Connect with Us

Shënim/ Lulzim Basha shet dhe tradhton protestuesit

Aktualitet

Shënim/ Lulzim Basha shet dhe tradhton protestuesit

Publikuar

-

Rama Basha protesta

Sot Partia Demokratike dhe opozita, ashtu siç kishin paralajmëruar filluan tubimin e tyre përpara Kryeministrisë, me kërkesë të vetme dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama dhe krijimin e një qeverie tranzitore.

Në fakt, ashtu siç pritej, ndoshta kjo e sotmja ishte një nga protestat më të zakonshme dhe ndoshta edhe me pjesëmarrjen më të ulët në gjashtë vitet e opozitës së Partisë Demokratike.

Por ajo që ishte më zhgënjyese nga të gjitha ishte një shitje publike dhe tradhëtia që Lulzim Basha ju bëri protestuesve.

Sadopak të ishin 10, 20 apo 30 mijë shqiptarë që protestonin kundër Ramës, kjo nuk ka rëndësi, pasi rreth 13 mijë të tillë votuan për Lulzim Bashën kryetar të PD-së. Pra, ka një potencial individësh që mund ta mbështesin Partinë Demokratike.

Por, ata sot kuptuan diçka tjetër. Sesi mund t’i tradhëtonte, t’i shiste e t’i keqpërdorte Lulzim Basha për pazaret me Edi Ramën.

Pas disa përplasjeve me policinë dhe tentativës për të hyrë në Kryeministri, turma që po protestonte, ndoshta e tensionuar dhe e fyer, dhe me një reagim të fortë kundër kryeministrit i cili ndodhet ne Vlorë, në një tjetër antimiting.

LEXO EDHE:  Cërrik/ Makina përfundon në lokal, plagosen 5 persona që po drekonin

Por, menjëherë sapo ndodhi përplasja me policinë, Lulzim Basha dhe Sali Berisha reaguan, duke i shitur turpësisht protestuesit.

Basha tha se protestën po e provokonte Edi Rama, se dhunën e kishte bërë kryeministri dhe se ishte policia ajo që kishte provokuar.

Ky ndoshta është rasti më unikal në botë, kur protestuesit shkojnë të mbështesin një forcë politike dhe pas disa minutash, kryetari i partisë i akuzon se janë njerëz të shitur tek Edi Rama, një skenar i paguar nga kryeministri, një kordon policie që ka provokuar, protestues që ushtrojnë dhunë dhe se këtë dhunë e ka bërë Edi Rama.

Ky ndoshta është kryetari i opozitës më i “çmendur” në botë, që del në protestë dhe më pas shet, tradhëton dhe akuzon protestuesit sikur janë vegla të kryeministrit, të cilin ai e ka kundërshtar.

Dhe pasi i ngriti nga shtëpitë dhe hallet e tyre e i çoi përpara Kryeministrisë të protestonin, Lulzim Basha ju thotë demokratëve se janë edhe vegla të Edi Ramës. Këtë mund ta bëjë vetëm Luli dhe askush tjetër./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Publikuar

-

Nga

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten mbrëma shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë.

Shkarkimi i tij u bë me propozimin e kryeministrit malazez, Zdravko Krivokapiç. Për shkarkimin e tij votuan 43 nga 81 deputetet e parlamentit malazez, ndërsa 27 ishin kundër. Propozimi u mbështet edhe nga Partia Demokratike Socialiste e presidentit Milo Gjukanoviç, që është në opozitë.

Kryeministri Zdravko Krivokapiç, propozoi shkarkimin e ministrit Leposaviç, pasi që në një seancë parlamentare më 26 mars të këtij viti, ai tha se është i gatshëm të pranojë se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid “kur një gjë e tillë të vërtetohet përtej çdo dyshimi”.

Deklarata e tij shkaktoi reagime të ashpra në opinionin vendas e ndërkombëtar. Kritikët thanë se ministri Leposaviç sfidoi edhe legjitimitetin e Gjykatës së Hagës për krime lufte në ish-Jugosllavi, që ka konstatuar se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid.

Kryeministri Krivokapiç tha se Vladimir Leposaviç, si ministër ka qenë i detyruar që t’i përgjigjej pyetjes parlamentare rreth Srebrenicës në frymën e politikës së qeverisë, e jo në frymën e debatit akademik.

LEXO EDHE:  Video-Thirrja e fortë e Berishës/ Bashkohuni kundër gjobave të turpshme të narkoqeverisë bandite

LEXO EDHE:  Rama publikon videon dhe “thumbon” banorët e Kamzës/ Votuan symbyllur PD-në për 30 vite

“I kam kërkuar dorëheqjen sepse është më mirë që me një akt personal, të tregojmë përgjegjësi”, tha kryeministri Krivokapiç.

Megjithatë, ministri Leposaviç nuk pranoi të ofrojë dorëheqje, pasi u mbështet edhe nga një shumicë e deputetëve proserb pjesë e partive në pushtet. Partia pro-ruse në Mal të Zi, Fronti Demokratik, e mbështeti ministrin duke vlerësuar se “Leposaviç nuk tha asgjë që nuk është pozicioni i çdo serbi në Mal të Zi”.

Pjesëtarët e kësaj partie paralajmëruan se shkarkimi i tij mund të çojë në rënien e qeverisë malazeze ditëve në vijim.

Parlamenti malazez po ashtu miratoi një rezolutë me të cilën ndalohet mohimi i gjenocidit ne Srebrenicë. Në mbështetje të rezolutës votuan 55 deputetë, 19 ishin kundër dhe 7 veta abstenuan.

Në korrik të vitit 1995, forcat e serbëve të Bosnjës pushtuan Srebrenicën, një qytetit që ishte shpallur zonë e sigurt nga Kombet e Bashkuara. Më shumë se 8 mijë burra e djem boshnjakë u ekzekutuan dhe trupat e tyre u hodhën në varreza masive në zonë. Ajo ishte ngjarja më e rëndë në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore dhe u shpall si gjenocid nga gjykatat e Kombeve të Bashkuara./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Publikuar

-

Nga

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Një 51-vjeçar  ka humbur jetën pasditen e sotme në Kosovë, pasi që është goditur nga rrufeja.

Lajmin për IndeksOnline e ka konfirmuar, Driton Rugova, zëdhënës i Policisë së Kosovë për Rajonin e Pejës.

“Sot, rreth 19:25 një person është sjellë në Spitalin Rajonal në Pejë, i cili sipas ekipit mjekësor, është goditur nga rrufeja dhe nuk ka arritur të mbijetojë. Vdekjen e viktimës e ka konfirmuar ekipi mjekësor”, tha Rugova./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Publikuar

-

Nga

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Analisti Shpëtim Nazarko, ka analizuar mbrëmjen e sotme humbjen e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit.

Tkurrjen e mbështetjes për PD-në, ai e lidh me aleancat që Lulzim Basha ka lidhur gjatë kohës që ka qëndruar në opozitë.

Nazarko tha në emisionin “Real Story” se kreu i PD-së ka humbur shumë vota për shkak të aleancës së tij LSI-në.

Unë mendoj që Basha do të fitonte normalisht, sepse ka disa pika që gjykoj si një njeri që spostohem prapa në histori. Një nga gabimet e mëdha është që ai ka thënë njeri Berishës, kur bëri aleancë me Metën, deri kur do të bëhej ajo? Ja pse unë do e zgjidhja prapë Bashën në krye të PD. Unë pëlqej që ngjarjet t’i gjykoj si një njeri që rri 10 vite prapa.

LEXO EDHE:  Skandal në burgun e Peqinit/ Dhunohet një i dënuar

LEXO EDHE:  Rama publikon videon dhe “thumbon” banorët e Kamzës/ Votuan symbyllur PD-në për 30 vite

Nga 2009 deri në vitin 2021 PD ka humbur dhe unë mendoj që Basha tani, ka humbur për shkak ë aleancës me LSI-në, sepse janë 160 mijë vota. Këto vota Basha thotë që më është dashur shumë t’i nxjerr nga qypi. Basha ka pasur dy probleme të mëdha.

Ka teori konspirative që është bërë bashkë me Ramën për të hequr qafe Metën. Madje dhe presidenti tha që më nxorën në pritë. Kjo është tipike e dinakëve, dembelë. Unë s’i jap meritë Bashës. Basha që kur e ka marrë në 2013-ën duhej të merrej me këtë histori”, tha Nazarko./ CNA.al

LEXO TE PLOTE