Samsung prezanton super smartfonin e palosshëm, por kushton sa “qimet e kokës” – CNA
Connect with us

Life Style

Samsung prezanton super smartfonin e palosshëm, por kushton sa “qimet e kokës”

Publikuar

-

Gjatë eventit “Unpacked”, Samsung prezantoi zyrtarisht edhe telefonin e palosshëm të quajtur Galaxy Fold.

Galaxy Fold vjen me ekranin e parë në botë që ka një që shkon deri në 7.3 inç Flex Display, i cili i krijon smartfonit mundësinë për t’u palosur.

Kur është i “shpalosur”, Galaxy Fold bëhet celulari më gjigant i Samsung duke u lejuar përdoruesve që të lehtësisht shumë komanda në të njëjtën kohë.

Gjithsesi, një teknologji e tillë revolucionare nuk mund të vijë më një çmim të lirë dhe Galaxy Fold kushton 1,800 euro.

Galaxy Fold do të jetë në dispozicion në LTE dhe 5G në çerekun e dytë të vitit 2019.

Aktualitet

Vajza mendjen këtu!/ Nëse partneri ju thotë këto fraza, i keni ardhur në “majë të hundës”

Publikuar

-

frazat kur i keni ardhur ne maje te hundes

Bëj çfarë të duash

Kur dikush sillet si indifferent do të thotë që nuk keni më rëndësi për të dhe që ai nuk dëshiron që të vazhdojë lidhjen.

Nuk duhet të të jap shpjegime

Në pjesën më të madhe të marrëdhënieve pyetjet bëjnë pjesë në rutinë dhe në normalitet. Kur dikush i shmanget pyetjeve, apo kthen përgjigje të tilla si “ç’të duhet ty, apo “ nuk duhet të të jap shpjegime” është një shenjë e keqe.

Po e tepron

Shpesh mund të kemi një ditë shumë të ngarkuar dhe ajo që duam është thjesht të shkarkojmë pak stresin e akumuluar gjatë ditës. Këtë mund ta bëjmë edhe duke diskutuar me partnerin. Gjithsesi nëse filloni tregoni dhe ai ju  thotë se nuk është ndonjë gjë e madhe, kjo do të thotë që nuk dëshiron më që të bisedojë me ju.

Nuk të besoj

Kur partneri thotë këtë frazë tregon mosbesim, si dhe dëshirë për të  filluar një konflikt. E çuditshme, apo jo?/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Çfarë po ndodh në Mars? Sonda e NASA-s sjell imazhet e pabesueshme

Publikuar

-

Është thënë gjithmonë se në planetin Mars nuk ka jete.Por në imazhet e kapura nga sonda Curiosity e NASA-s mund të duken disa lloje kërpudhash duke u rritur në atë që mendohet të jetë sipërfaqja e Marsit.

Të paktën kështu pretendojnë një grup shkencëtarësh të cilët kanë ndërmarrë një studim për lulëzimin e jetës në planetin e kuq.Gjetjet e reja janë botuar në revistën Journal of Astrobiology and Space Science Reviews.

Pretendimet pritet që të konfirmohen ose hidhen poshtë zyrtarisht nga agjencia hapësinore.

Nëse këto dëshmi fotografike konfirmohen ka të ngjarë që të revolucionojë të kuptuarin tonë mbi Marsin dhe jetën jashtë Tokës.

 

 

LEXO TE PLOTE

Life Style

Shteti i parë në botë që bën dallimin në teknologji/Taksitë do të funksionojnë me wirless

Publikuar

-

Në Oslo, shumë shpejt taksitë do të funksionojnë përmes sistemit wireless dhe Norvegjia duket se do të jetë shteti i parë në botë, që e bën këtë gjë.

E gjitha do të realizohet sipas një sistemi që përfshin pllaka të ngarkimit me teknologji të induksionit të instaluar në rrugë, e të vendosur në disa pjesë të taksive, në të gjithë qytetin, sipas Reuters.

Duke zbatuar ngarkimin me wireless në vende të ndryshme, shoferët e taksive do të jenë në gjendje të ngarkojnë automjetet e tyre ndërsa presin për pasagjerët.

Përmes kësaj, qeveria norvegjeze shpreson që të rritet numri i taksive elektrike në Oslo, duke ulur nevojën që shoferët të kalojnë kohë në stacionet tradicionale të tarifimit.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet13:03 - 26 Mars, 2019

Panik në Gjermani/ Dhjetra qytetarë evakuohen pas kërcënimeve për bombë

Disa njoftime për bombë kanë shkaktuar kaos dhe panik në Augsburg të Gjermanisë. Oficerët e policisë së qytetit deklaruan për...

Aktualitet08:38 - 26 Mars, 2019

Histori të panjohura/ Sekretet dhe ana e errët e jetës së princeshave arabe

Kur Sheikha Latifa, Princesha e Dubait, u largua nga vendi i saj në shkurtin e vitit të shkuar, duke hipur...

Aktualitet23:08 - 25 Mars, 2019

Trump: Prokurori Mueller veproi me ndershmëri në hetimin ndaj Rusisë

Pasi e ironizoi për muaj me radhë Prokurorin Special Robert Mueller lidhur me hetimin për mundësinë e lidhjeve me Rusinë...

Aktualitet18:49 - 25 Mars, 2019

Moti i keq shkakton dhjetra viktima dhe të plagosur në Iran

Moti i keq dhe reshjet e shumta të shiut kanë shkaktuar përmbytje dhe viktima në shtetin  e Iranit. Mësohet se...

Aktualitet19:32 - 24 Mars, 2019

Integrimi i Shqipërisë në BE/ Presidenti grek kujton kushtet

Ditën e sotme shteti grek ka festuar pavarsinë e tij. Gjatë fjalës në ceremoninë e zhvilluar presidenti i Greqisë Prokopis...

Aktualitet09:03 - 24 Mars, 2019

Pas 20 vitesh/ Zyrtari i NATO-s:Bombardimi, ndjenjë dëshpërimi dhe lehtësimi

Sa herë që kujtohet fushata e sulmeve ajrore të NATO-s, e nisur më 24 mars të vitit 1999, personi i...

Aktualitet17:05 - 22 Mars, 2019

Kosova, si Shqipëria/ Miraton rezolutën që ndalon lojrat e fatit

Me 74 vota në favor Parlamenti i Kosovës ka miratuar ditën e sotme një rezolutë, që pezullohen lojërat e fatit...

Aktualitet16:56 - 22 Mars, 2019

Ceremoni varrimi për 26 viktima të sulmit në Zelandën e Re

Mijëra njerëz u mblodhën të premten në Zelandën e Re, për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të 26...

Aktualitet15:17 - 22 Mars, 2019

Brexit do t’i kushtonte shtrenjtë Gjermanisë

Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja...

Aktualitet15:12 - 22 Mars, 2019

Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se raporti përfundimtar i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller për bashkëpunimin e mundshëm të...

Aktualitet14:14 - 22 Mars, 2019

Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Nga Franco Venturini Më shumë se asnjëherë sulltan, tani që ka superpushtet të garantuar nga ndryshimet kushtetuese, e megjithatë, presidenti...

Aktualitet14:10 - 22 Mars, 2019

Opsionet e reja për Brexit-in

Britania e Madhe do të dilte pas një jave nga BE-ja. Por ky vendim u shty edhe ca. Cilat janë...

Aktualitet09:39 - 22 Mars, 2019

Gjermania miraton ligjin e ri/ 1,3 miliardë euro për fëmijët e varfër

Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri për familjen. Ai do të lehtësojë prindërit me të ardhura më të pakta....

Kultura15:31 - 21 Mars, 2019

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Më kujtohet si tani: Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”,...

qerim mata qerim mata
Aktualitet13:22 - 21 Mars, 2019

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në...

Aktualitet22:19 - 20 Mars, 2019

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më...

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Trending

Read previous post:
Arrestohet ish Kryetari i  Parlamentit të Maqedonisë së Veriut

Policia e Maqedonisë së Veriut ndaloi në orët e vona të pasditës të së mërkurës ish-Kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë,...

Close