Connect with Us

Katër këshilla për të aplikuar pudrën në mënyrën e duhur

Aktualitet

Katër këshilla për të aplikuar pudrën në mënyrën e duhur

Publikuar

-

keshilla per te aplikuar kremin puder

Aplikimi i pudrës së gabuar do të prishë jo vetëm foton perfekte për Instagram, por do t’ju rrisë në moshë dhe mund të dëmtojë lëkurën në periudhë afatgjate. E kush e kishte menduar, se formula e gabuar apo një ton më i mbyllur kremi pudër do të na hapte kaq shumë probleme? Më shumë sesa ana estetike, shqetësohemi për shëndetin e lëkurës, ndaj dhe Living më poshtë do të listojë të gjitha gabimet që nuk duhet të bëjmë me produktet e grimit e fondatinën veçanërisht.

Si të aplikoni kremrat e lehtë BB të pigmentuar
Formulat e lehta si hidratuesit e pigmentuar (kremrat ​​BB, ose krem ​​CC) mund t’i aplikoni direkt në lëkurë me gishta, pa ndihmën e një mjeti specifik.

Si të aplikoni fondatinat kremoze apo likuide
Për kremrat e lëngshëm, të cilat janë më të hollë, përdorni një furçë bazë të dendur për të përhapur produktin në sipërfaqe të mëdha dhe më pas përfundoni pamjen me një sfungjer që fikson kremin pudër. Sfungjeri shpërndan më mirë kremrat e trashë

LEXO EDHE:  Presidenti kapet në skandal/ Kandidati Petraq Milo nuk ka aplikuar për KLSH

Ndërsa për sa i përket pudrave pluhur apo ato të presuarat përhapen mirë me ndihmën e furçave. Ekspertët bien dakord gjithashtu që korrektori duhet të aplikohet pas fondatinës dhe tani që morët informacionin bazë do të përmendim disa nga gabimet më të shpeshta që bëjnë vajzat kur lyhen.

1. Mos e anashkaloni kremin bazë.Ky produkt bën që makeup-i të qëndrojë më gjatë dhe mos të krijohen ato vija të holla të rrudhave të para.
2. Mos aplikoni kremin pudër menjëherë pas hidratantit.
Gjithmonë jepni kohë hidratantit (15 minuta) të përthithet plotësisht në lëkurën tuaj para se të aplikoni fondatinën
3. Kini kujdes me sasinë e produkteve që përdorni ! Nëse e teproni, ju rrezikoni të mbyllni poret e lëkurës produkt pas produkti duke ndikuar në cilësinë dhe dukjen e lëkurës.
4. Mos harroni qafën!
Për të shmangur atë krijimin e një maske, gjithmonë përhapeni fondatinën edhe në pjesën  e qafës edhe veshëve nëse i keni flokët e kapura

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Kylie Jenner shfaqet pa make up/ Shumë larg bukuroshes që kemi parë në rrjetet sociale

LEXO EDHE:  Kylie Jenner shfaqet pa make up/ Shumë larg bukuroshes që kemi parë në rrjetet sociale

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  Fuqia e Make-up

LEXO EDHE:  Si të mbroheni nga koronavirusi/ Instituti i Shëndetit Publik jep Këshilla dhe rekomandime

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Brataj “ultimatum”/ Kamarierët mos përdorin dorezat!

Publikuar

-

Nga

Brataj “ultimatum”/ Kamarierët mos përdorin dorezat!

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj i ka bërë thirrje kamarierëve të mos mbajnë doreza.

Sipas Bratajt, mbajtja e dorezave është burim hepatitesh pasi ato nuk ndryshohen sa herë i shërbehet klientëve të ndryshëm.

“Kamarierët mos përdorin dorezat sepse nuk i ndërrojnë sa herë i shërbejnë klientëve. Nuk kanë qenë asnjëherë të detyruara, kanë qenë të rekomanduara. Dorezat janë burim hepatitsh për vetë njerëzit, sepse t’i mbash 8 ore krijojnë problem”, tha Brataj më “Opinion”./CNA.al

LEXO TE PLOTE