Connect with Us

Misioni i ri i Youtube, bllokimi i komenteve në videot e fëmijëve për të luftuar pedofilinë

Life Style

Misioni i ri i Youtube, bllokimi i komenteve në videot e fëmijëve për të luftuar pedofilinë

Publikuar

-

Një nga rrjetet sociale më të përdorura në botë, kryesisht për të dëgjuar muzikë dhe për të parë video, është duke bllokuar komentet pothuajse në të gjitha materialet për fëmijë. Kjo, pas raporteve të vazhdueshme që një rrjet i organizuar pedofilësh janë duke i përdorur këto komente për t’u ekspozuar tek fëmijët.

“Youtube” shkruajti në faqen e saj zyrtare pak ditë më parë për vendimin që kishte marrë, për të bllokuar komentet në video kryesisht që shihen nga moshat më të vogla se 13 vjeç. Gjithashtu, ata do të marrin masa edhe ndaj komenteve në video që shihen nga adoleshentët të moshave nga 13 deri në 18 vjeç, të cilat sipas Youtube kanë natyrë të rrezikshme.

“Ne e dimë që komentet në rrjetin tonë janë një pjesë e rëndësishme e eksperiencës dhe e interaktivitetit. Nga ana tjetër, këto hapa që po ndërmarrim sot janë shumë të rëndësishme që të rinjtë të ndihen të sigurt kur përdorin platformën tonë.”- shkruan kompania.

Megjithatë, jo të gjitha videove që kanë të mitur pjesë të tyre ose që shihen nga ata, do t’i bllokohen komentet. Përjashimi do të bëhet për ato kanale të cilat arrijnë t’i kontrollojnë dhe kanë ndërmmarë tashmë hapa që t’i mbrojnë fëmijët nga çdo lloj abuzimi online. Kjo çështje filloi të diskutohet në momentin kur blogger-i i njohur Matt Watson nxorri një video në të cilën shpjegonte se një rrjet pedofilësh ishin duke shpërndarë video të fëmijëve, të cilët ishin të zhveshur ose në pozicione delikate. Gjithashtu ata komentonin detaje dhe fjalë ku i përshkruanin fëmijët në mënyrë abuzive.

LEXO EDHE:  Përplasen dy makina/ Bllokohet një person

Blogger-i gjithashtu tha se me anë të algoritmit që ka Youtube, është shumë e thjeshtë të përfundosh nga një video e një emisioni për fëmijë, tek xhirimet e këtyre pedofilëve. Për këta të fundit ishte shumë e thjeshtë që t’i dilin përpara materialet që shihen nga minorenët pikërisht për shkak të këtij algoritmi. Që nga ky denoncim, Youtube hoqi më shumë se 400 kanale dhe dhjetëra milionë komente nga plaftorma. Vendimi drastik për bllokimin e tyre erdhi edhe për shkak të një videoje të re që shfaqej në mes të disa materialeve në dukje normale, e quajtur “Momo challenge”, ku një personazh i filmave horror inkurajonte të vegjlit të lëndonin veten deri në vetëvrasje.

Sipas ekspertëve, problemi që duhet të zgjidhë Youtube tani është ai i algoritmit, i cili është shumë i bazuar në teoritë e konspiracionit dhe të informacionit “fake”. Duke vënë në rëndësi të parë promovimin dhe reklamat, llogaritja e shfaqjes së videove e ka bërë shumë të lehtë që në platformë të të sugjerohen video jo dhe aq të përshtatshme, ose me material të pavërtetë, apo që vijnë nga burime të pasigurta.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Demi Rose ngre temperaturat/ “Tërbon” rrjetin me të pasmet bombastike

Publikuar

-

Nga

Ajo është padyshim një nga femrat më të komentuara të mediave rozë në të gjithë botën për shkak të formave bombastike.

Bëhet fjalë për supermodelen britanike Demi Rose, e cila ka treguar se nuk di të ndalet asnjëherë.Demi ka publikuar disa foto pranë disa shkëmbinjve në rrjetet sociale, ku ka nxjerrë në pah format e saj të shkëlqyera.

LEXO EDHE:  Altin Goxhajt i bllokojnë profilin në rrjetet sociale/ Kallëzim penal Veliajt

LEXO EDHE:  Izrael: Sulmet kundër kapaciteteve atomike në Iran u bllokuan disa here

Modelja shumë e pëlqyer ka arritur sërish të “çmendë” fansat e saj të cilët kanë vërshuar me komente dhe pëlqime të shumta në fotot e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Me këmbë përpjetë në jaht/ Alketa Vejsiu publikon foto nga pushimet luksoze

Publikuar

-

Nga

Me këmbë përpjetë në jaht/ Alketa Vejsiu publikon foto nga pushimet luksoze

Moderatorja Alketa Vejsiu është shumë aktive në rrjetet sociale, ku publikon foto dhe video nga jeta e përditshme.

Alketa njihet për udhëtimet e shpeshta dhe pushimet e gjata që bën në vende të ndryshme. Edhe sot ajo duket se po shijon pushimet luksoze në det të hapur.Moderatorja ka publikuar disa foto ku shihet në një jaht, ndërsa ka tërhequr vëmendjen një foto me këmbët përpjetë.

LEXO EDHE:  Së shpejti mund t’i shikojmë televizionet drejtpërdrejt përmes Youtube

LEXO EDHE:  Më e famshmja e YouTube lançon rrjetin e saj

Ajo duket mjaft në formë e veshur me një këmishë rozë, ndërsa ka marrë shumë komplimenta nga ndjekësit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Xhemi Shehu e konfirmon publikisht/ “Do largohem nga ‘Portokalli'”

Publikuar

-

Nga

Xhemi Shehu e konfirmon publikisht/ "Do largohem nga 'Portokalli'"

Drejtori i Top Channel Ben Blushi, duket se po e dërgon gjithmonë e më tepër drejt degradimit këtë televizion, duke i larguar gazetarët apo moderatorët më të mirë dhe duke mbyllur emisionet që trasmetohen prej vitesh.

CNA.al ka raportuar se Ben Blushi ka pasur përplasje të ashpra me drejtuesit e emisionit “Portokalli”.

Përplasjet kanë filluar në muajin mars, pasi Blushi tentoi të largojë trupën e aktorëve, por duket se u dorëzua, megjithëse kjo shkaktoi largimin e disa aktorëve dhe të moderatores Xhemi Shehu. Ikjen nga Top Channel e ka konfirmuar ditën e sotme vetë moderatorja.

LEXO EDHE:  Së shpejti mund t’i shikojmë televizionet drejtpërdrejt përmes Youtube

LEXO EDHE:  Cilat janë 17 ligjet e bllokuara që zvarriten prej 1 viti në komisionet parlamentare

Mikesha e saj Arbana Osmani ka publikuar një foto me Xhemin dhe një ndjekëse e ka pyetur lidhur me vërtetësinë e lajmit.

“E vërtetë që s’do jesh më në Portokalli?”, i shkruan ajo, ndërsa moderatorja e konfimon vetëm duke thënë “po” megjithëse ka lënë enigmë ekranin se ku do ta shohim në vijim./ CNA.al

Ekskluzive-Dorëzohet Ben Blushi/ Portokalli qendron në Top ChannelLargimi nga Top Channel i Xhemi Shehut, zbulohen prapaskenat

Plas në Top Channel/ Ben Blushi “shpartallon” Portokallinë

LEXO TE PLOTE