8 gjërat që po i bëjmë gabim çdo ditë, por nuk na i kishte thënë kush – CNA
Connect with us

Aktualitet

8 gjërat që po i bëjmë gabim çdo ditë, por nuk na i kishte thënë kush

Publikuar

-

Rutina jonë e përditshme nuk është shumë e mërzitshme apo jo? Ne bëjmë kaq shumë veprime të vogla çdo ditë, sa thuajse nuk kemi asnjëherë kohë të mendojmë nëse i bëmë gabim apo jo. Kushtoji rëndësi këtyre gjërave, për të bërë disa ndryshime pozitive në jetën tuaj.

1.Përdorni shumë shampo në dush

Përpiquni të përdorni shumë pak shampo dhe vetëm në zonat e nevojshme, pasi uji me sapun që kalon në trupin tënd është më shumë se i nevojshëm për të qëndruar të pastër.

2.Të punosh pa planifikuar pushimet e vogla

7396010-addiccion_al_trabajo-exceso_de_trabajo-workaholic-trabajador-ocupado_ELFIMA20140911_0004_1-1476111080-650-069fad094a-1478088541

Në kemi kohën tonë më produktive dhe gabimi më i madh është që nuk përpiqemi ta gjejmë atë. Nëse jeni të motivuar dhe të foksuuar nga ora 11:00 deri në orën 13:00, mos e bëni pushimin në orën 12:00. Planifikoni pushimin, që mos të vrasësh produktivitetin.

3.I hidhni vaj ujit të makaronave

7396260-2-1476112581-650-64c490bfff-1478088541

Ky veprim do të ndalojë që salca të merret siç duhet nga makaronat. Për të mos i lënë makaronat që të ngjiten, thjesht duhet të hidhni sasinë e duhur të ujit: 1 litër për 100 gramë.

4.T’i thashë duart me letër higjienike

7396160-8a032d46a5bb565c2a58c7833c214d4a-1476112832-650-c4d090b835-1478088541

Ne harxhojmë pafund letra higjienike për të tharë duart. Por nëse kujdeseni sadopak për planetin, thjesht shkundini duart tërësisht para se t’i fshini me letër higjienike.

LEXO EDHE:  Tre këshilla për të hequr qafe varësinë emocionale njëherë e mirë

5.Frymëmarrja me gjoks

7396310-without-breathing-22-minutes-1476113022-650-18f7d49f89-1478088541

Fokusohuni në procesin e frymëmarrjes duke përdorur diafragmën, jo gjoksin. Oksigjenimi i duhur ka efekte pozitive në sistemin tuaj nervor, ndihmon në presionin e ulët të gjakut, redukton inflamacionin dhe dhimbjen, përmirëson shëndetin e përgjithshëm fizik dhe mban larg stresin.

6.Larja e dhëmbëve vetëm me lëvizje horiozontale të furçës

10460410-210500-0-1485539283-1485539287-650-faec7a1467-1-1485611416

Larja e dhëmbëve vetëm me lëvizjet horizontale dhe anashkalimi i pastrimit të dhëmbëve me pe, ndoshta janë gabimet më të zakonshme, por më serioze. Larja e duhur duhet të marrë 2-3 minuta, por për fat të keq shumica prej nesh e injorojnë këtë rregull të thjeshtë.

7.Nisja e ushtrimeve pa nxemje

7395910-ejercicio-fisico-y-piel-1476114028-650-8aa8ee1faf-1478088541

Kujto: Të ushtrohesh shumë dhe të lësh mënjanë nxemjen dhe pushimet e shkurtra, mund të jetë e dëmshme për trupin tuaj. Është e rëndësishme që të përfshini disa ushtrime nxemje dhe gradualisht të rritësh intensitetin.

8.Të lësh pakot e patatinave hapur

Ka një mënyrë sesi mund t’i mbyllni pakot e patatinave. Kjo metodë inteligjente është frymëzuar nga origami, një art japonez dhe teknikë e palosjes së letrës për të krijuar objekte të ndryshme.

Aktualitet

Rama tallet me Kryemadhin/ Doktoresha e shkencave horoskopike

Publikuar

-

By

Monika Kryemadhi, Edi Rama

Kryeministri Rama gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste, nuk ka kursyer ironinë edhe ndaj kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi, të cilën e ka cilësuar si “doktoresha e shkencave horoskopike”.

Rama ka ftuar opozitën të miratojnë së bashku Reformën Zgjedhore, dhe u shpreh i gatshëm ta testojë në qershor.

“Por një ftesë e kam ende për ju. Jeni ju qe keni rrokatisur kokën shqiptare dhe ndërkombëtarëve për reformën zgjedhore dhe votimin elektronik.

Hajdeni, ulemi ta miratojmë së bashku atë reformë, biem dakord t’i eksperimentojmë në disa zona që në Qershor edhe votimi dhe numërimin elektronik”-tha Rama.

LEXO EDHE:  Tre këshilla për të hequr qafe varësinë emocionale njëherë e mirë

Më tej, duke iu përgjigjur akuzave të opozitës për shit-blerje të votave, Rama tha “Meqë e keni me shumë qejf temën e shitblerjes së votës, jemi gati të miratojmë në kuvend çdo masë të që mund të propozojë doktoresha e shkencave horoskopike Monika Kryemadhi. Pastaj e kalojmë vetë ne në Kuvend me deputetë e rinj. Nëse ju në zgjedhjet e 30 qershorit fitoni një bashki të vetme më shumë se ne, ne jemi gati të shkojmë në zgjedhje të parakohshme parlamentare që në vjeshtë”.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Nuk ndalet Rama/ Sulmon sërish mediat

Publikuar

-

By

rama eshte goditur rende

Kryeministri Edi Rama nuk hq dorë nga sulmi ndaj mediave.

Edhe soot në Kongresin e Partisë Socialiste ai ka bërë përgjegjëse dhe fajtore për mediat, se sipas tij po nxijnë Shqipërinë.

Konkretisht ai është ndaluar tek emisionet televizive, duke i quajtur analistët dhe gazetarët “Kadrinj”.

“Çdo ditë deri në darkë, miza bëhet buall dhe derrave të shtirë në kolltuqe u drejtohen me fjalën ‘zotëri’.  A mendoni se Meta do vrasë veten? Ç’e ka shtyrë Presidentin të vrasë veten z.Kadri?  Dhe derrat e shtrirë japin mendim, bëjnë vëzhgime, japin opinione”, ka thënë Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Lider pa hallate”/ Rama degjeneron Bashën

Publikuar

-

By

Gjatë fjalës së tij, në Kongresin e PS-së, pasi i bëri ofertën opozitës për t’u ulur dhe për të miratuar reformën zgjedhore sipas kërkesave të tyre, kryeministri Rama nuk ka kursyer dhe sulmet ndaj kreut të opozitës, Lulzim Basha.

Fillimisht e ka quajtur Bashën, si “Arusha Lul” që kërkon karamelet e radhës. Ndërkohë më pas, Rama e ka quajtur  Lulzim Bashën si lider pa “hallate” që djeg mandatin e deputetëve.

“Tani ka ardhur koha ta mësoni njëherë e mirë, pushteti nuk është qoftë te daja, ky vend nuk është plaçkë për ju, sistemi demokratik nuk është cirk për Arushën Lul që bërtet për karamelen e radhës, as dyqan për shoqen Mona që ulërin për trastat e radhës, askush nuk futet me zor në zgjedhje, por askujt në këtë sistem nuk u ndalohet.

LEXO EDHE:  Tre këshilla për të hequr qafe varësinë emocionale njëherë e mirë

Vallja me maska e Lulit, të mbarojë njëherë e mirë, Lulzim Basha i ka tmerr zgjedhjet se nuk i fton zgjedhjet, as në partinë e tij mos të i vjedhë, lërë më në mexhelisn e madh të sistemit që kemi zgjedhur, unë kam dyshim po nuk e provoj sikur Luli të futet vetëm prapë nuk i fiton se njerëzit nuk e pranojë jo më ta votojnë një njeriu që e ka humbjen të shkruar në ballë, lider pa hallate që djeg mandatin e përfaqësimit të popullit për t’u fshehur pas turmës, ju ikni digjni parlamentin për mua”, ka thënë Kryeministri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet17:05 - 22 Mars, 2019

Kosova, si Shqipëria/ Miraton rezolutën që ndalon lojrat e fatit

Me 74 vota në favor Parlamenti i Kosovës ka miratuar ditën e sotme një rezolutë, që pezullohen lojërat e fatit...

Aktualitet16:56 - 22 Mars, 2019

Ceremoni varrimi për 26 viktima të sulmit në Zelandën e Re

Mijëra njerëz u mblodhën të premten në Zelandën e Re, për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të 26...

Aktualitet15:17 - 22 Mars, 2019

Brexit do t’i kushtonte shtrenjtë Gjermanisë

Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja...

Aktualitet15:12 - 22 Mars, 2019

Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se raporti përfundimtar i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller për bashkëpunimin e mundshëm të...

Aktualitet14:14 - 22 Mars, 2019

Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Nga Franco Venturini Më shumë se asnjëherë sulltan, tani që ka superpushtet të garantuar nga ndryshimet kushtetuese, e megjithatë, presidenti...

Aktualitet14:10 - 22 Mars, 2019

Opsionet e reja për Brexit-in

Britania e Madhe do të dilte pas një jave nga BE-ja. Por ky vendim u shty edhe ca. Cilat janë...

Aktualitet09:39 - 22 Mars, 2019

Gjermania miraton ligjin e ri/ 1,3 miliardë euro për fëmijët e varfër

Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri për familjen. Ai do të lehtësojë prindërit me të ardhura më të pakta....

Kultura15:31 - 21 Mars, 2019

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Më kujtohet si tani: Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”,...

qerim mata qerim mata
Aktualitet13:22 - 21 Mars, 2019

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në...

Aktualitet22:19 - 20 Mars, 2019

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më...

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Trending

Read previous post:
Taksa ndaj Serbisë/ Ambasada përforcon porosinë e presidentit Trump

Ambasada e Shteteve të Bashkuara , ka reaguar sërisht  për taksën e Kosovës mbi mallrat serbe. Reagimi i ambasadës ka...

Close