetin Milas. Para evakuimit punëtorët arritën të zbraznin rezervuarët ftohës të mbushur me hidrogjen. Për prodhimin e energjisë elektrike termocentrali përdor qymyr dhe naftë.

Javën e kaluar Ankaraja u detyrua të pranonte se numri i avionëve dhe i helikopterëve për të luftuar në mënyrë efektive flakët është i pamjaftueshëm. Megjithatë Presidenti Erdogan refuzoi ofertën e Greqisë dhe të Izraelit për të dërguar avionë dhe helikopterë. Ndërkohë BE-ja dërgoi tre avionë për të ndihmuar për shuarjen e zjarreve në Turqi.

Zjarret që po vazhdojnë prej më shumë se një jave kanë shkaktuar në Turqi tetë viktima dhe kanë shkatërruar zona të mëdha pyjore përgjatë brigjeve të Detit Egje dhe Detit Mesdhe. Mijëra qytetarë janë detyruar të zhvendosen nga shtëpitë e tyre./DW

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Luftë” me flakët në Korçë/ Zjarri rrezikon Manastirin e Shën Pjetrit

Publikuar

-

Nga

Zjarrfikësja, forcat  ushtarake por dhe vetë banorët prej orësh po luftojnë me flakët në Vithkuq të Korçës.

Ndërkohë, sipas report tv, flakët rrezikojnë të prekin edhe Monumentin e Kulturës, Manastirin e Shën Pjetri.

Drejtori i Monumenteve të Kulturës, Gjergji Koki shprehet se që prej paradites po punohet për shuarjen e flakëve por era bë që ato të jenë prezente dhe të rrezikshme gjatë gjithë kohës duke rrezikuar Manastirin e shekullit të 17.

Gjergji Koki tha se rreth zonës së mbrojtur të Manastirit të Shën Pjetri është krijuar një kordon mbrojtës nga forcat zjarrfikëse, forcat ushtarake dhe banorët për të mos lejuar  që flakët të depërtojnë në monumentin e Kulturës.

LEXO EDHE:  Rama dy, si proverbi “Gusht e gunë”

LEXO EDHE:  Rama dy, si proverbi “Gusht e gunë”

“Prej orës 12:00 të ditës së sotme jemi informuar për një zjarr që po afrohej në manastir. Kemi sinjalizuar institucionet përkatëse dhe jemi duke luftuar me flaket që po i afrohet manastirit të Shën Pjetrit. Ky manastir është i shekullit të 17 dhe është me vlerat të jashtëzakonshme. Jemi impenjuar  të gjithë duke izoluar vetë zjarrin që në fillim dhe na dha kohë që të reagonin institucionet. ende situata është me rrezik për shkak të erës, kemi krijuar një kordon rrethues për zonën e manastirit për të mos lejuar që flakët e favorizuara nga era të depërtojnë në zonën e mbrojtur”, tha Koki.

LEXO TE PLOTE