Connect with Us

“Bëjini sytë katër”, këto janë shenjat më tradhëtare të zodiakut

Kuriozitete

“Bëjini sytë katër”, këto janë shenjat më tradhëtare të zodiakut

Publikuar

-

horoskop fundjave e tmerrshme

Personaliteti dhe veprimet që njerëzit kryejnë gjatë jetës janë të lidhura ngushtë me shenjën përkatëse të horoskopit, gjë e cila i identifikon ata edhe se si mund të jenë si mund të përshtaten në jetën në çift.

Për t’ju ndihmuar t’i bëni sytë katër në zgjedhjen e partnerit tuaj po iu sjellim karakteristikat e çdo shenje horoskopi përsa i përket tradhtisë.

Dashi

Dashi është një ndër shenjat e horoskopit që e tepron me komplimentat dhe me flirtimet. Ai ka tendencën t’i bëjë njerëzit të ndihen të rëndësishëm, dhe kjo e ndihmon në krijimin e njohjeve të reja.

Demi

Demi është një shenjë e fshehtë, prandaj mos u gënjeni nga fytyra ëngjëllore ose nga dhuratat që mund t’ju japë. Demi ka tendencën të jetë manipulues ndaj dhe nëse tradhëton, vështirë se do ta kuptoni, sepse ai do të dijë të fshehë gjurmët.

Binjakët

LEXO EDHE:  Këto janë shenjat që ju dërgon trupi juaj kur ka nevojë për ndihmë

Binjakët janë shenja më tradhtare e horoskopit dhe tradhtojnë pa e menduar, megjithëse nuk i bëjnë veprimet me dashakeqësi. Ata adhurojnë të ndihen të dëshiruar. Duke qenë edhe komunikues të mirë ata e kanë të lehtë të zënë shoqëri. Në mendjen e tyre ka një synim, sa më shumë njohje aq më mirë.

Gaforrja

Gaforrja vuan nga mania për të qenë në qendër të vëmendjes dhe për këtë gjë të lindurit e kësaj shenje bëjnë gjithçka. Ata mund të krijojnë dhe lidhje paralele vetëm për t’u ndjerë të rëndësishëm e të dëshiruar.

Luani

Nëse jeni një ndër të lindurit e kësaj shenje dijeni se nuk duhet t’a bëni të vuajë një luan, pasi luani është një ndër shenjat që nëse tradhton e bën për inat dhe për mëri.  Inati i tyre është një hakmarrje e pastër.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Studimi: Kuajt mund të njohin veten e tyre në pasqyrë

Publikuar

-

Nga

Studimi: Kuajt mund të njohin veten e tyre në pasqyrë

Nëse u kërkoni njerëzve të rendisin kafshët më inteligjente, ata do të përmendin disa  të zakonshëm. Shimpanzetë, delfinët dhe elefantët përmenden shpesh, apo korbat, qentë dhe herë pas here derrat. Kuajt zakonisht nuk marrin një vështrim. Kështu që mund të vijë si befasi që kuajt posedojnë një aftësi të pazakontë, e konsideruar gjerësisht si një tregues i vetë-ndërgjegjësimit. Në një studim të fundit , studiuesit kanë zbuluar se kuajt mund të njohin reflektimet e tyre në pasqyra.

Në studim, një pasqyrë e madhe u vendos në një arenë stërvitje kuajsh. Sapo kuajt u mësuan me pasqyrën dhe ndaluan të përgjigjen shoqërisht, studiuesit përdorën testin e shenjës për të kërkuar vetë-njohje, duke krahasuar sjelljen e kuajve në dy kushte. Në një gjendje, studiuesit vizatuan një formë kryqi në të dy faqet e tyre duke përdorur një xhel ultratinguj pa ngjyrë. Në tjetrën, ato ishin shënuar në të njëjtën mënyrë, por me një xhel me ultratinguj me ngjyrë.

Pyetja e rëndësishme ishte nëse kuajt do të interesoheshin më shumë për shenjat e dukshme sesa ato të padukshme. Dhe ata ishin. Kuajt kaluan rreth pesë herë më shumë duke gërvishtur fytyrat e tyre para pasqyrës kur ishin shënuar dukshëm.

LEXO EDHE:  Dashuria dhe puna/ Horoskopi sipas Paolo Fox

LEXO EDHE:  Këto janë shenjat që do të japë trupi juaj një muaj para goditjes në tru

Studiuesit arritën në përfundimin se ata panë shenjat në pasqyrë, kuptuan se ato ishin në fytyrat e tyre dhe po përpiqeshin t’i hiqnin ato. Ata i njohën reflektimet e tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Imazhet mahnitëse të anijes me përmasat më të mëdha në botë

Publikuar

-

Nga

Imazhet mahnitëse të anijes me përmasat më të mëdha në botë

Një anije kërkimi shkencore, me përmasat e anijes më të gjatë të lundrimit në botë do të lundrojë në det në vitin 2025 me 22 laboratorë të përparuar dhe mbi 400 persona në bord.

Anija “Earth 300” është krijuar për të ‘bashkuar shkencën dhe eksplorimin për t’u përballur me sfidat më të mëdha të Tokës’, sipas themeluesit të Iddes Yacht, prodhuesit të anijes, Salas Jefferson, i cili thotë se do të kujdeset për rreth 160 shkencëtarë njëkohësisht.

Anija është e ndërtuar me teknologji ekologjike, një ‘sferë shkencore’ dhe do të mundësohet nga një reaktor i kripës së shkrirë, një lloj gjeneratori i energjisë bërthamore që përdor kripërat e fluorit të shkrirë si një ftohës dhe funksionon me presion të ulët.

Kur të nisë, ajo do të veprojë si një ‘platformë ekstreme e teknologjisë për shkencën, eksplorimin dhe inovacionin në det’, sipas Iddes, i cili thotë se 22 laboratorët e tij do të pajisen me robotikë dhe sisteme të inteligjencës artificiale.

LEXO EDHE:  Horoskopi ditor/ Dashuria dhe financat, Paolo Fox tregon si do të jetë kjo ditë për ju

LEXO EDHE:  Si do të ndikojë sezoni i Peshores në çdo shenjë të horoskopit

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Imazhi mahnitës i dunave në Mars që rrethojnë polin e veriut në planetin e kuq

Publikuar

-

Nga

NASA ka publikuar një pamje mahnitëse të një “deti dunash” që valëzojnë nëpër planetin e kuq. Pamja që të lë pa frymë u kap nga sonda marsiane më e gjatë e Nasa-s.

Imazhi gjithashtu tregon Polin e Akullt të Veriut të Marsit.

“Një det me duna të errëta, i skalitur nga erërat në linja të gjata, rrethon polin verior të Marsit”, tha NASA.

Agjencia hapësinore e përshkroi rajonin si një zonë aq të madhe sa Teksasi.Në këtë imazh me ngjyra të rreme, zonat me temperatura më të ftohta regjistrohen në ngjyrime blu. Ndërsa tiparet më të ngrohta dhe të përshkruara në të verdhë dhe portokalli.

Kështu, dunat e errëta, të ngrohura nga dielli shkëlqejnë me një ngjyrë të artë. Vetë imazhi tregon një zonë të gjerë afërsisht 19 milje (30 km).NASA krijoi skenën duke kombinuar shumë imazhe të kapura midis dhjetorit 2002 dhe nëntorit 2004.

LEXO EDHE:  Dashuria dhe puna/ Horoskopi sipas Paolo Fox

LEXO EDHE:  Studim i fundit, shenjat e para të autizmit shfaqen që në muajin e gjashtë

Ata u këputën nga Sistemi i Imazheve të Emetimeve Termike në orbitën Mars Odyssey. Marsi Odyssey i Nasa nisi në 7 Prill 2001, i ngarkuar për të orbituar Marsin dhe për të mbledhur të dhëna.

Pjesa më e madhe e kësaj ka përfshirë përdorimin e spektrometrave dhe imazheve termikë për të zbuluar provat e ujit dhe akullit në Mars. Por gjithashtu është zbuluar shumë për gjeologjinë dhe rrezatimin marsian. NASA madje ka përdorur Odyssey si një stacion stafetë të koms për roverin legjendar Curiosity, i cili u ul në Mars në verën e 2012.

Ky imazh u prezantua si pjesë e një seti të veçantë fotografish që shënojnë 20 vjetorin e Odyssey. Kanë kaluar pak më shumë se 20 vjet që kur Odyssey nisi, ndërsa përvjetori i saj i 20-të orbital do të zhvillohet në 24 tetor të këtij viti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE