Connect with Us

Vasili plas “bombën”/ Zbulon kush e mban peng Ramën

Aktualitet

Vasili plas “bombën”/ Zbulon kush e mban peng Ramën

Publikuar

-

Petrit Vasili, në një deklaratë për mediat nga selia e Lëvizjes Socialiste për Integrim, ka reaguar në lidhje me kronikën e medias italiane Rai 2, ku u intervistua një nga trafikantët e Shijakut dhe që fliste për mënyrën se si me paratë e drogës blihen zgjedhjet në Shqipëri.

Vasili theksoi se kronika e medias italiane vërtetoi se krimi i organizuar bleu votat në Shqipëri.

Për më tepër Vasili tha se janë kriminelët që e sollën në pushtet, ata të cilët mbajnë “peng” Ramën dhe nuk e lejojnë të japë dorëheqjen.

“Krimi i organizuar bleu votat, e bëri Ramën të paraqitej pa program dhe të kërkonte vetëm timonin dhe tepsinë, sepse vetëm timoni i duhej kriminelëve. Ai u dha shqiptarëve alternativën e vetme, krimin e organizuar dhe trafikun e drogës. Telekomandën e Ramës dhe të deputetëve të mazhorancës e mban vetëm krimi i organizuar. Ramën e mbajnë në pushtet dhe ja mbledhin dorën për të mos u larguar nga karrigia kriminelët që e kanë vënë aty”-tha ndër të tjera Vasili.

LEXO EDHE:  Kryeministri Rama ndez betejë me komentuesit

Kujtojmë këtu se në kronikën e televizionit shtetëror Rai2 e cilëson Shijakun si zonë të grupit Avdylaj duke përmendur edhe përgjimet e “Zërit të Amerikës, ndërkohë që në dialog mes italianit dhe shqiptarit, ky i fundit pohon se lekët e fituara nga shitja e drogës përdoren për të blerë vota./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Yuri Kim “shkund” politikën/ Të korruptuarit non-grata raportohen në Kongresin Amerikan

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktualitet

Ambasadorja e SHBA , në Tiranë, Yuri Kim, njofton se Departamenti i Shtetit  do t’i raportojë Kongresit Amerikan në lidhje me ata që janë të listuar për korrupsion të rëndësishëm.

Zyrtarët e qeverive të huaja dhe anëtarët e tyre të ngushtë të familjes për të cilët Sekretari i Shtetit ka informacion të besueshëm janë përfshirë, drejtpërdrejt ose tërthorazi, në korrupsion të rëndësishëm, përfshirë korrupsionin në lidhje me nxjerrjen e burimeve natyrore, ose një shkelje të rëndë të të drejtave të njeriut , duke përfshirë ndalimin e gabuar të stafit të punësuar në vend të një misioni diplomatik të Shteteve të Bashkuara ose një qytetari ose shtetasi të Shteteve të Bashkuara, nuk do të ketë të drejtë për hyrje në Shtetet e Bashkuara.

Sekretari gjithashtu do të caktojë ose identifikojë publikisht ose privatisht zyrtarët e qeverive të huaja dhe anëtarët e tyre të ngushtë të familjes për të cilët Sekretari ka informacione të tilla të besueshme pa marrë parasysh nëse individi ka aplikuar për vizë.

Përjashtim. – Individët nuk do të kenë të drejtë të hyjnë në Shtetet e Bashkuara sipas paragrafit (1) nëse një hyrje e tillë do të çonte më tej në objektivat e zbatimit të ligjit të Shteteve të Bashkuara ose është e nevojshme për të lejuar Shtetet e Bashkuara të përmbushin detyrimet e tyre sipas Kombeve të Bashkuara Marrëveshja e Shtabit: Me kusht që asgjë në paragrafin (1) të mos interpretohet si derogim nga detyrimet e Qeverisë së Shteteve të Bashkuara sipas marrëveshjeve ndërkombëtare të zbatueshme.LEXO EDHE:  Kryeministri Rama ndez betejë me komentuesit

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 prillit/ Berisha tregon se ku do kandidojë

Heqja dorë. –Sekretari mund të heqë dorë nga aplikimi i paragrafit (1) nëse Sekretari përcakton se heqja dorë do t’i shërbente një interesi kombëtar bindës ose se rrethanat të cilat e bënë individin të ishte i papranueshëm kanë ndryshuar mjaftueshëm.

Raport. – Jo më vonë se 30 ditë pas miratimit të këtij Akti, dhe çdo 90 ditë pas kësaj deri më 30 Shtator 2021, Sekretari i Shtetit do të paraqesë një raport, duke përfshirë një shtojcë të klasifikuar nëse është e nevojshme, në komitetet e duhura të Kongresit dhe komitetet gjyqësore që përshkruajnë informacionin në lidhje me korrupsionin ose shkeljen e të drejtave të njeriut në lidhje me secilin nga individët e gjetur të papërshtatshëm në 12 muajt e mëparshëm në përputhje me paragrafin (1) (A) si dhe individët që Sekretari caktoi ose identifikoi në bazë të paragrafi (1) (B), ose kush do të ishte i papërshtatshëm, por për zbatimin e paragrafit (2), një listë të çdo heqjeje të dhënë sipas paragrafit (3), dhe arsyetimin për çdo heqje dorë.

Postimi i raportit. – Çdo pjesë e paklasifikuar e raportit e kërkuar sipas paragrafit (4) do të postohet në faqen e internetit të Departamentit të Shtetit.

Sqarim. –Për qëllimet e paragrafëve (1), (4) dhe (5), të dhënat e Departamentit të Shtetit dhe të zyrave diplomatike dhe konsullore të Shteteve të Bashkuara që kanë të bëjnë me lëshimin ose refuzimin e vizave ose lejeve për të hyrë në Shtetet e Bashkuara nuk do të konsiderohet konfidenciale”, thuhet në njoftimin e Ambasadores Yuri Kim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Unë flas për ujkun ti më tregon”/ Gazetari “vë me shpatulla pas muri” Ramën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave, kreu i Qeverisë, ka dalë sot në një konferencë për mediat, ku në qendër të deklaratës së tij ishte sërish kriza energjitike.

Rama tha se Qeveria do të bëhet digë për ndihmuar personat që nuk e përballojnë dot krizën, ndërsa shtoi se këtu përfshihen familjarët dhe bizneset e vogla, për të cilët do të prezantojë ditën e nesërme planin.

Por, gjatë konferencës, Rama debatoi me një nga gazetarët i cili nisi pyetjen për rritjen e çmimit të naftës, duke bërë krahasimin me vitin 2013. Kryeministri i bëri të ditur se nuk do të replikonte me të, duke vijuar më pas fjalën e tij për çmimin e naftës.

Rama u shpreh se Shqipëria prodhon naftë të rëndë e cila është e pamjaftueshme, duke shtuar më pas se në dijeninë e tij nuk ka asnjë vend që e prodhon naftën vetë.

REPLIKAT:

Pyetja: Në 2013, çmimi i naftës ishte 107 lek sot 70 e ca lek, me standartin e 2013 do të ishte është rritur…

Rama: Kush e thotë këtë?Gazetari: E them unë në bazë të ccmimit të naftës në bursë

Rama: Krahasimi im është shumë i thjeshtë, ankesa cila është, na është është rritur çmimi i naftës

Gazetari: Ishte konstatim

Rama: Po pse e keni këtë mani që ndërprisni, a ma bëre pyetjen? Sot çmimi i naftës ka shkuar aty ku nuk mban më, po si nuk mban më kur paska mbajtur më shumë seç ishte në 2013?

Gazetari: Ishte bursa

Rama: Nuk po bëj debat me ty more djalë, unë po flas për ujkun ti më tregon.. unë them për çmimin në benzimatë. Atë e vendos tregu, eshtë ky sistem kur ju ishin të lindje e sipër, se jeni disa më të rinj se demokracia. Nuk e vendos shteti sa shitet molla, pjeshka. Ka qënë më e lartë nafta se sot, e ka blerë yt atë më shumë se sa është blerë sot, po nuk po bëj debat.. ça të them, është e pabesueshme, po flas për çmimin e naftës, faleminderit shumë e paskeni bërë verifikimin. Nafta diezel dhe benzina kanë qënë më të shtrenjta. Brenda çmimit të naftës kemi dy komponetë, atë të taksës së qarkullimit dhe një taksë karboni, çmimi i naftës është më i ulët seç ishte, ajo taksa e karbonit është aty dhe do rrijë aty. Se ata pensionistët nuk janë ndotës të mjedisit.

Kur flasim për fëmijët dhe të pamundurit, nga vjen kjo mbështetje, vijnë nga kontributet, kush ndot më shumë do kontribuojë më shumë. çmimi është sot më pak seç ishte, nuk kemi të bëjmë me një çmim të paparë por më të lirë seç ishte. Ishte në bursë aq ishte aq, nuk kanë lidhje me temën se flasim për një sektor privat. Nafta që Shqipëria prodhon është e rëndë, ne nuk prodhojmë mjaftueshëm, shitet jashtë, se prodhuuesit janë jashtë, shitet për nënprodukte industriale. Nuk shkon jashtë për të ushqyer mercedes, e importojmë 600 mijë ton, e importon në tregun ndërkombëtar, kur them Shqipëria e importojnë subjektet private. Nuk ka vend në dijeni time që naftën e prodhon shteti.. duhet të kuptojmë se qeveritë janë të ndara. Qeveria duhet të bëhet digë për ata që nuk e përballojnë dot, apo për të lehtësuar ata që janë me dy makina që stresohen, jo jemi për bizneset e vogla që janë familje në radhë të parë. Diskutimet që si ta bëjmë Shqipërinë ku rrogat janë përtokë, janë imagjinare. Rruga është kjo, jemi në rrugë të drejtë, do të vazhdojmë në këtë rrugë, nëse do ishin bërë që në 91 do flisnim ndryshe por nuk u bënë. Nuk është sovran varet nga faktorë të tjerë, duhet ta bëjmë sovran./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Faktet/ Lulzim Basha “vrau” veten

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Basha ‘vrau veten’ duke u përpjekur ‘të vrasë’ Berishën”. Kjo është deklarata e bërë dje nga Dimitris Mavros, drejtor i MRB, për Euronews.

Një shprehje e qartë që tashmë duket në disa fakte.

Lulzim Basha tentoi ta “vriste” Berishën duke u fshehur në zyrë. Pra, në fakt ka bërë një “vetëvrasje”, sepse me aktin që kreu, i fshehur dhe i vetëm nuk mundi dot “ta vriste” Berishën. Sepse duke mbledhur forumet, ai mund të kishte fituar, ai do ta kishte “vrarë” dhe do të ishte një lider i vërtetë. Por, nuk mundi ta bënte as këtë akt.

I vetmuar, i mbyllur dhe me një video të regjistruar më parë, Basha shpalli “vrasjen” e Berishës.

Disa çaste më pas, pasi doli nga zyra dukej se ai kishte bërë “vetëvrasje”. Kundërshtitë ishin të forta dhe Lulzim Basha kishte ngelur i vetëm, me disa zyrtarucë të vegjël që i vinë vërdallë, disa prej të cilëve nuk kanë bërë asnjë ditë punë, por pagën e parë të punës, e kanë atë që iu ka dhënë Luli.

Një fakt mjaft i rëndësishëm është se menjëherë pas asaj që Luli e quajti “vrasjen” e “Babait” të tij shpirtëror, u ndodh përballë “uraganit” të demokratëve.

Prej gati një muaj nuk del nga zyra, nuk del në takime. Përpiqet të dalë në konferenca. Qëndroni mbyllur gjithë kohës dhe është totalisht i vetmuar.

Një fakt tjetër është se Lulzim Basha tentoi të “vriste” Sali Berishën, por sondazhet na thonë se në shumicë demokratët duan Doktorin dhe jo Lulin.

Sondazhi i Euronews dje tregonte qartazi se shumica më e madhe e anëtarëve të Partisë Demokratike ishin pro Sali Berishës. Lulzim Basha ishte në minorancë. Aktin që ka kryer Luli, të gjithë e quanin të gabuar.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet/Kush përfitoi dhe humbi nga “koha shtesë” më 25 qershor?

LEXO EDHE:  Ramën nuk e mbajnë nervat/ Fillon me incidente takimi në Vlorë

Shkojmë më tej, një fakt tjetër është Foltorja. Në çdo qytet që ka shkuar, Berisha është pritur me entuziazëm. Takimet kanq qënë massive, dhe të shkëlqyera. Në Fier, në Shkodër, në Durrës, në Tiranë, në Vlorë, në Gjirokastër. Dhe tashmë pritet Elbasani, Korça, Dibra, Kukësi. Të gjitha kanë treguar qartazi atë fakt që ne përmendëm në krye të shkrimit. Që Lulzim Basha duke tentuar të “vrasë” Sali Berishën, “vrau” veten.Tani edhe i “vrarë” po tenton të qëndrojë në krye të PD-së. I ka ngelur thjeshtë karrigeja, me të cilën është lidhur fort dhe vula që nuk e mban më në dorë, por e ka futur në xhep dhe me të vjen vërdallë korridoreve, me shpresën dhe ëndrren që një ditë makthi do t’i përfundojë.

Në fakt Lulzim Basha është thjeshtë viktima e vetvetes. Tentoi të “vriste” Berishën, dhe në finale vrau veten e tij./CNA.al

Sondazhi/ Demokratët duan Berishën në krye të PD

Sondazhi i Lulzim Bashës, kundër Lulzim Bashës

Sondazh-Zgjedhja e votuesve të PD-së/ Berisha më i pëlqyer se Basha

Drejtori i MRB: Basha ‘vrau veten’duke u përpjekur ‘të vrasë’ Berishën

LEXO TE PLOTE