Connect with Us

Pesë arsye/ Pse protagonizmi i Berishës kërcënoi ambasadorët dhe jo Edi Ramën?

Aktualitet

Pesë arsye/ Pse protagonizmi i Berishës kërcënoi ambasadorët dhe jo Edi Ramën?

Publikuar

-

protagonisti i protestes

Nga Kreshnik Spahiu

Sali Berisha kishte 6 vjet që nuk fliste në asnjë protestë. Ai madje nuk ngjitej as në podium.

6 vjet rrinte aty poshtë me militantët dhe i linte hapësirë Lulit të merrte popullaritet me qëllim që ai të lartësohej. Kërkonte me çdo kusht të bindte popullin që kryetar është Lul Basha dhe jo ai.

Po cilat janë shkaqet që Berisha dje mori sërish protagonizmin e viteve 90 dhe e la Lulzim Bashën në hije:

1- Protesta erdhi si një reaksion personal i Berishës pas refuzimit të vizave amerikane të gjithë familjes së tij. Kjo ngjarje e papreçedent ishte një masazh i zi për Berishën që laku amerikan do shtrëngohej.

2- Ardhja në Tiranë e prokurores kroate në programin 3 vjeçar EURALIUS e cila ka arrestuar ish-kryeministrin kroat Sander ishte një mesazh tjetër negativ që SPAKU në Tiranë do ndjek praktikat Ballkanike të arrestimit të ish-kryeministrave të Maqedonisë, Serbisë, Kroacisë, Rumanisë. Tashmë po afrohej rradha e Shqipërisë.

3- Viti 2018 e nxori lidershipin opozitar krejt jasht loje pasi çdo protestë popullore kishte organizim jo partiak madje jashtë opozitar. Protestuesit në Kalimash, ata të mbrojtjes Teatrit apo për më shumë studentët ishin një sinjal që në Shqipëri kërkohet një opozitë e re  kundër PD-PS.

4- Lideri i emëruar me testament në Parti Lulzim Basha e ka zhgënjyer në profilin tejet të ulët dhe letargjik brenda elektoratit apo strukturave duke e detyruar Berishën të vendos në zgjedhjet e fundit në parti gjithë klanin e tij dhe familjes për ta vënë 100% në kontrroll drejtimin e PD.

Ndër të tjera dje i dha një goditje fatale të vetmes pikë të fortë të Lulzim Bashës, që janë mardhëniet e tij me diplomatët. Dje Berisha e nxori bllof Lulzim Bashën sepse ky i kishte thënë garanci zv.ambasadores amerikane që nuk do përdorej dhunë gjatë protestës.

5- Tre deputë të Bundestagut gjerman i kërkuan  një muaj më parë me ngulm Bashës dhe Berishës se cilat janë kushtet ligjore dhe politike për ndryshimin e Kodit Zgjedhor që PD ka nevoj për ti ti fituar zgjedhjet dhe që ata ti ushtronin presion qeverisë Rama deri në aprovim. Por Berisha dhe Basha i lanë të zhgënjyer sepse nuk kishin asnjë kërkesë, madje ishin tërhequr edhe nga kauza e çadrës për “votim elektronik’

LEXO EDHE:  "Basha nuk e mund dot Ramën"/ Murrizi flet për krijimin e partisë: Jam në konsultë me...

Për të gjitha këto arsye, Sali Berisha kishte dje tre mezazhe të qarta për mbarë oponion publik dhe kryesisht ambasadorët e SHBA dhe BE:

1- Kryetar de fakto i opozitës është Sali Berisha dhe jo Lulzim  Basha

2- Shqipëria s’ka alternativ tjetër opozitare përveçse Monika-Berisha dhe kjo të konsiderohet e keqja më e vogël për ti rikthyer sërish në pushtet

3- Nëse ndërkombëtarët nuk i japin garanci për jetën, lirinë, pasurinë dhe familjen ai ka gjithë fuqinë ta destabilizoj Shqipërinë.

Dje, Berisha i ra portës kryeministrisë që të dëgjoj Washingtoni dhe BE.

Ai nuk kërkon as shkarkimin e Ramës dhe as burgosjen, sepse e kishte në dorë ta burgoste gjatë 8 viteve kur qeverisi Shqiprinë.

Jo jo ai s’do burg, përkundrazi do garantimin përjetsisht të lirisē tij, Metës, Ramës, Bashës.

Kërkon që të garantohet marrveshja e 3 oligarkve që s’do preken dhe s’do lejohet asnjë opozitë e re që të lind në Shqipëri.

Prandaj dje ai mori protagonizmin dhe drejtimin e partisë, për të protestuar jo kundër Edi Ramës por kundër ambasadorve, studentve, rinisë dhe çdo lëvizje të re që kërkon ti mbyll ciklin e tij 30 vjeçar.

Ambasadorët në këto kushte kanë dy alternative:

1- T’ju garantojnë të treve paqe dhe liri por Shqipëria të qeveriste prap edhe 30 vite tjera nga këto 3 familje,

2- Ti arrestojnë të tre dhe Shqipëria të destabilizohet përkohësisht por cikli i tyre politik të mbyllet dhe një elitë e re të qeveris 30 vitet e tjera.

Amerikanët duhet kuptojnë që s’duhet ti heqin Berishës vizën amerikane por duhet ti heqin vizën shqiptare!/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Raporti final i OSBE për zgjedhjet e 25 prillit/ Balla: Shqipëria merr raportin më të mirë në këto 30 vite

Publikuar

-

Nga

Raporti final i OSBE/ODIHR për Zgjedhjet e 25 Prillit/ Balla: Shqipëria merr raportin më të mirë në këto 30 vite

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka reaguar pas publikimit të raportit final të OSBE/ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit.

Balla deklaron se OSBE/ODIHR konfirmoi se zgjedhjet e 25 prillit ishin shprehje kuptimplotë e demokracisë dhe e respektimit të lirisë së zgjedhësve.

Sipas Ballës, Shqipëria merr raportin më të mirë për zgjedhjet në këto 30 vite dhe kjo është një meritë e madhe, mbi të gjithë, e qytetarëve shqiptarë, të cilët ushtruan në shumicë të drejtën e tyre të votës.

Postimi i plote i Taulant Ballës:

LEXO EDHE:  ‘Revolja ishte e Ardi Veliut”/ Berisha nxjerr zbuluar Ramën, si po manipulohet vrasja e Klodian Rashës

LEXO EDHE:  Meta “i prish lumturinë” Ramës/ Kthen një tjetër ligj në Kuvend

OSBE/ODIHR konfirmon gjetjet e raportit paraprak duke konfirmuar se Zgjedhjet e 25 Prillit ishin shprehje kuptimplotë e demokracisë dhe e respektimit të lirisë së zgjedhësve. Shqipëria merr raportin më të mirë për zgjedhjet në këto 30 vite dhe kjo është një meritë e madhe, mbi të gjithë, e qytetarëve shqiptarë, të cilët ushtruan në shumicë të drejtën e tyre të votës në zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit. Përgëzime KQZ për vlerësimin e marrë në këtë Raport.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Raporti final i OSBE/ Reagon Basha: Masakër Zgjedhore! Më 25 prill u tjetërsua vullneti i shqiptarëve

Publikuar

-

Nga

Raporti final i OSBE/ Reagon Basha: Masakër Zgjedhore! Më 25 prill u tjetërsua vullneti i shqiptarëve

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar për publikimin e raportit final nga OSBE/ODIHR.

Sipas Bashës e gjitha mund të përmblidhet si ”Masakër Zgjedhore”.

Dhe me këtë raport konfirmohet se më 25 prill u tjetërsua vullneti i shqiptarëve dhe ato zgjedhje nuk kishin lidhje me demokracinë dhe zgjedhjet e lira dhe të ndershme.

STATUSI NGA LULZIM BASHA

Raporti përfundimtar i OSBE/ODIHR konfirmon se me 25 prill u tjetërsua vullneti i shqiptarëve.

Këto janë disa nga konkluzionet e raportit përfundimtar të OSBE/ODIHR mbi 25 prillin:

– Blerja masive e votave.

– Presioni ndaj votuesve.

– Shkrirja në një e partisë në pushtet me shtetin.

– Keqpërdorimi i aseteve publike në avantazh të partisë në pushtet.

– Abuzimi me pushtetin dhe funksionet publike.

– Rritje e punësimit në administratën publike me qëllime elektorale.

LEXO EDHE:  Berisha: Ja si Rama dhe Meta po përdorin administratën për të prishur zgjedhjet

LEXO EDHE:  Rrëfimi tronditës/ Përdhunohet 14-vjeçarja, policia mbron autorët

– Presion mbi administratën publike për të votuar partinë në pushtet.

– Përdorimi i fondeve të rindërtimit për të orientuar votën.

– Legalizime në këmbim të votës.

– Vjedhja e të dhënave private dhe personale të shqiptarëve nga partia në pushtet dhe ngritja e sistemit kriminal të patronazhistëve duke ushtruar përmes këtij sistemi presione dhe shantazhe ndaj qytetarëve.

– Përdorimi i grupeve kriminale për të ushtruar presion ndaj zgjedhësve.

– Ndryshimet kushtetuese të njëanshme, në kundërshtim me rekomandimet e Komisionit të Venecias.

E përmbledhur me dy fjalë: MASAKËR ZGJEDHORE!

Raporti konfirmon atë që të gjithë shqiptarët e dinë tashmë: 25 prilli nuk kishte lidhje me demokracinë dhe zgjedhjet e lira e të ndershme.

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Policia zbardh detajet nga aksioni në Kadastrën e Tiranës/ 3 të arrestuar, pezullohet punonjësi i AKSHI-t, një në kërkim

Publikuar

-

Nga

Policia zbardh detajet nga aksioni në Kadastrën e Tiranës/ 3 të arrestuar, pezullohet punonjësi i AKSHI-t, një në kërkim

Policia ka dhënë informacion zyrtar mbi operacionin e ditës së sotme në zyrat e Kadastrës së Tiranës.

Sipas informacioneve të policisë operacioni i koduar “Ndërmjetësi” ka çuar në pranga 3 shtetas ndërsa për 3 shtetas të tjerë është caktuar masa “detyrim paraqitje”.

Deklarata e Policisë

Tiranë

Finalizohet operacioni policor i koduar “Ndërmjetësi”

Operacioni nga Sektori për Hetimin e Krimit  Ekonomik dhe Finaciar në DVP Tiranë nën drejtimin e SPAK.

Vihen në pranga 3 shtetas.

Seksioni për Hetimin e Korrupsionit në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Forcën Operacionale të Drejtorise Vendore të Policise Tiranë, nën drejtimin e Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, në kuadër të Procedimit Penal të vitit 2021, pas një punë intensive disa mujore, finalizoi me sukses operacionin policor “Ndërmjetësi”.

Në kuadër të operacionit u bë ekzekutimi  i urdhërave të lëshuar nga Gjykata e Posaçme të Shkallës së Parë Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, e cila ka caktuar masë sigurimi personal “Arrest në burg” ndaj shtetasve:

Gazmend Canaj, 49 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Ushtrimi i ndikimit te paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë fuksione publike”;

Admir Burri., 44 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Ushtrimi i ndikimit te paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë fuksione publike”;

Neritan Bablusha,52 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Ushtrimi i ndikimit te paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë fuksione publike”;

LEXO EDHE:  Skandalozi Sokol Balla në krye të RTSH-së?

LEXO EDHE:  "Basha nuk e mund dot Ramën"/ Murrizi flet për krijimin e partisë: Jam në konsultë me...

Po në kuadër të operacionit u bë ekzekutimi i masës se sigurimit personal me karakter shtërngues “Detyrimi për t’u paraqitur në policinë gjyqesore” ndaj personave  nën hetim:

B.H, 59 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojne fuksione publike”;

G.B, 58 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojne fuksione publike” .

Gjithashtu, u bë ekzekutimi i masës së sigurimit personal me karakter shtërngues  “Pezullimi i ushtrimit të detyres apo shërbimit publik” ndaj personit nën hetim:

Panol At-Nikolla, 39 vjeç,  banues në Tiranë, me detyre punonjes i Drejtorisë Vendore të ASHK Tirane Rurale 2, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojne fuksione publike” .

Si dhe u bë shpallja në kërkim policor i shtetasit me iniciale “I.A”, për të cilin Gjykata ka vendosur cakatimin e masës së sigurimit personal me karakter shtërngues “Detyrimi për t’u paraqitur në policine gjyqesore”, si i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojne fuksione publike” .

Materialet proçeduriale i‘u kaluan Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, në ngarkim të shtetaseve të sipërcituar, për veprat penale  “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojne fuksione publike”, “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë fuksione publike”, “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojne fuksione publike”.

LEXO TE PLOTE