Connect with Us

Lulzim Basha urdhëron sulm kundër OSBE-së

Aktualitet

Lulzim Basha urdhëron sulm kundër OSBE-së

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka urdhëruar një sulm çuditërisht të strukturuar kundër OSBE-së.

Nuk dihet ende arsyeja, por menjëherë sapo ka përfunduar protesta, Lulzim Basha ka urdhëruar të tijtë për një sulm të furishëm ndaj OSBE-së.

Ish-deputeti i PD-së, Flamur Noka në një postim në rrjetet sociale dje shkruante se askush nuk duhet të habitet se pse OSBE-ja është kthyer në zëdhënëse të qeverisë pasi sipas tij ishte po i njëjti Ambassador që bekoi mbulimin e Shqipërisë me kanabis. Po ashtu ai shkruante se ishte po i njëjti ambassador i OSBE-së, që bënte sikur nuk shihte kur Rama fuste në burg shqiptarët se nuk kishin paguar dritat.

Por, nuk ka ngelur pas as ish-deputetja, Dhurata Çupi, e cila e ka cilësuar OSBE-në si zëdhënëse të qeverisë.

“Revolta popullore erdhi pas helmimit masiv me gaz lotsjellës në protestë, e këtë e pa cdo shqiptarë, vetëm OSBE me sa duket ska qenë e vëmendëshme në atë kohë.

Në fakt nga kjo deklaratë nuk cuditem më,  pasi shkon në të njëjtën linjë me atë të disa ditëve më parë, ku u deklarua se jane blerë e shitur votat e shqiptarëve, por OSBE nuk e “sheh” të arsyeshme protestën e shqiptarëve.”-shkruante dje Dhurata Çupi.

Për më tepër, edhe nën nënkryetari i PD-së, Edmond Spaho në një postim në rrjetet sociale, ka ironizuar zv.ambasadorin e OSBE-së, ndërsa shkruan se “Zëvëndës Ambasadori i OSBE në Shqipëri duke zgjidhur fjalëkryqe. Zgjedhjet janë vjedhur por pa ndikuar në rezultat, tha ai. Çupa është shumë e mirë … por vetëm pak me barrë.”

Ndërkohë, edhe Edi Paloka nuk është kursyer kundër ndërkombëtarëve. Mbrëmë në emisionin “Opinion”, të Blendi Fevziut, Paloka, duke ju përgjigjur ndërkombëtarëve, është shprehur se “Qëndrimi i zotit Basha ka qenë i qartë, kërkojmë asgjë më shumë që të mbajnë ndaj shqiptarëve atë qëndrim që kërkojnë në vendet e tyre. Deklaratat e tyre kanë qenë publike, edhe përgjigjet tona kanë qenë publike. Sot ne jemi me qytetarët. Interesi më i madh është ku do të shkojnë qytetarët. Po mediat që u mbytën me gaz i panë ata? Duhet t’i shohë edhe OSBE-ja këto.”.

LEXO EDHE:  Demokratët i qëndrojnë besnik Berishës/ Braktisin Bashën

Ndërkohë, edhe ish-deputeti Luciano Boçi, “kryqëzon” OSBE-në. Në një postim në rrjetet sociale, ndër të tjera Boçi shkruan “Dje misioni i nderuar i OSBE-së “shpërtheu” kundër protestuesve.
Madje duke legjitimuar e kërkuar dhunë më të spikatur nga policia.
Metodat e protestuesve që dogjën një gomë, hodhën tymuese nga ato që tifozeritë i përdorin në stadiume kudo në europë e që plasën kapsolla argëtuese nga ato që zhurmojnë çdo vit të ri, përfaqësuesit e lartë të OSBE i etiketuan jo demokratike.”

Nga ana tjetër, edhe aleatja e Bashës, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka sulmuar ashpër OSBE-në, gjatë një interviste në një studio televizve.

“OSBE-ja në Tiranë dhe kushdo tjetër që kërkon t’i shërbejë me devotshmëri të madhe këtyre veprimeve kriminale dhe e dyta mbulimit të gjurmëve të blerjes së votës nga krimi i organizuar, do të jenë edhe këta pjesë dhe do ta kërkojë opozita në të ardhmen në një sistem drejtësie të pa kapur, në mënyrë indirekte të elementëve të caktuar që kanë ardhur si diplomatë për të favorizuar kriminelë, trafik influence. Diplomatë që mbyllin sytë dhe fshehin provat dhe faktet që tregojnë haptas blerjen e votës. Kanë mbyllur sytë kur vijnë raporte..”.-është shprehur Kryemadhi.

Nuk ka ngelur pas as ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, i cili në një postim në rrjetet sociale i cilësonte deklaratat e OSBE-së sit ë turpshme, ndërsa theksonte se “OSBE nxit policinë kundër popullsisë civile!”.

Pra, gjithçka duket të jetë një sulm i strukturuar pas vizitës së dështuar të Lulzim Bashës në Vjenë, i cili shkoi për në Asamblenë Parlamentare dhe pasi nuk mundi do të takonte njeri atje, nuk e priti asnjë zyrtar dhe u “dëbua me shqelma”./CNA.al

Noka “kryqëzon” ambasadorin e OSBE/ Sheh me të njëjtat syze me Ramën

Kryemadhi akuza të renda ndërkombëtarëve/ Pengje të lidhjeve korruptive

Ish ministri i Ramës “sulmon” OSBE/ Deklaratë e turpshme

Deklaratat e OSBE/ Reagon ashpër ish-deputetja demokrate

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Basha për negociatat/ Koha për t’i kërkuar falje shqiptarëve

LEXO EDHE:  “E kërkoi Rama opozitën apo opozita Ramën”/ Si përgjigjet Nard Ndoka për tryezën e zgjedhore

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Shkarkimi i ministrave/ Manjani: Kollitje për të maskuar por**ën, më pas do qeshim

LEXO EDHE:  Befason Kryemadhi/ Zbulon dy emrat që mund të zëvendësojnë kryeministrin Rama

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: