Connect with Us

Makthet e Lulit me Majlinda Bregun

Aktualitet

Makthet e Lulit me Majlinda Bregun

Publikuar

-

Lulzim Basha dhe çeta e kuçedrave të tij në zyrën e shtypit, por edhe në disa media të financuara nga kunati, dje shfaqën për të disatën herë mllefin që ka kreu i Republikës së Re ndaj Majlinda Bregut, ish-deputetes së PD-së, ish-ministres së Sali Berishës për Integrimin dhe ish-zëdhënëse e Qeverisë së tij.

Dje në Tiranë zbarkuan ndërkombëtarët, me një axhendë të paracaktuar, dhanë edhe mesazhe të qarta kundër Lulzim Bashës dhe akteve të tij politike.

Por, çfarë ndodhi?

Menjëherë u shpërnda një video. Një video e vitit 2015, nga një takim po me ndërkombëtarët, po me Raportuesin për Shqipërinë, Knut Flackenstein, ku duket qartë takimi i zonjës Bregu, por në sfond duket edhe zonja Arta Dade dhe ish-ministri i Jashtëm, zoti Ditmir Bushati.

Është momenti i lobimit të fortë të zonjës Bregu në atë kohë me ndërkombëtarët, që të pranohej ligji i Dekriminalizimit. Meritat e të cilit në fakt i mori Lulzim Basha, por betejën me ndërkombëtarët në fakt e bëri zonja Bregu.

Gjithësesi dje, Luli nuk u ngop dot me urrejtjen e tij ndaj atyre që mbajnë qëndrim kundër. Si një enverist i vogël, edhe se i ngjet shumë ish-diktatorit, filloi sulmet ndaj atyre që ai i quan “armiq të brendshëm e të jashtëm”.

Mesa duket makthi për Zonjën Bregu ende nuk i ka dalë, megjithëse ajo ka dy vite që nuk është më deputete e PD-së dhe prej fillimit të këtij viti punon në një nga organizmat e rëndësishme të Bashkimit Europian, për Rajonin dhe Ballkanin.

Makthi i Lulit nuk ka dalë dhe u mor një video, e cila u montua nga imoraliteti i oborrit të kunatit.

LEXO EDHE:  Basha: Standardet e zgjedhjeve u cenuan, rezultati hap i madh drejt ringritjes

U shpërnda sikur ishte e djeshmja, për të justifikuar qëndrimin e ndërkombëtarëve kundër djegies së mandateve dhe akteve e veprimeve politike të Lulzim Bashës.

Në fakt, qëndrimi i tyre ishte i pritshëm dhe frika e makthi që ka Luli se Majlinda kontrolloka ndërkombëtarët, apo se mund të ketë influencë, duket e pavlerë.

Është një qëndrim me video apo mesazhe të ripërsëritura që përcillen në mënyrë të turpshme sa herë Luli ka probleme. Apo sa herë i del Majlinda në ëndërr, apo sa herë i dalin kritikët në ëndërr, apo sa herë shikon Jozefinën, apo sa herë dëgjon Astritin.

Këto janë makthet e sulmeve të tij, por mesa duket me Majlindën e paska edhe më të madh problemin.

Ajo që bëri dje me ushtarët e tij, pasi përhapi një video të gënjeshtërt të kohëve më parë dhe montoi gjithcka në zyrën e shtypit të PD-së, Lulzim Basha fluturoi drejt Hollandës për të vaditur tulipanët e tij.

Por, Lulzim Basha nuk tregon gjë tjetër, thjeshtë dhe vetëm dobësinë që ka, paaftësinë e paepur, dhe pamundësinë për të dalë mbi sherrnajat e grindavecjet e vogla, por vazhdon të sillet si një enverist i vogël që shpall armiq të jashtëm dhe të brendshëm, ashtu sikundër fliste dje ish-diktatori, turpësisht flet sot Lulzim Basha dhe këtë më shumë se kurrë ai e provoi dhe e tregoi dje./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ LSI doli forcë e parë vetëm në fshatin e Ilir Metës

Publikuar

-

Nga

Nga Esiona Konomi

Disa skraparlinj i duartrokitën thirrjet e kryeministrit Edi Rama për të dërguar në shtëpi Ilir Metën. Por bastioni më besnik i Presidentit, nuk e tradhtoi LSI-në.

Edhe pse Nasip Naço, protagonisti kryesor ndër vite i LSI-së në këtë zonë, kandidoi për Partinë Socialiste, sërish në Skrapar partia e Metës apo e Kryemadhit nuk u shpërbë. Rezultati i 25 prillit, tregon se në bashkinë Skrapar, Partia Demokratike është forcë e tretë politike, ndërsa LSI ruan pozitat e subjektit të dytë më të votuar.

Më të palëkundur nga thirrjet e Ramës janë treguar votuesit e Çepanit. Në fshatin ku ka lindur Ilir Meta, LSI është forcë e parë politike, duke tejkaluar partinë Socialiste dhe atë Demokratike, megjithëse, diferenca në vota është e vogël. Por “mbretërimi” i LSI-së mbaron këtu. Përtej Çepanit e Skraparit, bashkitë e tjera ishin një ndëshkim për partinë e Kryemadhit.

Largimi i Nasip Nacos dhe grupit të tij në kampin kundërshtar dhe dërgimi në Skrapar i figurave të reja të LSI-së, i solli kosto të mëdha kësaj partie. Aty ku kishte pasur dy deputetë, Kryemadhi nuk mundi të nxirrte dot asnjë mandat. Edhe pse Ardit Çela e humbi një vend në Parlament me fare pak vota, karrige të cilën e siguroi në kutitë e fundit të votave, Blendi Klosi.

LEXO EDHE:  Basha akuza të forta Veliajt dhe Ramës/ Ja kush i kontrollon “mbretërit e kokainës”

LEXO EDHE:  Basha: Standardet e zgjedhjeve u cenuan, rezultati hap i madh drejt ringritjes

REZULTATI NË BASHKINË SKRAPAR
Partia Socialiste e Shqiperise 3547 53.50 %
Levizja Socialiste per Integrim 2174 32.79 %
Partia Demokratike

REZULTATI NË ÇEPAN
Levizja Socialiste per Integrim 164 43.62 %
Partia Socialiste e Shqiperise 157 41.76 %
Partia Demokratike 45 11.97 %

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Çfarë ndodhi në Korçë?/ Policia arreston të plagosurin dhe shokun e tij

Publikuar

-

Nga

Shpërthimi me tritol në Shkodër/ Zbardhen detajet e para

Mbrëmjen e djeshme në qytetin e Korçës u vetplagos me armë zjarri një 33-vjeçar.  Policia e Korçës ditën e sotme ka vënë në pranga shokun e tij 32 vjeçar për kallëzim të rremë.

Mësohet se shtetasi me iniciale A.A së bashku me shokun e tij të vetëplagosur Marsel Rusi kanë krijuar prova të rreme me qëllim shmangien nga e vërteta e ngjarjes.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprime të mëtejshme hetimore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

U tha se u plagos në fundshpinë/ Detaje të reja nga ngjarja në Korçë, i riu me shenja në kokë

Publikuar

-

Nga

Filmoi dëshminë për blerjen e votës/ Dhunohet 37-vjeçari në Lezhë, katër kushërinj në pranga

Detaje të reja kanë dalë nga ngjarja e djeshme në Korçë ku një 33 vjeçar mbeti i plagosur më armë zjarri.

Mësohet se Marsel Rusi është nisur drejt spitalit të Traumës, në Tiranë pasi ka shenja në kokë. Ndërkohë mbrëmjen e djeshme u raportua nga policia ishte vetëplagosje në funshpinë.

Policia dhe grupi hetimor po vijojnë hetimet për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE