Connect with Us

Berisha parashikon fundin e rëndë/ Apel të fortë socialistëve

Aktualitet

Berisha parashikon fundin e rëndë/ Apel të fortë socialistëve

Publikuar

-

Ish-kryeministri Sali Berisha i ka drejtuar sot një thirrje të fortë socialistë, për të rrëzuar nga pushteti kryeministrin Edi Rama.

Në një prononcim për mediat, Sali Berisha e cilësoi largimine Ramës si një emergjencë kombëtare, ndërsa paralajmëroi se fundi i tij është afër dhe ndëshkimi do të jetë i rëndë.

“Çdo gjë ka një fund dhe ky fund është i afërt. Me këë rast i bëj thirrje socialistëve, që në interesin më të mirë të tyre dhe të shqipërisë të largojnë me urgjencë Edi Ramën dhe klikën e tij nga pushteti. E them me bindjen më të thellë se urrejtja ndaj Edi Ramës dhe regjimit të tij bëhet cdo ditë e më e kufishme. Ata duhet ta dinë se unë kam konstatuar me datë 16 dhe dje në masat e gjëra protestuese atë urrejtje që e kam takuar vetëm në vitin 1990-1991 ndaj diktaturës.

LEXO EDHE:  Gazetari ia thotë copë Ramës/ Fute zagarët politikë të sulmonin Metën

Në këto kushte u bëj thirrje socialistë të mos nënvlerësojnë situatën sepse ndëshkimi ndaj Ramës do të jetë i sigurtë dhe tepër i rëndë”-deklaroi Berisha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“O Sali, o hero”/ Berisha “ndez” Kavajën

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha është ndalur pasditen e sotme në takimi me demokratët e Kavajës.

“Foltorja” zhvillohet në Pallatin e Kulturës, të qytetit Kavajës, ku Berisha është pritur me entuziazëm dhe brohorima nga qindra demokratë.Demokratët kanë brohoritur në kor “O Sali, o hero, gjithë Shqipëria ty të do”.

Ndërsa me dhjetra qytetarë e kanë shoqëruar me makina që nga Shkëmbi i Kavajës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama takon nxënësit në Elbasan/ Problematikat tuaja janë të drejta, një pjesë u adresuan

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ishte sot i pranishëm në Elbasan ku është takuar me nxënës të gjimnazeve të qytetit.

Rama dëgjoi problematikat e tyre, ndërsa theksoi se një pjesë e tyre janë adresuar.

Ai tha qeveria nga ana e saj po merr të gjitha masat për të bërë përmirësime, duke nisur sipas kryeministrit, që nga viti 2022. Kryeministri tha se kanë hartuar buxhet për laboratorët.

Këshillimi i karrierës është i dobët. Në cdo takim e kam dëgjuar këtë. Këtu u përmend vlerësimi i nxënësve jo vetëm për çfarë thonë apo shkruajnë apo bëjnë provimet, por edhe për vullnetarizmin. Këtu u përmend çështja e laboratorëve, në çdo takim e kam dëgjuar. Më vjen mirë tu them që e kemi adresuar që tani, në buxhet kemi vënë një shumë të posaçme. Laboratorët rezultojnë në dispozicion në letër, por edhe në shkollë, por në shumë raste janë të pajisur në mënyrë shumë modeste dhe kur laboratorët janë të pajisur keq atëherë edhe mësimi nuk e ka atë impakt që mund të kishte.

Qysh në fillim të vitit të ardhshëm do të fillojmë një investim për laboratorët. Por ministrja bashkë me njerëzit kanë filluar punën për përmbajtjen e laboratorit dhe të mësimit në laborator, që jo thjeshtë ta pajisim me një numër të madh gjërash.Tjetër gjë që e kam dëgjuar kudo, është problemi i rasteve që janë jo të pakëta të mësuesve që japin lëndë teknike të rëndësishme deri te mësuesit e IT, që nuk janë të profilizuar në të fushë. Kjo duhet adresuar me urgjencë. Kemi vendosur një fond të veçantë për të ndryshuar komplet sistemin e lëndës së Informatikës.

Po kështu çështje e  arteve dhe sporteve e kemi dëgjuar kudo. Në programin e qeverisë e kemi vendosur si objektiv.

Është shumë e vërtetë çfarë u tha se mungesa e një hapësire të mbushur me aktivitet jashtë shkollore.

Diçka u tha për mësuesinë. Ne i kemi dhënë shumë rëndësi mësuesisë. Nuk e shikoj si fushë ku nuk ka prespektivë. Kemi rritur kërkesën për nivelin e nxënësve që futen në mësuesi. Më parë më të dobëtit hynin për tu bërë mësues. Sot nuk është më kështu. Roli i mësuesit bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm. Mësuesi nuk është më një top futbolli, janë shumë më të respektuar. Sot rekrutimi i mësuesve është shumë më meritokratik. Mësues nuk bëhesh sot me mik dhe lekë sepse duhet të kalosh procesin e konkursit te portali. Por për fat të keq ka edhe raste abuzive. Mësuesve do ju rritet përsëri paga.

Na takon ne që ti përkthejmë në vendime këto nevoja, patjetër. Por vendimet për veten secili i merr vetë”, u shpreh ai.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Uragani” Berisha zbret në Kavajë/ Mijëra qytetarë në pritje të liderit historik

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha zhvillon  sot Foltoren  e radhes në qytetin e Kavajës.

Mijera qytetare kanë dalë për të pritur ish-kryeministrin Sali Berisha, me entuziasëm, brohorima dhe duartrokitje, para pallatit të Kulturës ku do mbahet foltorja.Shumë prej tyre e kanë shoqëruar me makina që nga Shkëmbi Kavajës.

Kavaja është një qytet që në 30 vite është quajtur bastion i demokratëve dhe që është humbur nga Lulzim Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE