Nga marrëdhëniet te kanceri, 10 arsye pse të mos e teprojmë me alkoolin – CNA
Connect with us

Life Style

Nga marrëdhëniet te kanceri, 10 arsye pse të mos e teprojmë me alkoolin

Publikuar

-

Një studim i Observatorit ushqimor “Grana Padano” me mbi 6,250 djem, kryesisht nën 21 vjeç, tregoi se 74% pinë alkool dhe 45% kanë zakon të dalin për një aperitiv të paktën një herë në javë. Ne fillojmë të pimë herët dhe shumë prej nesh nuk i dimë rreziqet e abuzimit: krijon varësi, është kancerogjen, përkeqëson seksin dhe lehtëson çmendurinë.
Krijon varësi

Alkooli është i krahasueshëm me drogën dhe në të rinjtë mund të jetë veçanërisht e rrezikshme sepse “Kjo mund të pengojë maturimin e trurit, veçanërisht në zonat e përfshira në kontrollin e impulsit. Në adoleshencë, maturimi i trurit nuk është i plotë, zona limbike, për shembull, maturohet pas 20 vjetësh. Kjo është arsyeja pse në disa vende, si Shtetet e Bashkuara, ekziston një ndalim për përdorimin e alkoolit nën moshën 21 vjeç”. Sasitë e “të sigurta” janë: nën një gotë verë për gratë (të barabarta me një birrë të vogël ose një liker të pijeve) dhe dy gota për meshkujt në ditë.

Është kancerogjen

Të dhënat që tregojnë një korrelacion midis tumoreve dhe alkoolit janë tani shumë të ngurta dhe ka të paktën shtatë lloje të kancerit të lidhur direkt me teprinë e alkoolit (gojë, faring, laring, ezofag, mëlçi, pankreas, kolorektal dhe gji); Përveç kësaj, studimi i madh EPIC vuri në dukje se konsumi i alkoolit lidhet me 10% të tumoreve të meshkujve dhe 3% të kancerit femëror.

Dobëson sistemin imunitar

Ka një efekt inflamator në organe të ndryshme, duke përfshirë trurin dhe mëlçinë, dhe gjithashtu jep një ndjeshmëri më të madhe ndaj infeksioneve. Për më tepër, falë veprimit të saj inflamator dhe jo vetëm, krijon dëmtime të drejtpërdrejta të organeve të tilla si cirroza e mëlçisë.

Zvogëlon absorbimin e vitaminave

Ka shumë vitamina, absorbimi i të cilave është kompromentuar, nga ato të grupit B te vitaminat A, D dhe E.

Shkakton kequshqyerje

Alkooli ndryshon aftësinë absorbuese të lëndëve ushqyese në zorrë, kështu që nëse e ekzagjeroni rritet rreziku që të kaloni në kequshqyerje dhe ndryshime në peshën e trupit.

Përkeqëson performancën seksuale

Abuzimi i alkoolit ka një efekt negativ në bilancin metabolik të përgjithshëm; një efekt i dukshëm dhe i njohur është ndryshimi i pjellorisë, por edhe i performancës seksuale, e cila në të dy gjinitë përkeqësohet shumë kur tejkalohet me alkool (te meshkujt sepse zvogëlon rrjedhjen e gjakut në penis që pengon ereksionin, te femrat sepse shkakton thatësi vaginale).

Shumë i rrezikshëm në shtatzëni

Alkooli mund të krijojë probleme serioze për fetusin dhe foshnjën e palindur, duke penguar zhvillimin e duhur të sistemit nervor qendror. Prandaj, në shtatzëni ndalimi i pijes është absolut.

Mund të ndërveprojë me ilaçet

Shumë ilaçe metabolizohen nga sistemet e njëjta të përdorura nga alkooli që, për rrjedhojë, mund të rrisin ose zvogëlojnë efektivitetin e tyre.

Ndryshon funksionet njohëse dhe predispozon çmendurinë

Alkooli është i keq për trurin: shkakton një gjendje inflamimi të vazhdueshëm që komprometon aftësinë për të arsyetuar në një mënyrë krejtësisht të qartë. Për më tepër, ai është një faktor rreziku për funksionet njohëse.

Zvogëlon kohën e reagimit

Teprimi me alkool ndryshon aftësinë për të qenë i vëmendshëm dhe shkakton përgjumje: prandaj nuk duhet të pini nëse lëvizni, sepse mund të rrisë në masë të madhe rrezikun e aksidenteve rrugore. Jo rastësisht, për fat të keq, alkooli është shkaku kryesor i vdekjeve nën moshën 24-vjeçare, kryesisht për shkak të incidenteve që shkakton.

Kuriozitete

Studimi i fundit/Testikujt e majmunëve mund të ndihmojnë djemtë me kancer

Publikuar

-

Një në tre fëmijë mbetet jopjellor si pasojë e kimioterapisë ose rrezatimit që janë të domosdoshme për mposhtjen e tumoreve por shkencëtarët janë në prag të realizimit të nje metode që do të ndihmojë djemtë me kancer që të ruajnë fertilitetin e tyre.

Ata shpresojnë që të ruajnë aftësitë riprodhuese të djemve të vegjël me kancer duke përdorur testikujt e majmunëve.

Kur të rriturit diagnostikohen me kancer, atyre u jepet mundësia për të ngrirë spermatozoidet, vezët ose embrionet, por para pubertetit nuk është e mundur që kjo të realizohet tek fëmijët.

Ekipi i shkencëtarit, Kyle Orwig nga Universitetit i Pitsburgut arritën që të ngrinin disa inde nga testikujt e një majmuni që nuk kishte arritur ende pubertetin.

Ata më vonë i përdorën për të prodhuar spermatozoidet, që përmes metodës Invitro, kontribuuan në lindjen e një majmuni të shëndetshëm femër.

Nisur nga suksesi i eksperimentit, mjekët tani janë duke u përgatitur për të filluar testimin mbi njerëzit në vitet e ardhshme.

Susan Taymans i Institutit Kombëtar të Shëndetit të Fëmijës dhe Zhvillimit Njerëzor tha:

Është një hap i madh përpara. Nuk është fanta-shkencë. Është diçka që duket mjaft e arritshme.”

LEXO TE PLOTE

Life Style

Horoskopi i dashurisë/Zbuloni shenjat e preferuara të fundjavës

Publikuar

-

Limiti i dashurise eshte dinjiteti

Zbuloni nëse Zodiaku juaj është ndër ata që janë në krye të marrjes së ndikimeve më të mira astralë në fushën e dashurisë.

Astro Sexy Parade rendit shenjat më të favorizuara dhe më të preferuarat për super fundjavën e 22-24 mars.
LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Të vdesësh për një rrogë”/Rasti i 42 vjeçarit që punoi pa u ndalur

Publikuar

-

“Puna është duke vrarë njerëzit dhe askujt nuk i intereson”, është ky citimi me të cilin hapet libri “Të vdesësh për një rrogë” e autorit Jeffrey Pfeffer, një vëllim që tregon se si puna e tepërt vepron mbi njerëzit.

Libri rrëfen rastin e Kenji Hamada, një 42-vjeçar i cili vdiq nga një atak në zemër në tavolinën e tij, pasi kishte punuar 40 ditë radhazi dhe 75 orë në javë pa u ndalur.

Ky është vetëm një nga shembujt e përfshirë në publikim, ku Pfeffer vë në kontekst efektet e një sistemi pune që nganjëherë bëhet “çnjerëzor” për shkak të ngarkesës së tepërt të punës.

Pfeffer është shprehur për BBC:

Ka dëshmi të efekteve të saj mbi shëndetin. Orari i gjatë i punës, pushimet nga puna, mungesa e sigurimit shëndetësor, stresi shkaktojnë pasiguri të madhe ekonomike, konflikte familjare dhe sëmundje. Puna është bërë çnjerëzore”
Kur e pyetën se kush ishte përgjegjës për këtë fenomen, mësuesi i SHBA-së u përgjigj se shumë vite më parë, menaxherët thanë se ishte e nevojshme për të balancuar interesat e punonjësve, klientëve dhe aksionarëve.

Tani gjithçka përqendrohet te aksionarët.

Ai ka shtuar:

Në bankat e investimeve, për shembull, ekziston një praktikë shumë e përgjithësuar në të cilën punoni, shkoni në shtëpinë tuaj për të bërë një dush dhe ktheheni në zyrë. Sipas këtij sistemi, shumë punonjës bëhen të varur nga droga, sepse ata përfundojnë duke përdorur kokainë dhe droga të tjera për të qëndruar zgjuar”

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet17:05 - 22 Mars, 2019

Kosova, si Shqipëria/ Miraton rezolutën që ndalon lojrat e fatit

Me 74 vota në favor Parlamenti i Kosovës ka miratuar ditën e sotme një rezolutë, që pezullohen lojërat e fatit...

Aktualitet16:56 - 22 Mars, 2019

Ceremoni varrimi për 26 viktima të sulmit në Zelandën e Re

Mijëra njerëz u mblodhën të premten në Zelandën e Re, për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të 26...

Aktualitet15:17 - 22 Mars, 2019

Brexit do t’i kushtonte shtrenjtë Gjermanisë

Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja...

Aktualitet15:12 - 22 Mars, 2019

Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se raporti përfundimtar i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller për bashkëpunimin e mundshëm të...

Aktualitet14:14 - 22 Mars, 2019

Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Nga Franco Venturini Më shumë se asnjëherë sulltan, tani që ka superpushtet të garantuar nga ndryshimet kushtetuese, e megjithatë, presidenti...

Aktualitet14:10 - 22 Mars, 2019

Opsionet e reja për Brexit-in

Britania e Madhe do të dilte pas një jave nga BE-ja. Por ky vendim u shty edhe ca. Cilat janë...

Aktualitet09:39 - 22 Mars, 2019

Gjermania miraton ligjin e ri/ 1,3 miliardë euro për fëmijët e varfër

Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri për familjen. Ai do të lehtësojë prindërit me të ardhura më të pakta....

Kultura15:31 - 21 Mars, 2019

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Më kujtohet si tani: Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”,...

qerim mata qerim mata
Aktualitet13:22 - 21 Mars, 2019

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në...

Aktualitet22:19 - 20 Mars, 2019

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më...

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Trending

Read previous post:
denohet me 6 vite burg ish kryebashkiaku
Akuza për korrupsion/ Ish-kryebashkiaku dënohet me 6 vite burg

Ish kryetari i bashkisë së Romës, Gianni Alemanno, është dënuar me gjashtë vite burg dhe është ndaluar të punojë  në...

Close