Nënë Tereza ishte vërtet e veçantë/ Ky ishte sekreti i saj – CNA
Connect with us

Aktualitet

Nënë Tereza ishte vërtet e veçantë/ Ky ishte sekreti i saj

Publikuar

-

nene tereza sekreti i saj

INFJ është një nga llojet më të ralla të tipave të personalitetit sipas Jung.

Njerëzit që kanë këtë tip personaliteti konsiderohen si të veçantë, duke qenë se e ndajnë këtë të përbashkët vetëm me një përqind të popullsisë në botë.

Thuhet se këtë tip personaliteti kaq të rrallë e kanë pasur edhe Nelson Mandela, Nënë Tereza dhe Martin Luther King.

Më tej ju sjellim disa nga karakteristikat kryesore të personave që kanë këtë tip personaliteti.

Kërkojnë që të dinë të vërtetën

Këta persona janë gjithnjë të vendosur dhe të dedikuar për të zbuluar të vërtetën.Kështu që angazhohen gjithnjë në kërkime dhe hulumtime të cilat kanë të bëjnë me sekretet e mëdha të njerëzimit.

Besojnë në fuqinë e ndjenjave

Ata janë shumë të lidhur me  ndjesitë si dhe me intuitën, i besojnë kësaj të fundit aq shumë sa i kanë besuar edhe udhëheqjen në jetën e tyre. Kur e ndjejnë që diçka nuk shkon si duhet edhe pse duket që çdo gjë është mirë, ata do të bëjnë çdo gjë për të zbuluar se ku është problemi.

Përqendrohen tek ajo që ka rëndësi

Njerëzit që kanë personalitet INFJ përqendrohen vetëm tek gjërat e rëndësishme dhe lenë mënjanë çdo gjë tjetër. Horizonti i tyre është i gjerë dhe në të njëjtën kohë ata janë shumë të fokusuar mbi objektivat e tyre, ndaj dhe çdo sfidë në jetë ata e kalojnë me optimizëm, pasi e dinë që do t’ja dalin./CNA.al

Aktualitet

Nuk e hanë sapunin për djathë/ Gratë e këtyre shenjave është e pamundur t’i gënjesh

Publikuar

-

Nuk e hanë sapunin për djathë/ Gratë e këtyre shenjave është e pamundur t’i gënjesh

Dihet, burrat gënjejnë kurdo dhe kur të munden. Kjo bën pjesë në AND-në e tyre. Ata gënjejnë në lidhje me punën, në lidhje me sa fitojnë, por mbi të gjitha gënjejnë në lidhje me ndjenjat si dhe mbi tradhëtitë.

Për fat të mirë gratë e këtyre shenjave që do të listojmë më  poshtë nuk mund të gënjehen, pasi kanë një intuitë të pagabueshme.

Demi
Luani
Peshqit
Akrepi
Peshorja

Shpesh shoqeve mund t’ju duken si “shtriga”, pasi ato arrijnë që të parandjejnë momentet kur partneri i tyre gënjen, apo bën diçka që nuk duhet ta bëjë.

Kanë një intuitë shumë kërcënuese, mjafton një shikim, ose një fjalë për të kuptuar që diçka nuk shkon./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Salianji mashtron sërish/ Fushata dhe e vërteta për Ligoraq Karamalon

Publikuar

-

By

karamelo deklarate e forte

Ish-deputeti i PD i kapur me mesazhe erotike dhe gjuhë perverse në parlament Ervin Salianji ka reaguar sot në mbrëmje pas sulmit që ju bë deputetit Ligoraq Karamelo në Korçë.

“Ligoraq Karamelon e njihte pakkush si kandidat në fushatë dhe ai thuajse nuk dilte fare. Jam i sigurt qe nuk e kanë njohur as sot si deputet, dhe shyqyr që nuk e kanë njohur.

Kërcënimet nuk kanë qenë politike. Se nëse do e njihte populli i revoltuar nuk e fal tradhetine dhe trafikun e mandatit”,- shkruan Salianji.

Pioneri i Lulit në politikë thekson se as e kanë njohur si deputet dhe shyqyr që nuk e kanë njohur.

Por, Ervini dhe të gjithë qesharakët e Lulit me apo pa gjuhë perverse në parlament, duhet të njohin më parë Korcën, korçarët pastaj të flasin. Zakonish atyre që flasin kot, “ju flet b.. para mendjes”, thotë një shprehje popullore.

Ligoraq Karamelo njihet nga korçarët shumë herë më tepër se djali i një ish kryetari komune në Korçë, që “shkëlqeu” në PD pasi ju ngjit Lulit, dhe sot po hetohet për një skandal nga prokuroria në lidhje me video mashtrimin “Babale”.

Karamelo nuk është për herë të parë deputet, kur ai zgjidhej direkt nga populli në vitin 1997, edhe me votat e demokratëve për të rrëzuar Setki Mullain ish-kandidatin e PS që dogji selinë e PD, Ervini jo vetëm i binte maces me lugë, por ende s’kishte dalë nga Lozhani dhe Korçën e dinte qëndrën e botës. Karamelon në Korçë e njohin sa shumë Ervinë dhe Babale që nuk vlejnë aspak për Korcën dhe korcarët. Ndaj dhe Salianj-Babalja iku fshatrave dhe nuk dukej në fushatën e 2017-es në Korcë, ku nuk fitoi as në fshatin e tij. Ndoshta nuk dilte për shkak të qytetarisë dhe njohjes “të madhe” që kishte me korçarët.

Më tej Salianji shkruan se Karamelo nuk dilte në fushatë. Në profilin e deputetit në rrjetet sociale, të dalë nga lista e PD por përfaqësues i PBDNJ dhe Omonia-s, shikon me dhjetra foto (shiko me poshtë). Në Korcë, në të gjitha lagjet e qytetit, në Drenovë, në Mollaj, në Devoll e Pogradec. Në takim me intelektualë dhe qytetarë, në krah të kryetarit të deges Andrea Mano dhe Valentina Duka. Kudo çdo ditë të fushatës. Këto foto tregojnë sërish se Ervin Salianji mashtron publikisht sic e ka zakon, Babalizmi i tij politik nuk ndalet.

Në fund për ta mbyllur, Ligoraq Karamelo është një djalë qytetar korçar që ka 30 vjet në politikë, me linjën e tij të minoritetit grek OMONIA, me PBDNJ ku dhe ka ndihmuar me qindra e qindra korcarë.

Ndoshta nuk vlen aspak të krahasosh të pakrahasueshmen,  Ervin Babalen e video skandalit erotic me G.D, që kapet duke mashtruar publikisht, por e vërteta dhe faktet le të mesohen edhe njëherë nga demokratët dhe shqiptarët se kush i përfaqëson dhe flet në emër të tyre./CNA.al

Kërcënimet ndaj deputetit Karamelo/ Salianji: Populli i revoltuar nuk e fal tradhëtinë

Karamelo ne Pogradec

Karamelo ne Devoll

Karamelo ne Devoll

Korce lagja 11-12

Karamelo me Vali Duken dhe Andrea Manon ne fushate

Karamelo ne Ciflig

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Vrasja e Jurgen Kurtit/ Klodiana Lala: Pistat kryesore ku po heton policia

Publikuar

-

By

Mbrëmjen e djeshme u ekzekutua me një breshëri armësh Jurgen Kurti. Vrasja ndodhi ndërkohë që Kurti po kthehej në shtëpi, afër pallatit ku jetonte.

Sipas informacioneve autorët e kanë qëlluar të riun 23 herë, nga të cilat 10 plumba e kanë prekur në trup.

E ftuar në emisionin “Dritare me Rudinën” në “Neës 24”,  gazetarja Klodiana Lala tha se deri më tani janë shoqëruar 10 persona për t’u marrë në pyetje në lidhje me ngjarjen.

Lala ka treguar dy pistat që po heton policia duke përfshirë hakmarrjen për dy vrasjet e mëparshme të Jurgen Kurtit dhe pista e dytë është jeta luksoze që bënte.

“I ndjeri ishte një personazh i njohur për shkak të së kaluarës së tij. Pista e parë e policisë ka qenë një vrasje e ndodhur për hakmarrje, ka shoqëruar edhe të afërm të Agim Arapit(pronari i vrarë i marketit në Durrës). Është pistë që do të hetohet ende. Vetëm kur prokuroria dhe policia do të jenë të bindura që s’ka ngjarja e 2017 s’ka lidhje me vrasjen e mbrëmshme, pista bie.

Më kryesoja është pisa e jetës dhe aktivitetit të tij. Ai ishte i njohur në rrethet e elitës së Tiranës, menaxhonte vipa, qarkullonte shumë para, kishte njohje të ndryshme dhe pikërisht këtu janë fokusuar hetimet. Fakti që krimi është kryer në një kohë rekord, në një zonë me kamera tregon se autorët kanë pasur informacione të detajuara për lëvizjen e tij. Kemi të bëjmë me një krim të sofistikuar.

Polica duhet të jetë më e kujdesshme, ka shumë më tepër mundësi ta zbardhë këtë ngjarja nga e cila ka dëshmitarë, kamera, bisedat telefonike të viktimës”,- tha Lala. /CNA.al

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Aktualitet15:39 - 15 Mars, 2019

Tragjedia në Zelandën e Re/ Rritet bilanci i viktimave

Ka shkuar në 49 numri i perosnave që kanë humbur jetën pas sulmit me armë zjarri në dy xhami në...

Aktualitet08:44 - 14 Mars, 2019

Marrëveshja e Ohrit përçan partinë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shpërbërja e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, përçan partinë shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Përmes një...

Bota19:07 - 13 Mars, 2019

Një tjetër dënim me burg për menaxherin e fushatës Trump

Një gjykatë federale në Uashington dha të mërkurën një tjetër masë dënimi për ish-menaxherin e fushatës së presidentit Donald Trump,...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:55 - 13 Mars, 2019

Miratimi i platformës/ Vuçiç: Dialogu mbaroi

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë , ka deklaruar  ditën e sotme se  Prishtina zyrtare me miratimine e  platformës për dialogun...

Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat
Aktualitet12:10 - 13 Mars, 2019

Manastirliu në OKB/ Zgjerojmë financimin e programeve të mbrojtjes sociale

 “Qeveria shqiptare po zgjeron financimin publik për programet e mbrojtes sociale, për herë të parë në 15% të shpenzimeve publike,...

Aktualitet11:04 - 13 Mars, 2019

“Jam shumë sëmurë, nuk eci dot”/Aktorja e njohur shqiptare në gjëndje të rëndë shëndetësore

Aktorja e njohur e skenës shqiptare, Margarita Xhepa është në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kësisoj do t’i nënshtrohet ditën...

Aktualitet09:16 - 12 Mars, 2019

Ivanov refuzon ligjet me emrin Maqedonia e Veriut

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov, refuzoi të dekretojë 11 ligje që janë miratuar me emrin Republika e Maqedonisë...

haradinaj kushte serbise haradinaj kushte serbise
Aktualitet17:06 - 11 Mars, 2019

Haradinaj takim me dy këshilltarët e Merkel

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj zhvilloi një takim ditën e sotme me dy këshilltarët e kancelares gjermane Angela Merkel, Jan...

Aktualitet09:53 - 10 Mars, 2019

Pacolli thirrje Vuçiç për tu kthyer në tavolinën e dialogut

Behxhet Pacolli, zv-kryeministri i Kosovës ka ftuar presidentitne Serbisë, që të mos luaj lojra, por të ktheht na tavolinën e...

Aktualitet23:46 - 9 Mars, 2019

“A të ka ngacmuar ndonjë deputet? Ja përgjigja e papritur e Grida Dumës

Grida Duma iu përgjigj shumë pyetjeve nga Ermali sot në emisionin Xing me Ermalin. Cili deputet të ka gjuajtur më...

Aktualitet23:30 - 9 Mars, 2019

“A do zhvisheshe për një spot? “/Grida Duma jep përgjigjen befasuese

Gjatë një interviste me titull “Grida kryeministre”, Ermali e pyeti ish deputeten nëse do ishte kryeministre a do e bënte...

Aktualitet23:20 - 9 Mars, 2019

“Është sakrificë”/Grida Duma tregon çfarë ndodhi kur la mandatin

Në muajin shkurt deputetët e opozitës firmosën deklaratat për lënien e mandatit si ligjvënës të parlamentit. Të parët që firmosën...

Trending

Read previous post:
Senatori Sanders provon sërish/ Njofton kandidaturën për presidencialet

Listës së demokratëve që duan të përballen me Presidentin Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, iu shtua të...

Close