Connect with Us

Jeni single në 14 shkurt? Kalojeni ditën me këto 10 filma që nuk i keni dëgjuar më parë

Aktualitet

Jeni single në 14 shkurt? Kalojeni ditën me këto 10 filma që nuk i keni dëgjuar më parë

Publikuar

-

Dhe pse mund të jesh single çdo ditë të vitit dhe të jesh e lumtur, kur vjen 14 shkurti situata bëhet disi stresuese. Dhe ku ka më mirë sesa një shkëputje nga rrjetet sociale dhe romanca e tepruar? Me këto 10 filma do ta kaloni ditën më së miri, cilido qoftë humori juaj.

Nëse jeni “bored”, shihni “Gerald’s Game”
Një film horror i vitit 2017 që do mbajë gjallë interesin tuaj… Duke u munduar për ta bërë më interesante jetën e tyre martesore, Jessie largohet në shtëpinë e pushimit me bashkëshortin. Papritmas, burri i saj vdes gjatë aktit dhe ajo mbetet e lidhur me pranga në krevat. Pa asnjë shpresë shpëtimi, ajo fillon të dëgjojë zëra dhe të shohë vizione të çuditshme.

Nëse po kërkoni diçka jashtë kornizave, shihni “Blue Jay”
Një dramë romantike që rikthen një dashuri gjimnazi… Jim dhe Amanda kishin 20 vjet që kishin humbur kontaktin, dhe ritakohen rastësisht në një dyqan ushqimesh. Fillojnë të flasin, të dalin për një gotë birrë dhe në fund e gjejnë veten në shtëpinë e mamasë së Jim, ku rikujtojnë të gjitha momentet e së shkuarës.

Nëse vazhdimisht e gjeni veten në marrëdhënie toksike që ju shkatërrojnë, shihni “Tallulah”
E dëshpëruar që të “lirohet” nga përgjegjësia e fëmijës së saj, një shtëpiake në Manhattan punëson një babysitter, e cila e çon historinë në një tjetër destinacion. Ajo merr fëmijën dhe e trajton sikur të ishte i saji. Pa pasur një të ardhme, zgjidhja që mendon është t’i kërkojë ndihmë mamasë së ish të dashurit e saj, duke i thënë se fëmija është mbesa e saj.


Nëse po kërkoni një provë që ishi juaj është vetë djalli, shihni “The invitation”
Të pranosh një ftesë në festën që organizon ish gruaja? Një ide jo e mirë, por të paktën nuk do shkojë aq keq sa ajo që do shihni në këtë film. Një burrë shkon në festën e organizuar nga ish gruaja e tij,aty hapen plagë të vjetra dhe krijohen tensione të reja. Përveç kësaj, ai zbulon se ish-bashkëshortja me partnerin e ri kanë menduar disa plane djallëzore për të ftuarit.

Nëse doni të shihni sa e ngatërruar mund të jetë dashuria në jetën reale, shihni “Friends with Kids”
Kudo rrethohesh nga martesa çiftesh dhe plane për fëmijë. Në komedinë “Friends ëith kids” janë dy shokë të ngushtë që vendosin të bëjnë një fëmijë, pa u kthyer në “çift”. Duke kaluar kohë bashkë, ata kuptojnë më shumë, përjetojnë kënaqësinë e prindërimit pa e cënuar lirinë personale. Por në momentin që fillojnë lidhje me persona të tjerë, të dy kuptojnë që kanë një ndjenjë romance me njëri-tjetrin.

Nëse jeni të lodhur nga cliche-të e Shën Valentinit, shihni “The graduate”
Benjamini sapo mbaroi universitetin dhe është rikthyer në shtëpinë e prindërve. E vetmja gjë të cilën po shmang: “Çfarë do bësh me jetën tënde?”. Kthesa e ngjarjes ndodh kur ai joshet nga zonja Robinson, një mikeshë e prindërve të tij. Dhe drama vazhdon: pavarësisht se nisi si diçka argëtuese, situata komplikohet kur ai bie në dashuri me të vetmen vajzë që Robinson e kishte paralajmëruar mos të ndodhte, vajzën e saj.

LEXO EDHE:  Pse ndiheni të lodhur gjatë ditës? Ja 7 zakone nga të cilat duhet të hiqni dorë

Nëse po kërkoni për një film dramatik si të kohërave të vjetra, por me një kthesë në fund, shihni “Atonement”
Historia e dashurisë së dy adoleshentëve Cecilia dhe Robbie,merr një kthesë ndryshe kur motra xheloze e Ceclilias akuzon Robbie-n për një krim që nuk e ka kryer. Të tre vuajnë pasojat, me burgosjen e Robbie-t. Por shpresa për dashurinë e të rinjve rikthehet kur rrugët e tyre ribashkohen gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Nëse po kërkoni ngushëllim se ka më keq se jeta juaj romantike, shihni “Berlin Syndrome”
Kjo është drama dhe misteri që kërkoni. Një romancë pasionante pushimesh kthehet në një marrëdhënie obsesive kur një gazetare e re e gjen veten një mëngjes, të kyçur në një apartament në Berlin. Një natë romantike me mësuesin e saj, kthehet në atë që nuk e priste.

Nëse besoni se të gjitha lidhjet kanë plot probleme, shihni “6 Years”
Një romancë e gjallë! Një çift të rinjsh që mendonin se dashuria e tyre ishte perfekte, fillojnë të shkëputen kur mundësi të papritura i dalin në pah. Kur kalon shumë vite me një person, është e pamundur ta shohësh veten dhe atë që je pa tjetrin në krah. Një lidhje që kthehet në “të dhunshme” e që përfundon pak nga pak.

Nëse doni diçka më skandaloze se normalja, shihni “Concussion”
Një ditë thjesht të vjen një ide e çmendur në kohë: nuk mundesh më. Një shtëpiake lezbike, Abby nuk dëshiron t’i dedikohet vetëm shtëpisë, fëmijëve dhe gruas. Kënaqësinë e gjen ku? Puna si eskortë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë”/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Publikuar

-

Nga

Propozimi i Diasporës/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Mjekja shqiptare që punon në Gjermani, Elona Meta shprehet se paga mujore minimale për mjekët në vendin tonë, duhet të jetë 1500 euro.

Në një prononcim për CNA.al, ajo shprehet se në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë.

Sipas saj, ajo që ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur, janë pagat e ulta, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale, arrestimet duke bërë që gjithnjë e më shumë bluzat e bardha ta braksin vendin.

“Në 30 vite demokraci janë arrestuar shumë mjekë për korrupsion dhe asgjë nuk ka ndryshuar, përkundrazi korrupsioni është rritur ndërsa mjekët janë liruar disa ditë apo javë pas arrestimeve për mungesë provash.

Po kjo ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur sa nga keqvlerësimi, paga e ulët, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale dhe arrestimet duke parë gjithnjë e më shumë për ta braktisur vendin pasi oferta e Gjermanisë dhe e shumë vendeve në Europë është tunduese edhe për vende më të ngritura të rajonit ku mjekët nuk vuajnë si në Shqipëri.

LEXO EDHE:  I izoluar prej pesë ditësh nga dëbora/ Mësuesi bën thirrje për ndihmë

LEXO EDHE:  Pse e marta është dita më e mirë e gjithë javës

“Ne kërkojmë që të zbatohet sa më shpejt kërkesa jonë për pagat e mjekëve shqiptarë 1500 euro. Nisma jonë është një nismë e cila do të ketë edhe impakt jo vetëm tek mjekët, por do të rrisë edhe ndërgjegjësimin e do të minimizojë hendekun e madh mes mjekut dhe pacientit, është shprehur mjekja Meta./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Publikuar

-

Nga

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë zëvendësdrejtorëve dhe drejtorit të zyrës ndërlidhëse të Pekinit në Hong Kong.

Personi me profilin më të lartë mes të sanksionuarve është ish sekretari amerikan i Tregtisë Wilbur Ross.

Përveç kësaj, Kina tha se do të vinte në shënjestër edhe Kryetaren e Komisionit të Rishikimit Ekonomik dhe të Sigurisë SHBA-Kinë Carolyn Bartholomew, ish-drejtorin e stafit të Komisionit Ekzekutiv të Kongresit për Kinën Jonathan Stivers, DoYun Kim nga Instituti Demokrat Kombëtar, nëndrejtorin e Institutit Ndërkombëtar Republikan Adam King, dretoreshën e organizatës Human Rights për Kinën Sophie Richardson dhe Këshillin Demokratik të Hong Kongut.

“Veprimet e ndërmarra nga SHBA shkelin rëndës ligjin ndërkombëtar dhe normat themelore të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe ndërhynë seriozisht në punët e brendshme të Kinës. Kina i kundërshton fuqishëm këto veprime dhe i dënon ashpër ato, ”thuhet në një deklaratë të Pekinit.

“Punët e Hong Kongut janë çështje të brendshme të Kinës. Çdo përpjekje nga lojtarë të jashtëm për të ndërhyrë në punët e Hong Kongut përbën një pengesë të qartë, “thuhet më tej në deklaratë.

LEXO EDHE:  Pse ndiheni të lodhur gjatë ditës? Ja 7 zakone nga të cilat duhet të hiqni dorë

“Më duhet të them se kjo është thjesht zhurmë dhe shpërqendrim. Ne kemi punë për të bërë dhe këto sanksione nuk do të na e heqin vëmendjen aspak nga kryerja e detyrës sonë”, tha zonja Richardson. “Uroj që qeveria kineze të përqendrojë energjitë e saj në dhënien fund të krimeve kundër njerëzimit të kryera kundër ujgurëve dhe krimeve të tjera të rënda të të drejtave të njeriut “.

LEXO EDHE:  Pse ndiheni të lodhur gjatë ditës? Ja 7 zakone nga të cilat duhet të hiqni dorë

“Të jem e sinqertë, jam shumë më e shqetësuar për statusin e mbrojtësve të të drejtave të njeriut në të gjithë Kinën. Kjo është ajo që ka rëndësi”, tha drejtoresha e organizatës Human Rights për Kinën.

Përveç sanksionimit të zyrtarëve kinezë, Shtetet e Bashkuara lëshuan një paralajmërim kohët e fundit për kompanitë amerikane lidhur me rrezikun e veprimtarisë së tyre në Hong Kong.

Sanksionet janë të parat që ndërmerren nga Kina sipas një ligji të miratuar në qershor dhe vijnë vetëm disa ditë para se Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman shkon për një vizitë në Kinë./voa

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Hashim Thaçi mbetet në paraburgim, i refuzohet kërkesa për t’u mbrojtur në liri

Publikuar

-

Nga

Hashim Thaçi mbetet në paraburgim, i refuzohet kërkesa për t’u mbrojtur në liri

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri.

Sipas raportimeve, ka qenë gjyqtari i procedurës paraprake Nicollas Guillou që ka marrë vendimin duke e lënë sërish pas 9 muajsh në burg Thaçin.

Në vendimin e tij të specifikuar, gjyqtari Guillou ka urdhëruar mbrojtjen e Thaçit që parashtresat në lidhje me rishikimin tjetër të paraburgimit t’i dërgojë deri më 31 gusht.

LEXO EDHE:  Si të vishemi në ditë me shi? Ja disa ide fantastike

Paraprakisht, avokati i ish-presidentit Thaçi, Gregory Keohe, ka dërguar në Gjykatë parashtresat e tij për lirimin nga paraburgimi të ish-presidentit.

LEXO EDHE:  Ndarja nga jeta e ish-presidentit amerikan/ 5 dhjetori shpallet ditë zie

Në këto parashtresa, Keohe përveç kundër-argumentimit të fakteve të prezantuara nga Prokuroria, jep detaje edhe për garancitë e ofruara për lirimin nga paraburgimi të Thaçit.

LEXO TE PLOTE