Connect with Us

Nostalgjia: Objektet që gjendeshin në çdo shtëpi para viteve ’90

Kryesore Show Biz

Nostalgjia: Objektet që gjendeshin në çdo shtëpi para viteve ’90

Publikuar

-

Me siguri të gjithë jeni nostalgjikë për objektet e vjetra të shtëpisë, që i keni përdorur për vite me rradhë para se të vinit tek televizori me ekran të sheshtë, kondicioneri, kompjuteri, soba me energji elektrike, etj.

Mobilimi i shtëpisë:

Televizorët dhe radiot e kohës “Lura” apo “Iliria”

Sënduk- kuti druri e mbyllur me dryn që shërbente për të mbajtur sende të ndryshme apo rroba

Bufe

Divane me kokë druri

Karriget e vjetra

Çentro- punim i thurur me grep që vendosej për zbukurim

Kasa prej balte për të ruajtur paratë

Qilim dhe rrugica lecke

Peshku i qelqit që vendosej për zbukurim

Makinat e vjetra qepëse

Artikuj kuzhine:

Sofra- Tavolinë në formën e rrethit me këmbë të ulëta, rreth të cilës njerëzit mbidheshin për të ngrënë

LEXO EDHE:  Ky ambient do u vjedhë zemrën! Hyni brenda shtëpisë së Eranda Libohovës

Mashë-  Dy krahë të gjatë hekuri e me maja të kthyera, që përdorej për të kapur thëngjij të ndezur

Dybeku- Enë druri që shërbente për të bërë gjalpin

Mulliri i kafesë- Objekt që shërbente për të bluajtur kokrrat e kafesë

Hekuri me prush

Shtambë për të pirë ujë

Shishet e qelqit- Shërbenin për të mbajtur qumësht ose kos

Okllai- shkop që shërbente për të hapur petat e byrekut

Objektet e ngrohjes:

Sobat e drurit të asaj kohe

Mangall- Tas metalik i cili mbushej me prush dhe shërbente për t’u ngrohur

Vajguri: Përdorej për ndriçim dhe ngrohje- Furnela me vajgur,

Llambë ose kandil me vajgur,

Dush me vajgur

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kryesore Show Biz

“Do të braktisë koncertet”/ Çfarë po ndodh me Elvana Gjatën?

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja shqiptare Elvana Gjata, është vajza më e komentuar e showbizzit si për jetën e saj intime por edhe për atë profesionale.

Pas një heshtjeje tepër të gjatë në skenën shqiptare për shkak të një skandali të ndodhur në zonen e ish bllokut, ku u përfshi edhe ish i fejuari i saj Ervin Mata , Elvana u rikthye si aktore kryesore në një film të Ermal Mamaqit i quajtur “Dy gisht mjaltë”, i cili pati një sukses shumë të madh në Shqipëri dhe jo vetëm.

Më pas Elvana Gjata nuk u ndal me këngët e saj të cilat u bënë hite por edhe koncerteve ku më i fundit ishte ai i organizuar në sheshin “Skenderbej” ku ajo u rikthye në mes të publikut me këngët e saj të vjetra por edhe ato më të reja.Por burime të sigurta për CNA.al, thonë se këngëtarja do të braktisë koncertet dhe ky do të jetë viti i fundit që ajo i organizon ato dhe do t’i rikthehet recitaleve.

LEXO EDHE:  Drejton dy ndër shtëpitë më të mëdha të modës, por nuk përdor internetin dhe mund të ishte një fermer

LEXO EDHE:  Skandal/ Drejtori i Policisë ndërton shtëpinë në mes të lulishtes

Nuk dihet arsyeja pse Elvana ka marrë këtë vendim por pritet të shohim se çfarë do të ndodhë me jetën profesionale të saj.

LEXO TE PLOTE

Kryesore Show Biz

Tjetër divorc VIP/ Vajza e show-t kapet me ish-deputetin

Publikuar

-

Nga

Një tjetër divorc VIP, që vjen nga lidhja e vajzave të show-t këtë herë me një politikan.

Pas divorcit me të fundit të Grida Dumës nga bashkëshorti dhe Ervin Salianjit me të fejuarën e tij, pasi u kap në mesazhe me G.D, një tjetër ish-deputet është bërë shkak për divorc në famije.

Mediat raportojnë se ish-aktorja e Protokallisë dhe AL Pazar, së fundi moderatore e emisionit Mos i Fol Shoferit, Rudina Dembacaj, është divorcuar. Shkak i divorcit të saj është berë lidhja me një ish-deputet.Faxweb raporton se aktorja e humorit prej disa muajsh tashmë është ndarë nga bashkëshorti i saj, dhe shkak për këtë është bërë një histori e re dashurie në jetën e saj. Dembacaj është parë shpesh në shoqërinë e një ish-deputeti të Kuvendit të Shqipërisë, romanca me të cilin duket se është shkaku kryesor i ndërprerjes së marrëdhënies me Aleksin, me të cilin ka sjellë në jetë dhe vajzën Viktoria.

LEXO EDHE:  Jozefina Topalli lëshon “bombën” publikisht/Ka dy muaj që më ruajnë shtëpinë

LEXO EDHE:  Foto/Video- Ingrit Gjoni zbulon pamjet nga shtëpia e re luksoze

Që marrëdhënia mes tyre ka kohë që është ftohur kjo vihet re dhe në postimet e aktores në rrjetet sociale, ku prej më shumë se një viti nuk ka asnjë foto me bashkëshortin e saj, dhe dedikimet e vetme janë për të bijën. Po ashtu të gjitha pushimet e verës Rudina i kaloi bnë shoqërinë e miqve apo familjarëve të saj, ndërsa Aleks nuk u duk gjëkundi, ashtu si dhe nuk përmendet në asnjë prej intervistave që ajo ka dhënë për media të ndryshme. Ata u martuan së bashku në verën e vitit 2016, por pavarësisht dashurisë për ‘’qerosin’’ e saj, aktorja duket se i është dorëzuar një romance të re. Siç shihet dhe në fotot e mëposhtme aktorja nuk mban më as unazën në gishtin e martesës, në ndryshim nga më parë.

LEXO TE PLOTE

Kryesore Show Biz

Momenti më i sikletshëm në Hollywood/ Kjo foto e Brad Pitt dhe aktores së njohur po bën xhiron e rrjetit

Publikuar

-

Nga

Premiera e filmit më të ri të Tarantinos, “Once upon a time in Hollywood” ka pasur një moment tepër të sikletshëm mes aktorëve të njohur.

Ajo që ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve është momenti i sikletshëm i takimit të Brad Pitt me Lena Dunham-in.Fotografëve nuk u ka shpëtuar momenti kur Lena i është afruar për t’i dhënë Brad-it një puthje mes faqes dhe buzëve, e cila me siguri ka qenë një keqkuptim.

LEXO EDHE:  Ky ambient do u vjedhë zemrën! Hyni brenda shtëpisë së Eranda Libohovës

LEXO EDHE:  Skandal/ Drejtori i Policisë ndërton shtëpinë në mes të lulishtes

Kaq ka mjaftuar që fotoja e tyre të bëjë xhiron e rrjetit dhe të gjithë po diskutojnë momentin e sikletshëm mes aktorëve, të cilët më pas janë ndarë duke u sjellë sikur asgjë e tillë s’kishte ndodhur mes tyre.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: