Skandal në Divjakë/ E mitura ngacmohet seksualisht, policia dhunon babain e vajzës (Video) – CNA
Connect with us

Aktualitet

Skandal në Divjakë/ E mitura ngacmohet seksualisht, policia dhunon babain e vajzës (Video)

Publikuar

-

Emisioni “Stop” në Tv Klan mbrëmjen e sotme ka trajtuar rastin një ngacmimit seksual të një 13-vjeçareje në Divjakë dhe dhunën e ushtruar nga policia ndaj babait të së miturës. Kanë qenë prindërit e vajzës të cilët kërkuan ndihmën e emisionit “Stop”, pasi puna hetimore e autoriteteve pas denoncimit të tyre në polici, “ka mbetur rrugës”.

SI NISI HISTORIA?

E mitura ka treguar se është ngacmuar seksualisht nga një 55-vjeçar, banor i fshatit Çermë Sektor ku jeton edhe familja e vajzës. Nga informacione policore, por edhe dëshmi të vet banorëve, 55-vjeçari është person me precedent për raste të ngjashme. Për shkak të veprimeve të pahijshme nga 55-vjeçari, 13-vjeçarja nuk shkoi në shkollë për 1 muaj. Deri sa ngjarjen e zbuloi gjyshja e vajzës.

Gazetari- Kur e more vesh? Sa kohë ka?

Prindi- Unë, si prind, e mora vesh, kur më tha vajza, unë gati një javë, që përpiqem…

Gazetari- Një javë?

Gazetari-Vajza shkon në shkollë? Në ça shkolle?

Prindi- Shkon në shkollë, është në klasë të 6-të.

Vajza- Në klasë të 7-të.

Gazetari- Në kë shkollë?

Prindi- Çermë sektor Tërbufit, është këtu.

Gjyshja- Vinte këtu, vinte atje. Po ku di unë, ça bënte me të. Erdhën masandej dhe kërkuan këtë e unë jam vetë dhe nuk flas dot. Thashë unë-“Mirela t’keqen nëna, pse nuk shko në shkollë ti”? Shko mi bir në shkollë, se edhe 2 muaj shkollë ke. U ul këtu kjo, o nëne tha, e di si është muhabeti? Mua më ngacmon një burrë,- tha. I thashë unë: të ishte çun po hajde, si apo jo. I thashë çupës: po kush është ky burrë mi? E ka lagjen këtu, jo ky pallat, pallati tjetër.

Gazetari- Ju e njihnit edhe më përpara?

Familjarët- Po oreee,  njihemi!

Prindi– Çun fshati.

Gjyshja-I ati i ka vdek. Në Billar janë këto, ai është i treti, që bëhet ky, si denoncim, është i treti. Një herë u rraf ai nga një i një familje këtu, dajon, nusen dhe çun.

E mitura: Atë ditë kur isha me shoqet dhe me shokët, erdhi papritur një burrë aty edhe më tregonte 10 mijë Lekë, më bënte me gjuhë. Hajde këtu….Edhe kur ikja për të blerë për të ngrënë, më ndiqte nga mbrapa. Prapë atë veprim tregonte. Ka bërë 1 muaj.

Pasi mësuan çfarë kishte ndodhur, babai i së miturës shkoi në polici dhe bëri denoncim. Atë ditë, 55-vjeçari i dyshuar u arrestua, por u la i lirë pas disa orësh, rreth orës 24:00. Atë mbrëmje, në shtëpinë e vajzës shkoi shefi i krimeve të policisë, që sipas familjarëve quhet Valter. Në kushte të papranueshme, ai i mori të miturës firmën për një procesverbal lidhur me denoncimin e bërë për ngacmim seksual, në mungesë të prindërve dhe të psikologëve.

Prindi- Nejse unë marr fëmijën, mora fëmijën dhe shkoj në polici, takoj inspektorin dhe i them: këtu këtu e kam hallin. Po, thanë ata,- urdhëro brenda!

Gazetari- Bëre denoncim? Nuk mori firmë?

Prindi- Po, po!

Gazetari- Ose ndonjë dokument?

Prindi– Po!

Gazetari- E mori një kopje? Kush është ky polici? Si quhet?

Vajza-Valteri!

Prindi- Valteri babi…, eee. E kam dhe numrin e tel këtu, atë e arrestuan mesa pashë unë.

Gazetari- Erdhi polici këtu?

Prindi- Po po! Komplet erdhi policia, interesimin atje e pashë në birucë, epo thashë unë:- bravo shtetit!

Gazetari- E arrestuan atë, çfarë ndodhi pastaj?

Prindi- E arrestuan, kur vij në shpi unë, shikoj unë, fillojnë komshinjtë, gjynah të shkretit fukara, se s’kanë lekë, paguan lekë e nxorën maniakun.

Gazetari- Kur doli ai?

Prindi- Po atë ditë ka dalë. Unë erdha në shpi, në orën 3 erdha unë, në orën 12 të natës, ka ardh ai në shpi. Vjen inspektori pastaj, i policisë këtu.

Gazetari- Ky Valteri?

Prindi- Po!

Gazetari- Vjen këtu në shpi?

Prindi-Po! Nxjerr babin, mamin, kalamajtë, ja si janë tani këta!

Gazetari- Po ti ku ishe?

Prindi– Dola për punë.

Gazetari- E kuptoj! Po pse ju nxori juve? Cfarë ju tha? Dilni jashtë, për çfarë?

Gjyshi- I thashë unë, pse na nxjerr jashtë? Ik tha, se kam një çikë punë me gocën dhe me plakën tane!

Gjyshja- Valteri më tha mua:- goca tha, do firmosi këtu, se atje nuk ka firmosur.

Prindi– Ka marrë firmë këtu në shpi.

Gazetari– Po kshu e lexoi atë, kur firmosi?

Gjyshja– Jo, jo, jo! Nuk e nxorri fare ai. Ai nxori letrën aty, se jam grua plakë jam 60 e ca vjeçe unë.

Gazetari– Po!

Gjyshja- Unë, pavarësisht, që më ashtu sëmundja…, nxori letrën.

Gazetari– Sa ndenji këtu në shpi ai? Cfarë të tha ty fiks, ja ta dëgjojmë pak vajzën?

Vajza– Ai më tha mua: nuk ke firmosur ti,- më tha dhe firmos këtu dhe iku ai.

Gazetari- Kaq?

Gjyshja- Po!

Por, shefi i krimeve i quajtur Valter, nuk u ndal me kaq. Ai shkoi në shkollën e vajzës për t’i marrë një deklaratë, sërish pa praninë e prindërve apo psikologut. Drejtori i shkollës pranoi vizitën inspektorit të policisë dhe firmat e marra nga nxënësja.

Stop-i- Ju jeni në dijeni të rastit, ne po investigojmë, për procedurën e policisë. Pse ka ardhur ai Shefi i Krimeve në shkollë? Jeni në dijeni? Ju ka lexuar ndonjë dokument?

Drejtori Shkollës Cermë Sektor-Ishte deklarata e të drejtave, që ka vajza, ai erdhi në shkollë dhe unë në prezencë të nëndrejtoreshës, se s’mund të ishim vetëm ne në prezencë të atyre, ia lexoi nëndrejtoresha dhe i tha, që ke të drejtë k’të, k’të, k’të dhe thjesht i mori vetëm firmën. Ishte procedura e tij, …nuk, se varemi ne…

LEXO EDHE:  E akuzoi se i kishte ngacmuar të dashurin/ Këngëtarja e famshme i kërkon falje publike blogerit

Stop-i-E lexove atë cfarë shkruante në fletë?

Drejtori Shkollës Cermë Sektor- Po, po…

Stop-i- Po cfarë thotë?

Drejtori Shkollës Cermë Sektor – E lexoi nëndrejtoresha, se ishim…

Stop-i- Po pse duhet t’ia merrte tek shkolla ai vajzës, vetë? Pa praninë e psikologëve, pa praninë e prindërve?

Drejtori Shkollës Cermë Sektor – Ishte proceduara e tij, nuk është, se…Biles unë i thashë mund ta kemi një kopje, mund të thërrasim prindin?  Jo,- tha ai,- nuk është ndonjë gjë për t’u shqetësuar.

 

DHUNIMI I PRINDIT DENONCUES

Investigimi i emisionit “Stop” mesa duket nuk është pritur mirë nga Policia e Divjakës. Interesimi i babait të së miturës së ngacmuar seksualisht për të mësuar se në cilën fazë kishin mbetur hetimet, i kushtoi atij dhunën fizike. Gazetari i “Stop”, i cili kishte shkuar në Divjakë, mësoi se babai i 13-vjeçares ishte rrahur brenda komisariatit të policisë. Ai kishte shkuar aty për të pyetur rreth hetimeve, por prej më shumë se 1 ore nuk po dilte nga godina. Punonjësit e Policisë së Divjakës kishin ushtruar dhunë fizike ndaj tij, duke i shkaktuar dëmtime të rënda, saqë vet komisariati kishte njoftuar më pas ambulancën.

Në oborrin e komisariatit të Divjakës, kamera e “Stop” filmoi momentin kur i dhunuari po kthehej në polici pasi kishte marrë mjekim në spital. Ai shoqërohej nga efektivë të Policisë së Divjakës dhe para tyre, në prezencë edhe të gazetarit dhe kamerës së “Stop”, ai pranoi se uniformat blu e kishin rrahur. Ndërsa shefi i krimeve nxorri jashtë oborrit të komisariatit gazetarin e “Stop”. Madje e kërcënoi edhe me përballje në Gjykatë përse gazetari po investigonte, teksa vet policia sapo kishte dhunuar denoncuesin!

Gazetari i “Stop” u drejtua më pas në poliklinikën e Divjakës për të pyetur mjekun nëse babai i 13-vjeçares së ngacmuar seksualisht ishte dërguar në spital nga policia. Mjeku pranon se zotëria në fjalë ishte dhunuar dhe kishte marrë goditje në kraharor.

Stop-i- Ne donim një rast, ka ardhur një xxxxxxx me policinë.

Mjeku Roje Divjakë-XXXX.

 

Stop-i- Po për cfarë e sollën këtu?

Mjeku Roje Divjakë- Tha, që jam i goditur,…jam…

Stop-i- I goditur? Nga kush?

Mjeku Roje Divjakë-Nuk e di!

Mjeku Roje Divjakë- Ishte me tensionin e ulët, kishte rrahje të shpejta zemre…dhe më dhemb gjoksi thoshte…,këto gjëra.Këtë ma prunë nga policia. Ne na morri në telefon policia e Divjakës dhe thanë: hajde, se…

Stop-i- Shkuat ju me ambulancë?

Mjeku Roje Divjakë- Jo! Do vinim ne me ambulancë, për ta marrë. Ndërkohë që ne morëm ambulancën, mori vetë policia dhe tha: po e bie vetë pacientin. E ndërkohë, qëndroi, u qetësua disi nga rrahjet e zemrës.

 

Stop-i: Çfarë thanë policët?

Mjeku Roje Divjakë- Ishin dy policë! Dhe i thashë, tani ju do ta shoqëroni prapë në komisariat apo jo? Të bëhet njëherë mirë thanë, pastaj shikojmë…

Pas poliklinikës, “Stop” iu drejtua sërish godinës së Policisë së Divjakës për të pyetur përse i dhunuari nga policia po mbahej ende në komisariat. Në korridorin e rajonit qëndronte i ulur në një stol i dhunuari, i cili deklaroi se është rrahur brenda stacionit të policisë. Një punonjës policie i tha gazetarit të “Stop” se i dhunuari, i cili ka bërë denoncimin për ngacmimin seksual ndaj vajzës së tij, nuk është i ndaluar. Por përse nuk lejohej që të dilte atëherë? Ndoshta për shkak të goditjeve që kishte marrë në nofull…

Jashtë ambienteve të godinës së stacionit të policisë, gazetari i “Stop” gjeti shefin e krimeve, i cili është personi që kishte marrë denoncimin e babait të vajzës dhe i kishte marrë dëshmi të miturës pa praninë e psikologes. Për shkak të paaftësisë profesionale që tregoi në hetimin e kësaj çështje, pyetjeve të gazetarit, shefi i krimeve iu përgjigj në mënyrë fyese dhe aspak etike.

Gazetari i Stop: Zotëri e keni çuar rastin në Prokurorinë e Lushnjes në lidhje me denoncimin që ka bërë vajza e mitur? Është një çështje tepër delikate.

Shefi i krimeve: Kam jetën time dhe të lutem mos më dil përpara….

Gazetari i Stop: Përfaqëson shtetin zotëri!

Shefi i krimeve: Unë që përfaqësoj shtetin që të flas me median duhet të marr leje nga drejtori.

Gazetari i Stop: Ju keni qenë që e keni marrë denoncimin?

Shefi i krimeve: Ec në Prokurori!

Gazetari i Stop: Ju e keni marrë denoncimin e vajzës dhe të babait?

Shefi i krimeve: Materialet që grumbullojmë i çojmë në Prokurori. Unë nuk të jap asnjë shpjegim. Më ler në jetën time.

 

Gazetari i Stop: Ju keni qenë në shtëpinë e vajzës dhe keni marrë një firmë pa praninë e psikologëve? Janë gjëra proceduriale që ju duhet të jepni shpjegim. Nuk po i hyj hetimit sepse e di që Kodi Penal dhe të gjitha e ndalojnë të japin të dhëna mbi hetimin. Të pyes pse ke qenë në shtëpinë e vajzës dhe në shkollën e vajzës? Pse ke qenë pa psikologen? A keni çuar çështjen në Prokurorinë e Lushnjes?

Shefi i krimeve: Pse nuk je rruajtur sot?

Për të gjithë këtë histori të ndodhur në komisariatin e Policisë së Divjakës, emisioni “Stop” mëson se SHÇBA ka nisur një hetim të brendshëm. Teksa policia ishte e zënë duke rrahur keqazi denoncuesin, personi i denoncuar si ngacmues seksual i vajzës 13-vjeçare po shëtit i lirë nëpër Divjakë. /tvklan.al

Aktualitet

Duka thumbon keq Durmishajn, tregon edhe kur do jetë gati stadiumi i ri

Publikuar

-

By

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, në një intervistë për “RTSH Sport”, bën një analizë në 360 gradë për temat aktuale të futbollit shqiptar.

NOTA PËR SEZONIN – Ky vit shënon një hap pozitiv nga viti i kaluar. Këtë vit mund të flasim edhe me shifra për gjërat më të mira që ka pasur ky sezon, jo vetëm për Superioren, por për të gjitha aktivitetet e organizuara. Numri i njerëzve që luajnë futboll, në strategjinë tonë, është tek fëmijët që sjellim te futbolli, dhe projektet e ndërmarra janë shtuar ata që luajnë futboll. Edhe në Superiore dhe në nivelet e tjera, ka pasur garë, për nivelin që ka Shqipëria. Garat kanë qenë kompetitive, më të besuara.

LICENCIMET – Kjo strategji nuk u vu sot, ka qenë gjithmonë. Por, niveli i licencimeve ndryshon çdo vit, dhe duhet të jetë në ndryshim nga mundësitë që ka vendi. Steka e licencimit ndryshon çdo vit, dhe Komisioni i Licencimit nuk ka në fakt asnjë të drejtë ligjore të tolerojë klubet. Nuk duhet të jetë më në kulturën e vetë klubeve, që një ditë para kampionatit, të çosh një listë me emra, futi nja dy furçë gëlqere dhe të luash futboll. Që në maj e qershor, të licencohet ambjentet, dhe të komunikohen çdo detyrë për klubet. I kemi mbështetur edhe financiarisht me një pjesë investimet. Kush do i plotësojë, do luajë. Nëse jo, klubi nuk do luajë.

PARTIZANI KAMPION – Ndoshta Partizani ka bllokuar burimin e thashethemeve, se nuk ka pasur ndonjë gjë për t’u mos u përfolur(qesh). Ka qenë një kampionat i merituar nga Partizani, ka pasur pak konkurrencë. Fakti që e ka siguruar disa javë, bashkë me diferencën 10-12 pikë, tregon se ka pasur pak konkurrencë, ka qenë bindës që nga java e parë. Ka qenë klub i mbështetur në Shqipëri. Më vjen mirë që titulli kthehet në kryeqytet. Gjithë ndikohemi nga opinionet që dëgjojmë, edhe publiku thotë se Partizani nuk kishte ekip të mirë, por doli kampion. Besoj se Partizani ka pasur ekipin më të mirë këtë vit, nga vitet e fundit. Nuk besoj se janë rritur konkurrentët, por është rritur Partizani.

TIRANA – Kampionati është me 10 ekipe, dhe 2 bien. Pavarëissht se kush bie, sa e madhe është ekipi, normale është e dhimbshme. Kjo është loja, duhet të fitosh në fushë. Asnjë skuadre nuk i uroj të bijë. Siç është e dhimbshme të bijë Tirana, ashtu ishte për Vllazninë, apo për vetë ata para 2 vitesh. Nuk ia uroj kurrë Tiranës të bie.

PAK TIFOZË – Nuk kam statistika në këtë moment, por për tifozët duhet të bëjmë të gjithë më shumë. Është organizimi i vetë klubeve me tifozët. Në fund, është një produkt sportiv, ta promovosh dhe ta marketosh, siç promovon produktet e tjera. Krijimi i kushteve më të mira në stadiume. Federata, por kryesisht klubet, duhet të ndërtojnë një komunikim më të mirë. Ka dhe faktorë të tjerë që e pengojnë mbushjen e stadiumeve, por ne duhet të bëjmë ato maksimumet.

A KA TOLERIME? – Tolerimi, për fat të keq, është i dëmshëm, por ka ekzistuar që kur ka lindur loja. Uroj që të eliminohet përfundimisht, por nuk e besoj këtë. Duhet të luftosh në fushë, por që të motivohesh edhe pse nuk të duhen pikët, janë shumë faktorë. Kemi pasur një fenomen të tolerimit, jo vetëm për interesa sportive, por edhe financiare. Besoj se është hequr këtë edicion, dhe pothuajse të gjitha ndeshjet janë rezultat i asaj që japin ekipet në fushë. Nëse do marr ndeshjen e Partizanit në Durrës, ku ata kanë siguruar titullin, nuk është e thjeshtë të marrësh grintën e lojtarëve në fushë. Nëse do i duheshin pikët, do kishte një motivim tjetër. Nuk është se është rezultat i paracaktuar.

DHUNA – Nuk është vetëm rendi, janë shumë gjëra. Nuk mendoj se fenomeni i dhunës është më i rënduar se në kampionatet e tjera, por duhet ta minimizojmë. Duhet bashkëpunim, se ka emocione kjo lojë. Organet e rendit, Federata, institucionet të drejtësisë, të gjithë nëse kemi objektiv, mund ta minimizojmë, ta çojmë drejt zeros.

DOSJE NË PROKURORI – I përkasin të shkuarës, nuk kemi akuzuar kurrë, por të dyshuara si të trukuar. E vetmja indicie që kemi, janë informacionet nga UEFA, nga monitorimi i kompanive të basteve. Kjo është një indicie, por jo një provë. Kur vjen në Federatë, e kallëzojmë në Prokurori. Ne nuk bëjmë dot hetim për të provuar nëse ka ndodhur diçka e tillë.

FORMULAT E KAMPIONATEVE – Skema e Superiores mendoj se është e përshtatshme, ideale nuk është kurrë. Realizon një numër optimal të ndeshjeve të jetë i përgatitur, skemë që siguro të ardhur normale për klubin. Të lejon shumë pak mundësi tolerimi. Në kategorinë e Parë, janë bërë eksperimente që të ketë garë. As më parë, dhe as tani që ekipet ndahen në dy grupe. Ka qenë një që ka luftuar, dhe të tjerat shumë pak. I kam kërkuar sektorit të garave të ulen të gjithë aktorët, që të gjejmë skema të tjera që të mos pezullojë garën. Kam dëgjuar në vende të tjera, që vendosin stimuj për pozicione të ndryshme. Të gjesh një mundësi që gara të jetojë, dhe të mos ketë shumë mundësi tolerimi.

TRYEZA ME KRYEMINISTRIN – Një punë e filluar, e iniciuar nga FSHF. Nuk është fjala për të ndryshuar ligjin e sportit. Në këtë paketë ligjore, përfshihen shumë gjëra, një ndër to ishte dhe ndryshimet në kodin penal. Kjo është një gjë e lehtë pa impakt në buxhet. Drafti është gati për t’u miratuar. Gjërat e tjera kanë hasur vështirësia.

Sportet e tjera janë në kushtet, më pak se mbijetesë. Futbolli është e pamundur të zhvillohet vetëm me investimet e FSHF-së në nivelet që ne e kërkojmë. Nëse këto nuk miratohen, futbolli do ketë shumë vështirësi. Ne kemi propozuar një ndryshim në paketën fiskale. Kemi propozuar edhe modelin e Kosovës dhe Hungarisë.

LEXO EDHE:  "Edhe pse nuk njihemi, unë..."/Pas skandalit të mashtrimit, Fifi ka dy fjalë për Loredanën

Një nga vendet që ka ndihmuar sportin nëpërmjet sisteme fiskale. Sipas ligjit hungarez, çdo biznes ka të drejtë të financojë në sport deri në 80 % të taksës. Mbulohen 100 % të projekteve të miratuar nga FSHF dhe shtetit. Nuk propozojmë ndryshime ligjore që varfërojnë buxhetin e shtetit. Sot shteti nuk arkëton asgjë nga tatimi për të ardhurat e futbollistëve. Nëse çdo industri nuk formatizohet, nuk ecet përpara.

Zhvillimet e deritanishme nuk besoj se do na çojnë në plotësimin e atyre kërkesave. Nuk po shoh ndonjë produkt real. Le të shpresojmë se do të arrihen”.

ARBITRAZHI SPORTIV- Për mua çdo vend duhet të ketë arbitrazhin sportiv. Palët kërkojnë të gjykohen nga një gjykatë e besueshme. Për sa kohë që në Shqipëri nuk ekziston, nuk mund të lemë palët pa drejtësi.

ARENA KOMBËTARE- Punët vazhdojmë me rritmë të kënaqme. Kompania pavarësisht se ka bërë një punë me kualitet nuk ka arritur të kap kohën. Uroj shumë që vërtet të përfundojë në shtator. Na është refuzuar rimbursimi i TVSH-së. Kemi bërë proces gjyqësor, e kemi fituar në shkallën e parë. Presim apelim që vendimi të marrë formën e prerë. Shpresojmë që brenda 2019-të të inaugurojmë atë kompleks.

ASAMBLEJA E PËRGJITHSHME –  Para se të propozohen, të gjitha kanë qenë pjesë e diskutimit. Ai takimi është thjesht çështje plenare.

LIGA PROFESIONISTE – FSHF ka të drejtën e organizimit të futbollit sipas ligjit. Liga është një formë organizimi brenda Federatës. Për të pasur një organizim më të mirë të një grupi interesi më të mirë.

LARGIMI I PANUÇIT – Një lloj reflektimi e kemi bërë. Kur u emëruar Panuçi, u mendua si një trajner me emër të madh, me staturë të madhe, që në gjuhën sportive, do e ulte me këmbë në tokë ekipin, dhe do kishte grintën për ta motivuar. Ky ishte perceptimi fillestar, dhe nuk rezultoi. Ekipi nuk bëri progres, ambienti nuk ishte i mirë. E vetmja mënyrë, për një ekip të vogël si Shqipëria, është atmosfera pozitive, dhe bashkimi i të gjithëve. Panuçi nuk e bëri këtë. Median, tifozët, administratën, futbollistët, nuk i bashkoi dot të ndiheshin bashkë. Ne nuk jemi Gjermania, apo vendi i talenteve të mëdha. Për sa kohë nuk arriti ta bëjë, mund të quhet një një histori pa suksesshme.

EDI REJA – Tani me Rejan, gjërat sikur po ndryshojnë. Ai është një ekspert në këtë fushë, por e presin dy ndeshje të vështira. Transferta në Islandë është e vështirë, por mund të ndryshojë orientimin e ekipit për të ardhmen. Nëse do kemi një rezultat pozitiv, do jemi pretendentë për në Europian. Nëse jo, nuk besoj se do kemi shumë mundësi. Tani është bërë një grumbullim 3 javë para. I gjithë ekipi do jetë në dispozicion nga data 1 qershor. Do jetë grumbullimi në Gjermani, dhe uroj për rezultat pozitiv. Të gjitha zgjedhjet janë kombinim, financiar dhe sportiv. Mendoj se është trajneri i duhur që mund ta ndihmojë ekipin.

BESONI NË KUALIFIKIM? – Kam besuar gjithmonë, nëse nuk do besonin futbollistët, nuk do shkonim kurrë në Europian. Duhet të besosh, që të arrish.

SHPRESAT – Ndryshimet janë bërë vazhdimisht, nuk është viti parë. Gjithë trajnerëve iu është dhënë shansi të bëjnë më shumë se një kompeticion. Ndonjëherë nuk bëhet vlerësimi vetëm për rezultatet, por edhe për lojtarët që sjellë për më sipër. Tek U-21, ka shumë lojtarë të gatshëm për ekipin e parë.

RASTI DURMISHAJ – Është zgjedhje individuale, federata nuk ka çfarë strategjie të ndryshojë, i ka hapur dyert. Durmishaj ka qenë edhe te U-19 dhe U-21. Një ditë të bukur, hoqi fotot me bluzën e Shqipërisë, dhe vuri atë të Greqisë. I uroj çdo futbollisti sukses, por kur vendimet janë të gabuara…Po kur Greqisë i mungojnë 4 sulmuesa dhe ai nuk luan… ç’të thuash…

KOSOVA – Kosova ka bërë mirë në Ligën e Kombeve. Ka filluar mirë eliminatoret, edhe pse nuk pati fat me Bullgarinë. Do jetë surprizë e atij grupi. Ka një atmosferë të mirë, organizim dhe ka atë klimën, që ne nuk e kishim në vitin e kaluar. Mbetet një ekip modest, si ne, por atmosferën e ka më mirë se ne. Nuk besoj se bën kërcënim, nëse je në fushë me Kosovën, të gjithë do luajnë për fanellën që mban veshur.

KOMITETI EKZEKUTIV NË UEFA – Është një garë e vështirë të jesh anëtarë, duke qenë përfaqësues i një vendi modest si Shqipëria, jo me ndonjë opinion fantastik. Kjo e bën më të vështirë. Sa më shumë i përfaqësuar të jesh, aq më mirë. Më i përfaqësuar në nivelet e administrimit të UEFA, aq më mirë. Qoftë, edhe për një asistencë më shumë.

SUPERKUPA EUROPIANE  NË SHQIPËRI – Lobim është ai, fakti që jam unë atje, mund të jetë diçka e mirë. Me votë vendoset ajo.

VENDIMI I KAS-IT PËR SKËNDRBEUN – E vetmja gjë që kemi në dorë është një përmbledhja e Sport Radar. Me të njëjtën provë është akuzuar dhe Skënderbeun. Nëse kjo do të konsiderohet kjo provë nga KAS-i, të gjithë klubet në Europë duhet të dënohet sipas kësaj prove që është informacioni i kompanive të basteve.

LICENCIMI I KLUBEVE SHQIPTARE – UEFA është organizmi që licencon të gjithë pjesëmarrësit në garat Europian. FSHF nuk e ka autorizimit të bëjë licencimin. Këtë të drejtë e ka UEFA. Nëse t’i i shkel këto rregulla, UEFA ta heq të drejtën e licencimit. Komisioni i Licencimit e ka vënë në pikëpyetje këtë gjë me vendimin para 2 vitesh. Për këtë gabim UEFA vazhdon të na monitorojë

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Duka: Me provat që akuzohet Skënderbeu, duhet të dënohen të gjitha ekipet europiane

Publikuar

-

By

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, në një intervistë për “RTSH Sport”, bën një analizë në 360 gradë për temat aktuale të futbollit shqiptar.

Mes tyre preku edhe vendimin e CAS qe pritet të japër për Skënderbeun.

Duka u shpreh:

“E vetmja gjë që kemi në dorë është një përmbledhja e Sport Radar. Me të njëjtën provë është akuzuar dhe Skënderbeun. Nëse kjo do të konsiderohet kjo provë nga KAS-i, të gjithë klubet në Europë duhet të dënohet sipas kësaj prove që është informacioni i kompanive të basteve.”

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Gjinushi në krye të ASH/ Strazimiri: “Kryerrugaçi plak u bë “kryeshkëncëtar”

Publikuar

-

Zgjedhja  e Skënder Gjinushit në krye të Akademisë së Shkencave, ka shkatuar reagime të shumta.

I fundit në radhë është ish deputeti i Partisë Demokratike Gent Strazimiri, i cili përmes një postimi në rrjetet sociale e quan Gjinushin kryerrugaç plak.

Postimi i plotë

“Ja dhe shkenca hyri në rrugë të mbarë “Rilindi”!!! E mos bëni sikur skandalizoheni që keni një kryerrugaç plak për “kryeshkencëtar”, se keni 6 vjet kryehorrin për Kryeministër! #25_maj_ora_19 #dehorrizim_derrugaçëzim”, shkruan Strazimiri në postimin e tij.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:34 - 24 Maj, 2019

Profecia e Presidentit serb: “Shqiptarët do të përballen me probleme të shumta”

Aleksandër Vuçiç, presidenti në detyrë i Serbisë ka thënë sot gjatë një konference shtypi se është i gatshëm të nëshkruajë...

Aktualitet19:51 - 24 Maj, 2019

Senati i SHBA konfirmon emërimin e Ambasadores së re në Shkup

Senati i SHBA-së votoi mbrëmë emërimin e Kejt Mari Bërns si ambasadore e re në Maqedoninë e Veriut. Kandidatura e...

kryeprokurorja arta marku kryeprokurorja arta marku
Aktualitet19:44 - 24 Maj, 2019

Siguria në burgje/ Arta Marku firmos zbatimin e regjimit 41/bis

Në burgjet shqiptare do të fillojë të zbatohet regjimi 41-biz, i cili i ndalon të denuarit të komunikojnë me persona...

Aktualitet18:35 - 24 Maj, 2019

Njëzet akuza të reja në rastin “veteranët” në Kosovë

Prokuroria Themelore në qytetin e Pejës në Kosovën perëndimore, tha të premten se ka ngritur 20 aktakuza ndaj 21 personave...

Aktualitet15:54 - 24 Maj, 2019

Protesta e nesërme/ Ambasada e SHBA paralajmëron qytetarët

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka bërë thirrje qytetarëve të saj të distancohen nga protesta e nesërme...

Aktualitet19:17 - 23 Maj, 2019

Kryetari i Parlamentit të Kosovës mohon çdo përfshirje në veprime kriminale

Kryetari i parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, hodhi poshtë të enjten çdo mundësi për përfshirje të tij në ndonjë rast...

Aktualitet20:57 - 22 Maj, 2019

Kosova kërcënon edhe Shqipërinë me taksë 100%

Ndërkohë që prej muajsh Kosova ka vendosur taksën 100 % për mallrat serbe, duke sjellë kështu një goditje në të...

policia e shtetit policia e shtetit
Aktualitet20:22 - 22 Maj, 2019

Foto/ “Aksioni” i çuditshëm kundër Policisë së Shtetit

Shpeshherë jemi mësuar të shohim aksione të Policisë së Shtetit në kapjen e personave të shpallur në kërkim. Në njoftimet...

Aktualitet19:42 - 22 Maj, 2019

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?...

Aktualitet19:37 - 22 Maj, 2019

LDK dhe Vetëvendosje, bashkërendohen për të rrëzuar qeverinë Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje paralajmëruan të mërkurën se kanë filluar përgatitjet për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...

Aktualitet08:53 - 22 Maj, 2019

Zgjedhjet europiane/ Nervozitet në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush...

Aktualitet19:44 - 21 Maj, 2019

Skandali i videos në”Ibiza”/ Kancelari i Austrisë përballë votës së mosbesimit

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votë mosbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm...

Aktualitet19:26 - 21 Maj, 2019

QUINT: Zgjedhjet në veri të Kosovës të qeta, por me problemet e së kaluarës

QUINT-i, ku bëjnë pjesë Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe e SHBA thotë se në komunat me shumicë serbe shqetësues...

Aktualitet19:02 - 21 Maj, 2019

Presidenti Trump kërcënon Iranin me asgjësim

Për shkak të konfliktit mes Uashingtonit dhe Teheranit, situata në rajonin e Gjirit aktualisht është shumë e tensionuar. Tani Presidenti...

Aktualitet18:55 - 21 Maj, 2019

Kongresi nderon familjen e shqiptaro-amerikanit Harry Bajraktari

Një flamur që valoi një ditë mbi kupolën e Kongresit amerikan, iu dhurua veprimtarit shqiptaro-amerikan, Harry Bajraktari. Kjo ishte pjesë...

Aktualitet15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu...

Aktualitet15:20 - 21 Maj, 2019

Skandali i Ibiza-s në Austri/ Sebastian Kurz përballet me votëbesim

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votëbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist...

Aktualitet14:26 - 21 Maj, 2019

Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera...

Aktualitet12:22 - 21 Maj, 2019

Integrimi drejt BE-së/ Hahn: Maqedonia e Veriut duhet të shpërblehet

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn në konferencën e bisedimeve ekonomike të Vienës, “Perspektiva e re për Maqedoninë e...

Aktualitet22:30 - 20 Maj, 2019

Korrigjimi i kufijve/ Thaçi: Nuk do të lejojmë të preket territori i Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka sqaruar idenë e tij për korrigjimin e kufijve. Në studion e emisionit “Open” ai...

Aktualitet18:43 - 20 Maj, 2019

Humbën mbrëmë në Theth/ Gjenden turistët e huaj

Janë gjetur sot, tre turistët anglez, të humbur mbrëmjen e djeshmë në Theth. Ata ishin duke eksploruar zonat turistike malore...

Aktualitet16:55 - 20 Maj, 2019

Bllokohet 2.3 ton qumësht pluhur në Divjakë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 2.3 ton qumësht pluhur dhe 21 ton vaj palme në Divjakë. Sipas njoftimit të...

Aktualitet16:31 - 20 Maj, 2019

Anullohen fluturimet ajrore drejt Italisë, ja shkaku

Të gjithë pasagjerët të cilët kanë prerë biletat për të udhëtuar nesër drejt Italisë, duhet ta shtyjnë fluturimin e tyre...

Aktualitet15:40 - 20 Maj, 2019

“Linda 4 fëmijë, burri s’më donte se nuk bëja djalë”/25-vjeçarja rrëqeth me historinë e saj

Edhe pse është vetëm 25 vjeçe, ajo është nëna e katër fëmijëve, tre vajzave dhe një djalë. Vajza nga Tirana...

Aktualitet21:28 - 19 Maj, 2019

Përfunduan zgjedhjet e jashtëzakonshme në veriun e Kosovës

Rreth 24 mijë e 600 votues nga rreth 58 mijë të regjistruar, apo 4 apo mbi 42 për qind e...

Aktualitet18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e...

Aktualitet14:37 - 19 Maj, 2019

Danas: Pushteti aktual i Serbisë do ta njohë Kosovën

Gazeta e Beogradit “danas” përmes një ankete të zhvilluar me qytetarë në Serbi, ka ardhur në përfundim se pushteti aktual...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet12:42 - 19 Maj, 2019

Alabama ndalon me ligj abortin/ Trump: Jam pro jetës

President i ShBA-së, Donald Trump ka reagaur gjithashtu lidhur me ndalimin e abortit që është bërë në shtetitn e Alabamës,...

Trending

Read previous post:
Taksa ndaj Serbisë/ Ambasada përforcon porosinë e presidentit Trump

Ambasada e Shteteve të Bashkuara , ka reaguar sërisht  për taksën e Kosovës mbi mallrat serbe. Reagimi i ambasadës ka...

Close